فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.هَمخوابی زن جوان با بهترین دوست شوهرش؛ مرد همسرش را داخل کمد خانه دوست مجردش پیدا کرد+عکس

شوهر جوان وقتی دید زنش برای یک رابطه سیاه به خانه بهترین دوستش رفته است برای غافلگیر کردن آنها وارد خانه دوستش شد اما در خلوتگاه همسر و دوستش ...


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


معنای حضور انتخاباتی حسن آقای خمینی

معنای حضور انتخاباتی حسن آقای خمینی

سیاست | دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴ ساعت ۲۳:۲۴ | نسخه چاپي

توصیه می‌شود به جای ایجاد مسأله و حاشیه‌سازی بکوشیم تا همه کسانی را که نزد مردم و جامعه اعتبار دارند، دعوت به حضور در انتخابات خبرگان رهبری کنیم و به حضور آنان خوشامد بگوییم و از این طریق قوام و اعتبار جمهوری اسلامی و نهادهای برآمده از آن را اعتبار و مقبولیت بیشتری بخشیم.
عبدالرسول  وصال مدیر مسئول روزنامه شهروند طی یادداشتی در شماره امروز روزنامه خود با عنوان «معنای حضور انتخاباتی حسن آقای خمینی» به بیان نقطه نظرات خود در این خصوص پرداخته است که در پی می آید:
قوام هر حکومتی ازجمله جمهوری اسلامی ایران، به میزان اعتبار و مقبولیت و استحکام نهادهای برآمده از آن است. هر حکومت‌ مردمی می‌کوشد که حضور مردم را در انتخابات تشویق کند، زیرا هرچه میزان رأی‌دهندگان بیشتر باشد، اعتبار انتخاب‌شوندگان و سپس اقدامات نهاد برآمده از انتخابات بالاتر است. انتخابات اخیر مصر از این رو به مضحکه تبدیل شد که میزان مشارکت مردمی از حدود معمول بسیار پایین‌تر بود. چه چیز تعیین‌کننده میزان مشارکت مردم است؟ به‌جز سلامتی سازوکار انتخابات، کیفیت افرادی که خود را نامزد می‌کنند، در اعتباردهی به انتخابات و جلب مشارکت عمومی تاثیر فراوان و تعیین‌کننده‌ای دارند. به همین دلیل حکومت‌های طالب مشروعیت و مقبولیت می‌کوشند که افراد نخبه‌تر و بااعتبارتری را به نامزدی در انتخابات تشویق کنند، تا از این طریق وزن نهاد برآمده از انتخابات سنگین‌تر شود.

مراجعه به قانون اساسی ما نشان می‌دهد که رکن رهبری نظام، مهم‌ترین رکن نظام سیاسی است. اگرچه این رکن در ذیل عنوان ولایت فقیه صورت‌بندی شده است، ولی رکنی انتخابی است البته به واسطه مجلس خبرگان رهبری. بنابراین هرچه نهاد رهبری برجسته‌تر باشد، مستلزم آن است که مجلس خبرگان از دو حیث قوی‌تر باشد، یکی از حیث نامزدهایی که برای انتخاب شدن وارد میدان می‌شوند و دیگری از حیث میزان و کیفیت مشارکت‌کنندگان در انتخابات و همان‌طور که گفته شد این دو حیث با یکدیگر ربط دارند و هرچه نامزدهای انتخاباتی برجسته‌تر باشند، رغبت مردم برای مشارکت نیز بیشتر می‌شود و به‌طور طبیعی این افراد برجسته با حضور خود در چنین مجلسی اعتبار آن و در نتیجه اعتبار تصمیمات آن را بیشتر می‌کنند و در نهایت و از آنجا که رهبری بالاترین رکن در نظام ما است، به تقویت جایگاه آن منجر می‌شود.حضور حسن آقای خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری ازجمله مواردی است که می‌تواند مصداق ادعاهای فوق باشد. از همین منظر بود که برخی از علاقه‌مندان مدت‌ها بود که می‌کوشیدند تا نظر مساعد ایشان را برای این حضور انتخاباتی جلب کنند. شاید نیازی به این کوشش‌ها هم نبود، زیرا ایشان که درحال حاضر بزرگ این خاندان است، بیش از هر کس دیگری آگاه است که حمایت و تقویت مجلس خبرگان وظیفه هر کسی است که شرایط و توانایی‌های حضور در این عرصه را دارد و به همین دلیل باید زمان مناسب برای این حضور فراهم می‌شد تا آمادگی خود را رسما اعلام کنند که این کار هفته گذشته انجام شد. درخصوص این حضور ذکر چند نکته خالی از لطف نیست.

١- اعلام رسمی حضور ایشان در انتخابات، واجد ارزش خبری و سیاسی بود و به‌طور طبیعی انتظار می‌رفت که رسانه‌ها به آن بپردازند. اهمیت آن نیز در این است که برای نخستین‌بار از خانواده حضرت امام(قدس السره الشریف) یک نفر نامزد حضور در این مجلس می‌شود و اگر به رابطه و جایگاه حضرت امام(قدس السره الشریف) با موضوع ولایت فقیه توجه کنیم، اهمیت این خبر بیش از پیش خواهد شد. بنابراین تاکید بر مهم بودن این خبر دور از انتظار نبود و نیست. ولی برخی از افراد افراطی و حاشیه‌ساز از دو سوی نیروهای سیاسی کوشیدند تا با تفاسیر مغرضانه خود این حضور را رنگ و بوی دیگری دهند. حتی برخی در پی آن هستند که این حضور را ناشی از توصیه دیگران معرفی کنند، در حالی که افراد آشنا با حسن آقای خمینی به خوبی می‌دانند که اگر قرار بود ایشان در بازی این و آن وارد شود، باید تاکنون چنین می‌شد. ایشان خیلی خوب می‌داند، کلیددار میراثی از پدربزرگ و پدر خویش است که وظیفه حفظ و حراست از آن را بر هر چیز دیگری باید مقدم بشمارد. این میراث همان نظام جمهوری اسلامی ایران و کلیه نهادهای برآمده از آن است و در طول این سال‌ها نیز به خوبی نشان داده‌اند که بیش از هر چیز دیگری بر حفظ درست این میراث تاکید دارند. بنابراین جای بحثی نمی‌ماند که هدف نخست و اصلی ایشان، حضور در انتخابات به منظور تقویت مهم‌ترین رکن نظام جمهوری اسلامی ایران است.

٢- افراطیون بیرون نظام را فعلا جدا می‌کنیم، ولی برخی از افراد داخلی که از این حضور خشنود نیستند، در پی شبیه‌سازی‌های داخلی میان انتخابات خبرگان اسفندماه با برخی از انتخابات گذشته هستند و از دل این شبیه‌سازی می‌خواهند نتایج ناصواب خود را بگیرند. واقعیت این است که انتخابات خبرگان از حیث اینکه انتخابات است و مردم رأی می‌دهند با سایر انتخابات فرقی نمی‌کند ولی از جهت سازوکار رقابتی میان نامزدها و نیز قدرت و ماموریت برآمده از انتخابات به کلی با انتخابات مجلس و ریاست جمهوری و شوراها تفاوت دارد. مفهوم رقابت‌های انتخاباتی در خبرگان بسیار رقیق و کم‌رنگ است. پس از انتخابات نیز کار چندانی جز در مواقع خاص ندارند و این فرق می‌کند با انتخابات ریاست جمهوری و مجلس. بنابر این توصیه می‌شود به جای ایجاد مسأله و حاشیه‌سازی بکوشیم تا همه کسانی را که نزد مردم و جامعه اعتبار دارند، دعوت به حضور در انتخابات خبرگان رهبری کنیم و به حضور آنان خوشامد بگوییم و از این طریق قوام و اعتبار جمهوری اسلامی و نهادهای برآمده از آن را اعتبار و مقبولیت بیشتری بخشیم.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟