خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


فرق این مجلس با آن مجلس

پنج ماه از آغاز و فعالیت مجلس دهم می‌گذرد. رصد تصاویر، رخدادها و کنش‌های نمایندگان در این مجلس فرق‌های این مجلس و مجلس نهم را به خوبی عیان ...


از «افشین یداللهی» چه خاطرات خوشی داریم؟

خبر تلخ درگذشت «افشین یداللهی» در واپسین روزهای سال به یکباره همه را شوکه کرد تا به تلخی های این سال سخت اضافه کند. شاعری که با ترانه هایش خاطرات ...


5 شیطنت خانه‌ تکانی که نمی‌دانید!

آهسته می‌آید. درست مثل نسیم‌هایش که آرام‌آرام تن خشک درخت‌ها را نوازش می‌کنند تا دوباره زنده شوند. بهار آهسته می‌آید، درست مثل غنچه‌هایی ...


خشت‌هایی از محبت؛ مهربانی به قلب دیوارها رسید

خشت‌هایی از محبت؛ مهربانی به قلب دیوارها رسید

جامعه | پنجشنبه ۱۰ دي ۹۴ ساعت ۱۴:۱۴ | نسخه چاپي

در گوشه و کنار مازندران دیوارهایی با خشت‌هایی از مهربانی بناشده که مهرورزی بر آن نقش بسته است، پس اگر نیازمندی بردار و توانایی، بگذار و بگذر.
به گزارش خبرگزاری مهر، در روزهای اخیر، دیوارهای از جنس مهربانی از گلوگاه تا رامسر کشیده است که تفاوتشان با دیگر دیوارهای بتنی و سیمانی، عشق به همنوع است. در پشت این دیوارهای خشتی آدم‌هایی چشم‌انتظار نشسته‌اند تا با کمک‌های خیرخواهانه همنوعان، لباس گرم را بر تن بپوشانند و زمستان سرد را به بهار پر از امید و مهربانی پیوند دهند.
نیاز نیست همه دارایی‌ات را به رخ بکشی، کافی است سهمت از مهربانی تنها یک البسه گرم باشد، البسه‌ای که دخترک فقیر و نیازمند آن را برتن کند و محرومیت بر تنش زخم نزند. دیوارها همیشه یادآور فاصله‌ها هستند اما دریکی از خیابان‌های شهرهای مازندران ازجمله ساری دیواری وجود دارد که فاصله‌ها را از میان برداشته است و بر اساس این ایده مردم لباس‌هایی را که نمی‌خواهند آنجا می‌آویزند تا کسانی که نیاز دارند آن را بپوشند.
این دیوار آجری میعادگاه مردمی است که می‌خواهند مهربانی را تمرین کنند و در روزهای برپایی آن، جالباسی‌ها از پوشاک‌های نو و تمیزی پرشده است، لباس‌های کوچک و بزرگ که قیمتشان به‌اندازه یک دنیا مهربانی است و انواع البسه از شلوار گرفته تا ژاکت، تی‌شرت، کاپشن، پیراهن و کلاه و نیازمندان زیادی چشم‌انتظار هستند تا آن را بر تن کنند.

خشت‌هایی_از_محبت؛_مهربانی_به_قلب_دیوارها_رسید_دیوار_مهربانی______گزارش_خبری_مهر______مازندران__
کوچه «توان‌بخشی ۹» ساری یادآور همان روایت مولاناست که گدا و شاه را روبه‌روی هم می‌نشاند
کوچه «توان‌بخشی ۹» ساری یادآور همان روایت مولاناست که گدا و شاه را روبه‌روی هم می‌نشاند و وعده دیدار ما همه‌روزه از همین‌الان و از همین ساعت در نبش توان‌بخشی ۹، دیوار شیرخوارگان.
ساعت حوالی ظهر یک روز زمستانی است و بانویی چند دست لباس بر رخت‌آویزی که روی دیوار برپاشده است، می‌آویزد، جوان است و تمایل چندانی به رسانه‌ای شدن ندارد.
می‌گوید: اگر هرکدام از ما فقط یکدست لباسی که تمیز است و نیاز نداریم را روی این دیوار قرار دهیم دیگر کودکان و نیازمندان شهر برهنه نخواهند ماند.
وی درحالی‌که بغض‌کرده بود، ادامه می‌دهد: تصور اینکه کودکی به دلیل فقر پوشاک مناسبی نداشته باشد و یا خواهر و برادری که به دلیل نداری خانواده‌شان مجبورند کفش‌های هم را بپوشند و به مدرسه بروند، بسیار دردناک و سخت است.
عقربه‌های ساعت پرشتاب در حرکتند و گویی برای پرشدن دیوار مهربانی از پوشاک برای نیازمندان شتاب‌دارند و تا یک‌ساعتی که از ظهر می‌گذرد تقریباً نیمی از گیره‌های دیوار مهربانی پرشده است.
تقریباً کوچه خلوت شده است و پیرمردی عصازنان خود را به دیوار مهربانی می‌رساند و از بین کفش‌هایی که ردیف چیده شده است، یکی را برمی‌گزیند و به پا می‌کند و مراقب هست تاکسی او را نبیند، اسکناسی از جیب درمی‌آورد و بر روی کفش‌ها می‌گذارد، یک اسکناس هزارتومانی که یک‌گوشه هم نداشت و چه زیباست که این پیرمرد با این پول پاره صاحب یک جفت کفش شده است.
در گوشه و کنار مازندران و حتی روستاها، دیوارهایی از جنس مهربانی برپاشده که شعارشان این است اگر نیاز نداری بگذار و نیاز داری بردار.
برپایی دیوار مهربانی در محمودآباد
در برخی از شهرها به همت شهرداری و شورای اسلامی شهر دیوارهای مهربانی شکل‌گرفته و این دیوار در محمودآباد با همکاری شورا و شهرداری، سازمان‌های مردم‌نهاد طلوع اندیشه مازندران و جوانان وارث زمین محمودآباد، کمک‌های خیران را جمع‌آوری می‌کند.

خشت‌هایی_از_محبت؛_مهربانی_به_قلب_دیوارها_رسید_دیوار_مهربانی______گزارش_خبری_مهر______مازندران__
رحمان مسعودی مدیرعامل موسسه طلوع اندیشه مازندران به خبرگزاری مهر می‌گوید: این حرکت نمادین بازتولید پیام خوبی در روز ولادت نبی مهربانی و هفته وحدت است که بارقه امید برای تغییر بی‌تفاوت‌ها در جامعه و تلنگری برای روشن کردن وجدان‌های خاموش است.
وی ادامه می‌دهد: سازمان‌های مردم‌نهاد امروز با حفظ کرامت وشان انسانی نیازمندان مهربانی را به دیوارها سپردند تا افراد مستمند با حقارت از آن بهره‌مند نگردند و بلکه با برداشتن باری از روی دوش دیوار که بار سنگین نیازمندان را تحمل می‌کرد عاطفه و مهربانی را به جامعه انسانی بازگردانند.
مدیرعامل موسسه طلوع اندیشه مازندران گفت: پی‌ریزی این مراسم که با مشارکت و همکاری جوانان پویا و فعال شهر محمودآباد اتفاق افتاد در فضای مجازی برنامه‌ریزی و هم‌اندیشی شده و امروز شاهد تحقق اراده جوانان فهیم و مهربان محمودآباد هستیم و امیدواریم در آینده در سایر حوزه‌های که جامعه نیازمند مشارکت مردم است جلوه‌های روشنی از ایثارو گذشت و مشارکت شهروندی را شاهد باشیم.

شاید «دیوار مهربانی» یکی از نوآورانه و انسان دوستانه‌ترین خلاقیت‌های مردم ایران در چند سال اخیر باشد. شعار این دیوار، «نیاز داری بردار، نیاز نداری بگذار» است و مردم با قرار دادن لباس‌های گرمشان در این زمستان سرد برای نیازمندان به آن‌ها کمک می‌کنند و کسانی که نیاز داشتند هم برای خود مقداری لباس برمی‌داشتند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟