برجام را نقض کنند واکنش ایران قاطع و شدید خواهد بود

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: پایداری برجام منوط به انجام تعهدات و اقدام متقابل سایر طرف‌هاست، در صورت نقض برجام از سوی سایر طرف‌ها ...
گشتی در زندگی خصوصی دختر شایسته روسیه

یانا دوبرو ولسکایا، اخیرا نمانیده روسیه در رقابت های Miss World 2016 شد.


سه احتمال غير منتظره انتخابات آينده

مرتضی الویری درباره همه احتمالات انتخابات ریاست‌جمهوری ٩٦ و گزینه‌های پیش‌روی روحانی سخن گفته است.


کلینتون: اعدام شیخ نمر خاورمیانه را ملتهب تر می کند؛ لزوم پرسشگری از ریاض

کلینتون: اعدام شیخ نمر خاورمیانه را ملتهب تر می کند؛ لزوم پرسشگری از ریاض

جهان | دوشنبه ۱۴ دي ۹۴ ساعت ۱۲:۴۸ | نسخه چاپي

نامزد پیشتاز دموکرات‌ های آمریکا برای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌گوید که اعدام ۴۷ تن، از جمله شیخ نمر روحانی سرشناس شیعه در عربستان سعودی، منطقه خاورمیانه را بیش از پیش ملتهب می‌ کند.
به گزارش خبرگزارری مهر به نقل از سی ان ان، «هیلاری کلینتون» در سخنرانی انتخاباتی خود در نیوهمشایر، گفت که اگر عربستان تلاش می‌کند پیام قدرتمند خود را در مورد مقاومت در برابر مخالفت‌ های داخلی، و رفتارهای تروریستی، اینگونه ارسال کند، این موضوع حتی بیش از پیش منطقه را ملتهب می‌کند، و من تصورم می‌کنم منجر به مخالفت‌های بیشتر خواهد شد.
وزیر امور خارجه سابق آمریکا در ادامه افزود: این اقدام عربستان موجب بوجود آمدن سوالات جدی می شود که دولت آمریکا باید آنها را از ریاض بپرسد.
کلینتون تأکید کرد که فکر نمی‌کند حتی در کوتاه مدت یا میان‌ مدت، این «تصمیم هوشمندانه‌ ای» از سوی عربستان سعودی باشد و وی علناً به انتقاد از این رویکرد خواهد پرداخت.
وزیر خارجه پیشین آمریکا، از جمله در پاسخ به این سؤال که اگر رئیس‌جمهور بود چگونه با شرایط کنونی در ارتباط اعدام‌ ها در عربستان مواجه می‌ شد، گفت که «این موضوع به روشنی پرسش‌ هایی جدی برانگیخته که باید آن را مستقیماً با دولت سعودی در میان بگذاریم».
او اضافه کرد: بی‌ پرده بگویم، ما بر سر برخی مسائل با دولت‌ هایی همکاری داریم که سیاست‌ ها و ارزش‌ها بشان با سیاست‌ ها و ارزش‌ های ما در تضاد است، اما قطعاً همچنان منافع مشترکی داریم که درگیر آنها هستیم.
کلینتون همچنین تأکید کرده که در «ابراز نگرانی» از اعدام‌ ها با رهبران دیگر از جمله در ایالات متحده، کشورهای اروپایی و نیز گروه‌ های حقوق بشری همراه است.
نامزد پیشتاز دموکرات های آمریکا افزود: به زعم من، حتی [دولت] دوستی که ما با او در حوزه‌های مختلف همکاری می‌کنیم، نباید از انتقاد ما و پرسش‌ های ما در مورد قانون‌ مداری در رفتار با گروه‌ های اقلیت مصون باشد.
در واکنش به اعدام دسته‌جمعی ۴۷ تن در عربستان، موضوعی که در سه دهه گذشته در این کشور بی‌سابقه بوده، دولت اوباما از زبان سخنگوی وزارت خارجه، جان کربی، نسبت پیامدهای آن ابراز نگرانی کرد و یادآور شد که ایالات متحده «پیش‌تر نگرانی‌‌ها درمورد روندهای قضایی در عربستان سعودی را ابراز کرده‌ایم و آن را با بالا‌ترین مقامات دولت عربستان در میان گذاشته است».
کربی همچنین افزود که آمریکا بار دیگر از دولت عربستان می‌خواهد ضمن احترام و حمایت از حقوق بشر، «روند شفاف و عادلانه» را در همه پرونده‌های قضایی تضمین کند.
وی در مورد خاص اعدام شیخ نمر هم گفت که به ویژه نگرانیم که اعدام نمر النمر، «خطر تشدید تنش‌های فرقه‌ای» را به همراه خواهد داشت، و در این زمینه «مجدداً بر ضرورت تلاش بیشتر رهبران منطقه برای کاهش تنش‌های منطقه‌ای تأکید می‌کنیم».

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: