واقعیت‌های پنهان در مورد سروش و پرسپولیس

محمدعلی ترکاشوند مسئول نقل و انتقالات باشگاه پرسپولیس می‌گوید: «من با رفیعی حرف زدم و قرار شد طی یکی، دو روز آینده ما او را ببینم و صحبت کنیم. حرف‌هایی مطرح شده که فکر می‌کنم امیدی برای بازگشت رفیعی وجود داشته باشد.»


در جلسه ترامپ با مدیران غول‌های آی تی چه گذشت؟

ترامپ در دومین ملاقات با غول‌های آی تی گفت: بازسازی زیرساخت‌های آی تی آمریکا در 10 سال باعث صرفه‌جویی 1 تریلیون دلاری در نهادهای دولتی می شود ...


گزارشی از جنجال‌آفرینی یک استارتاپ موفق

داستان "اسنپ" چیست؟

شهرام شاهکار خالق اسنپ با بیان این‌که در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ می‌گوید: خرداد ...


صحنه‌های زشت‌ با حضور 5 پسر در پارک بانوان

شنیده بودم در پارک ملت‌، فضایی را مخصوص بانوان محصور کرده‌اند تا بی‌دغدغه ورزش و تفریح کنند.من و دختر هشت‌ساله‌ام لباس ورزشی پوشیدیم و به ...


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


یادداشت وارده

فقهای لازم الامتحان و فضلای معاف الامتحان!

سید صادق مجتهدی

سیاست | چهارشنبه ۱۶ دي ۹۴ ساعت ۰:۳۷ | نسخه چاپي

اطلاعیه اخیر شورای نگهبان در خصوص کاندیداهایی که باید در آزمون علمی شرکت کنند، ابهاماتی را برای برخی علمای مطلع از روندهای گذشته انتخابات خبرگان به وجود آورده است.

اخیرا برخی بزرگان همچون آیت‌الله سبحانی در خصوص تنزل جایگاه خبرگان هشدار داده و اظهار کردند: « چرا جایگاه خبرگان را این‌قدر تنزل داده‌اند؟ آیا واقعا این 801 نفر فقیه و مجتهد هستند؟ بسیاری از آن‌ها به بنده رجوع کردند که تأییدیه بگیرند؛ ولی بنده از دادن تأییدیه اجتهاد امتناع کردم. چرا که می‌دانم این‌ها اشخاص فاضلی هستند ولی نه در حد اجتهاد.»

همچنین آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان از افزایش ثبت نام کنندگان در خبرگان انتقاد کرد و آن را زمینه ساز زیاد شدن زحمت شورای نگهبان دانسته است.

این در حالی است که برخی استادان حوزه علمیه قم معتقدند اگر تنزل جایگاه خبرگان رخ داده باشد، می‌تواند ناشی از پذیرش برخی فضلای محترم در انتخابات خبرگان و حضور آنها در این مجلس باشد که نه تنها از آنها آزمون علمی گرفته نشده، بلکه اثر فقهی یا مجلس درس وزینی نیز نداشته اند.

در اطلاعیه شورای نگهبان، اعضای محترم فعلی مجلس خبرگان، کسانی که در گذشته در آزمون شورای نگهبان شرکت کرده و تأیید شده‌اند و کسانی که در آزمون پانزدهم شهریور 1394 شرکت نموده‌ و قبول شده اند، از شرکت در آزمون معاف شده‌اند.

با این وصف فقهای مسلمی چون حضرت آیت‌الله امینی، فردی که قبل از انقلاب در کنار برخی مراجع معظم فعلی تقلید عضو جامعه مدرسین بوده‌اند، باید در امتحان شرکت کنند.

این در حالی است که مرور شیوه پذیرش برخی اعضای کنونی خبرگان که در سال 77 یا سال 85 (دوره های سوم و چهارم خبرگان) به این مجلس راه یافته اند، تصویری از فضلای معاف الامتحان را به دست می‌دهد.

به عنوان نمونه، یکی از این افراد، در سال 77 ، 38 ساله بوده و بدون امتحان در انتخابات شرکت کرده، در حالی که در آن مقطع نه درس حوزوی سطح بالایی می داده، نه اثر مکتوب فقهی مشخصی به جامعه علمی ارائه کرده و نه حکمی از رهبر معظم انقلاب داشته که نیازمند اجتهاد بوده باشد و در آن سال، تنها بتازگی سخنران یکی از هیئات مشهور کشور شده بوده است.

یا گفته می شود فرد دیگری که در سال 85 بدون امتحان و سوابق قوی فقهی پذیرفته و با شرکت کردن در یکی از حوزه های غیررقابتی وارد خبرگان چهارم شد، به نظر شرایط لازم را نداشته و با توجه به این که اکنون عضو خبرگان است، نیازی به امتحان دادن ایشان هم نیست.

جالب آن که در مقابل، برخی از چهره‌های ثبت نام کرده در انتخابات جاری، فقهای فاضلی هستند که بعضا بین 4 تا 10 سال دروس خارج قوی و همچنین آثار وزین فقهی دارند و اگرچه شرکت این اساتید در آزمون شورای نگهبان مساله خاصی برای آنان ایجاد نمی‌کند، اما دوگانگی مطرح شده در این خصوص ، نباید به جایگاه نهاد شورای نگهبان که نگاهبان اسلامیت و جمهوریت نظام می باشد، لطمه وارد کند.

محتوای یادداشت های وارده لزوما موردتایید سایت خبری پایش نیست. پایش از انعکاس نقدها  و دیدگاه های مختلف استقبال می کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟