مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شدسبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


روایت یک عکاس از داخل اتاق عمل + تصاویر

روایت یک عکاس از داخل اتاق عمل + تصاویر

| دوشنبه ۱۴ دي ۹۴ ساعت ۲۳:۵۶ | نسخه چاپي

احسان قنبری فرد، هفته گذشته، مجموعه ای از عکس هایش را که در اتاق عمل گرفته شده در دانشگاه تهران به نمایش گذاشت، او با این عکس ها تلاش کرده تا دشواری های کار در اتاق عمل را به تصویر بکشد.

به گزارش خبر آنلاین ، احسان قنبری فرد، عکاس و تکنیسین اتاق عمل درباره مجموعه ای عکس هایش با نام «مکث» که هفته گذشته در دانشگاه تهران در معرض دید عموم قرار دارد به خبرنگار ایسکانیوز درمورد سابقه اینگونه ثبت تصویر در کشورهای دیگر گفت: با بررسی‌هایی که انجام داده ام با قاطعیت می گویم؛ عکس گرفتن به این شکل در جاهای دیگر سابقه نداشته است. بعضی معتقدند عکس‌های جوئل پیتر ویتکین و یا سورانو شباهت‌هایی با این مجموعه دارند اما واقعیت این است که ممکن است شباهت‌هایی در ماهیت دلخراش المان‌ها وجود داشته باشد اما با توجه به مفهوم و آن چیزی که در این عکس ها اتفاق می افتد، هیچ شباهتی میان این عکس ها نمیتوان پیدا کرد. در دنیای امروز هنر و عکاسی، وجود موضوعی که واقعا بدون مانند و بدون تکرار باشد کار بسیار دشواری است. من و بسیاری از مخاطبانی که این آثار را دیده اند معتقدیم که این اتفاق در این مجموعه افتاده است. در یادداشت آقای تری برت که در نمایشگاه هم نصب شده بود به وضوح ذکر شده است؛ تو عکس‌‌هایی را به من نشان دادی که من پیش از این مانندش را ندیده بودم.
حضور شما به عنوان ثبت کننده آثار در عکس ها به چه دلیل است؟
شاید خواندن استیتمنت تا اندازه‌ای این سوال رو پاسخ می دهد. هدف من از انجام این پروژه به نمایش درآوردن بخشی از دشواریهای کارم و البته تیم پزشکی، پرستاری و جراحی است. اما با این که این صحنه‌ها برای تمام افراد این جامعه بزرگ هر روزه تکرار میشوند، باور دارم که نگاه یک عکاس می تواند عمیق تر باشد و به همین واسطه، تاثیر این فشار روحی و فکری، میتواند برای یک عکاس که اینجا هم عکاسانه می بیند و می اندیشد، عمیق‌تر، سنگین تر و دشوار تر باشد. من در عکس ها حضور دارم تا تاکید کرده باشم که میخواهم قضاوت مخاطبان در مورد فشارهای وارد شده بر روحیات و درونیات شخص من را قضاوت کنند. و حضور دارم تا نگاه خیره ام، این پرسش و این خواسته را با مخاطب مطرح کند.

روایت_یک_عکاس_از_داخل_اتاق_عمل_+_تصاویر_فستیوال__

خشونتی که در عکس های شما وجود دارد موجب نگرانیتان در عدم استقبال مخاطبان نشد؟
شاید کم اهمیت ترین بخش کار در آثار اینچنینی میزان استقبال باشد. البته هیچ هنرمندی نیست که استقبال از آثارش را دوست نداشته باشد اما گاهی گفتن حرفی که دغدغه سالهای دشوار و نتیجه تجربیات فراوان سال‌هاست، از میزان استقبال مهمتر میشود. از سویی، معتقدم در استقبال از این مجموعه، کیفیت‌ها بر کیمت‌ها ارزش داشت. اصولا در هنرهای زیبا یا فاین آرت، هنرمند حرفش را میزند و دغدغه قضاوت ندارد. این عکس ها بدون تردید مخالفان و منتقدان زیادی خواهد داشت. و البته موافقان و مدافعانی نیز.. من نسبت به تجربه های زیستی خودم و همکارانم در این فضای خاص، وظیفه‌ای داشتم که به سهم خودم و در حد توانم ادا کردم..
این مجموعه در فستیوال های خارج از کشور هم حضور داشته است؟
با توجه به موضوع خاص این عکس‌ها، باید شرایط خاصی در یک جشنواره خارجی وجود داشته باشد و انطباق مفهومی و موضوعی در تعامل میان آثار ارسالی و مسابقه اتفاق افتاده باشد. از سویی ارسال این عکس ها به جشنواره های خارجی هدف من را برآورده نمیکرد و از سویی هنوز جایی را پیدا نکرده ام که با این مجموعه انطباق موضوعی داشته باشد.
حضور شما به عنوان یک هنرمند و یک تکنیسین اتاق عمل در محل کارتان و فعالیت های هنریتان تداخلی ایجاد نمی کرد؟
چند نکته در این مورد هست که باید ذکر کنم. اول اینکه این عکس ها در فرصتی بسیار کوتاه گرفته شده اند و من نمیتوانستم وقت عمل جراحی را بیشتر از چند دقیقه بگیرم. و البته در این میان عمل هایی انتخاب شدند که با مشورت و نظر جراحان و متخصصان، این وقفه چند دقیقه ای حتی کوچکترین مشکلی را بر بیمار تحمیل نکند. من عکس ها را در ساعات غیر کاری خودم میگیرفتم و بسیاری از آنها در شیفت های شب، و ساعات غیر فعال عکاسی شده اند که تا حد امکان مشکلی را برای من و همکارانم ایجاد نکنند. زمان کار در آنجا حضور داشتم به کارم پرداختم و زمانهایی که خارج از نوبت کاری ام بود، به قصد عکاسی در ساعات شب و کم تراکم برای عکاسی حضور داشتم.

روایت_یک_عکاس_از_داخل_اتاق_عمل_+_تصاویر_فستیوال__

چرا این مجموعه در گالری های دیگری به نمایش درنیامدند؟
موردی که بد نیست به آن پرداخته شود این است که این عکس‌ها برای خیلی از گالری های تهران ارسال شد. چندین گالری را حضوری مراجعه کردم و بعضی با ایمیل و ارسال سی دی البته به درخواست گالری ها، اما حتی یک گالری در تهران حاضر به نمایش عکس ها نشد. عکس هایی که امروز در روزهای پایانی نمایشگاه، بازخوردهای بسیار مثبتی به من دادند و غالب بازدید کنندگان این سوال را مطرح کردند که چرا در گالری های دیگر نمایش داده نشدند. پاسخ این سوال را به هیچ عنوان نمیدانم و برای من و بسیاری از دوستان و دست اندر کاران عکاسی هنوز یک سوال مبهم است. آیا زمانی که صحنه ای از اجساد و کشتار و زخم و خون در یکی از میدان های اصلی پایتخت در حال خودنمایی است و رسانه هایمان پر است از تصاویر خشن جنگ و کشتار، یک واقعیت اجتماعی، قابلیت نمایش ندارد؟
اگر از گالریها بخواهید که آثار ویتکین و سورانو را به نمایش بگذارند با افتخار و با سر و صدا برای این کار اقدام میکنند، عکس هایی که ویتکین با خرید اجساد و تکه تکه کردن آنها و چیدمانشان با میوه و گل گرفته است و بعضا اجساد کودکان را هم دستمایه قرار داده است. این عکس ها در همه کتابهای هنری و عکاسی خودنمایی میکنند، اما آیا واقعا مکث به عنوان یک واقعیت همیشه پنهان اجتماعی شایسته دیده شدن نبود؟ گاهی تنها پاسخی که میشنوم این است که خوب.. این عکس ها قابل فروش نیستند.. کسی نمی خرد..!
نکته دیگر اتفاقاتی است که این روزها در جامعه پزشکی افتاده است و تمام جامعه را درگیر کرده است. هیچ وقت و هیچ کس نمیتواند بی اخلاقی را در جامعه پزشکی تایید کند، اما شاید این عکس ها بتوانند برخی سردی‌ها و خستگیها را در پرستاران و پزشکانی که غالبا بعد از جراحی های اینچنینی با همراهان بیمار مواجه میشوند، توضیح دهد. اخلاق پزشکی همچنان مقدس است و بی اخلاقی همیشه محکوم، اما این عکس ها میتواند برای دیدن روی دیگر سکه و مواجهه با چیزهایی که پشت این دیوارهای سبز و آبی اتفاق می افتد،کمی درک متقابل ایجاد کند.
روایت_یک_عکاس_از_داخل_اتاق_عمل_+_تصاویر_فستیوال__

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟