پنج ویژگی در مگان‌های جدید رنو+تصاویر

در نگاه اول مگان‌های جدید رنو کاملا جذاب و هیجانی به نظر می‌رسند. این خودروها با ارتفاع کم، حالت اسپورت، ظرفیت دینامیکی بالا و طراحی اغوا کننده نظر مردم و کارشناسان را برانگیخته‌اند. با تمامی این اوصاف این خودروها نشان‌های کلاسیک بودن خود را نیز حفظ کرده‌اند.


علی لاریجانی، رییس شورای‌عالی فراکسیون‌ها شد

ابتکار لاریجانی، اصول‌گرایان مجلس را زیر یک سقف برد

اصول‌گراها در مجلس بالاخره اکثریت شدند

بعد از کش‌وقوس‌های فراوان بالاخره تکلیف فراکسیون‌بندی‌های مجلس دهم هم مشخص شد.


ویلای 80 میلیاردی خواننده مشهور را ببینید + تصاویر

آزی آزبورن از آن ستاره هایی است که نسل قدیم و جدید با وی خاطره های بسیاری دارند. به تازگی دیلی میل تصاویری از ویلای لوکس این خواننده در لس آنجلس ...


این مردهای بی مسئولیت...

گاهی اوقات افراد می دانند در زندگی چه می خواهند اما گام برداشتن در آن راستا مشکل است.


علی لاریجانی، رییس شورای‌عالی فراکسیون‌ها شد

ابتکار لاریجانی، اصول‌گرایان مجلس را زیر یک سقف برد

اصول‌گراها در مجلس بالاخره اکثریت شدند

بعد از کش‌وقوس‌های فراوان بالاخره تکلیف فراکسیون‌بندی‌های مجلس دهم هم مشخص شد.


ایران و اروپا علیه آمریکا؛ هزینه‌های امضای دردسرساز اوباما

ایران و اروپا علیه آمریکا؛ هزینه‌های امضای دردسرساز اوباما

جهان | يكشنبه ۲۹ آذر ۹۴ ساعت ۱۶:۵۴ | نسخه چاپي

سرانجام باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا با امضای لایحه بودجه سال آینده این کشور، محدودیت‌های تازه‌ برای ورود به این کشور را نیز (در قالب بخشی از قانون بودجه) مورد تایید قرار داده است.
به گزارش مهر،  این محدودیتها شامل شهروندان ۳۸ کشوری می‌شود که در حال حاضر بدون ویزا به آمریکا سفر می‌کنند. اکثر این کشورها اروپایی هستند. بر این اساس، اتباع کشورهای اروپایی، استرالیا، انگلیس که از سال ۲۰۱۱ میلادی به بعد به یکی از کشورهای عراق، سوریه، سودان و ایران سفر کرده باشند باید برای ورود به ایالات متحده آمریکا ویزا دریافت کنند. این در حالیست که دیگر اتباع ۳۸ کشور مذکور که با آمریکا لغو ویزا هستند و سفری به این کشورها نداشته یا دارای تابعیت دوگانه با این کشورها نیستند می توانند همچنان بدون ویزا به ایالات متحده سفر کنند!
دیوید اُسولیوان، سفیر اتحادیه اروپا در واشنگتن هشدار داده است که این اقدام ایالات متحده آمریکا می تواند برای ورود و خروج ۱۳ میلیون شهروند اروپایی به ایالات متحده مشکلاتی ایجاد کند و البته، احتمال اقدام متقابل اتحادیه اروپا نیز در قبال آمریکا در این خصوص محفوظ خواهد بود.
واقعیت امر این است که امضای دردسر ساز اوباما پای لایحه بودجه ایالات متحده آمریکا در دو سطح مختلف و مهم دارای عواقب و تبعات سختی برای واشنگتن خواهد بود. نخستین مورد، به مسئله برجام و اقدام مشترک باز می گردد. اقدام اخیر ایالات متحده آمریکا نقض ماده ۲۹ برجام محسوب می شود. در ماده ۲۹ برجام آمده است:
«اتحادیه اروپایی، اعضای آن و آمریکا،‌ مطابق قوانین مربوطه‌شان، از هرگونه سیاستی که هدف از آن تأثیر مستقیم و معکوس بر عادی‌سازی روابط تجاری و اقتصادی با ایران است، باید اجتناب ورزند.»
با این حال قانون مصوب شده به صورت علنی بر روی مناسبات اقتصادی و تجاری با ایران تاثیر خواهد گذاشت. این تاثیرگذاری معکوس خواهد بود و منجر به پرهیز تجار ۳۸ کشور اروپایی، استرالیا ،انگلیس و ...از سفر به ایران خواهد شد.
از این رو متعاقب امضای اوباما و تبدیل شدن مصوبه مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا به قانون، برجام به صورت علنی نقض شده است. در اینجا «نقض توافق» صورت گرفته است نه «نقض غرض». به عبارت بهتر، در اینجا روح توافق نقض نگردیده، بلکه «عینیت توافق» به لحاظ حقوقی نقض شده و زیر سوال رفته است. از این رو باید با جدیت پاسخ متقابل و مناسبی را نسبت به نقض برجام از سوی طرف مقابل داد. حال باید دید آیا در این خصوص کمیته مشترک برجام می تواند به نقش خود عمل کند یا خیر.
نکته دوم در این خصوص معطوف به مناسبات ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپاست. چنانچه سفیر اتحادیه اروپا در آمریکا تاکید کرده است امکان اقدام متقابل اروپا در این خصوص وجود خواهد داشت. در این صورت، سفر شهروندان آمریکایی به کشورهای اروپایی نیز با محدودیتهایی مواجه خواهد شد. البته هنوز اروپای واحد در خصوص سطح این محدودیت تصمیم گیری نکرده است.
در نهایت اینکه امضای دردسرساز اوباما پای قانونی که مجلس نمایندگان و سنا آن را تصویب کرده اند نشان می دهد رویکرد خصمانه ایالات متحده آمریکا نسبت به ایران حتی با امضای برجام و علی رغم تعهدات صریح واشنگتن در برجام نیز به قوت خود باقی مانده است. بدیهی است که در این خصوص لازم است دستگاه دیپلماسی کشور واکنش قاطعانه ای در برابر اقدام غیر حقوقی و توهین آمیز اخیر کنگره و دولت آمریکا اتخاذ کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: