بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


ماجرای عکس گرفتن بازیکنان استقلال با زن نیمه برهنه + عکس

بازیکن خطاکار استقلال که با گرفتن عکس یادگاری کنار یک بانوی نیمه برهنه مرتکب خطای بزرگی شده به جای عذرخواهی بابت بی احتیاطی خود، مدعی شد طرف ...


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


۲۱ سیاستمدار ایرانی در کدام منطقه تهران زندگی می‌کنند + تصاویر

مقام های ارشد ایرانی در کدام منطقه پایتخت زندگی می کنند؟ در میانه موج فیش حقوقی نگاهی داریم به منازل مسکونی آن‌ها در این شهر. اینکه هر یک کجا ...


حجت الاسلام والمسلمین محمد علی رحمانی در گفت و گو با جماران:

بسیج هیچ گاه نباید به حزب و گروه خاصی وابسته باشد

سیاست | شنبه ۰۷ آذر ۹۴ ساعت ۲۳:۵۵ | نسخه چاپي

حجت الاسلام والمسلمین محمد علی رحمانی از همراهان امام خمینی(س) در دوران تبعید است. او پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران از اعضای دفتر امام بوده و در دوران جنگ هشت ساله ایران و عراق فرماندهی بسیج مستضعفین و مسئولیت ستاد جذب و هدایت کمک های مردمی به جبهه‌ها را بر عهده داشته است. حجت الاسلام رحمانی که از اعضای مؤسس و عضو شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز به شمار می رود، پس از پایان جنگ تحمیلی از سال ۱۳۷۰ و پس از تشکیل نیروی انتظامی تا سال 1386 به مدت 16 سال، نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران بود.

حجت الاسلام محمد علی رحمانی، به مناسبت هفته بسیج، در خصوص چگونگی شکل گیری بسیج مستضعفان، وظایف و اهداف این نهاد از دیدگاه امام خمینی(س) به گفت و گو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران پرداخت.

توصیه هایی به بسیجیان

فرمانده بسیج دوران 8 سال دفاع مقدس اظهار کرد: امیدواریم برادران بسیجی ما نیز همان گونه که تا کنون افتخارشان را در جهت عمل به هدایت ها، پشتبانی و توصیه های حضرت امام در رابطه با تداوم حضور در صحنه، گرفتار نیامدن در دام سیاست بازان، دوری از گروهها و نگرش های تنگ نظرانه حزبی و جناحی کسب کرده اند، از این به بعد نیز هیچ وقت وابسته به گروه ها و تشکیلات حزبی خاصی نباشند و تنها در جهت دفاع از کشور، مردم و حفظ و توسعه اسلام و انقلاب گام بردارند.

وی با بیان این که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی گروههای متعددی در داخل و خارج کشور علیه انقلاب موضع گیری کردند و دست به مقابله مسلحانه با انقلاب زدند، گفت: امام همانگونه که قبل از انقلاب، برای پیروزی انقلاب اسلامی بر مردم و بسیج مردمی تکیه کردند، بعد از انقلاب تعدادی نهاد مردمی برای حفظ انقلاب و دستآوردهای آن ایجاد کردند. نهادهایی مانند بسیج مستضعفان، بنیاد مستضعفان، نهضت سواد آموزی، جهاد سازندگی، نیروهای مسلح و... نهادهای مردمی هستند که به دستور امام برای مبارزه با دشمنان داخلی و خارجی انقلاب ایجاد شد.

رحمانی خاطر نشان کرد: بعد از جریان تسخیرلانه جاسوسی و حمله آمریکا از طریق صحرای طبس و البته شکست آن، اعلام شد که آمریکا قصد دارد برای نجات گروگان ها در کشور نیرو پیاده کند و در حال حاضر نیروهای خود را از زمین و هوا در اطراف ایران مستقر کرده است و می خواهد به بهانه آزادی گروگان ها انقلاب را سرنگون کند، امام در آن زمان فرصت را برای تشکیل نیروی مهمی مناسب دیدند. وقتی صحبت از این شد که دشمن به دنبال چنین حرکت احمقانه ای علیه انقلاب اسلامی است. امام بدین مضمون فرمودند که همه قوا باید در برابر آمریکای جهان خوار تجمیع شود. (ن.ک. صحیفه امام،ج11،ص 118)

تشریح چگونگی تشکیل بسیج مستضعفان به فرمان امام خمینی(س)

وی ادامه داد: امام جهت مقابله با این تهدیدها و از روی تدبیر بزرگی که داشتند، در 4 آذر سال 58 در جمع عده ای از پرسنل نهاد تازه تاسیس سپاه پاسداران با بیان قریب به این مضمون که مراقب باشید در درون کشور تشنجی صورت نگیرد؛ چرا که امروز روز اختلافات داخلی نیست و در راس همه مسائل اسلام است و در راس اسلام مبارزه با آمریکا است؛ خطاب به پاسداران فرمودند که در چنین شرایطی ملت ما باید سر و صداهایش در جهت مقابله با امریکا باشد و در جهت مقابله با این تهدیدها هم خود شما باید تعلیم ببینید و مجهز شوید و هم مردم را تعلیم دهید و مجهز کنید. در این راستا پایگاه های آموزشی ایجاد کنید؛ چرا که مملکت اسلامی باید نظامی باشد و تعلیمات نظامی ببیند، مملکت اسلامی که 20 میلیون جوان دارد باید بعد از چند سال ارتش 20میلیونی داشته باشد، همچین مملکتی آسیب بردار نیست. (ن.ک.همان، 118و 119)

فرمانده بسیج مستضعفان در دوران دفاع مقدس گفت: بعد از فرمان امام برای تشکیل ارتش 20 میلیونی همه نهادهای نظامی شروع به دعوت و آموزش مردم، برای تحقق این آرمان  کردند. استقبال مردم در آن روز چنان بود که امام برای این لبیک بزرگ از مردم تشکر کردند. امام قریب به این مضمدن فرمودند که من از این ملت بزرگ تشکر می کنم که اینگونه در راه تشکیل بسیج مستضعفین وارد عرصه شدند. در این پیام تشکر بود که امام از لفظ «بسیج مستضعفان» استفاده کردند. (ن.ک. همان،ج16،ص386) در همان روزها این امر بلافاصله در شورای انقلاب به تصویب رسید و به دولت وقت ابلاغ شد. این گونه بود که تشکیل بسیج ملی در ایران صورت گرفت.

در ابتدا شرایط بسیج آنگونه نبود که امام می خواست

وی در زمینه فعالیت های بسیج در آن دوران نیز یادآور شد: البته در اوایل به دلیل نو پا بودن این سازمان مسائلی نیز در آن پیش آمد. در اوایل اندکی شرایط بسیج از آن چیزی که مد نظر امام بود، دور بود؛ یعنی در زمینه آموزش ها، فاصله گرفتن از جریان های داخلی و ... شرایط آن گونه نبود که امام می خواست. امام در مورد عملکرد بسیج  گفته بودند که بسیج نباید وارد هیچ جریان داخلی شود و تنها هدف بسیج در مقطع حساس کنونی باید تحقق ارتش 20میلیونی، برای دفاع از اسلام و گسترش اندیشه اسلامی باشد.(همان،ج15،ص22و23) البته بعد از این مقطع کوتاه و با شروع جنگ تحمیلی، بسیج سد استواری شد در مقابل همه نیروهای متجاوز داخلی و خارجی.

رحمانی افزود: بعد از آن بود که امام فرمودند که تشکیل بسیج در جمهوری اسلامی ایران یقینا از برکت و الطاف خداوند تعالی بود که به ملت عزیز و انقلاب اسلامی ایران ارزانی شد؛ (همان،ج21،ص194) بنابراین این اندیشه امام به ثمر رسید و ما توانستیم در 8 سال دفاع مقدس در مقابل همه ابر قدرت های جهان به لطف بسیج و دیگر نیرو های مسلح سربلند بیرون بیاییم و سرزمین خودمان را از دشمن پس بگیریم.

عضو مجمع روحانیون مبارز در ادامه به دیگر اقدامات بسیج در دوران جنگ تحمیلی و بعد از جنگ پرداخت و اظهار کرد: کارکرد دیگری که بسیج در آن دوران برای انقلاب اسلامی انجام می داد، تربیت ملت، از زن، مرد، پیر و جوان بود؛ یعنی بسیج توانست چنان تحولی در مردم به وجود بیاورد که آن ها مصداق کاملی از ایثار، خلوص، فداکاری، عشق به ذات مقدس حق و جانبازی در راه اسلام شدند.

ماجرای صدور پیام امام پس از جنگ برای بسیج

وی ادامه داد: بنده بعد از پایان دفاع مقدس، به واسطه حاج سید احمد آقا  از امام  خواهش کردم، همان گونه که شما از بسیاری از نیروها تقدیر کرده اید، اگر مصلحت می دانید  پیام ماندگاری نیز برای بسیج صادر بفرمایید.

رحمانی عنوان کرد: بنده در تمام دوران خدمت خودم در بسیج در کنار برادران بسیجی، تلاش کردیم بسیج ضمن این که در عرصه دفاع فعالیت دارد، بتواند در دیگر عرصه ها نیز تکامل و رشد داشته باشد که این چنین نیز شد. در روزی که من این مسئولیت را بر عهده گرفتم ما در کشور 7 هزار پایگاه بسیج داشتیم. در سال 65 علیرغم تبلیغات منفی که توسط رسانه های بیگانه علیه پیوستن مردم به بسیج می شد، ما توانستیم ارتشی 100هزار نفری را روانه جبهه ها کنیم.

ماموریت هایی که امام برای بسیج متصور بودند

وی اضافه کرد: این دوران گذشت تا به دوران سازندگی رسیدیم. خیلی ها فکر می کردند هدف امام از تشکیل بسیج تنها مقابله با جهان استکبار و دفاع از تمامیت ارضی کشور بوده است. به عبارتی کسانی فکر می کردند بسیج همان کارکرد نیروهای مسلح را دارد، اما هدف حضرت امام ایجاد حرکت فرهنگی بزرگی بود که در صورت نیاز هم جنبه نظامی داشته باشد و هم کارکرد فرهنگی و علمی. ایشان در پاسخ به این افراد فرمودند(نقل به مضمون) که هدف ما از تشکیل ارتش 20 میلیونی مسئله جنگ نیست، بلکه هدف ما حفظ  و گسترش دستاورد های انقلاب اسلامی است؛ لذا ما تنها به گسترش بسیج در داخل نباید اکتفا کنیم، ما باید توسط بسیج آرمان های بزرگ اسلام را در کشورهای دیگر اسلامی ترویج دهیم.(ن.ک.همان،ج21،ص195)

فرمانده بسیج مستضعفان در دوران دفاع مقدس ادامه داد: حتی در زمان جنگ نیز فعالیت های فرهنگی بسیج به حاشیه نرفته بود، مثلا ما در دوران جنگ نیز نگذاشتیم وقفه ای در تحصیل جوانانی که مدرسه و دانشگاهشان را رها کرده بودند و برای دفاع از کشورشان به پا خاسته بودند، ایجاد شود. لذا یکی از چیزهایی که حضرت امام از آن خوشحال بودند، مسئله تدریس هم زمان نیروهای مسلح در مجتمع های آموزشی ایجاد شده توسط جهاد سازندگی در جبهه ها بود. در دوران جنگ  افراد زیادی داشتیم که در جبهه سیکل یا دیپلم گرفتند و امروز همان بسیجیانی که تحصیلات خودشان را دردوران جنگ ادامه دادند از افراد تاثیر گذار علمی و فرهنگی کشور هستند.

وی همچنین افزود: بنابراین نظر حضرت امام تداوم این مسیر بسیج در صلح و جنگ بود. امروز نیز خوشبختانه بسیج مستضعفان با توجیهات و فرمان هایی فرمانده معظم کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای در  همان سیاستی که امام مد نظر داشتند، حرکت می کنند.

بسیج باید برای حفظ و توسعه اسلام و انقلاب گام بردارد

رحمانی اظهار امیدواری کرد: برادران بسیجی ما نیز همان گونه که تا کنون افتخارشان را در جهت عمل به هدایت ها، پشتبانی و توصیه هایی حضرت امام در رابطه با تداوم حضور در صحنه، گرفتار نیامدن در دام سیاست بازان، دوری از گروه ها و نگرش های تنگ نظرانه حزبی و جناحی کسب کرده اند، از این به بعد نیز هیچ وقت وابسته به گروه ها و تشکیلات حزبی خاصی نباشند و تنها در جهت دفاع از کشور و مردم، حفظ و توسعه اسلام و انقلاب گام بردارند.

وی تاکید کرد: به صورت کلی باید گفت؛ بسیج باید مراقب باشد در راستای رسالتی که دارد در دام فرصت طلب ها گرفتار نشود. باید مراقب باشددر دام فرصت طلب هایی که نه درانقلاب و نه در جنگ نقشی داشته اند و تنها به دلیل فرصت طلبی جایگاهی را برای خودشان دست و پا کرده اند، نیفتند و استقلال، صداقت و سلامت خود را همیشه حفظ کنند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟