سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ایران در تایلند نیز پاسخگوی آن‌ها نبود.


10 ماشین پلیس که در دنیا همتا ندارند + تصاویر

خودروهای پلیس در هر کشوری از اهمیت بالایی برخوردارند و معمولا از ماشین های قدرتمندی برای پلیس استفاده می شود. در کشور ما هم به تازگی از خودروی ...


سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.۲۷ دانشمند ایرانی به جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا پیوستند

۲۷ دانشمند ایرانی به جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا پیوستند

دانش | دوشنبه ۲۳ آذر ۹۴ ساعت ۱۰:۳۲ | نسخه چاپي

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: بر اساس آخرین آمار ISI تعداد ۲۷ دانشمند ایرانی دیگر به جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا پیوستند و اکنون ۲۰۰ دانشمند در جمع برترین ها قرار دارند.
به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمدجواد دهقانی با اعلام این خبر افزود: پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI-ESI) به ارائه فهرستی از دانشمندان برتر دنیا می پردازد که هر دو ماه یکبار براساس آخرین تحولات در شبکه علم بین الملل روزآمد می شود. مرجعیت علمی مبنای گزینش دانشمندان برتر در پایگاه طلایه داران علم است.
وی افزود: مرجعیت علمی براساس تعداد ارجاعات صورت گرفته به پژوهش های پژوهشگران تعیین می شود. ارجاعات یا استنادها بیانگر میزان استفاده از نتایج پژوهش های منتشر شده هستند. هر چقدر تعداد استنادهای صورت گرفته به پژوهش های یک محقق بیشتر باشد، کیفیت پژوهش های وی بالاتر بوده و این پژوهش ها از طرف جامعه علمی بیشتر پذیرفته شده اند.
دهقانی اظهار داشت: ISI برای انتخاب دانشمندان یک درصد برتر دنیا، تعداد استنادهای صورت گرفته به پژوهش های محققان دنیا در ۱۰ سال اخیر را شمارش کرده و این محققان را در ۲۲ رشته موضوعی طبقه بندی می کند. سپس این محققان براساس تعداد استنادهای دریافتی به صورت نزولی مرتب سازی می شوند و یک درصد برتر از هر رشته به عنوان دانشمندان برتر انتخاب می شوند.
سرپرست ISC افزود: فهرست ارائه شده توسط طلایه داران علم ISI بدون اشکال نیست، زیرا این فهرست براساس نام کامل خانوادگی و اولین حرف نام نویسندگان پردازش و نهائی می شود. تفکیک صحیح نام و نام خانوادگی یکی از مسائلی است که دست به گریبان این پردازش است. این پایگاه برای کاهش خطاهای املائی در نام نویسندگان، فقط حرف آغازین نام ها را پردازش می کند.
وی یادآور شد: بنابراین نویسندگانی که نام خانوادگی و حرف آغازین نام آن ها یکسان است تجمیع شده و به اشتباه شانس آن ها برای حضور در فهرست دانشمندان برتر بیشتر می شود. به همین دلیل پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) برای استخراج و تعیین دانشمندان برتر ایرانی پردازش های بیشتری را بر روی فهرست ISI انجام داده است.
رئیس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) گفت: بر اساس اطلاعات استخراج شده ۵۴ درصد ( به صورت دقیق ۵۳.۵ درصد) دانشمندان برتر کشور متعلق به دانشگاه های جامع هستند و دانشگاه های صنعتی ۲۴ درصد از نخبگان علمی کشور را پرورش داده اند.
وی افزود: دانشگاه های علوم پزشکی ۱۵ درصد و پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشور ۵ درصد (به صورت دقیق ۴.۵ درصد) از دانشمندان برتر بین المللی را به خود اختصاص داده اند. دانشگاه های آزاد و پیام نور نیز ۳ درصد از نخبگان علمی کشور را در اختیار دارند.

۲۷_دانشمند_ایرانی_به_جمع_دانشمندان_یک_درصد_برتر_دنیا_پیوستند_پایگاه_استنادی_ISC______دانشمندان_برتر______رئیس_مرکز_منطقه_ای_اطلاع_رسانی_علوم_و_فناوری_و_سرپرست_پ__
دهقانی گفت: در بین دانشگاه های علوم پزشکی کشور، دانشگاه علوم پزشکی تهران با ۱۸ دانشمند برتر در صدر فهرست قرار گرفته است. دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۴ دانشمند برتر کشور را در اختیار دارد و دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و تبریز هر کدام با ۲ دانشمند برتر در جایگاه بعدی قرار دارند.
وی افزود: دانشگاه تهران در بین دانشگاه های جامع دارای بیشترین دانشمند برتر است. تعداد دانشمندان برتر دانشگاه تهران ۲۵ نفر است. دانشگاه های تربیت مدرس، شیراز، شهید بهشتی و تبریز به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند. این دانشگاه ها هر کدام به ترتیب ۱۲، ۸، ۷ و ۵ نفر از پژوهشگران برتر بین المللی کشور را به خود اختصاص داده اند.
سرپرست ISC گفت: در بین دانشگاه های صنعتی، دانشگاه صنعتی شریف با ۱۶ دانشمند برتر در جایگاه نخست از لحاظ تعداد دانشمندان برتر قرار دارد. بعد از این دانشگاه به ترتیب دانشگاه های صنعتی اصفهان، امیرکبیر و علم صنعت ایران دارای بیشترین تعداد دانشمندان برتر بین المللی هستند. این دانشگاه ها به ترتیب ۸، ۷ و ۷ دانشمند برتر را به خود اختصاص داده اند.
دهقانی افزود: در بین مراکز پژوهشی و تحقیقاتی کشور، پژوهشگاه دانش های بنیادی و جهاد دانشگاهی دارای بیشترین تعداد نخبه بین المللی هستند. هر کدام از این مراکز دارای ۳ پژوهشگر برتر بین المللی دارند. مجموع دانشگاه های آزاد اسلامی دارای ۵ نخبه و دانشگاه های پیام نور دارای یک نخبه بین المللی هستند.
تعداد دانشمندان یک درصد برتر به تفکیک دانشگاه ها و موسسات پزوهشی کشور تا تاریخ ۱۸ آذرماه ۹۴

نوع دانشگاه/پژوهشگاه نام دانشگاه/موسسه حقیقاتی تعداد دانشمند در هر دانشگاه
دانشگاه های علوم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران ۱۸
دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ۴
دانشگاه های علوم پزشکی شیراز و تبریز ۲
دانشگاههای علوم پزشکی زنجان، شهید بهشتی، مشهد و بقیه الله (عج) ۱
پژوهشگاه ها و مراکز پزوهشی پژوهشگاههای دانش های بنیادی و جهاد دانشگاهی ۳
پژوهشگاه شیمی و مهندسی شیمی ایران، موسسه پژوهشی علوم و فناوری رنگ و موسسه تحقیقات جنگلها و مراتع ۱
دانشگاه های جامع دانشگاه تهران ۲۵
دانشگاه تربیت مدرس ۱۲
دانشگاه شیراز ۸
دانشگاه شهید بهشتی ۷
دانشگاه تبریز ۵
دانشگاههای اصفهان، بوعلی سینا، رازی،کاشان و مازندران ۴
دانشگاههای شهید باهنر کرمان، گیلان و یزد ۳
دانشگاههای سمنان،‌ فردوسی مشهد، محقق اردبیلی، سیستان و بلوچستان، خلیج فارس ، خوارزمی و یاسوج ۲
دانشگاههای الزهراء (س)،‌ ارومیه، بین المللی امام خمینی (ره)، زنجان، شهید مدنی آذربایجان، گرگان ،کردستان و علوم کشاورزی و منابع طبیعی ۱
دانشگاه های صنعتی دانشگاه صنعتی شریف ۱۶
دانشگاه صنعتی اصفهان ۸
دانشگاههای صنعتی امیرکبیر و علم و صنعت ایران ۷
دانشگاه صنعتی نوشیروانی بابل ۴
دانشگاههای صنعتی شیراز و تحصیلات تکمیلی صنعتی و فناوری پیشرفته ۲
دانشگاههای صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی و مالک اشتر ۱
دانشگاه های غیرمتمرکز دانشگاه آزاد اسلامی ۵
دانشگاه پیام نور ۱
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟