۲۱ سیاستمدار ایرانی در کدام منطقه تهران زندگی می‌کنند + تصاویر

مقام های ارشد ایرانی در کدام منطقه پایتخت زندگی می کنند؟ در میانه موج فیش حقوقی نگاهی داریم به منازل مسکونی آن‌ها در این شهر. اینکه هر یک کجا ...


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


۲۱ سیاستمدار ایرانی در کدام منطقه تهران زندگی می‌کنند + تصاویر

مقام های ارشد ایرانی در کدام منطقه پایتخت زندگی می کنند؟ در میانه موج فیش حقوقی نگاهی داریم به منازل مسکونی آن‌ها در این شهر. اینکه هر یک کجا ...


اتفاقاتی که

اتفاقاتی که

دانش | جمعه ۰۴ دي ۹۴ ساعت ۱۰:۴۴ | نسخه چاپي

اتفاقاتی

مجله نشنال جئوگرافی به تازگی شماره‌ای را تحت عنوان «صد اتفاقی که جهان را تغییر دادند» منتشر کرده که ما قصد داریم موارد مربوط به تاریخ نظامی را از آن استخراج کنیم. تمام این اتفاقات در زمان خود قواعد بازی را تغییر داده و عصری نو را رقم زدند.
به گزارش فرادید به نقل از بیزینس اینسایدر، از اختراع آتش گرفته تا به کارگیری قوی‌ترین سلاح‌های جهان در این فهرست جای دارند. در ادامه برخی از این موارد را به شما معرفی می‌کنیم.
اختراع آتش - ۱.۴ میلیون سال پیش
اولین اختراع بشر که آن‌ها را از پیشینیان خود تمایز داد، اختراع آتش بود. گونه‌های قبلی انسان، مانند انسان راست قامت، تنها از آتشی که در طبیعت به وجود می‌آمد استفاده کردند؛ انسان امروزی اما توانست خودش شعله‌های آتش را ایجاد کند و از گرمای آن لذت ببرد.
آتش مزایای فراوانی برای نوع بشر داشت: پختن غذاها، استفاده از گرمای و نور آتش در دل تاریکی از جمله مزایای آتش بود. البته فراموش نشود که اختراع آتش نقطه آغازین اختراعات دیگر بشر بود، چرا که بشر بعدها توانست با کمک آتش در پیشه آهنگری، فلزات قوی‌تری را تولید کند.
استفاده از تیر و کمان برای اولین بار - ۱۵ هزار سال پیش از میلاد مسیح
اولین نمونه‌های تیر و کمان از مواد از بین رفتنی ساخته شده بود و زمان دقیق نخستین سلاح‌ها به دست بشر مشخص نیست. قدیمی‌ترین کمان یافت شده مربوط به کمان هولمرگارد است که در دانمارک یافته شده و تاریخ آن تقریبا به ۹۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد.
بدون شک اختراع تیر و کمان باعث شد تا بشر نسبت به موجودات دیگر برگ برنده در دست داشته باشد. حتی می‌توان تصور کرد که این ابزار شکار با توجه به ابزار پرتابی نخستین نظیر نیزه و بومرنگ ساخته شده باشد.
قواعد
با این حال تیر و کمان خیلی سریع وارد چرخه نظامی شد. بر اساس تخمین نشنال جئوگرافی، تیر و کمان تا پیش از سال ۵۴۰۰ قبل از میلاد مصرف نظامی نیز پیدا کرده بود. بقایای قلعه‌ای در انگلستان که قدمتش به آن زمان می‌رسد، نشان می‌دهد که این قلعه مورد هجوم حملات هماهنگ تیر و کمانی قرار گرفته است.
اختراع چرخ - ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد
چرخ مدور پیش از این تاریخ اختراع شده بود و در آن سال کاملا رواج یافته بود. مفهوم چرخ و کارایی آن توانست منجر به تغییر و تحولاتی شگرف در جنبه‌های اجتماعی به ویژه حمل و نقل و چرخاب شد.
قواعد

چرخ اما تا سال ۲۰۰۰ پی از میلاد توانست در جنگ افزارها نیز انقلابی به پا کند. هیتی‌ها اولین تمدن شناخته شده‌ای هستند که از ارابه استفاده کردند. آن‌ها یک سکوی سوار بر چرخ را به اسب‌ها متصل کرده و از سرعت آن نیز در مصارف جنگی استفاده می‌کردند.
عصر آهن - ۱۲۰۰ سال پیش از میلاد
هیتی‌ها، از پیشرویان عصر آهن و ساخت مصنوعات از آهن، در سال ۱۴۰۰ قبل از میلاد توانستند اولین نمونه‌های آهن چکش خورده را تولید کردند. هنر ساخت مصنوعات از آهن تا سال ۱۲۰۰ پیش از میلاد از آسیای صغیر به سمت اروپا، آفریقا و بخش‌های دیگر آسیا رفت.
قواعد

عصر آهن فواید بی‌شماری برای بشر داشت. ساخت وسایل با طول عمر بیشتر و استفاده آن‌ها در کشاورزی باعث افزایش چشمگیر جمعیت بشر شد. سلاح و زره‌های آهنی همچنین جایگزین نمونه‌های پیشین خود شد و رزم نیز شکلی تازه به خود گرفت.
استفاده از بتن در ساخت و ساز - ۲۰۰ سال پیش از میلاد
رومی‌ها تا این موقع روشی جدید برای ساخت و ساز به کمک بتن را ابداع کرده بودند. بتن بسیار قدرتمندتر از مصالح پیشین و همچنین ضد آب بود و رومی‌ها از آن در ساخت هر چیزی از معبد گرفته تا محکمه و مجراهای آب استفاده کردند.
قواعد
آن‌ها همچنین از بتن برای توسعه گستره نظامی و فرهنگی خود در مناطق تحت سلطه بهره بردند. آن‌ها شبکه جاده‌ای خود را به شکل وسیعی گسترش دادند. علاوه بر این مسائل، رومی‌ها از بتن در ساخت بنادر و اسکله‌ها برای توسعه امپراتوری خود بهره جستند.
شکل گیری نظریه «جنگ مشروع» - ۴۲۶ میلادی
سن آگوستین در این سال کتاب «شهر خدا» را نوشت؛ کتابی که حاوی اندیشه‌های او در مورد جنگ بود. نظریات او بعدها به شکل‌گیری نظریه جنگ مشروع تبدیل شد. بر این اساس، جنگ تحت شرایطی جایز و مشروع است و کشور زیان دیده که حق مشروعِ دفاع یا تعقیب را دارد می‌تواند به جنگ متوسل شود. این نظریه توانست تا حدودی کاربرد زور در روابط بین‌المللی را محدود و قواعد مربوط به آن را تنظیم کند.
جهت‌یابی دقیق - سال ۱۵۶۹ میلادی
تا پیش از این دوران، جهت‌یابی در آب‌های آزاد کاری بسیار دشوار و طاقت‌فرسا بود. جهت‌یاب‌ها مجبور بودند مرتب قطب‌نما را چک کرده و آن را با توجه به نقشه‌های غیر قابل اعتماد بررسی کنند.
قواعد

گراردوس مرکاتور، نقشه‌کش اهل فلامان بلژیک، اولین نقشه جهان را با توجه به طول و عرض جغرافیایی کشید. این روش امروزه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. جهت‌یاب‌ها دیگر کارشان بسیار ساده‌تر و البته دقیق‌تر شد.
دوران جدید ماجراجویی در جهان از آن پس شکل جدیدی به خود گرفت که البته بدون درگیری هم نبود.
شروع انقلاب صنعتی - ۱۷۱۲ میلادی
استفاده از آهن و فولاد در کنار کشف منابع جدید انرژی اولین جرقه‌های انقلاب صنعتی را در قرن ۱۸ در انگلستان زد. اختراع ماشین بخار در این دوران قواعد بازی را تغییر داد، چرا که برای انجام کارها کمتر به نیروی انسانی نیاز بود. این اختراع همچنین در حمل و نقل و تولید نیز انقلاب کرد. اتومبیل، هواپیما، تلفن، رادیو و سامان‌دهی تولید (کارخانه) از جمله دستاوردهای این دوران بود.
توسعه ارتباطات - ۱۸۷۶ میلادی
در ۷ مارس ۱۸۷۶ میلادی، دفتر ثبت اختراع ایالات متحده یکی از مهمترین حکم‌های تاریخ خود را ثبت کرد: اختراع تلفن به نام الکساندر گراهام بل. او سه روز بعد با این وسیله به دستیارش در پایین سالن گفت: «آقای واتسون، بیاید اینجا. کارت دارم.»
ارتباط از راه دور تا سال ۱۹۲۷ تقریبا در تمام جهان پخش شد و اولین تماس‌های بین‌المللی انجام گرفت. امروزه تعداد خطوط تلفن همراه به هفت میلیارد نفر یعنی تقریبا مساوی با جمعیت جهان رسیده است.
پرواز سرنشین دار - سال ۱۹۰۳ میلادی
درست است که هواپیمای برادران رایت تنها ۱۲ ثانیه به پرواز درآمد، اما همان اتفاق رکوردی بزرگ را ثبت کرد: نخستین باری بود که شی سنگین‌تر از هوا با کنترل بشر به پرواز درآمده بود.
قواعد
طرح برادران رایت تکمیل و به منظور انجام عملیات شناسایی به طور گسترده در جنگ جهانی اول مورد استفاده قرار گرفت. نشنال جئوگرافی می‌گوید که انگلیسی‌ها و ایتالیایی‌ها اولین بمب‌افکن‌ها را در سال ۱۹۱۳ طراحی کردند. ارتش ایالات متحده امروزه بیش از ۱۳ هزار جنگنده نظامی در اختیار دارد. چین و روسیه نیز به ترتیب دو هزار و سه هزار جنگنده در اختیار دارند.
پروژه منهتن و بزرگترین سلاح شناخته شده بشر - سال ۱۹۴۱ میلادی
یک ماه پیش از جنگ جهانی دوم، آلبرت انیشتین، نابغه آلمانی، نامه‌ای دو صفحه‌ای را نوشت که آمریکا را به نبرد با نازی‌ها فرستاد. در نامه سال ۱۹۳۹، او به روزولت نامه‌ای نوشت و هشدار داد که ممکن است آزمایش‌های هسته‌ای می‌تواند منجر به ساخت بمب اتم شود. دو سال بعد اما پروژه منهتن آغاز شد. در ۶ اوت ۱۹۴۵، جهان وارد عصر اتمی بود. هیروشیما اولین قربانی این بمب‌ها بود.
ماجراجویی‌های بی‌سابقه در فضا - سال ۱۹۵۴ میلادی
روسیه در این سال پیشنهاد ساخت ماهواره را مطرح کرد. سه سال بعد، اسپوتینک ۱ به اولین ماهواره‌ای تبدیل شد که به دور مدار زمین می‌چرخد. سال بعد یعنی ۱۹۵۸ میلادی، ایالات متحده ماهواره اکسپلورر ۱ را به فضا فرستاد.
سه سال بعد، یوری گاگارین، فضانورد روسی، به اولین انسانی بدل شد که به فضا رفت. ایالات متحده اما اولین فضانورد خود را در سال ۱۹۶۹ به فضا ارسال کرد. گردشگری فضایی امروزه به یکی از داغ‌ترین بحث‌های روز تبدیل شده که البته مصارف نظامی آن نیز کم نیست!
انقلابی از جنس اینترنت - سال ۱۹۹۱ میلادی
تیم برنر لی، دانشمند انگلیسی علوم کامپیوتری، در اواخر دهه ۶۰ میلادی توانست شبکه جهان وب را اختراع کند. جهان پس از آن وارد عصر جدید و بی‌سابقه‌ای شد.
نشنال جئوگرافی می‌نویسد: «او نرم افزاری را طراحی کرد که فایل‌های روی رایانه خودش و چند کامپیوتر دیگر را بدون نیاز به هیچ پایگاه داده‌ای به یکدیگر متصل کرد.»
قواعد
آقای لی از سال ۱۹۹۱ نرم افزارش را در اختیار عموم گذاشت و از آن پس، بیش از سه میلیارد نفر از اینترنت استفاده کرده‌اند.
پزشکی احیا کننده - سال ۱۹۹۹ میلادی
نخستین گام‌های اصلی برای احیای یک اندام آسیب دیده یا از دست رفته در این سال صورت گرفت. پزشکان بیمارستان ویک فارست در این سال موفق شدند مثانه‌ی از بین رفته‌ی یک بیمار را از نو رشد دهند. از آن سال، پزشکان چندین ترفند پزشکی پیچیده دیگر را انجام داده‌اند.
حتی مغز که زمانی جزو خطوط قرمز عمل‌های این چنینی بود، امروزه در کانون توجه قرار گرفته است. پیشرفت‌های پزشکی می‌تواند امیدبخش سربازان کهنه‌کار جنگی باشد تا آسیب‌های آن‌ها را درمان کند.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟