5 شیطنت خانه‌ تکانی که نمی‌دانید!

آهسته می‌آید. درست مثل نسیم‌هایش که آرام‌آرام تن خشک درخت‌ها را نوازش می‌کنند تا دوباره زنده شوند. بهار آهسته می‌آید، درست مثل غنچه‌هایی که با ناز، چشم باز می‌کنند تا به زندگی لبخند بزنند و بهار آهسته می‌آید....به خانه ما. برای آمدنش باید مهیا شویم.


تلویزیون هایی که علائق بینندگان را درک می کنند

خط تولید جدیدی از تلویزیونهای هوشمند راه اندازی شده که از هوش مصنوعی فوق العاده ای برخوردارند.


5 ترفند کاربردی ویندوز

در سیستم عامل ویندوز بیش از هر سیستم عاملی دارای میانبر است و اکثر کاربران از میانبر های آن بی خبر اند. دانستن این موارد می تواند کمک بسیاری ...


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر ...


واکنش خشن رئیس فوتبال / خبرنگار: چرا کی‌روش ایران نیست؟ تاج: به تو چه!

مهدی تاج از این گفت که اسامی خوبی به تیم‌ملی دعوت شده‌اند.


بازیگوشی طلا در تعطیلات کریسمس

اقتصاد | جمعه ۰۴ دي ۹۴ ساعت ۱۰:۴۳ | نسخه چاپي

تحلیلگران موسسه مالی «سوسیته جنرال» فرانسه نیز تاکید می‌کنند که فدرال رزرو آمریکا اجرای سیاست‌های انقباضی پولی را در ماه‌های آینده نیز به‌تدریج ادامه خواهد داد و این مساله موجب تقویت بیشتر ارزش دلار و کاهش احتمالی قیمت طلا خواهد شد.

به گزارش روزنامه دنیای اقتصاد، کاهش فشارهای تورمی نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر ادامه روند نزولی قیمت طلا در ماه‌های آینده داشته باشد. برخی از کارشناسان از احتمال نزدیک شدن بهای اونس به مرز ۱۰۰۰ دلار گفته‌اند. به نظر می‌رسد اعتماد سرمایه‌گذاران بین‌المللی به بازار طلا در شرایط کنونی همچنان پایین است و علت اصلی آن نیز ادامه روند صعودی ارزش دلار و احتمال افزایش دوباره نرخ بهره فدرال رزرو در سه ماه نخست ۲۰۱۶ میلادی خواهد بود.

فلز زرد که پس از تصویب افزایش نرخ‌های بهره در آمریکا با نوسان‌های زیادی روبه‌رو بوده،‌ احتمالا در آستانه کریسمس نوسان‌های بیشتری را تجربه خواهد کرد.

چهارشنبه هفته گذشته، پس از تصویب افزایش نرخ بهره وجوه فدرال در کمیته بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا، طلا با افزایش ارزش روبه‌رو شد، اما پنج‌شنبه سقوط را تجربه کرد و جمعه دوباره رو به رشد گذاشت. این افت و خیز در هفته کاری جاری نیز ادامه داشته است.
هر اونس فلز زرد که دوشنبه با ۱۲ دلار جهش به قیمت ۱۰۷۸ دلار رسیده بود، سه‌شنبه با ۶ دلار افت به قیمت ۱۰۷۲ دلار رسید. البته روز گذشته تا ساعت ۶ شب به وقت تهران نوسان شدیدی تجربه نشد و بهای اونس به ۱۰۷۰ دلار رسید، گرچه هم‌اکنون که شما این گزارش را می‌خوانید، ممکن است قیمت متفاوتی به‌عنوان قیمت نهایی سومین روز کاری هفته رقم خورده باشد.
بازگشت سه‌شنبه
افت روز سه‌شنبه عمدتا ناشی از تحلیل‌های فنی کاهشی و اثرگذاری داده‌های رشد آمریکا بود. بازارهای لندن و نیویورک روز سه‌شنبه خلوت‌تر بودند. اونس طلا روز سه‌شنبه تا ساعت ۵ بعدازظهر به وقت تهران در حال افت بود تا جهش رو دوشنبه را تعدیل کند و در این ساعت با انتشار آمار مربوط به میزان رشد بزرگ‌ترین اقتصاد جهان با افت بیشتر مواجه شد. وزارت بازرگانی آمریکا عصر سه‌شنبه اعلام کرد تولید ناخالص داخلی این کشور در سه ماه سوم سال ۲۰۱۵ معادل ۲ درصد رشد کرده است. این رقم نهایی رشد فصل سوم بود که پیش‌تر ۱/ ۲ درصد برآورد شده بود. با این حال این رقم از پیش‌بینی‌های نهایی ۹/ ۱ درصدی بهتر بود. سه‌شنبه، عوامل خارجی مهم در بازار فلزهای گرانبها به نفع طلا عمل کردند. در دومین روز کاری هفته، همزمان با افت شاخص دلار، بهای نفت نیز از کف ۱۱ ساله بالا آمد. داده‌های دیگری که در این روز از اقتصاد ایالات متحده منتشر شدند، اثر چندانی بر بازار نداشتند.
روندهای چهارشنبه
اونس که روزهای دوشنبه و سه‌شنبه روندهای معکوسی را تجربه کرده بود، روز چهارشنبه را با ثبات تقریبا کامل آغاز کرد اما پس از دقایقی رو به رشد گذاشت و بعد دوباره رو به افت گذاشت. نتیجه این روند تا زمان نوشته شدن این گزارش فاصله نگرفتن زیاد بهای اونس از مرز ۱۰۷۰ دلار بود. روز گذشته در تعطیلی بازارهای ژاپن، همزمان با تقویت شاخص دلار که به‌عنوان عامل فشار بر طلا عمل می‌کرد، نفت نیز باز اندکی رشد کرد. بازارهای سهام جهان که سه‌شنبه رشد را تجربه کرده بودند، چهارشنبه نیز به رشد خود ادامه دادند. رشد شاخص‌های سهام نیز به ضرر طلا عمل کرد. شاخص‌های سهام به رشد نفت از کف ۱۱ ساله امید بسته‌اند.
امروز پنج‌شنبه ممکن است شاهد نوسان‌های بیشتری باشیم چراکه فردا جمعه تعطیلی روز کریسمس است. موسسه مالی «گریت وال فیوچرز» می‌گوید: «با توجه به تصمیم فدرال رزرو آمریکا برای افزایش نرخ بهره و در پیش بودن تعطیلات کریسمس به‌نظر می‌رسد قیمت طلا با نوسانات بیشتری روبه‌رو خواهد شد.» به گزارش سایت طلا به نقل از بلومبرگ، گریت وال فیوچرز اعلام کرده در شرایطی که افزایش نسبی نرخ تورم آمریکا در ماه‌های اخیر، تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره را توجیه می‌کند، با توجه به کریسمس و تعطیلات سال جدید میلادی، نوسانات قیمت طلا در بازارهای جهانی بیشتر خواهد شد.
تحلیل‌های فنی
تازه‌ترین تحلیل فنی «اف ایکس استریت» هم نشان می‌دهد قیمت جهانی طلا در کوتاه‌مدت در دامنه‌ای ۲۸ دلاری در نوسان خواهد بود. به گزارش این پایگاه اینترنتی، به نظر می‌رسد قیمت طلا در شرایط کنونی تحت تاثیر نوسانات ارزش دلار آمریکا و انتشار آمارهای مهم اقتصادی اروپا و آمریکا قرار خواهد داشت. تحلیل تکنیکال حاکی است سطح حمایتی قیمت طلا در کوتاه‌مدت ۱۰۶۶ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا تا ۱۰۶۰ دلار کاهش خواهد یافت. سطح مقاومتی قیمت طلا نیز در شرایط کنونی ۱۰۸۵ دلار است و اگر این سطح شکسته شود قیمت طلا احتمالا تا ۱۰۸۸ دلار افزایش خواهد یافت.
از سوی دیگر، تحلیلگران موسسه مالی «سوسیته جنرال» فرانسه نیز تاکید می‌کنند که فدرال رزرو آمریکا اجرای سیاست‌های انقباضی پولی را در ماه‌های آینده نیز به‌تدریج ادامه خواهد داد و این مساله موجب تقویت بیشتر ارزش دلار و کاهش احتمالی قیمت طلا خواهد شد. کاهش فشارهای تورمی نیز می‌تواند تاثیر زیادی بر ادامه روند نزولی قیمت طلا در ماه‌های آینده داشته باشد. برخی از کارشناسان از احتمال نزدیک شدن بهای اونس به مرز ۱۰۰۰ دلار گفته‌اند. به نظر می‌رسد اعتماد سرمایه‌گذاران بین‌المللی به بازار طلا در شرایط کنونی همچنان پایین است و علت اصلی آن نیز ادامه روند صعودی ارزش دلار و احتمال افزایش دوباره نرخ بهره فدرال رزرو در سه ماه نخست ۲۰۱۶ میلادی خواهد بود.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟