وزیر بهداشت:

امروز سردارهای حرم، عَلَم و قلم در همه حوزه‌ها ورود می‌کنند؛ ائمه‌جمعه زحمت روانپزشکان را زیاد نکنند

وزیر بهداشت گفت:‌ خودشیفتگی مسئولان کار دست مردم می‌دهد در کشور ما هر کسی اظهار نظری دارد مثلاً‌ یکی سردار عَلَم بوده نوحه می‌خواند و رئیس‌جمهور ...


یکی از نادرترین اتفاقات آسمانی را ببینید!+تصاویر

آسمان و کشف رموز آن همیشه برای دانشمندان و پژوهشگران از اهمیت زیادی برخوردار بوده است.


چرا پسران امروزه خیلی زنانه شده‌اند؟

عضو هیات علمی گروه جامعه‌شناسی دانشگاه تهران گفت: یکی از علل اینکه پسران ما امروزه خیلی زنانه شده‌اند، به دلیل این است که پدر به خاطر فعالیت ...


ریزه کاری های دکوراسیون اتاق کودک

طراحی داخلی فعالیت عجیب و دشواری به حساب نمی آید؛ ولی طراحی بعضی محیط ها، مخصوصا دکوراسیون اتاق کودک، ریزه کاری ها و جزئیاتی دارد که برای آن ...


اعدام‌های گروهی داعش در موصل+تصاویر

در حالیکه ساعتی قبل عملیات بزرگ آزادسازی موصل آغاز شده است، داعش با انتشار یک فایل ویدئویی از اعدام وحشیانه شماری از کسانی که آنها را جاسوس ...


متن سخنرانی‌های اوباما چگونه نوشته می‌شود؟ +تصاویر

جهان | پنجشنبه ۱۷ دي ۹۴ ساعت ۲۳:۳۶ | نسخه چاپي

جان فاورو مسئول نگارش متن سخنرانی های باراک اوباما در یادداشتی، چگونگی نوشتن متن سخنرا نی های رئیس جمهور آمریکا را توضیح داده است.

  به گزارش سایت خبری «پایش»،  فاورو در تمامی سخنرانی های عمده ای که رئیس جمهور آمریکا طی شش سال دوره تصدی خود ایراد کرده دست داشته و به عنوان مدیر نگارش سخنرانی اوباما از نخستین مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری در سال ۲٠٠۷ تا اوایل سال ۲٠۱۳ به خدمت اشتغال داشته است. او در این یادداشت، در خصوص نوشتن متن سخنرانی سالانه اوباما درباره «وضعیت کشور»  توضیح می دهد.


 هر سخنرانی خوب داستانی می گوید، و مانند هر داستانی هر یک از این سخنرانی ها آغاز، میانه و پایانی دارد. من هنگام نوشتن به منطق یک سخنرانی و این که این چگونه یک استدلال، تا حد زیادی مانند یک داستان خوب گشوده می شود فکر می کنم.

تمامی فرایند نگارش یک سخنرانی درباره وضعیت کشور از چند ماه پیش از تاریخ ایراد آن آغاز می شود. رئیس جمهوری همه مشاوران و اعضای کابینه خود را گرد هم می آورد و با آنها پیرامون مباحث و موضوعاتی که در سخنرانی خود مطرح خواهد کرد صحبت می کند.

معمولا ما نویسندگان باید فهرست بسیار گوناگونی از مطالب را، چه درباره مسائل کشوری و چه در ارتباط با سیاست خارجی پوشش دهیم و سعی کنیم همه چیز را در یک سخنرانی  ۶٠- ۵٠ دقیقه ای بگنجانیم. ما یاد می گیریم که فشرده بنویسیم، و می آموزیم که چگونه سخنرانی را تا آنجا که ممکن است سریع پیش ببریم.

vspace=5px

وقتی در کاخ سفید کار می کردم، پیش از نوشتن، معمولا با رئیس جمهوری می نشستم و نظر او را راجع به این که می خواهد سخنرانی اش چگونه ساختاری داشته باشد و زمینه سخنرانی چه باشد جویا می شدم.

سپس سخنرانی نویسان دیگر و من می رفتیم و روی پیش نویس یک سخنرانی کار می کردیم.

از آنجا یک پیش نویس میان گروه سخنرانی نویسان و رئیس جمهوری رفت و آمد پیدا می کند. گاهی او با دست خط خود بخش هایی را که میل دارد در سخنرانی گنجانیده شوند روی یک دفتر یادداشت زرد رنگ می نویسد، و سپس تا آخرین روز قبل از سخنرانی در سطر به سطر نوشته تصحیحاتی وارد می کند.

vspace=5px

دشوار ترین کار هر سال پی بردن به این بود که چگونه بگوییم “وضعیت کشور قوی است.” این خط در سخنرانی وضعیت کشور به صورت یک سنت در آمده است، وهدف ما این بود که هر سال آن را به گونه ای ادا کنیم که حالت کلیشه ای نداشته باشد.

ما دو سه بار آن را به عنوان آخرین خط سخنرانی نوشتیم و گاهی آن را در آغاز مطلب جا می دادیم، ولی می کوشیدیم تا در بیان آن عبارت کمی گوناگونی به کار بریم. من می خواهم امسال بشنوم که آن را چگونه آن بیان می کنند.

vspace=5px

 

vspace=5pxvspace=5px

vspace=5px

 

vspace=5px

 

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: