از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر عفونت تنفسی ناشی از ویروس‌ها بویژه ویروس پارا آنفلوآنزا رخ می‌دهد ...


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


۴۵ درصد پوشش زنان ایرانی چادر است

۴۵ درصد پوشش زنان ایرانی چادر است

جامعه | چهارشنبه ۲۳ دي ۹۴ ساعت ۱۶:۳۰ | نسخه چاپي

نتایج نظرسنجی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران در ۱۱استان کشور نشان می دهد چادر بیشترین و مانتوی بدون دکمه با ساپورت، کمترین محبوبیت را در نوع پوشش زنان جامعه دارد و ۴۵درصد پوشش زنان چادر است.
به گزارش خبرگزاری مهر، مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران(ایسپا) تاکنون چندین نظرسنجی پیرامون موضوع حجاب انجام داده است که به زودی گزارش فراتحلیل آن جهت ارائه به پژوهشگران آماده خواهد شد. بر این اساس آخرین نظرسنجی ایسپا درباره این موضوع، ماه گذشته (آذر ۹۴) با حجم نمونه ۴۳۹۰ نفر در سطح کشور اجرا شده است. جامعه آماری این طرح کلیه مردم ایران ساکن در مراکز استانها، شهرهای درجه ۲ و روستاها بوده است. این نظرسنجی که از سلسله کارهای خویش‌فرمایی ایسپا محسوب می شود با نمونه گیری چندمرحله ای و در ۱۱ استان کشور اجرا شده است. حدود ۵۱ درصد نمونه مرد و ۴۹ درصد زن بوده‌اند. ۳۴.۳ درصد پاسخگویان در رده سنی ۱۸ تا ۲۹ سال، ۴۱.۴ درصد در رده سنی ۳۰ تا ۴۹ سال و ۲۳.۹ درصد در رده سنی ۵۰ سال و بالاتر قرار گرفتهاند. میانگین سنی پاسخگویان ۳۸ سال، کمترین سن ۱۸ و بیشترین سن ۸۰ سال بوده است. نزدیک به ۴۰ درصد پاسخگویان دارای تحصیلات دانشگاهی و ۶۰ درصد دارای تحصیلات دیپلم و پایینتر از آن بوده‌اند.
در این نظرسنجی، در قالب یک سؤال به پاسخگویان تصاویری از انواع پوشش نشان داده شد و از پاسخگویان خواسته شد بگویند دوست دارند پوشش خانم ها در سطح جامعه شبیه به کدام نوع پوشش باشد. نتایج نظرسنجی نشان می دهد ۲۷.۶ درصد چادر مشکی با مقنعه (شکل شماره یک) را می پسندند. ۱۸.۵ درصد نیز چادر مشکی و روسری (شکل شماره ۲) را پسندیده اند. در مجموع ۴۶.۱ درصد مردم ایران به پوشش چادر تمایل نشان داده اند. ۱۶.۳ درصد مانتو بلند و مقنعه(شکل شماره ۳)، ۱۰.۹ درصد مانتو بلند با روسری (شکل شماره۴)، ۸ درصد مانتو بلند با شال (شکل شماره۵)، ۴ درصد مانتو با دامن (شکل شماره۶)، ۶.۲ درصد مانتو کوتاه با شلوار (شکل شماره۷)، ۱ درصد کت و شلوار (شکل شماره۸)، ۱.۴ درصد مانتو کوتاه با ساپورت (شکل شماره۹) و ۱.۸ درصد مانتو بی دکمه با ساپورت (شکل شماره۱۰) را ترجیح می دهند.
نتایج نظرسنجی نشان می دهد در مجموع ۴۹ درصد مردان و ۴۳ درصد زنان پوشش چادر (شکل شماره ۱و ۲) را ترجیح می دهند. ۴۰ درصد جوانان ۱۸ تا ۲۹ ساله کشور، ۴۵ درصد افراد ۳۰ تا ۴۹ ساله و ۵۸ درصد افراد بالای ۵۰ سال پوشش چادر را ترجیح داده اند. ۴۴ درصد جوانان پسر و ۳۵ درصد جوانان دختر پوشش چادر را ترجیح داده اند. ۵۱ درصد متأهلین و ۳۶ درصد مجردین پوشش مورد علاقه خود را چادر اعلام کرده اند. ۵۴ درصد مردان متأهل، ۴۰ درصد پسران مجرد، ۴۷ درصد زنان متأهل و ۳۰ درصد دختران مجرد پوشش مورد علاقه خود را چادر اعلام کرده اند.
۴۳.۵ درصد افرادی که تحصیلات دیپلم و پایین تر دارند پوشش چادر را ترجیح داده اند این در حالی است که ۳۴ درصد از کسانی که دارای تحصیلات دانشگاهی هستند تمایل به پوشش چادر نشان داده اند. ۴۰ درصد از مردان دارای تحصیلات آکادمیک و ۲۸ درصد از زنان دارای تحصیلات آکادمیک به پوشش چادر تمایل نشان داده اند. ۴۱ درصد شهروندان ساکن در مراکز استان ها، ۴۵ درصد شهروندان ساکن در شهرهای درجه ۲ و ۶۱ درصد از روستانشین ها به پوشش چادر تمایل نشان داده اند.


در ادامه نظرسنجی سؤالی در خصوص پوشش زنان خانواده از پاسخگویان با این مضمون پرسیده شد: «در خانواده شما خانم ها بیشتر مانند کدام یک از تصاویر در جامعه حضور پیدا می کنند؟» بر اساس نتایج نظرسنجی ۲۴.۱ درصد پاسخگویان اعلام کرده اند در خانواده آن ها خانم ها بیشتر شبیه شکل شماره ۱ (چادر مشکی و مقنعه) در جامعه حضور پیدا می کنند. ۲۱.۲ درصد نیز معتقدند چادر مشکی و روسری(شکل شماره ۲) پوشش غالب خانم ها در خانواده شان است. در مجموع ۴۵ درصد پاسخگویان پوشش غالب در خانواده شان را چادر اعلام کرده اند. ۱۴.۱ درصد مانتو بلند و مقنعه(شماره۳)، ۱۲ درصد مانتو بلند و روسری(شماره ۴)، ۹ درصد مانتو بلند و شال(شماره ۵)، ۴ درصد مانتو و دامن(شماره ۶)، ۹.۳ درصد مانتو کوتاه با شلوار(شماره ۷)، نزدیک به ۱ درصد کت و شلوار(شماره ۸)، ۲.۳ درصد مانتو کوتاه با ساپورت(شماره ۹) و ۱.۸ درصد مانتو بی دکمه با ساپورت (شماره ۱۰) را به عنوان پوشش غالب زنان خانواده‌شان بیان کرده اند.
مردان و زنان ارزیابی یکسانی از پوشش زنان خانواده داشته اند. ۵۳ درصد کسانی که دارای تحصیلات دیپلم و پایین تر از دیپلم بوده اند پوشش زنان خانواده را چادر اعلام کرده و ۳۴ درصد کسانی که تحصیلات دانشگاهی دارند پوشش زنان خانواده را چادر اعلام کرده اند. نزدیک به ۴۰ درصد افراد ساکن در نقاط شهری کشور و ۶۴ درصد افراد ساکن در نقاط روستایی کشور پوشش غالب زنان خانواده را چادر اعلام کرده اند.
شایان ذکر است یکی از فرضیات جدی در نظرسنجی تمایز پوشش در فصل گرما با فصل سرماست لذا ضروری است این نظرسنجی ها به صورت روندی ادامه یابد. همچنین در نظرسنجی حاضر ارزیابی مردم از وضعیت پوشش و حجاب در جامعه نیز مورد بررسی قرار گرفته که در روزهای آینده نتایج آن منتشر خواهد شد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟