شراره رخام از بی ارزش ترین نوع افتخار در اینستاگرام نوشت

شراره رخام در جدید ترین پست خود در اینستاگرام از بی ارزش ترین نوع افتخار و در عین حال باارزش ترین آن متنی منتشر کرد.


کیک تولد و میهمانی خاص بازیگر زن مشهور+تصاویر

الهام حمیدی بازیگر سینما و تلویزیون متولد آذرماه 1356 در تهران است. الهام حمیدی در سالروز تولدش یک کیک تولد متفاوت خاص داشت.


وقتی مرداب «گل»، دختران جوان را می‌بلعد؛ مخدری صنعتی در پوشش گیاهی سنتی

در بین مواد تخدیری و محرکی که مصرف آن در میان برخی جوانان شایع است،مخدر «گل» از مواد اعتیاد آور نسبتاً نوظهوری است که اثرات و عوارض تخریبی جسمانی ...


۸ دستور حرکتی اندروید که استفاده از این سیستم عامل را سرعت می دهند

دستورهای حرکتی مختلفی در سیستم عامل اندروید وجود دارند که باعث سریع‌تر شدن کار‌ها می‌شوند. این دستورها در بخش‌های مختلفی از این سیستم عامل ...


برجام را نقض کنند واکنش ایران قاطع و شدید خواهد بود

رئیس سازمان انرژی اتمی کشورمان گفت: پایداری برجام منوط به انجام تعهدات و اقدام متقابل سایر طرف‌هاست، در صورت نقض برجام از سوی سایر طرف‌ها واکنش ایران قاطع و شدید خواهد بود.  


سیف: 45درصد از منابع بانک‌ها منجمد است

سیف: ۴۵درصد از منابع بانک‌ها منجمد است

اقتصاد | يكشنبه ۰۶ دي ۹۴ ساعت ۲۰:۵۷ | نسخه چاپي

رئیس‌کل بانک مرکزی افزایش نرخ ارز را ناشی از افزایش جهانی نرخ دلار اعلام کرد و از ابلاغ بخشنامه‌ای خبر داد که بر اساس آن بانک‌ها باید فعالیت‌های خود را منطبق بر بانکداری اسلامی انجام دهند و سود سپرده را در ابتدای سال محاسبه کنند.
به گزارش تسنیم، ولی‌الله سیف در نخستین همایش مالی اسلامی که در دانشگاه الزهرا(ع) برگزار شد با اشاره به کاهش نرخ تورم اظهار داشت: یکی از دستاوردهای بزرگ، کاهش نرخ تورم است که این نرخ از بالای ۴۰ درصد در مدت ۲ سال و اندی با توجه به اقدامات دولت یازدهم به ۱۳.۷ درصد کاهش یافته است که این روند نزولی ادامه خواهد یافت و نرخ تورم تک‌‌رقمی و پایدار خواهد شد.
وی با بیان اینکه رشد نقدینگی تا پایان آبان امسال ۱۵ درصد است، گفت: بانک مرکزی به هیچ وجه آمار غیرقابل اعتنا را ارائه نمی‌کند و مقید بر ارائه آمار دقیق است و اینکه گفته می‌شود بانک مرکزی آمار نقدیگی را دستکاری می‌کند موضوعی پوچ است.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: در دو سال گذشته ۶ بانک و ۴ مؤسسه در راستای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی و مؤسسات غیرمجاز ساماندهی شدند که آمار سپرده و نقدینگی این بانک‌ها به نقدینگی کل کشور اضافه شد.
سیف با اشاره به اضافه شدن سپرده و نقدینگی ۱۰ بانک و مؤسسه بیان کرد: در پایان سال ۹۲ حجم نقدینگی ۵۸۰هزار میلیارد تومان بود که با لحاظ آمار این ۱۰ مؤسسه تا آخر آبان ۹۴ حجم نقدینگی به ۹۰۷هزار میلیارد تومان رسیده است که یک رشد ۵۶درصدی را نشان می‌دهد.
وی تأکید کرد: از ابتدای سال ۹۳ تا پایان همان سال رشد نقدینگی ۲۹ درصد بوده که این رشد بدون اضافه شدن آن ۱۰ مؤسسه است و در ۸ماهه سال جاری نقدینگی ۱۴.۶ درصد افزایش یافته است. میزان حجم نقدینگی ۹۰۷هزار میلیارد تومان بدون در نظر گرفتن آمار مؤسسات ساماندهی شده ۸۰۵هزار میلیارد تومان است که با این ساماندهی ۱۰۲هزار میلیارد تومان به حجم نقدینگی کشور اضافه شده است.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: در ۸ماهه نخست سال گذشته رشد نقدینگی ۱۳.۷ درصد بود و در کل سال گذشته ۲۲.۳ درصد که این رقم در ۸ماهه سال ۹۴ حدود ۱۶ درصد رشد کرده است.
سیف گفت: رشد نقدینگی در ۲ سال گذشته تا پایان آبان امسال ۲۴.۷ درصد و تا پایان آبان سال ۹۳، ۲۲.۴ درصد را نشان می‌دهد که این رشد ۲.۳درصدی نقدینگی نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.
وی درباره بازار ارز اظهار داشت: نوسانات و بی‌ثباتی در بازار ارز قبل از دولت یازدهم زیاد بود، وقتی دامنه نوسانات بازار زیاد باشد نشان می‌دهد که آینده غیرقابل پیش‌بینی است و با ثبات بخشیدن به بازار این قابلیت که سرمایه‌گذاران بتوانند تصمیم بگیرند ایجاد شد.
رئیس کل بانک مرکزی اضافه کرد: دامنه نوسانات نرخ ارز امسال نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰ درصد کاهش یافته است و قیمت متوسط ارز (نرخ برابری دلار و ریال) در ۸ماهه امسال نسبت به ۸ماهه نخست سال ۹۳، ۵.۷ درصد افزایش یافت.
سیف افزایش نرخ ارز را ناشی از افزایش جهانی نرخ دلار اعلام کرد و گفت: نرخ برابری دلار و یورو زمانی ۱.۳۵ بود که اکنون این رقم به ۱.۶ کاهش یافته است و نرخ یورو نسبت به دلار ارزشش کمتر شده است.
وی با ابراز اینکه در ۸ماهه نخست امسال ۲۲۰هزار میلیارد تومان تسهیلات پرداخت شد تصریح کرد: ۶۳.۳ درصد تسهیلات پرداخت شده برای سرمایه در گردش واحدهای تولیدی بوده است که در بخش صنعت ۸۲.۶ درصد از تسهیلات پرداخت شده برای سرمایه در گردش انجام شده است.
وی با یادآوری اینکه نظام مالی اسلامی مبتنی بر کارآیی و اخلاق‌محور بودن است، گفت: در سال ۶۲ قانون بانکداری بدون ربا تصویب شد و ما شاهد اجرای بانکداری بدون ربا در کشورمان بودیم و می‌توانیم دستاوردهای کسب‌شده در این عرصه را به بیرون از مرزها عرضه کنیم.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان بانکداری اسلامی کامل نیست و باید نقاط ضعف آن را برطرف کنیم به نرخ سود بانکی اشاره کرد و گفت: نرخ سود زمانی نسبت به تورم منفی بود ولی اکنون با توجه به کاهش نرخ تورم نرخ سود بانکی از این کاهش تبعیت نکرده و به‌صورت افراطی همچنان بالا است.
سیف این را هم گفت: در چند ماه گذشته نرخ سود بانکی در بخش تسهیلات حدود ۲۹ درصد بود که با اقدامات پیش‌بینی شده دنبال کاهش آن هستیم.
وی در خصوص نرخ تعیین سود علی الحساب برای سپرده‌های بانکی اظهار داشت: زمانی پس از اعلام نرخ سود علی‌الحساب نرخ سود قطعی محاسبه و به سپرده‌گذاران پرداخت می‌شد ولی در چند سال اخیر خبری از پرداخت سود قطعی سپرده نیست.
رئیس کل بانک مرکزی ادامه داد: امروز نرخ سود علی‌الحساب تعیین شده از سوی بانک‌ها خیلی بیشتر از نرخ سود واقعی است به‌طوری که یکی از بانک‌ها ۳۳هزار میلیارد تومان سود علی الحساب پرداخت کرد در حالی که میزان سود قطعی آن حدود ۲۲هزار میلیارد تومان بود و این نشان می‌داد که بانک ۱۱هزار میلیارد تومان بیشتر و از جیب سهامدار سود پرداخت کرده است.
وی گفت: در حال ابلاغ بخشنامه‌ای هستیم تا بانک‌ها فعالیت‌های خود را منطبق بر بانکداری اسلامی انجام دهند و سود سپرده را در ابتدای سال محاسبه و پیش‌بینی کنند و بر مبنای آن اقدام به وضع سپرده نمایند و اجازه این کار غلط را به بانک‌ها نمی‌دهیم که سود علی‌الحساب بیش از سود واقعی تعیین کنند.
وی بالا بودن نرخ سود علی‌الحساب نسبت به نرخ سود واقعی را رقابت بدون غلط و بدون پاسخگویی نظام بانکی کشور عنوان کرد و گفت: پس از ابلاغ بخشنامه بانک‌ها باید مقید باشند و نرخ سود واقعی را پرداخت کنند.
سیف ادامه داد: به‌دنبال این نیستیم نرخ سود بانکی را در شورای پول و اعتبار به‌صورت دستوری کاهش دهیم زیرا امروز در کشور تنگنای مالی داریم و از طرفی ۴۵ درصد از منابع بانک‌ها منجمد است که سودی به آن تعلق می‌گیرد.
رئیس کل بانک مرکزی افزود: بانک‌ها می‌توانند ۵۵ درصد منابع خود را تسهیلات پرداخت کنند و این نظام نمی‌تواند کارآمد باشد.
وی تأکید کرد: از ۴۵ درصد منابع منجمد بانکی ۱۵ درصد مطالبات از دولت است که باید پرداخت شود و این نشان می‌دهد که به وضعیت بانک توجه نشده است.
سیف با بیان اینکه نظام بانکی کشور باید جایگاه خود را پیدا کند، ادامه داد: نظام بانکی اکنون و پس از برجام باید توسعه یابد و اگر ارتباط بانکی خوب نداشته باشیم نمی‌توانیم موفق باشیم و بر اساس استانداردهای بین‌المللی نسبت به کفایت سرمایه بانک‌ها ۱۲.۵ درصد است در حالی که این نرخ در کشور ما ۴.۵ و حتی در برخی مواقع منفی است.
رئیس کل بانک مرکزی در پایان گفت: کاهش دستوری نرخ سود در سایر بازارها تبعات منفی دارد و بانک مرکزی برای کاهش نرخ سود بانکی بازار بین‌بانکی را هدف قرار داده که امروز نرخ سود بین‌بانکی از ۲۹ درصد به ۲۱ درصد کاهش یافته و نرخ سود بانکی‌ای قابل قبول است که نرخ تورم به‌علاوه ۲ درصد باشد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: