تعطیلی زنگ ورزش مدارس و لغو مسابقات ورزشی در پایتخت

تعطیلی زنگ ورزش مدارس و لغو مسابقات ورزشی در پایتخت

جامعه | شنبه ۰۵ دي ۹۴ ساعت ۱۹:۲۶ | نسخه چاپي

مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران گفت: براساس تصمیمات کمیته اضطرار آلودگی هوا، زنگ ورزش فردا در تمامی مدارس تهران تعطیل است، ضمن اینکه مسابقات ورزشی فضای باز از جمله رقابت های لیگ برتر فوتبال نیز در پایتخت برگزار نخواهد شد.

به گزارش ایرنا محمدهادی حیدرزاده  در پایان جلسه کمیته مواقع اضطرار آلودگی هوا تهران در جمع خبرنگاران افزود: ممنوعیت فروش مجوز روزانه ورود به محدوده طرح ترافیک و همچنین فعالیت معادن شن و ماسه و واحدهای آلاینده صنعتی استان تهران تا پایان هفته از دیگر مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا است.

حیدارزاده اظهار کرد: اعمال قانون و برخورد قاطع پلیس راهور با خودروها و موتورسیکلت های آلاینده و دودزا در سطح کلانشهر تهران از دیگر مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا است.
وی افزود: در صورت تداوم پایداری هوا و افزایش میزان غلظت آلاینده های جوی در پایتخت، در خصوص گسترش محدوده اجرای طرح ترافیکی زوج و فرد در جلسه فردا(یکشنبه) کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تصمیم گیری خواهد شد.
حیدرزاده در ادامه با بیان اینکه مدارس تهران فردا باز است گفت: شاخص کیفی آلودگی هوای تهران امروز کمتر از ۱۵۰ است و با توجه به اینکه در آستانه برگزاری امتحانات مدارس قرار داریم، تعطیلی مدارس می تواند منجر به بروز وقفه در روند فعالیت های آموزشی مدارس و دانش آموزان شود.
مدیرکل محیط زیست استان تهران افزود: برودت نسبی هوا و تداوم پایداری شرایط جوی از جمله عوامل افزایش میزان آلاینده های جوی تهران در روزهای اخیر است.
وی با اشاره به اینکه بسیاری از شهرهای بزرگ دنیا نیز این روزها به دلیل بروز پدیده وارونگی هوا با مشکل آلودگی هوا مواجه هستند تصریح کرد: براساس پیش بینی هواشناسی مبنی بر تداوم پایداری شرایط جوی، در روزهای آینده با افزایش غلظت میزان آلاینده ها مواجه خواهیم شد.
به گفته وی، برهمین اساس کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران فردا(یکشنبه) نیز به منظور تصمیم گیری در خصوص شرایط جوی روزهای آینده، تشکیل خواهد شد.
وی گفت: میانگین شاخص کیفیت هوای تهران در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱ امروز ۱۳۲ بوده و بررسی ها نشان دهنده روند افزایشی غلظت آلاینده است.
شاخص کیفی آلودگی هوای تهران امروز با قرار گرفتن بر روی عدد ۱۳۲ در شرایط ناسالم برای گروههای حساس است.
هفته گذشته نیز افزایش میزان آلودگی هوای تهران منجر به تعطیلی سه روزه مدارس پایتخت در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه شنبه براساس تصمیم کمیته اضطرار آلودگی هوا شد.
درهمین ارتباط در طول هفته گذشته ، فروش روزانه مجوز ورود به محدوده طرح ترافیک و فعالیت تمامی معادن شن و ماسه و واحدهای صنعتی آلاینده استان تهران نیز ممنوع شد.
همچنین براساس مصوبات کمیته اضطرار آلودگی هوا، اقدامات پلیس راهور تهران بزرگ برای برخورد با تخلف ورود به محدود زوج و فرد و همچنین اعمال قانون برای خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی نیز در طول هفته گذشته تشدید شد.
از سوی دیگر، اداره کل هواشناسی استان تهران با صدور اطلاعیه ای اعلام کرد: پایداری شرایط جوی در روزهای شنبه و یکشنبه هفته جاری موجب تراکم آلاینده های جوی و افزایش میزان ذرات معلق در هوا و در نتیجه کاهش شاخص کیفیت هوای پایتخت خواهد شد.
شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.
بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا ۵۰ در شرایط پاک (سبز)، ۵۱ تا ۱۰۰ سالم ( زرد )، ۱۰۱ تا ۱۵۰ ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، ۱۵۱ تا ۲۰۰ ناسالم (قرمز)، ۲۰۱ تا ۳۰۰ بسیار ناسالم (بنفش) و ۳۰۱ تا ۵۰۰ در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟