سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.دختر وحشی با 13 فوتبالیست معروف رابطه غیر اخلاقی داشت+ عکس دختر و نام سه بازیکن فوتبال

حدود 13 فوتبالیست معروف نگران هستند که این دختر 21 ساله افشاگری کند و نام تمام آنها را اعلام کند.


۲۱ سیاستمدار ایرانی در کدام منطقه تهران زندگی می‌کنند + تصاویر

مقام های ارشد ایرانی در کدام منطقه پایتخت زندگی می کنند؟ در میانه موج فیش حقوقی نگاهی داریم به منازل مسکونی آن‌ها در این شهر. اینکه هر یک کجا ...


مراحل پروانه شدن کرم ابریشم

جالب است بدانید، پروانه هااول تخم هایی هستند که به لارو یا کرم تبدیل می شوند.و در مرحله آخر، به صورت یک پروانه زیبا با ظرافت و رنگ های شگفت‌آور ...


رجزخوانی عربستان؛ ۵ اسلحه مرگبار سعودی که ایران باید از آن بترسد! +تصاویر

سیاست | پنجشنبه ۲۴ دي ۹۴ ساعت ۲:۲۴ | نسخه چاپي

سایت العربیه وابسته به عربستان سعودی  در گزارشی تحریک کننده علیه ایران با عنوان «پنج اسلحه مرگباری که سعودی در اختیار دارد و ایران باید از آن بترسد» به امکانات نظامی عربستان در صورت وقوع جنگ با ایران پرداخته است.

به گزارش سایت خبری «پایش» در  این گزارش به جدیدترین تجهیزات نظامی که عربستان از غرب خریده و میلیاردها دلار صرف خرید آنها کرده پرداخته شده است.

۱- جنگنده بوئینگ F-۱۵ ایگل:

رجزخوانی_سعودی؛_۵_اسلحه_مرگبار_سعودی_که_ایران_باید_از_آن_بترسد!_+تصاویر_نیروی_زمینی_ارتش______نیروهای_نظامی______دهه_هفتاد______سعودی______تجهیزات______العربیه______بوئینگ__

سعودی از این جنگنده ۸۶ فروند از نوع F-۱۵C/D در اختیار دارد که ویژه درگیری‌های «هوا-هوا» است. این را می‌توان به جنگنده‌های چند منظوره F-۱۵S افزود که به «عقاب کوبنده» معروف است. این جنگنده به آن اندازه پیشرفته است که می‌تواند عمق ایران را هدف قرار دهد بدون این‌که جنگنده‌های ایران برایش مانعی ایجاد کنند.
به گزارش «پایش» سعودی به زودی مدرن سازی جنگنده‌های «عقاب کوبنده» را به مدل F-۱۵SA پایان خواهد رساند؛ جنگنده‌ای که به رادار APG-۶۳ (V) ۳ ویژه جنگ‌های الکترونیکی و سنسورهای پیشرفته دیگر مجهز است. به نیروی هوایی سعودی؛ ۸۴ فروند از این جنگنده‌های پیشرفته افزوده خواهد شد.

شایان ذکر است که ایران با تکیه بر سامانه‌های موشکی ساخت داخلی  است، سعی دارد در توان هوایی، تعادل ایجاد کند.

۲- جنگنده اروپایی تایفون:

رجزخوانی_سعودی؛_۵_اسلحه_مرگبار_سعودی_که_ایران_باید_از_آن_بترسد!_+تصاویر_نیروی_زمینی_ارتش______نیروهای_نظامی______دهه_هفتاد______سعودی______تجهیزات______العربیه______بوئینگ__

جنگنده تایفون، دومین اسلحه مرگبار سعودی است. نیروی هوای سعودی ۷۲ فروند از این جنگنده دارد؛ جنگنده‌ای پیشرفته که توانایی شرکت در نبرهایی «هوا-هوا» و «هوا-زمین» را دارد.

هنوز مشخص نیست که چه تعدادی از این جنگنده را سعودی تحویل گرفته است. اما ارزیابی‌ها از احتمال به خدمت در آمدن بیش از نیمی از این جنگنده‌ها حکایت دارد. برخلاف اکثر قراردادهای پیشین، سوار کردن این جنگنده‌ها به صورت محلی در سعودی صورت نمی‌گیرد بلکه آماده به پیوستن به هر نبرد احتمالی، خریده می‌شوند.

۳- هلیکوپترهای جنگی بوینگ ای اچ ۶۴ آپاچی:

رجزخوانی_سعودی؛_۵_اسلحه_مرگبار_سعودی_که_ایران_باید_از_آن_بترسد!_+تصاویر_نیروی_زمینی_ارتش______نیروهای_نظامی______دهه_هفتاد______سعودی______تجهیزات______العربیه______بوئینگ__

از این گزارش می‌توان نتیجه گرفت که پادشاهی عربی سعودی، به نیروی زمینی خود نیز اهمیت ویژه می‌دهد و آن را به پیشرفته‌ترین اسلحه موجود در جهان مجهز می‌کند. یکی از قدرتمندترین اسلحه در این زمینه، هلیکوپتر بوینگ AH-۶۴D که سعودی ۸۲ فروند از آن را در اختیار دارد.

این هلیکوپتر دهه هفتاد قرن گذشته، به صورت اختصاصی برای ارتش آمریکا طراحی شده بود. هدف از آن هم مقابله با حمله احتمالی اتحاد جماهیر شوری سابق به اروپای مرکزی در دوره جنگ سرد است. ارتش آمریکا از آن در حمله به عراق در سال ۲۰۰۳ استفاده کرد. ارزش این سلاح قابل ارزیابی نیست.پس از سقوط بغداد هم عراق از این جنگنده برای حمله به مواضع داعش استفاده کرد. اگر از این سلاح به خوبی استفاده شد، می‌تواند کاربرد بالایی در ضربه زدن به نیروهای زمینی دشمن داشته باشد.

۴- تانک‌های ام ۱ ای ۱ آبرامز:

رجزخوانی_سعودی؛_۵_اسلحه_مرگبار_سعودی_که_ایران_باید_از_آن_بترسد!_+تصاویر_نیروی_زمینی_ارتش______نیروهای_نظامی______دهه_هفتاد______سعودی______تجهیزات______العربیه______بوئینگ__

نیروی زمینی سعودی همچنین به یکی از قدرتمنتدرین تانک‌ها که M۱A۲S آبرامز است، مجهز شده است. نیروی زمینی ارتش سعودی ۴۴۲ تانک از این مدل را بر اختیار دارد که ستون فقرات ارتش سعودی را تشکیل می‌دهد.

تانک مورد استفاده سعودی بسیار شبیه تانک M۱A۲ SEP که در اختیار ارتش آمریکا قرار دارد، بدین معنی است که مجهز به سامانه اطلاعات و شبکه‌ای پیشرفته است و آن را از هر تانک در اختیار ایران، قدرتمندتر می‌کند.

۵- کشتی جنگی مدل «ریاض»

برجسته‌ترین کشتی در اختیار سعودی، کشتی جنگی مدل «ریاض» ضد هواپیما است که حدود ۲۵ درصد بزرگتر از همتای فرانسوی «لاواییت» است.

این کشتی مجهز به سامانه شلیک موشک‌های عمودی است و ظرفیت ۱۵ موشک استر را دارد؛ موشک‌هایی زمین به هوا که می‌تواند هواپیماهای مهاجم را تا فاصله ۲۰ مایل و ارتفاق ۵۰ هزار فوت، هدف قرار دهد.

کشتی «ریاض» همچنین حامل موشک‌های ضد کشتی مدل MBDA Exocet MM۴۰ Block II است.

صفحه ای در سایت ویکیپدیا که «نیروی دریایی سعودی» را مورد توجه قرار می‌دهد، نوشته است که سعودی ۳ مدل از این کشتی‌ها دارد. این کشتی‌ها ساخت فرانسه هستند که در حقیقت نسخه‌ای تعدیل شده از مدل فرانسوی La Fayette F-۳۰۰۰ اند. همه این کشتی‌ها مجهز به مجموعه‌ای از تسلیحات و تکنولوژی‌های جنگ الکترونیک هستند. این کشتی‌ها دارای فرودگاه هلیکوپتر متوسط هستند.

برپایه گزارش نشریه «ناسیونال اینترست» توانایی‌های کشتی جنگی «ریاض» شامل سلاح ضد زیر دریایی می‌شود که اژدری از نوع DCNS F۱۷ است.

به گزارش «پایش» العربیه در حالی در این گزارش به رجزخوانی درباره قدرت نظامی عربستان پرداخته است که نیروهای نظامی سعودی پس از ماه ها جنگ در یمن هنوز نتوانسته اند بر این کشور فقیر و کوچک مسلط شوندو بر خلاف انتظارشان، خسارت های زیادی متحمل شده اند.

کارشناسان نظامی معتقدند عربستان اگرچه با هزینه کردن میلیاردهادلار برای خرید نظامی از آمریکا، ارتش خود را مجهز کرده است اما توانایی مقابله با کشورهای متوسط منطقه را هم ندارد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟