10 ماشین پلیس که در دنیا همتا ندارند + تصاویر

خودروهای پلیس در هر کشوری از اهمیت بالایی برخوردارند و معمولا از ماشین های قدرتمندی برای پلیس استفاده می شود. در کشور ما هم به تازگی از خودروی ...


پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه ...


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


تکنولوژی‌های تازه «جنگ ستارگان» را بیشتر بشناسید

تکنولوژی‌های تازه «جنگ ستارگان» را بیشتر بشناسید

| يكشنبه ۲۹ آذر ۹۴ ساعت ۲۳:۵۲ | نسخه چاپي

۱۸ دسامبر برای علاقه مندان به سری Star Wars یک روز خاص بود؛ روزی که جدیدترین قسمت از سری Star Wars موفق شد با فروش بیش از ۱۲۰ میلیون دلاری در اولین روز یا Opening Day خود، رکورد جدیدی ثبت کند.
به گزارش تابناک، جدیدترین بخش از سری محبوب علمی فضایی Star Wars با عنوان Star Wars: The Force Awakens، علاقه مندان خود را با ماجراجویی های جدیدی از «هان»، «لوک» و «لیا» و همچنین معرفی نسل جدیدی از قهرمانان و شرورت ها مواجه کرد.
این فیلم به قدری مورد اقبال قرار گرفته که از چندی قبل از اکران، افکار عمومی، رسانه و شبکه های اجتماعی به شدت به آن پرداختند و طولی نکشید که Star Wars تبدیل به یک Trend – به قول انگلیسی ها – یا پویش خود به خودی شد؛ اما چه چیز به راستی این سری را تبدیل به یک Trend می کند؟
قطعا مسائل زیادی در این خصوص دخیل است که علاقه و سلیقه سینمایی یکی از آن هاست. اما مهمتر از این موضوع شاید این باشد که Star Wars در حال نمایش تخیلی نه چندان دور از واقعیت است. واقعیتی هرچند به لحاظ زمانی دور، ولی به لحاظ دسترسی، نزدیک را. کما اینکه بسیاری از تکنولوژی هایی که در این سری شاهد آن هستیم، ریشه هایی در واقعیتی دارد که ما هر روزه با آنها به نحوی دیگر سر و کار داریم.

تکنولوژی‌های_تازه_«جنگ_ستارگان»_را_بیشتر_بشناسید_جنگ_ستارگان______سینمای_جهان______فناوری______فولکس______اینشتین__
حقیقت آن است که طراحان و ایده پردازان این تکنولوژی ها در فیلم، کسانی هستند که ایده های خود را از ابزارهای اطراف خود گرفته اند، اما با نگاهی متفاوت آنها را تخیل کرده اند. برای اینکه به این موضوع به شکلی ملموس تر بیندیشید، ما در این جا نگاهی داریم به تکنولوژی های جالب در Star Wars و دنبال کردن ریشه های آنها در واقعیت.
شمشیرهای نورانی Lightsabers
اسلحه جالب و مورد استقبال عصر متمدن تر، یکی از ابزارهای نمادین در Star Wars که به عقیده دانشمندان، بیشترین بهره را از واقعیت دارد. در نظر «جورج لوکاس» شمشیر های نورانی یا همان Lightsaber ها بروزرسانی علمی از شمشیرهای معمولی است که توسط قهرمانان در فیلم های فانتزی یا تاریخی استفاده می شود. نام اصلی این شمشیر، lazersword بوده است که با توسعه و پیشرفت فیلم نامه این نام به نام فعلی اصلاح شده است.
اما آیا در واقعیت هم می توان یک Lightsaber ساخت؟ شاید. در سال ۲۰۱۳ محققان انستیتو تکنولوژی هاروارد و ماساچوست، موفق شدند تا «فوتون» ها یا تابش های الکترونی را دقیقا همانند ملکول ها به هم متصل و شرایطی را ایجاد کنند که تا پیش از آن تنها در فرضیه ممکن بود. در آن زمان رهبر تیم پژوهشی هاروارد گفت: قیاس این پژوهش با آنچه در Lightsaber میبینیم، چندان قیاس بی جایی نیست.

تکنولوژی‌های_تازه_«جنگ_ستارگان»_را_بیشتر_بشناسید_جنگ_ستارگان______سینمای_جهان______فناوری______فولکس______اینشتین__
سیارات بیرونی یا Exoplanets
یکی از محوری ترین نکته های Star Wars وجود سیارات بیشماری در کهکشان است که توسط شبکه تجارت بین کهکشانی به هم متصل هستند. اما در سال ۱۹۹۵ یعنی تقریبا بعد از ۲۰ سال از گذشت اولین قسمت از سری Star Wars در ۱۹۷۷ بود که اولین اگزوپلانت – سیارات بیرون از منظومه شمسی – توسط منجمان شناسایی و کشف شد.
«مارک بریک» فیزیکدان بریتانیایی که سال گذشته در برنامه Science Of Star Wars شرکت کرد، می گوید: به نظر من مهمترین نکته در مورد Star Wars این ایده است که آینده انسان در فضا می گذرد. در واقع آنچه این فیلم به کل در رابطه با آن است، تجارت و توسعه در مجموعه ای از منظومه های شمسی است و در واقع ما اکنون در حال کشف این منظومه های شمسی هستیم.
تا کنون بیش از ۲ هزار اگزوپلات کشف شده اند و در سال ۲۰۱۱ تلسکوپ فضایی «کپلر» ناسا اولین سیاره ای را که به دور دو خورشید می گردد کشف کرده است. در سال ۲۰۱۲ این تلسکوپ موفق به کشف دو سیاره دیگر شد که به شدت به شرایطی که «قابل حیات» می نامند نزدیک بود.

تکنولوژی‌های_تازه_«جنگ_ستارگان»_را_بیشتر_بشناسید_جنگ_ستارگان______سینمای_جهان______فناوری______فولکس______اینشتین__
Landspeeder
لند اسپیدر «لوک اسکای واکر» جزو اولین وسایل نقلیه شناوری بود که در سری Star Wars معرفی شد. بزرگ و کوچک، این وسیله نقلیه از تکنولوژی ضد جاذبه ای استفاده می کند که در خود فیلم با نام موتور Repulsorlifts شناخته می شود. ضدیت با جاذبه یکی از استعاره های قوی در فیلم های علمی فضایی است که در این ژانر محوریت دارد. نظریه های معاصر در مورد ضدیت با جاذبه پیچیدگی های خاص خود و وابستگی زیادی به تعاریف از موضوع دارند. اما با وجود این، هم اکنون وسایل نقلیه شناور زیادی برای انتخاب در عالم واقع وجود دارد.
هاورکرافت های VR و قطارهای الکتریک از نمونه های واقعی وسایل نقلیه شناور هستند. همچنین شرکت فولکس واگن تنها یکی از چندی شرکت بزرگی است که در حال تحقیق و پژوهش پیرامون ایده ساخت یک خودرو هاور الکترومگنت است.

تکنولوژی‌های_تازه_«جنگ_ستارگان»_را_بیشتر_بشناسید_جنگ_ستارگان______سینمای_جهان______فناوری______فولکس______اینشتین__
Hyperdrive و Hyperspace
در این فیلم کشتی های فضایی مانند Millennium Falcon قادر به سیر و سیاحت بین منظومه های شمسی هستند که چندین سال نوری با هم فاصله دارند. این سیستم Hyperdrive به مسافران کهکشان اجازه می دهد در فضایی به نام Hyperspace وارد شوند.
«اریک دیویس» فیزیکدان انستیتو مطالعات پیشرفته در اوستین تگزاس، که بر روی مسافرت با سرعتی سریع تر از سرعت نور تحقیق می کند، می گوید: در حالی که فیلم در این مورد کمی گنگ و مبهم است، ایده مسافرت سریع تر از نور، ریشه ای در واقعیت علمی دارد. در حالی که مسافرت سریع تر از سرعت نور غیر ممکن است، ذات خمیدگی یا پیچش های زمان در فضا که آلبرت اینشتین مطرح می کند، می گوید که فضا قابل پیچیدن در مسافتی کوتاه تر از فاصله دو نقطه است. این موضوع و نظریه منجر به شروع تحقیقاتی در آزمایشگاه Eaglework وابسته به مرکز جانسون ناسا در تگزاس شد که تلاش در ایجاد خمش ها یا پیچش های فضایی داشتند. البته نتایج تحقیقات هنوز منتشر نشده است اما نظریات قوی درباره این موضوع وجود دارد و آزمایش هایی چند برای کوچک کردن فضا در حال انجام است.

تکنولوژی‌های_تازه_«جنگ_ستارگان»_را_بیشتر_بشناسید_جنگ_ستارگان______سینمای_جهان______فناوری______فولکس______اینشتین__
درویدها Droids
یکی دیگر از کاراکترها و ابزارهای Star Wars که اکنون در واقعیت ریشه دارند، درویدها هستند. روبات هایی خدمتکار که جای تکنسین، خلبان و سرباز هم عمل می کنند. امروزه نمونه های واقعی قابل قیاس به شکلی فراوان در واقعیت حضور دارند، از پرندگان بدون سرنشین نظامی تا خودروهای خود-ران گوگل و ربات های خدمتکار در پزشکی و برخی نمونه های موفق ربات های انسان نما همچون آسیمو.
در تابستان گذشته، رقابت های ربوتیک در ایالات متحده که از سوی آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی برگزار شد، بخش مهمی را به رقابت ربات های انسان نما اختصاص داده بود و بیشتر ربات ها از عهده رقابت ها به خوبی برآمدند. هرچند هنوز راه زیادی مانده است تا این ربات ها همانند درویدها در Star Wars عمل کنند، پیشرفت های فعلی به خوبی نشان می دهد که در آینده احتمال دیدن یک چنین ابزارهایی زیاد است.

تکنولوژی‌های_تازه_«جنگ_ستارگان»_را_بیشتر_بشناسید_جنگ_ستارگان______سینمای_جهان______فناوری______فولکس______اینشتین__
نیرو یا The Force
مفهوم نیرو یا Force تمام دنیای Star Wars را به هم متصل کرده است؛ نیرویی که شوالیه های «جدی» - Jedi – قدرت خود را از آن می گیرند و پشت پرده نبرد بین خیر و شر را فراهم کرده. نیرو در واقع بیش از همه وابسته به جادو یا سطح بالایی از فانتزی به نظر می رسد تا یک اصل علمی؛ اما در اوایل سال ۲۰۱۵ محققان مؤسسه Large Hadron Collider اعلام کردند، اولین شواهد وجود این پدیده را کشف کرده اند.
همچنین به تازگی پیشرفت های تکنولوژیک فراوانی در کشف و استحصال آنچه قدرت های شبیه به «نیرو» خوانده می شود، به وجود آمده. علم Neuroprosthetic اکنون به شکل موردی روی این گونه از نیرو یعنی قدرت حرکت اجسام بدون دخالت فیزیکی متمرکز است. همچنین تجربه های علمی از ارتباط مغر به مغز – BBI – بسیار به تله پاتی نزدیک شده که به افراد اجازه می دهد، ذهن یکدیگر را از طریق فرانگری و تحریک، بخوانند.

تکنولوژی‌های_تازه_«جنگ_ستارگان»_را_بیشتر_بشناسید_جنگ_ستارگان______سینمای_جهان______فناوری______فولکس______اینشتین__
حال این نیرو با بخش جدید از سری Star Wars بیدار شده است؛ سریالی که نمونه ای موفق از یک سری جذاب است و چه از آن خوشمان بیاید یا نه، باید قبول کنیم تبدیل به یک Trend شده اند. به نظر شما دقیقا چه نکاتی صرف نظر از تکنولوژی ها و اشارات ژول ورنی این سری، آن را به یک Trend تبدیل کرده است؟

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟