رنج‌روور اسپورت انگلیسی یا لکسوس GX 460 ژاپنی؟

لکسوس با وزنی حدود 2 هزار 357 کیلوگرم برای شتاب صفر تا صد کیلومتر به 7.8 ثانیه زمان نیاز دارد و با بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت به حرکت خود ادامه ...


رنج‌روور اسپورت انگلیسی یا لکسوس GX 460 ژاپنی؟

لکسوس با وزنی حدود 2 هزار 357 کیلوگرم برای شتاب صفر تا صد کیلومتر به 7.8 ثانیه زمان نیاز دارد و با بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت به حرکت خود ادامه ...


خبرهای جدید از آیفون ۹؛ جدیدترین عکس نهایی شده از آیفون ۸

هرروز خبرهای داغی از آیفون 8 یا همان آیفون متفاوت 2017 به گوش می‌رسد، اما نظرتان درباره آیفون 9 که در سال 2018 می‌آید چیست؟


واکنش شریعتمداری به تشکیل دولت در سایه از سوی حامیان رئیسی: در سایه نشستن هم عالمی دارد!

رئیس ستاد انتخاباتی حسن روحانی به تصمیم رقیب او برای تشکیل دولت در سایه واکنش نشان داد.


خبرهای جدید از آیفون ۹؛ جدیدترین عکس نهایی شده از آیفون ۸

هرروز خبرهای داغی از آیفون 8 یا همان آیفون متفاوت 2017 به گوش می‌رسد، اما نظرتان درباره آیفون 9 که در سال 2018 می‌آید چیست؟


کاهش سن سکته‌های قلبی و مغزی به زیر۴۰سال

کاهش سن سکته‌های قلبی و مغزی به زیر۴۰سال

سلامت | سه شنبه ۱۷ آذر ۹۴ ساعت ۱۵:۴۱ | نسخه چاپي

پدر پیوند قلب ایران، نسبت به کاهش سن سکته های مغزی و قلبی در کشور هشدار داد.
به گزارش مهر، دکتر محمد حسین ماندگار در آستانه برگزاری روز ملی آترودی با بیان اینکه سکته های قلبی دومین علت مرگ و میر بعد از تصادفات جاده ای در ایران است، گفت: متاسفانه انسداد عروق و کرونر در جوان های ایرانی به شدت شیوع پیدا کرده است. حال آنکه این بیماری متعلق به سنین دهه هفتاد به بعد است نه سنین زیر چهل سال.
وی تصریح کرد: استرس، فشارهای عصبی، آلودگی های صوتی و هوای ناسالم ، مصرف نمک، فست فودها و چربی های اشباع شده مهمترین ریسک فکتورها در بروز سکته های قلبی و مغزی هستند.
ماندگار با اشاره به مهمترین علل بیماری های قلبی و عروقی گفت: نمک یکی از عوامل بسیار مضر برای فشار خون و به دنبال آن بیماری های قلبی است که متاسفانه به وفور در نان های مصرفی کشورنیز استفاده می شود. همچنین مصرف چربی های اشباع شده به جای روغن های مایع و افزایش مصرف فست فودها همگی از موارد زیان آور برای سلامتی است.
به گفته وی،کم تحرکی به علت توسعه روزافزون زندگی شهری و کنترل نکردن فشار خون به شکل منظم از دیگر ریسک فکتورهای موثر در بروز بیماری های قلبی عروقی است.
این جراح قلب و عروق خاطرنشان کرد: فشار خون در علم پزشکی قاتل بی صدا نامیده می شود. چرا که به سرعت پیشرفت می کند بدون اینکه علائمی داشته باشد. اما وقتی پیشرفت کرد باعث بیماری های قلبی ، مغزی و نارسایی های کلیه می شود که بسیار خطرناک است.
عضو انجمن جراحان قلب اروپا و آمریکا، افزایش مصرف سیگار و قلیان درکشور را به عنوان یکی دیگر از عوامل خطرناک برای ابتلا به بیماری های قلبی عروقی  فاجعه بار خواند وتصریح کرد: متاسفانه امروزه مصرف سیگار و قلیان بین نوجوانان و جوانان بشدت شیوع پیدا کرده است. همه این عوامل نیز باعث شده که سن سکته های قلبی و تصلب شرایین به شدت کاهش یابد.
ماندگار تصریح کرد: بدون شک این یک زنگ خطر برای جامعه محسوب می شود چرا که جوانان نیروهای فعال و کاری کشور هستند و افزایش مرگ و میر در این سن، یک زنگ خطر برای کشور است که تمامی مردم و مسئولان باید در این باره بیش از قبل بکوشند.
این جراح قلب و عروق، نقش اطلاع رسانی را در آگاه کردن مردم نسبت به بیماری های قلبی بسیار موثر دانست و گفت: این موضوعی است که با سلامت و جان مردم سرو کار دارد. بنابراین هرچه مردم بیشتر آگاه شوند بدون شک  بهترومفید تر است .درهمین راستا نیز رسانه ها به خصوص صدا و سیما به علت فراگیر بودن وظیفه خطیری بر عهده دارند و باید هشدار ها ، توصیه ها و موارد آموزشی را به مردم ارائه کنند تا جامعه را از خطری که در پیش رو قرار دارد آگاه کنند.
وی درباره وظایف وزارت بهداشت در این حوزه گفت: وزارت بهداشت متولی سلامت در کشوراست. هر چند  اقدام های خوبی تا کنون  انجام شده اما بدون شک کافی نیست. به عنوان مثال جمع آوری تنقلات مضر مثل چیپس و پفک و موادی نظیر سوسیس و کالباس از بوفه مدارس قدم بسیار مثبتی بود که وزارت بهداشت برداشت اما معتقدم جای کار بیشتری همچنان وجود دارد. خانواده ها نیز در آموزش تغذیه سالم به بچه ها نقش موثری دارند .
به گفته ماندگار، بررسی ها نشان می دهد علت حدود نیمی از سکته های مغزی در کشورما تصلب شرایین است . چرا که عروق در همه جای بدن وجود دارد.
وی اظهار داشت: وقتی عروق دچار گرفتگی می شود بیماری های مختلفی در بدن بروز می کند . بیماری های  قلبی به خودی خود عامل سکته های مغزی نیست بلکه تصلب شرایین همانگونه که منجر به سکته قلبی می شود سکته مغزی را نیزبدنبال دارد.
ماندگار درباره امکانات درمانی کشور در حوزه بیماری های قلبی نیز گفت: ما به اندازه کافی برای درمان بیماری های قلبی ظرفیت داریم. حتی برخی از مراکز درمانی ماکمتراز ظرفیت هایشان کار می کنند چرا که در این حوزه بیش از حد نیاز بودجه صرف شده  و مراکز بسیاری داریم که حتی خالی از بیمار است.  به عبارت دیگر ما در حال حاضر بیمار قلبی که در نوبت انتظار درمان مانده باشد در کشور نداریم . ضمن اینکه خدمات بهداشتی و درمانی در مورد بیماری های قلبی بسیارزیاد است.
وی ضمن توصیه به مردم برای حفظ سلامتی و اهمیت به این موضوع گفت: پرهیز از مصرف فست فودها ، کاهش مصرف نمک ،کنترل منظم دیابت و فشار خون، ورزش و تحرک بدنی ، حذف سیگار و قلیان از اماکن عمومی و خانواده ها و ارائه  آموزش های صحیح تغذیه و  زندگی سالم در رسانه ها و اطلاع رسانی مناسب همگی  می تواند در کاهش بیماری های قلبی و عروقی موثر باشد.
سومین همایش یکروزه بررسی و ارزیابی اثرات آترواسکلروز (تصلب شرایین) بر روی عروق بدن انسان با عنوان آترودی با همکاری انجمن آترواسکلروز ایران، انجمن سکته مغزی ایران ، انجمن اینترونشنال کاردیولوژی ایران ، انجمن قلب ایران و شرکت سانوفی،  ۲۷ آذر ۹۴  در هتل پارسیان آزادی تهران برگزار می گردد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: پارسیان ،

دیدگاه شما چیست؟