بازیگر زن مشهور تلویزیون ایران درگذشت؛ بیوگرافی + تصاویر

نیلوفر خرم نیک بازیگر سریال «معمای شاه» چهارشنبه دهم شهریور ماه درگذشت.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


مشکلات تسهیلات 25 میلیون تومانی خودرو

مشکلات تسهیلات ۲۵ میلیون تومانی خودرو

اقتصاد | دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴ ساعت ۲۲:۲۸ | نسخه چاپي

پس از پایان پرهیاهوی فروش اقساطی خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی، حالا نوبت تحویل یکصد هزار دستگاه خودروی فروش رفته در این طرح است اما ظاهرا بازا رخودرو با ورود این خودروها هم خیال رونق گرفتن و تکان خوردن ندارد.
به گزارش روزنامه جام جم، یکی از اصلی‌ترین اهداف اعطای وام ۲۵ میلیون تومانی، رونق دادن به بازار و صنعت خودرو به عنوان یک صنعت پیشران در اقتصاد ملی بوده است. اما اکنون که با اما و اگرها و بهانه‌گیری‌های فراوان، این وام اعطا شد و بیش از یکصد هزار دستگاه خودرو در قالب آن فروش رفت، فعالان صنفی و دست‌اندرکاران بازار باز هم از تداوم رکود و بی‌تحرکی در بازار خودرو-چه بازار خودروی نو و چه دست‌دوم-اظهار نگرانی می‌کنند.
این درحالی است که پس از فروکش کردن ماجرای وام تقاضای خرید خودروی نو به صورت نقدی نیز از بازارخارج شده و خریداران بالقوه احتمالی منتظر اعلام تسهیلات جدید هستند لذا همان مقدار تقاضای محدودی که قبلا در بازار خودرو وجود داشت نیز تضعیف شده است.
به گفته فعالان بازار، اکنون با فروکش کردن هیاهوی ماجرا، آنچه نتیجه وام ۲۵ میلیون تومانی شده، بهره بردن تام و تمام خودروسازان از بودجه این وام و خالی شدن انبارهایشان است؛ موضوعی که در صورت ارتقا نیافتن کیفیت و کاهش قیمت دوباره می‌تواند انبارها را پرکرده و بحران را بازگرداند.
همه به دنبال شرایط ویژه
تقاضای خرید خودروی صفر به صورت نقدی به حداقل خود رسیده و بیشتر مردم به دنبال استفاده از تسهیلات یا شرایطی خاص هستند چون توان و قدرت خرید مردم کاهش داشته است.
در این باره، محمدرضا وکیلی، نماینده فروش یکی از خودروسازان داخلی گفت: در طول ثبت‌نام خودرو با وام، مردم با توجه به این‌که می‌توانستند بخشی از مبلغ خودروی خود را به صورت اقساط بپردازند وارد بازار شدند اما اکنون این امکان نیست و از آنجا که بیشتر خریداران می‌دانند در برخی اعیاد و مناسبت‌های خاص می‌توانند از شرایط و تسهیلات خوبی برخوردار شوند منتظر آن زمان هستند و اگر هم مراجعه می‌کنند به دنبال یافتن شرایطی مناسب برای خرید هستند.
این فعال صنفی افزود: البته این نکته را بگویم که مدتی است شرایط و تسهیلات ارائه شده از سوی برخی خودروسازان چینی نظر متقاضیان را به خود جلب کرده است چون قیمت‌ها در برخی موارد رقابتی شده و متقاضیان جذب آنها می‌شوند .
یکه‌تازی اقساطی‌ها
در همین حال با کمی دقت در بازار آزاد خودرو در می‌یابیم اگرچه بازار فروش نقدی خودروها ظاهرا در سکون قرار گفته و همه فروشندگان نگران آینده بازار هستند اما زیر این خاکستر رکود، آتش فروش اقساطی‌ها همچنان شعله دارد.
امیرپژمان طاهریان یکی دیگر از فعالان بازار فروش خودرو در میدان امام حسین‌(ع) گفت: نکته قابل توجه این است که اکنون با توجه به این‌که قدرت خرید مردم کاهش یافته ارائه شرایط مناسب برای خرید خودرو هنوز هم می‌تواند جلب نظر کرده و خریداران را تشویق به خرید کند از این رو لیزینگ‌ها و فروشندگان اقساطی خودرو در این بازار می‌توانند خوب کاسبی کنند.
وی تصریح کرد: همه می‌دانیم سه ماهه پایانی سال یکی از بهترین زمان‌ها برای معاملات خودرو است و همواره خریداران و فروشندگان در این مدت به دنبال استفاده از موقعیت هستند درحالی که یکی دو سال است خبری از رونق همیشگی نیست پس این فروشندگان اقساطی هستند که توانسته‌اند از موقعیت استفاده کنند.
وی درباره احتمال فروخته شدن خودروهای ثبت‌نام شده با وام به صورت اقساطی نیز گفت: واقعیت امر این است که دولت و بانک‌ها شرایطی را برای جلوگیری از این معاملات درنظر گرفته‌‌اند اما اگر کسی قصد فروش این خودروها را داشته باشد سعی در فروش قولنامه‌ای آن خواهد کرد همچنان که چند روزی است این روند رونق گرفته و می‌توان نتیجه گرفت برخی از خودروهای فروخته شده با وام ۲۵ میلیون تومان به صورت قولنامه‌ای دست به‌دست می‌شود.
کمیابی و افزایش قیمت برخی خودروها
از سوی دیگر محمدفولادیان، یکی از فروشندگان خودرو با تاکید بر افزایش چند صد هزار تومانی برخی از خودروهای داخلی طی هفته گذشته گفت: اگرچه رکود قابل توجهی در بازار خودرو وجود دارد و اکثر فعالان این صنف از آن گلایه دارند اما تقریبا یک یا دوهفته پس از اتمام مهلت ثبت‌نام خودروهای اقساطی، روند افزایشی قیمت برخی با چند ده هزار تومان شروع شده که امروز حتی تا نزدیک به ۷۰۰ هزار تومان هم رسیده است. به عنوان مثال اکنون قیمت پژو ۲۰۶ صندوق دار V۸ ۳۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است درحالی که همین خودرو یک هفته قبل با قیمت ۳۷ میلیون تومان معامله می‌شد.
وی افزود: برخی فعالان بازار براین باورند چون اکنون خودروسازان مشغول انجام تعهدات خود به خریداران خودرو با وام ۲۵میلیون تومانی هستند برخی از خودروهای پرمتقاضی کمتر به بازار آزاد وارد می‌شود و همین موضوع بازار را به افزایش قیمت سوق داده هرچند هنوز هم رکود حاکم است.
خبری از رونق نیست
در همین حال، غلامحسین قاسمیان‌ رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران اتومبیل گفت: درحالی شاهد تحویل اولین خودروهای فروخته شده با وام ۲۵ میلیون تومانی هستیم که خبری از رونق بازار خودرو خارج از در کارخانه‌ها نیست و نمایشگاه‌داران و فعالان بازار خودرو همچنان از ادامه رکود در این صنف نگران هستند.
وی افزود: اگرچه ممکن است اعطای این تسهیلات به خودروسازان باعث رونق در صنعت تولید خودرو شده باشد اما در بازار هنوز هیچ نشانه‌ای از رونق حداقل تا مدت زمان باقیمانده از سال جاری نیست و نمی‌توان زیاد به آینده بازار خوشبین بود. چون نه تنها قدرت خرید مردم پایین آمده و نمی‌توانند برای خرید خودرو هزینه کنند بلکه انتظار کاهش قیمت عاملی شده برای رکود بیشتر در بازار خودرو؛ چون همه مردم براین باورند که اجرای برجام یا برداشته شدن تحریم‌ها می‌تواند به‌سرعت برتمام قیمت‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد، به همین دلیل آنهایی هم که از بازار خرید خودرو با وام ۲۵ میلیون تومان جا مانده‌اند اکنون تمایلی به خرید ندارند.
وی افزود: با توجه به این که برخی از خریداران خودرو با وام ۲۵ میلیون تومانی دولت تصمیم به نوسازی خودروی خود داشتند به امید این‌که خودروی قبلی خود را بفروشند تا از خودرویی نو استفاده کنند اما اکنون به دلیل این‌که خودرو به اندازه کافی در بازار موجود است و قدرت خرید مردم کم شده این موضوع نیز با چالش مواجه شده است یعنی بیشتر فروشنده هستند.
رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران درباره بازار خودروهای وارداتی نیز گفت: امروز بازارخودرو کشش افزایش قیمت را نه در تولیدات داخل و نه در وارداتی‌ها ندارد، بنابراین فعلا افزایش قیمت چندانی رادرخودروهای وارداتی نداشته‌ایم هرچند موضوع خودروهای لوکس امری متفاوت است و نباید با معیارهای عادی درباره آنها اظهار نظر کرد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟