رنج‌روور اسپورت انگلیسی یا لکسوس GX 460 ژاپنی؟

لکسوس با وزنی حدود 2 هزار 357 کیلوگرم برای شتاب صفر تا صد کیلومتر به 7.8 ثانیه زمان نیاز دارد و با بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت به حرکت خود ادامه می‌دهد و رنج‌روور با وزن تقریبی 2 هزار 177 کیلوگرم تنها در 7 ثانیه به شتاب صفر تا صد کیلوگرم می‌رسد.


ترزا می: انفجار «منچستر ارنا» یک حمله تروریستی هولناک است

نخست وزیر انگلیس و رهبران دیگر احزاب سیاسی این کشور با تروریستی عنوان کردن انفجار شهر منچستر، فعالیت ستاد های انتخاباتی خود را به حال تعلیق درآوردند.


پیکر ۲ شهید نیروی انتظامی در اهواز تشییع شد

پیکر دو شهید مامور نیروی انتظامی اهواز که روز گذشته به شهادت رسیده بودند، صبح امروز با حضور باشکوه مردم تشییع شد.


واکنش شریعتمداری به تشکیل دولت در سایه از سوی حامیان رئیسی: در سایه نشستن هم عالمی دارد!

رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی به تصمیم رقیب او برای تشکیل دولت در سایه واکنش نشان داد.


قصور پزشکی در فوت «الینا فروتن» تایید شد

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: هیئت تجدید نظر انتظامی نظام پزشکی گلستان قصور پزشکی در فوت الینا فروتن را تایید کرد.


وزیر رأی می‌دهد، کفاشیان نه

وزیر رأی می‌دهد، کفاشیان نه

ورزش | پنجشنبه ۱۰ دي ۹۴ ساعت ۱۴:۱۵ | نسخه چاپي

با نزدیک‌شدن به اسفندماه و زمان برگزاری انتخابات ریاست فدراسیون فوتبال، نه‌تنها گمانه‌زنی‌ها درباره افرادی که قصد حضور در این انتخابات را دارند، زیاد شده بلکه تغییرات دیگری که بیشترین آنها متوجه اصلاح اساسنامه فدراسیون فوتبال هم است، خبرساز شده.
در شرایطی که پیش‌تر یعنی نزدیک به چهار سال پیش عنوان شده بود اساسنامه تغییرات مورد نظر فیفا را به خود دیده و به تأیید می‌رسد. روز گذشته بحث تازه‌تر، اصلاحات در اساسنامه فدراسیون فوتبال همه چیز را تحت‌الشعاع قرار داد. به عبارت ساده تر با نزدیک‌شدن به ٢٣ دی، که زمان برگزاری مجمع فدراسیون فوتبال است، بحث اساسنامه داغ‌تر از هر زمان دیگری شده است.
تغییرات گسترده در اساسنامه؟
در شرایطی که خبرهای مختلفی در رسانه‌ها منتشر شده بود مبنی براینکه تغییرات عمده‌ای در اساسنامه فدراسیون فوتبال رخ خواهد داد، سایت برنامه ٩٠، با انتشار اساسنامه موردنظر که قرار است در مجمع پیش‌رو قرائت شود به این موضوع اشاره کرد که تغییرات بیشتر نگارشی بوده؛ هرچند تغییرات در ترکیب اعضایی که حق رأی در مجمع هم دارند در نوع خود جالب توجه بود.
هوشنگ نصیرزاده، رئیس کمیته تدوین و مقررات فدراسیون فوتبال هم در صحبت‌هایی که با سایت فدراسیون فوتبال داشته با اشاره به این تغییرات گفت: «متأسفانه در حالی که ٧٥ لوح فشرده از اساسنامه پیشنهادی فدراسیون فوتبال در اختیار تمامی اعضای مجمع است، مطالبی درخصوص ترکیب اعضای مجمع به اشتباه منتشر شده که خلاف رویه رسانه‌ای است.
تغییرات اساسنامه و به‌روزرسانی آن برای مواجه‌شدن با موارد جدید، همیشه ضرورت دارد و قوانین در صورتی پویا و مدرن به حساب می‌آیند که خود را به‌روزرسانی کنند. فدراسیون فوتبال ایران بنا بر توصیه فیفا در جلسه هفتم اکتبر ٢٠١٤ که در زوریخ برگزار شد، در برخی از کمیته‌بندی‌ها، روش‌های اجرائی و نگارش متن اساسنامه را به گونه‌ای درآورده که با اصول روز فوتبال برابری داشته باشد».
وزیر ورزش هم حق رأی دارد
بحث درباره حضور محمود گودرزی در مجمع و داشتن حق رأی در انتخابات یکی دیگر از مباحث شلوغ روز گذشته بود؛ گودرزی البته چند روز پیش عنوان کرده بود در انتخابات حق دادن یک رأی را دارد.
بااین‌حال موارد به گونه‌ای مطرح شد که گویی در اساسنامه جدید حق وزیر ورزش نادیده گرفته شده و او و معاون قهرمانی‌اش حق دادن رأی در انتخابات فدراسیون فوتبال را ندارند. البته با انتشار اساسنامه تازه‌ای که قرار است ٢٣ دی در مجمع درباره آن بحث شود، مشخص شده که شخص وزیر ورزش و معاون قهرمانی‌اش هرکدام یک رأی در انتخابات دارند.
این موضوع در شرایطی در اساسنامه گنجانده شده که فیفا پیش‌تر از فدراسیون فوتبال ایران خواسته بود این بند از اساسنامه حذف شود.
بااین‌حال روز گذشته، فارس در خبری که به تغییرات در اساسنامه پرداخته شده بود به این مورد ویژه اشاره کرد. این سایت خبری با اشاره به جلسه نمایندگان ایران با پنج نفر از اعضای فیفا به این مورد اشاره کرده بود و آز آنجا که وزارت ورزش و دولت، کمک مالی زیادی به فدراسیون فوتبال می‌کنند در نتیجه حق رأی برای آنها باید محفوظ بماند که این موضوع هم مورد موافقت فیفا قرار گرفته است.
اتفاقا نصیرزاده، رئیس کمیته تدوین و مقررات فدراسیون فوتبال به این مورد ویژه هم اشاره کرد و گفت:« آرای وزیر ورزش و معاون ورزش قهرمانی و حرفه‌ای وزارتخانه، به عنوان نمایندگان دولت در مجمع عمومی همچنان پابرجاست. دولت به عنوان متولی تمامی ورزش‌ها، در مجمع فوتبال همچنان حضور دارد و شایعاتی مبنی بر حذف این آرا، مطلقا صحت ندارد و فدراسیون فوتبال بدون پشتوانه وزارت ورزش و جوانان، نمی‌تواند به‌تنهایی مشکلات فوتبال را مرتفع کند».
وزیر نمی‌تواند رئیس مجمع باشد
با این حال موضوعی که در اساسنامه گنجانده شده و البته مورد تازه‌ای هم نیست، اینکه شخص رئیس فدراسیون فوتبال به عنوان رئیس مجمع و کسی که جلسه را اداره می‌کند، معرفی شده.
در این اساسنامه به وضوح از شخص رئیس فدراسیون فوتبال نام برده شده و در واقع عنوان نشده که رئیس مجمع باید وزیر ورزش یا معاونش باشد. البته این موضوع پیش‌تر هم مورد تأکید فیفا قرار گرفته بود. این نهاد به خاطر کم‌شدن نفوذ دولت در فوتبال، تأکید ویژه‌ای روی رئیس مجمع‌ ‌نشدن وزیر داشته.
نکته جالب اینکه در انتخابات قبلی، عباسی، که وزیر ورزش بود در انتخابات شرکت کرد و با دادن یک رأی، به عنوان یکی از اعضای مجمع و نه رئیس مجمع، حاضر شد. نکته قابل توجه اینکه در این سلسله مراتب، حق رأیی برای رئیس مجمع در نظر گرفته نشده؛ به عبارت دیگر کفاشیان خودش حق رأی ندارد.
این موضوعی است که نصیرزاده هم به آن اشاره می‌کند: «همان‌طور که اطلاع دارید در عرف مجامع، رئیس فدراسیون و اعضای هیأت‌رئیسه فاقد حق رأی هستند و این مورد همچنان مراعات شده و از طرف دیگر فردی که رئیس مجمع می‌شود، به دلیل داشتن اختیار اداره مجمع، از حق رأی محروم است، لذا فردی مجمع را اداره می‌کند که در رأی‌گیری شرکت نکند».
سایر تغییرات در اساسنامه
هوشنگ نصیرزاده در ادامه صحبت‌هایش به دیگر مواردی که در اساسنامه تغییر کرده، اشاره‌ای گذرا کرد و گفت: «از سویی در برخی رسانه‌ها به دلیل عدم اشراف بر ترجمه نام کمیته‌ها، برخی با اتکا به پسوند«ها» که برای اعضای کمیته‌های اجرائی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا آمده است، آن را به تمام کمیته‌های این دو تشکیلات تسری دادند.
در حالی که کمیته اجرائی ترجمه لغت «EXCUTIVE COMMITTEE» است که در ایران به آن هیأت‌رئیسه می‌گویند و بر همین اساس در مقطع فعلی به جز یک نفر، شامل حال فرد دیگری نمی‌شود.
ضمنا این نگارش در مورد این بخش دقیقا همان نگارش کمیته انتقالی است و از طرف دیگر تمام کمیته‌ها در عرف مدیریت فوتبال، نقش مشورتی و سیاست‌گذاری دارند. تنها یک کمیته در عرف فدراسیون‌ها اجرائی بوده و آن هم هیأت‌رئیسه فدراسیون است که ترجمه آن به فارسی کمیته اجرائی می‌شود.
چند کمیته نیز ادغام شده و کمیته اخلاق، دارای دو رئیس مجزا در بخش تحقیقات و قضائی است که آن هم یک رویه بین‌المللی برای کمیته و دیگر فردی به طور مستقل به عنوان کمیته اخلاق شبیه آنچه که در فیفا و کنفدراسیون‌هاست، در اساسنامه نیز پیشنهاد شده است».
طبق قانون ابتدا باید مجمع عمومی فدراسیون برگزار شود و در آن صورت‌های مالی تأیید شود. پس از عبور از این مرحله، دو ماه بعد انتخابات فدراسیون فوتبال برگزار خواهد شد. به همین دلیل مجمع ٢٣ دی اهمیت مضاعفی دارد.
منبع: روزنامه شرق
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟