مادری در زاهدان پس از قتل نوزاد 6 ماهه اش خودکشی کرد

میزان نوشت: با تلاش شبانه روزی کاراگاهان پلیس آگاهی سیستان وبلوچستان، راز قتل نوزاد شش ماهه توسط مادر سنگدل، کشف شد.<br />


محسنی‌اژه‌ای: اتهام افراد دستگیر شده مرتبط با داعش محاربه است

سخنگوی قوه قضاییه گفت: افرادی که جزء داعش هستند اعلام جنگ مسلحانه کرده و اقدامات تروریستی را ملاحظه کردند و محارب شناخته می‌شوند.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


استیو جابز می‌خواست به جای یک دکمه دو دکمه روی آیفون باشد

استیو جابز اصرار داشت به جای تعبیه یک دکمه هوم روی آیفون دو دکمه نصب شود.


گفت‌وگو با زن و مردی که تغییر جنسیت داده‌اند/ چرا «ماه عسل» دعوتمان نمی‌کند؟

نگار لطفعلی‌، مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران ملال جنسیتی ایران می‌گوید: «ترنسکشوال» یعنی گذر از جنسیت.


اسرار مردگان شهرسوخته؛ راز دو قتل مرموز باستانی

اسرار مردگان شهرسوخته؛ راز دو قتل مرموز باستانی

| سه شنبه ۲۴ آذر ۹۴ ساعت ۱۷:۵۴ | نسخه چاپي

مردگان شهر سوخته دست از سر باستان شناسان برنمی‌دارند شاید هم باستان شناسان آنها را رها نمی‌کنند چون بعد از ۵هزار سال هنوز راز قتل مرد سربریده و یا پسری که دیوار روی سرش ریخت فاش نشده است.
به گزارش مهر، شگفت انگیزترین شهر باستانی ایران عنوانی است که می توان برای شهر سوخته در استان سیستان و بلوچستان در نظر گرفت از کشف اسکلت های عجیب مردگان این شهر گرفته تا استفاده از چشم مصنوعی در ۵ هزار سال پیش که راز آن را اسکلت یک زن فاش کرد و یا جراحی مغز روی یک انسان دیگر. همگی این کشفیات موجب حیرت مردم جهان می شود.

اسرار_مردگان_شهرسوخته؛_راز_دو_قتل_مرموز_باستانی_سازمان_میراث_فرهنگی_و_گردشگری______شهر_سوخته______میراث_فرهنگی______سیستان_و_بلوچستان______باستانی_ایران______شگفت_انگیزترین______آتش_سوزی______سربریده__
یکی از موضوعاتی که همیشه سوالات زیادی را برای باستان شناسان به وجود می آورد و البته پرده از بسیاری مسائل این شهر برمی دارد، مربوط می شود به کشف برخی از اسکلت مردگان گورستان شهر سوخته.
جسدهایی که محاسبات باستان شناسان را بهم می زنند
معمولا قبرهایی که در شهر سوخته کشف شده و مورد کاوش قرار می گیرد یکی از مهمترین کشفیات به شمار می آیند. همچنان که پیش از این نیز قبور کاوش شده موجب به هم ریختن محاسبات تخمینی باستان شناسان شده بود. آنها تاکنون بیش از هزار قبر را کشف کرده اند محاسبات آنها نشانی می دهد در گورستان شهر سوخته حدود ۴۰ هزار قبر با ۶۰ هزار اسکلت وجود دارد.

اسرار_مردگان_شهرسوخته؛_راز_دو_قتل_مرموز_باستانی_سازمان_میراث_فرهنگی_و_گردشگری______شهر_سوخته______میراث_فرهنگی______سیستان_و_بلوچستان______باستانی_ایران______شگفت_انگیزترین______آتش_سوزی______سربریده__
یکی از قبرهای شگفت انگیز گورستان شهر سوخته که توسط باستان شناسان کشف شد متعلق به مردی ۲۵ تا ۳۰ ساله بوده که در قبر شماره ۲۸۱۰ خوابیده است. سر او را در بخش پایینی بدن و سمت راستش بریده و گذاشته بودند و خنجری که با آن سرش را بریده اند را زیر پهلوی راستش قرار داده بودند. این مرد را در چاله ای با آیین و مراسم مربوط به مردگان دفن کرده اند یعنی همان طور که در بقیه قبور ظروف سفالین گذاشته می شد، در این قبر هم ظروف سفالی وجود داشته است.
سرش را بریدند و روی سینه گذاشتند
منصور سید سجادی سرپرست هیات باستان شناسی در شهر سوخته می گوید: ممکن است این مرد مجازات شده باشد چون تا کنون سلاحی در شهر سوخته مشاهده نکرده ایم بنابراین احتمال مجازات شدن این فرد خاطی بسیار زیاد است چون حتی اگر این فرد به قتل می رسید باید پنهانی دفن می شد اما این طور نبوده است.

اسرار_مردگان_شهرسوخته؛_راز_دو_قتل_مرموز_باستانی_سازمان_میراث_فرهنگی_و_گردشگری______شهر_سوخته______میراث_فرهنگی______سیستان_و_بلوچستان______باستانی_ایران______شگفت_انگیزترین______آتش_سوزی______سربریده__
سجادی و همکارانش نمی دانند که چرا سر این مرد را بریده اند و کنارش گذاشته اند. سوال بی جواب دیگر آنها مربوط می شود به مرد جوان ۱۴ ساله ای که در زمان آتش سوزی این شهر، گویا دیواری در کاخ سوخته روی سرش ریخته و موجب مرگ او شده است. البته گذاشتن یک دسته هاون سنگی کنار جمجمه او، باستان شناسان را دچار تردید کرده که آیا این دسته هاون برای دفاع از خودش بوده یا خیر. چون نشانه های هجوم در آن دیده نمی شود.
مهر مادری در ۵ هزار سال پیش
این دو اسکلت که باستان شناسان آن را قتل می دانند هنوز بعد از ۵ هزار سال مورد تردید است غیر از این قتل ها، دفن مشکوک مرد ۴۰ ساله ای در گورستان شهر سوخته نیز سوال بی جواب دیگری را برای باستان شناسان بوجود آورده است چون در کنار اسکلت او که در قبر شماره ۱۰۰۳ دفن شده، ۱۲ جمجمه انسان در رده های سنی ۱۰ تا ۳۰ سال و یک جمجمه سگ نیز پیدا شده که طی مراسمی قربانی و دفن شده اند.
اگرچه وجود این اسکلت ها چرایی زیادی را برای جامعه باستان شناس بوجود می آورد اما برعکس آن، پیدا شدن اسکلت مادری که به همراه دو فرزندش دفن شده و دستش را به حالت حمایت دور فرزندانش گذاشته نیز، مهرر مادری را در ۵ هزار سال پیش نشان می دهد.
خواب مردگان بهم می ریزد!
قبوری که در گورستان شهر سوخته کشف شده یا دو قسمتی هستند و یا سردابه ای . قبور دو قسمتی تشکیل شده اند از اسکلت و ظروف نذری و اشیای دیگر. در این باره، منصور سید سجادی رئیس هیات باستان شناسی شهر سوخته می گوید: داخل قبور سردابه ای نیز مردگان را دفن و درون آن عود روشن کرده و در آن را می بستند. مردم شهر سوخته مردگان خود را طوری دفن می کردند که صورت آنها رو به خورشید باشد. حتی اگر فرد متوفی در شب دفن شده باشد صورت او رو به زمین گذاشته می شد. با این حال در قبر زنان سفال رنگی می گذاشتند و این شی، نشانه ای برای دفن زنان بوده است.
از سویی اگر تعداد اشیای دفن شده با متوفی زیاد باشد به زعم باستان شناسان در این قبر یکی از متمولان شهر سوخته مدفون شده است. اجساد و اسکلت های کشف شده به همراه اشیا و ظروف قرار داده شده در کنار آنها، همگی به موزه منتقل می شود تا از گزند قاچاقچیان در امان بماند. از سوی دیگر پیدا شدن این اجساد تازه اول راه است. اگرچه باستان شناسان خواب این اسکلت ها را به هم زده اند اما آنها را رها نمی کنند . با بیرون آمدن این اجساد کار استخوان شناسان، ژنتیک باستان شناسان، انگل شناسان و ... شروع می شود. آنها در پی یافتن جزئیات بیشتری از زندگی این مردگان هستند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟