تشدید بارندگی در شمال کشور؛ کاهش ۱۲ درجه‌ای دما از فردا

سازمان هواشناسی کشور هشدار داد از عصر امروز بر شدت بارش در گیلان و مازندران افزوده شده و در چندین استان کشور دما هوا از جمعه تا شنبه ۱۲ درجه‌ ...


مرگ مشکوک دو دختر در استخر خصوصی بعد از پاسخ مثبت یکی از آنها به خواستگاری

دو دختر جوان که پس از آشنایی در اینستاگرام با هم دوست شده بودند، زمانی که برای شنا به استخر یک مجتمع مسکونی رفته بودند، جان باختند.


پلی‌استیشن 4 رکورد می‌شکند

پلی‌استیشن ۴ از زمانی که در سال ۲۰۱۳ راهی بازار شد، با فروش بسیار خوبی مواجه شد. این کنسول مدتی پیش فروش ۴۰ میلیون دستگاه را پشت‌سر گذاشته بود و اکنون سونی اعلام کرد که کنسول نسل هشتمی‌اش بیش از ۵۰ میلیون دستگاه در سرتاسر دنیا فروخته است.


میل 26 ارتش روسیه؛ بالگرد یا جرثقیل + تصاویر

میل 26 که توسط شرکت میل هلی کوپتر واقع در کشور روسیه طراحی و ساخته شده است و هواپیما را بلند می‌کند.


دردسرهای عکس منشوری و استعفای دو سرمربی؛ یک فوتبالیست گوشه رینگ!

اظهارات تند شجاعی و عکس جنجالی رحمتی، استعفای همزمان دو مربی لیگ برتری، واگذاری تیم امید به فدراسیون و استعفا در پرونده تیم جنجالی اخیر مهمترین ...


داعش درآمد جدیدی پیدا کرده که در برابر حملات و تحریم ها مقاوم است

داعش درآمد جدیدی پیدا کرده که در برابر حملات و تحریم ها مقاوم است

جهان | جمعه ۱۳ آذر ۹۴ ساعت ۱:۱۶ | نسخه چاپي

سایت خبری «پایش»: ایالات متحده کوشیده حجم حملات خود را به تانکرهای نفتی واقع در سوریه در تلاش برای از بین بردن منبع اصلی درآمدزایی داعش افزایش دهد. اما به نظر می رسد که این راهکار نمی تواند بر کل درآمد این گروه تروریستی تأثیر چشمگیری داشته باشد.

به گزارش «پایش»، گزارش اخیری که در  نیویورک تایمز منتشر شد نشان می دهد که داعش صدها میلیون دلار پول از راه اِعمال زور و تهدید بر افرادی که در قلمرو این گروه در حوزه عراق و سوریه زندگی می کنند٬ به دست می آورد.

مقامات رسمی آمریکا و اروپا به نیویورک تایمز اعلام کردند به نظر می رسد داعش چیزی حدود ۹۰۰ میلیون دلار پول از ساکنین محلی و بازرگانان مقیم در قلمرو خود گرفته باشد و این درآمد به این راحتی ها کم نمی شود چرا که این درآمد نسبت به تحریم ها و بمباران هوایی بسیار سرسخت و مقاوم است.‎

کارشناسان معتقدند که مالیات گذاری و اخاذی٬ منبع اصلی درآمدهای داعش است٬ اما نیویورک تایمز نشان داده که داعش تا چه اندازه جایگاه خود را در شهرهایی که  تصرف کرده مستحکم کرده است.

vspace=5px

با گسترش مناطق تصرف شده توسط داعش، جنگجویان این گروه توانسته اند یک سیستم پیچیده مالی ایجاد کنند که تا جائی که امکان دارد از مردم و مشاغل مختلف اخاذی کنند. داعش مالیات های مربوط به واردات٬ نرخ اجاره بهای مشاغل٬ جریمه برای قانون شکنی٬ صورت حساب های خدمات شهری و مالیات بر درآمد را مطالبه کرده و دریافت می کند. نیویورک تایمز نمونه هایی از چگونگی انجام این فعالیت ها را در داخل قلمرو داعش ارائه کرده است:

-در شهر موصل واقع در عراق٬ داعش یک پایگاه پلیس را به بازاری تبدیل کرده و مبلغ ۲.۸ میلیون دینار عراقی یا چیزی حدود ۲۵۰۰ دلار در سال بابت کرایه دکان ها به فروشندگان دریافت می کند.

-در پایتخت داعش یعنی در رقه واقع در سوریه٬ «مرکز خدمات» آن حدود ۲۵۰۰ تا ۵۰۰۰ لیره سوری یا همان ۷ تا ۱۴ دلار مالیات خالص از کاسبان و دکان داران می گیرد.

-داعش برای خدمات عمومی مانند آب و برق هم هزینه هایی دریافت می کند و ساکنین این منطقه به «مراکز جمع آوری» مراجعه کرده تا صورت حساب های خود را بپردازند. این رقم معمولا چیزی حدود ۸۰۰ لیره سوری یا تقریبا ۲.۵۰ دلار برای برق و ۴۰۰ لیره یا ۱.۲۰ دلار برای آب هزینه دارد.

-سازمان منابع داعش علاوه بر فعالیت های نفتی و قاچاق, گروه ها و مشاغلی نظیر کارخانه های نوشابه سازی٬ شرکت های تولید موبایل٬ کارگاه های مبلمان و پارچه و کارخانجاتی که مواد شیمیایی٬ سیمان و کاشی تولید می کنند را هم تحت کنترل دارد.

-داعش از تمام مشاغل کوچک٬ بخش قابل توجهی از درآمد آنها را دریافت می دارد و دیگر سودی برای آنها باقی نمی ماند.

-داعش جریمه ها و هزینه هایی برای خدمات و یا تخلف هایی مانند ثبت ماشین٬ کتاب های دانشگاهی٬ تخلفات ترافیکی و سیگار کشیدن وضع کرده است.

و بخش دیگر پولی که داعش بدست می آورد علاوه بر عوارض٬ از قاچاق نفت (چیزی حدود ۵۰۰ میلیون دلار)٬ غارت بانک ها (که به یکباره پولی حدود یک میلیارد دلار برایشان به همراه داشت) و بچه دزدی به دست می آید. همچنین این گروه با قاچاق آثار باستانی هم در بازار سیاه پول زیادی به دست می آورد.

vspace=5px

اگرچه اخاذی و مالیات در کوتاه مدت پول زیادی برای داعش به همراه دارد٬ اما این روش در طولانی مدت نمی تواند پایدار بماند.

نشریه تایمز طی گزارشی مجزا در این هفته اعلام کرد که پروژه ایالتی داعش تحت فشارهای جدی قرار دارد. این گروه در تلاش و تقلاست تا افراد حرفه ای را به کار بگیرد که می توانند تأسیسات نفتی را راه بیاندازد٬ جریان برق را فعال کرده و خدمات پزشکی را انجام دهند.

بدون وجود این احتیاجات و نیازمندی های اولیه٬ به احتمال زیاد ساکنین این حوزه, قلمرو داعش را ترک کرده و به اروپا یا کشورهای اطراف آن فرار خواهند کرد و این باعث می شود مردم کمتری در شهرهای تحت حاکمیت داعش و شهرک های آن برای پرداخت مالیات باقی بمانند.

به گزارش «پایش»، دیوید گارتنشتین یک تحلیل گر ضدتروریسم در بنیاد دفاع از دموکراسی در ماه سپتامبر گفت که بخش زیادی از افراد به خاطر عدم اجرای خدمات دولتیِ رضایت بخش از قلمرو داعش به صورت دسته جمعی فرار کرده اند. فرار ساکنین این مناطق آنقدر مشکل مهمی تلقی می شود که داعش بمبارانی از تبلیغات را پیشاپیش با مخاطب قرار دادن آوارگان منتشر کرده و از آنها خواسته تا به جای فرار به اروپای «بیگانه» به خلافت داعش بپیوندند.

مردم همچنان در تلاشند تا مالیات های سنگین داعش را پرداخت کنند. به نظر می رسد که داعش حدود ۵۰ درصد مالیات بر درآمدها و دستمزد کارمندان دولت وضع کرده که منجر به آن شده دولت عراق پرداخت حقوق به کارمندان تحت قلمرو داعش را متوقف کند.

منبع : businessinsider.com

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد: