تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


5 شیطنت خانه‌ تکانی که نمی‌دانید!

آهسته می‌آید. درست مثل نسیم‌هایش که آرام‌آرام تن خشک درخت‌ها را نوازش می‌کنند تا دوباره زنده شوند. بهار آهسته می‌آید، درست مثل غنچه‌هایی ...افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


بررسی عملکرد راکت و موشک«زلزال»؛ موشکی که با ۳۶ راکت برابری می‌کند

بررسی عملکرد راکت و موشک«زلزال»؛ موشکی که با ۳۶ راکت برابری می‌کند

سیاست | يكشنبه ۱۳ دي ۹۴ ساعت ۲۳:۳۸ | نسخه چاپي

مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ششمین شماره پرونده «قیام موشکی» بررسی عملکرد راکت و موشک زلزال را مورد بررسی قرار داده است.
به گزارش مهر، مرکز اسناد انقلاب اسلامی در ششمین شماره پرونده «قیام موشکی» بررسی عملکرد راکت و موشک زلزال را مورد بررسی قرار داده است. موشک زلزال یک گزینه ایده آل و عالی برای هدف قرار دادن اهداف پهن شده ای مثل باندهای فرودگاه، جنگنده‌های مستقر روی باند، آشیانه‌های جنگنده‌ها و سنگرها و مواضع دشمن است، موشکی که سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه از آن به عنوان راکتی که از لحاظ عملکرد انهدامی و اقتصادی با ۳۶ راکت برابری می‌کند، نام برد.
متخصصان جوان کشورمان و صنعت راکتی و موشکی سپاه که نوپا و تازه کار بود و چند سالی بیشتر از تاسیسش نگذشته بود، فرصت بهتری داشتند تا فکری به حال دفاع از کشور و تقویت اقتدار موشکی ایران اسلامی در دوران جنگ تحمیلی کنند. این کار با تولید راکت‌هایی آغاز شده بود که نازعات نام داشت اما نازعات پاسخگوی نیازهای ایران نبود و باید راکتی به روزتر و با توان بالاتر ساخته می‌شد تا بتواند اهداف را با سرجنگی سنگین‌تر و برد بیشتر در عمق عراق هدف قرار دهد.
الگوی ساخت راکت نازعات برای شروع کار خوب بود و متخصصان کشورمان توانستند راکت جدیدی با قابلیت‌های بیشتر به خصوص با افزایش برد نسبت به راکت نازعات، در همان دوران جنگ بسازند. اما این راکت‌ها باید به‌روزرسانی می­شدند، لذا بعد از اتمام جنگ، کار به روز رسانی راکت‌هایی که آن روزها زلزال نامیده می‌شد آغاز شد و متخصصان جوان موشکی سپاه توانستند، راکت‌های زلزال را به‌روز کرده و زلزال‌های جدیدی بسازند. راکت‌ها سامانه‌های هدایت پذیری نیستند لذا کار روی آنها با تکنولوژی زیادی درگیری نیست از این رو زلزال ۱، زلزال ۲ و زلزال ۳ به راحتی توسط صنایع موشکی ایران تولید انبوه شده و تحویل یگان‌های رزمی می‌شوند.

بررسی_عملکرد_راکت_و_موشک«زلزال»؛_موشکی_که_با_۳۶_راکت_برابری_می‌کند_حمله_موشکی______سردار_جعفری______مرکز_اسناد_انقلاب_اسلامی__
زلزال ۱ با طول ۳۲/۸ متر، برد ۱۲۵ کیلومتر، وزن ۲۹۵۰ کیلویی و خطای زیر ۵ درصد جزو اولین نمونه‌های زلزال به شمار می‌رود.
در به‌روزسانی زلزال ۱ و تولید زلزال ۲، متخصصان کشورمان در ابتدا تلاش کردند که وزن این راکت را ثابت نگه دارند و برد این راکت را افزایش دهند که این کار سرانجام با موفقیت انجام شد.
زلزال ۲ با همان وزن زلزال ۱، بردی نزدیک به ۲ برابر داشته و می‌تواند اهداف مختلف را در فاصله ۲۱۰ کیلومتری با خطای زیر ۵ درصد هدف قرار دهد.
اما در زلزال ۳، وزن راکت اندکی افزایش یافت. در تولید این راکت، هدف افزایش برد نبود بلکه باید توان انهدام اهداف افزایش می یافت، بر همین اساس برد راکت زلزال ۳ ثابت و در حدود ۲۰۰ کیلومتر باقی ماند (در شرایط آب و هوایی مناسب) ولی وزن سرجنگی این راکت به ۹۰۰ کیلوگرم افزایش یافت یعنی ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر از راکت‌های زلزال ۱ و ۲.
راکت های زلزال همچون برادران قدیمی‌ترشان قابلیت شلیک از لانچرهای متحرک تکی و سه فروندی را دارا هستند.
اما ماجرا به همین جا ختم نشد و سرلشکر محمد علی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران در یک نشست خبری در سال ۹۱ از افزایش برد راکت‌های زلزال به ۳۰۰ کیلومتر و کاهش خطای آنها به زیر ۵۰ متر خبر داد.

بررسی_عملکرد_راکت_و_موشک«زلزال»؛_موشکی_که_با_۳۶_راکت_برابری_می‌کند_حمله_موشکی______سردار_جعفری______مرکز_اسناد_انقلاب_اسلامی__
او هیچ ویژگی و نکته دیگری درباره این راکت‌ها بیان نکرد ولی همین نکته باعث شد که مشخص شود تحقیقات روی راکت‌های زلزال برای به‌روزرسانی این راکت همچنان ادامه دارد.
این فرایند ادامه یافت تا اینکه جمهوری اسلامی ایران به فناوری تجهیز راکت‌ها و موشک‌های خود به کلاهک بارشی دست یافت و قرار بر این شد که نسل جدید راکت‌های زلزال نیز مجهز به کلاهک بارشی شوند.
بر همین اساس راکتی با این فناوری در صنایع موشکی نیروی هوافضای سپاه پاسداران تولید شد که به آن زلزال بارشی می‌گویند.
این محصول که حالا دیگر یک راکت معمولی نبوده و تبدیل به یک موشک قدرتمند شده بود، در جریان بازدید امام خامنه‌ای فرماندهی معظم کل قوا از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه در ۲۱ اردیبهشت ماه سال ۹۳، برای نخستین بار رونمایی شد.

بررسی_عملکرد_راکت_و_موشک«زلزال»؛_موشکی_که_با_۳۶_راکت_برابری_می‌کند_حمله_موشکی______سردار_جعفری______مرکز_اسناد_انقلاب_اسلامی__
این موشک با حمل ۳۰ بمب کوچک که هر کدام ۱۷ کیلو وزن دارند، یک گزینه ایده‌­آل و عالی برای هدف قرار دادن اهداف پهن شده­ای مثل باندهای فرودگاه، جنگنده‌های مستقر روی باند، آشیانه‌های جنگنده‌ها و سنگرها و مواضع دشمن است، موشکی که سردار حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه از آن راکت به عنوان راکتی که از لحاظ عملکرد انهدامی و اقتصادی با ۳۶ راکت برابری می‌کند، نام برد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟