بالن آرزو خانه ای را در رشت سوزاند

مدیرعامل آتش‌نشانی رشت گفت: علت آتش‌سوزی دو باب منزل مسکونی سقوط بالن‌های آرزو و پرتاب شی مشتعله بر روی سقف و بالکن منازل مسکونی بوده است.


اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی ...


بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


مشخصات فنی پ‍ژو ۲۰۰۸ که ایران خودرو تولید آن را آغاز کرد/ اولین محصول مونتاژ داخل پس از برجام

با تجهیز خطوط پژو 2008 تولید این محصول در شرکت ایران خودرو آغاز شده و روی خط تولید قرار گرفته است .این مدل خودرو 2008، نمونه محصولی است که تولید ...


چرا پول‌سازها، در ایران بیکارند؟

چرا پول‌سازها، در ایران بیکارند؟

اقتصاد | شنبه ۱۲ دي ۹۴ ساعت ۲۳:۲۹ | نسخه چاپي

براساس جدید‌ترین آمار وزرات کار در ایران رشته‌های حفاظت از محیط زیست، علوم کامپیوتر، هنر، مهندسی‌ معماری و ساختمان‌سازی، علوم زیستی، حقوق، حرفه‌های مهندسی و بازرگانی و امور ادارای بیشترین نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان را به خود اختصاص دادند.
روزنامه وقایع اتفاقیه، همچنین در برخی رشته‌ها مانند تربیت‌معلم با هشت درصد، روزنامه‌نگاری ۸,۸ درصد، بهداشت ۷,۹ درصد، خدمات امنیتی ۸,۴ درصد و خدمات حمل‌و‌نقل با ۱۰,۸ درصد، اوضاع بهتری برای اشتغال و جست‌وجو برای کار وجود دارد.
نامناسب‌بودن وضعیت فارغ‌التحصیلان و عجیب‌بودن آمارها در این بخش وقتی بیشتر خودنمایی می‌کند که بدانیم از مجموع شش میلیون و ۸۶ هزار مرد فارغ‌التحصیل دانشگاهی، سه میلیون و ۲۶۲ هزار نفر شاغل و فقط ۴۸۷ هزار نفر در جست‌وجوی شغل هستند. مابقی به تعداد ۲ میلیون و ۳۳۶ هزار نفر خانه‌نشین شده و کاملا غیرفعال هستند.
در بین زنان نیز از مجموع پنج میلیون و ۳۰۵ هزار زن فارغ‌التحصیل دانشگاهی، یک میلیون و ۲۸۲ هزار نفر شاغل بوده و ۵۴۶ هزار نفر در جست‌وجوی شغل هستند. از سویی موضوع با اهمیت‌تر این است که سه میلیون و ۴۷۶ هزار زن به دانشگاه رفته و درس خوانده‌اند تا خانه‌نشین شوند و هیچ فعالیتی در جریان اقتصادی کشور نداشته باشند.
نرخ عمومی بیکاری زنان و مردان فارغ‌التحصیل دانشگاهی کشور هم‌اکنون ۱۸,۵ درصد بوده، در‌عین‌حال نرخ بیکاری مردان ۱۳درصد و این نرخ درباره زنان درس‌خوانده ۶۵,۵ درصد است. نکته اینکه تعداد زنان درس‌خوانده در جست‌وجوی شغل در‌حال‌حاضر از تعداد مردان درس‌خوانده در جست‌وجوی شغل، بیشتر است.
هم‌اکنون ۵,۸ میلیون نفر فارغ‌التحصیل دانشگاهی معادل ۵۱,۰۲ درصد غیرفعال بوده و هیچ نقشی در بازار کار کشور ندارند. ۴,۵ میلیون نفر معادل ۳۹,۹ درصد شاغل و ۱,۰۳ میلیون نفر معادل ۹,۱ درصد نیز بیکار هستند. محیط‌ زیست با ۴۹,۱ درصد بالاترین درصد بیکاری را در کنار رشته علوم کامپیوتر با ۳۹,۹ درصد و رشته صنعت و فناوری با ۳۲ درصد دارا است. کمترین نرخ بیکاری مربوط به رشته بهداشت با ۷,۹ درصد است.
چرا
درآمد۷۴ هزاردلاری مهندسان در آمریکا
علاوه‌براین مقایسه دو فهرست‌بندی شامل فهرست‌بندی نشریه نیوجاب نیویو و مرکز ملی اطلاعات و آمار آموزشی آمریکا (NCES) نشان می‌دهد، رشته‌هایی که در ایران فارغ‌التحصیلان آن بیکار هستند، جزء پول‌ساز‌ترین رشته‌های دانشگاهی هستند. به‌طوری‌که مرکز ملی اطلاعات و آمار آموزشی آمریکا (NCES) در گزارش سالانه خود به منظور کمک به انتخاب‌رشته دانشجویان، اطلاعاتی را از چشم‌انداز شغلی رشته‌های تحصیلی منتشر کرده است براساس آن رشته‌های مهندسی یکی از این رشته‌های پول‌ساز است.
اداره اطلاعات کار آمریکا میانگین درآمد سالانه گروه رشته‌های مهندسی را ۷۴ هزار و ۵۳۰ دلار برآورد کرده است که در‌این‌بین مهندسان شیمی با ۹۴ هزار و ۳۵۰ دلار و مهندسان نفت با ۱۳۰هزار و ۲۸۰ دلار، بیشترین میانگین درآمد سالانه را دارند. شغل مهندسی علاوه‌‌بر‌این‌ درآمدی بالاتر از میانگین درآمد ملی در آمریکا را به خود اختصاص می‌دهد، در ضمن ثبات و آینده شغلی بالایی نیز دارد.
از میان فارغ‌التحصیلان جدید رشته مهندسی ۹۶,۴ درصد استخدام شده‌اند. همچنین با وجود اینکه برخی از رشته‌های مهندسی شاهد رشد کندی هستند اما پیش‌بینی می‌شود که برخی رشته‌های مهندسی مانند مهندسی شهرسازی و نفت در سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ میلادی شاهد رشدی سریع‌تر از میانگین رشد باشند.
این اتفاق در شرایطی است که در ایران، رشته‌های مهندسی نظیر معماری و ساختمان‌سازی و حرفه‌های مهندسی به تربیت با نرخ بیکاری۳۲ و۲۰درصد از رشته‌هایی هستند که دارای بیشترین جمعیت بیکاری فارغ التحصیل است. از‌طرف‌دیگر، نشریه نیوجاب نیویو برای کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه را دارند، رشته‌هایی را پیشنهاد کرده می‌توانند در بازار کار پول‌ساز باشند.
در صدر این فهرست رشته علوم کامپیوتر وجود دارد که این مجله در گزارش خود می‌نویسد: «از طراحان بازی‌های کامپیوتری گرفته تا مهندسان داده‌پردازی، تمامی افرادی که در رشته‌های علوم و فناوری کامپیوتری تحصیل می‌کنند، به‌طور‌عمده از شانس استخدام بالایی برخوردار هستند. بنا بر آمار، نرخ استخدام فارغ‌التحصیلان رشته‌های کامپیوتر و فناوری ۹۵,۸ درصد است.
میانگین درآمد سالانه این رشته از ۶۲ هزار و ۵۰۰ دلار در طراحی صفات وب گرفته تا ۱۰۲ هزار و ۱۹۰ دلار در مهندسی مطالعات کامپیوتری متغیر است. چشم‌انداز شغلی این رشته نیز قابل قبول است و پیش‌بینی می‌شود این رشته در حدفاصل سال‌های۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ میلادی شاهد رشد ۳۷درصدی باشد»؛ اما اوضاع این رشته در ایران بسیار متفاوت است. به‌طوری‌که نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان رشته علوم کامپیوتر ۳۹ درصد است که بعد از رشته حفاظت از محیط زیست، بالاترین نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را به خود اختصاص داده است.
چرا
رشد ۶۰ درصدی نیاز به رشته گرافیک تا سال ۲۰۲۰
رشته طراحی گرافیک نیز از سوی مرکز ملی اطلاعات و آمار آموزشی آمریکا (NCES) به عنوان یکی از پول‌ساز‌ترین رشته‌های دانشگاهی انتخاب شده است.
انتخاب این رشته در سال جدید تحصیلی از سوی این مرکز از این لحاظ ارزشمند است که مسائل بسیاری در اینترنت وجود دارند که باید به آنها رنگ و لعاب بخشید تا سبب گرایش بصری افراد شوند. پیش‌بینی می‌شود تقاضا برای این رشته حدفاصل سال‌های۲۰۱۰ تا۲۰۲۰ با رشد۶۱ درصدی مواجه شود. این مشاغل شامل طراحی‌ سیستم‌های کامپیوتری و سایر رشته‌های مرتبط با آن می‌شود.
این رشته در ایران زیرمجموعه هنر به حساب می‌آید و آمار‌های وزارت کار ایران نشان می‌دهد، هنر با نرخ بیکاری۲۷درصدی، یکی از رشته‌هایی است که بالاترین نرخ بیکاری را دارد. نکته جالب در این مقایسه پول‌ساز معرفی‌شدن رشته علوم ارتباطات در فهرست‌های جهانی و نرخ پایین بیکاری آن در ایران است. براساس آمار وزارت کار در ایران رشته‌های علوم ارتباطات با نرخ بیکاری هشت درصد، کمترین نرخ بیکاری را در میان رشته‌های تحصیلی دارد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟