خداحافظی تهران با پل گیشا در نیمه دوم سال

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در مورد آخرین وضعیت پنج پل فلزی پایتخت توضیحاتی را ارائه کرد.<br /><br />


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


توضیحات «نوئرت» در مورد تائید برجام توسط دولت ترامپ

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا توضیحاتی را در مورد تائید برجام و اقدامات واشنگتن علیه تهران ارائه کرد.


آیا نوشیدنی های انرژی زا برای شما مضرّند؟

آیا نوشیدنی های انرژی زا برای شما مضرّند؟

| شنبه ۰۷ آذر ۹۴ ساعت ۰:۵ | نسخه چاپي

شبکه خبری پچ پچ: حتما این جمله را بارها شنیده اید که «رِدبول شما را به پرواز درمی آورد» اما به چه قیمتی؟ برای برخی از افراد نوشیدنی های انرژی زا اکسیرهای خطرناکی است و البته افرادی هم هستند که آن را بخش جادویی زندگی تلقی می کنند. در این گزارش می خواهیم به تمام نقاط مثبت و منفی نوشیدنی های انرژی زا و ترکیبات تشکیل دهنده آنها بپردازیم.

برای آنکه اطلاعات بیشتری درباره این محصولاتِ سرشار از کافئین به دست بیاورید, در ادامه این مقاله با ما همراه باشید:

به گزارش شبکه خبری پچ پچ، یکی از باورها و تصورات اشتباهی که در این باره وجود دارد این است که «نوشیدنی های انرژی زا» دارای دسته بندی و ترکیبات متفاوتی نیستند.باید بدانیم که برخی مواقع این نوشیدنی ها صرفا کافئین و ترکیبات غیرعادی دیگری هستند که کار خاصی هم انجام نمی دهند٬ گاهی ترکیبات فعال به میزان زیاد در آنها وجود دارد و در پاره ای موارد هم با ترکیبات نیروزای مختص ورزشکاران ترکیب می شود.

اگر بخواهیم درباره تک تکِ نوشیدنی های گازدار که برچسب «انرژی زا» دارند صحبت کنیم شاید کاری غیرممکن باشد٬ اما وقتی صحبت از برندهای معروفی مانند ردبول ٬ مانستر ٬ راک استار و فایو انرژی پیش می آید٬ بی شک باید گفت که همه آنها دارای ترکیبات انرژی زا هستند. با توجه به اهداف این مقاله٬ تمرکز ما بیشتر بر همین دسته بندی خواهد بود اما مثل همیشه٬ سعی کنید اول خودتان لیست ترکیبات نوشیدنی تان را چک کرده و ببینید در مقایسه با سایر نوشیدنی ها تا چه اندازه متفاوت هستند.

vspace=5px

ترکیبات رایج در نوشیدنی های انرژی زا

پیش از آنکه بخواهیم درباره نوشیدنی های انرژی زا و تأثیر آن بر بدن صحبت کنیم٬ لازم است بدانید که آنها از چه چیزی ساخته شده اند. در ادامه به برخی از شایع ترین و رایج ترین مواد مکمل در اکثر این نوشیدنی ها و کار آنها می پردازیم:

تارین

تارین نوعی آمینواسید طبیعی است که فعالیت های بیولوژیکی مهم و متعددی انجام می دهد. اگر شما فرد سالمی هستید٬ بدن شما بسته به نیازش٬ تارین تولید می کند. بر اساس تحقیقات انجام شده٬ به طور متوسط یک نوشیدنی انرژی زا در هر ۳۰ گرمِ خود چیزی حدود ۱۰۰۰ میلی گرم تارین دارد که محققان می گویند این میزان٬ مشکل ساز نبوده و بی ضرر است. البته می گویند تارین می تواند در عملکرد روانی و فیزیکی فرد تأثیرگذار باشد٬ اما شواهد کافی در این زمینه وجود ندارد. با این حال٬ اگر تمام روز به صفحه مانیتورتان نگاه می کنید٬ شاید تارین بتواند به تقویت دیدتان کمک کند. یکی از تحقیقاتی که توسط محققی به نام ژانگ در مجله آمینواسیدها چاپ شد نشان داد که مصرف منظم مکمل های حاوی تارین باعث کاهش و تسکین خستگی بصری می شود که معمولا با انتهای عصب های بینایی مرتبط هستند.

گوارانا

گوارانا در واقع گیاهی است که در جنگل های آمازون رشد می کند و اغلب در برزیل یافت می شود. در واقع چیزی که شما می خورید خودِ این گیاه نیست٬ بلکه دانه های آن است که قرن ها توسط افراد بومی آمازون مصرف می شده تا میزان انرژی و سطح هوشیاری آنها افزایش یابد. بر اساس تحقیقات انجام شده ترکیبات شیمیایی گوارانا که به شما انرژی می دهد صرفا به خاطر کافئین آن است. در حقیقت٬ گوارانا دارای بیشترین میزان کافئین نسبت به سایر گیاهان آن منطقه است. این بدان معناست که تأثیر آن بر روی شما ضرورتا مثل تأثیر کافئین خواهد بود. با این حال همچنان تحقیقات بیشتری باید انجام گیرد تا مشخص شود آیا گوارانا سوایِ کافئین موجودِ در آن٬ تأثیرات دیگری هم روی افراد دارد یا نه. تحقیقات اخیری که در نشریه ژورنال بیولوژی منتشر شد نشان می دهد محصولات تبلیغاتی که حاوی گوارانا هستند هیچ تأثیر عمده ای بر خلق و خو٬ تشویش یا میزان تندرستی روانی فرد ندارد. در اصل باید آن را با کافئین خوراکی مقایسه کرد که اگر واکنش بدن شما نسبت به کافئین خوب باشد تأثیر خوبی رویتان میگذارد.

vspace=5px

جینسنگ

جینسنگ گیاهی دارویی است که سال های سال برای بهبود عملکرد فیزیکی٬ تمرکز و حافظه (خصوصا وقتی با گیاهان دیگر ترکیب شود) استفاده می شده است. محققان می گویند شواهد دقیقی درباره مضرّ بودن جینسنگ برای اکثر افراد خصوصا در کوتاه مدت وجود ندارد. در حقیقت آنها به این مسئله اشاره می کنند که سوای انرژی ای که به فرد می بخشد٬ مزیت های پنهان دیگری هم دارد که در اینجا برایتان خواهیم گفت:

تحلیلی که اخیرا انجام شده نشان از شواهد اولیه ای داشته و حاکی از آن است که جینسنگ٬ ترکیبی شناخته شده در نوشیدنی های انرژی زا و در کاهش میزان گلوکز خون در افرادی که دیابت نوع ۲ داشته و هم افرادی که دچار این بیماری نیستند محسوب شده و می تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. دو آزمایش تصادفی تحت کنترل که یک سال بعد از این تحلیل انجام شد٬ شواهد بیشتری را در تقویت این دیدگاه درباره جینسنگ و قابلیت آن در بهبود تنظیم میزان گلوکز خون در افرادی نشان می دهد که دچار ضعف تحمل گلوکز یا دیابت نوع ۲ هستند.

از طرفی کتابخانه ملی ایالات متحده در حوزه پزشکی اظهار کرد که مصرف طولانی مدت (بیش از ۶ ماه خوردن منظم) آن می تواند منجر به بی خوابی شده و احتمالا در روند فعالیت درست بعضی داروهای خاص مانند انسولین٬ داروهای کاهنده قند خون٬ رقیق کننده های خونی و داروهای ادرارآور اختلال ایجاد کند. با وجود این ها همه چیز قابل بحث خواهد بود٬ چرا که بر اساس تحقیقات انجام شده٬ میزان جینسنگ که معمولا در نوشیدنی های انرژی زا یافت شده کمتر از میزانی است که به طور سنتی مفید شمرده می شود. در واقع ما اطلاعات کافی درباره جینسنگ نداریم تا بگوییم که خوب است یا بد٬ اما اگر تنها دلیل شما برای آن٬ انرژی زا بودنش است پس انتخابتان درست بوده است.

vspace=5px

انواع ویتامین B

به طور کلی شما می توانید حداقل چهار نوع ویتامین B را در ارتباط با لیست مواد مغذی موجود در نوشیدنی های انرژی زا بیابید که شامل این موارد هستند: ویتامین B۳ (نیاسین)٬ ویتامین B۶ (پیریدوکسین)٬ ویتامین B۱۲ (کوبالامین) و ویتامین B۵ (پانتوتنیک اسید). تحقیقات پزشکی نشان می دهد کمبود هر یک از ویتامین های B به احساس ضعف و خستگی می انجامد. اما برخی دیگر از تحقیقات هم حاکی از آن است که مصرف ویتامین B اضافی برای بدن٬ انرژی اضافی به همراه نخواهد داشت. وقتی ویتامین B بیشتر از نیاز بدن شما مصرف شود٬ از طریق ادرار شما دفع می شود. در حقیقت٬ شما بیشتر ویتامین B مورد نیاز خود را از غذایتان جذب کرده اید٬ بنابراین ویتامین B موجود در نوشیدنی های انرژی زا خیلی سریع وارد بدنتان شده و از همان طرف هم سریعا دفع می شود. محققان توصیه می کنند که انواع ویتامین B برای مصرف مطمئن و بیخطر هستند٬ حتی زمانی که بدن شما به آنها نیاز نداشته باشد٬ اما مصرف زیاد ویتامین B۶ می تواند برایتان خطراتی به همراه داشته باشد. خوشبختانه٬ تنها مصرف ۵۰ وعده از نوشیدنی های انرژی زا می تواند خطرساز باشد.

البته اینها تنها ترکیباتی نیستند که می توانید در نوشیدنی های انرژی زا پیدا کنید. در کنار ترکیبی از سایر مکمّل ها با دُزهای بسیار کم٬ دو ترکیب مهم دیگر هم این وسط وجود دارد: شکر و کافئین. شکر همیشه هم برای شما مضرّ نیست٬ اما مقادیر زیاد آن می تواند مضرّ باشد خصوصا در قالب نوشیدنی٬ چرا که می توانید به مصرف آن ادامه دهید بی آنکه بدنتان تشخیص دهد دارید شکر مصرف می کنید و این به معنای آن است که گرسنه خواهید ماند مگر آنکه یک نوشیدنی بدون شکر انتخاب کنید؛ بیشتر نوشیدنی های انرژی زا در هر وعده حدود ۳۰ گرم شکر دارند و بسته به اندازه خود نوشیدنی می توانید غذایی اندک با کالری فراوان بخورید بی آنکه هیچ ماده مغذی خاصی داشته باشد. مواد شیرینکننده صنعتی که برای نوشیدنی های انرژی زای بدون شکر استفاده می شوند هم مشکلات دیگری به همراه دارد. این گزینه های جایگزین باعث می شود تا بتوان همان مواد قبلی را بدون شکر تصفیه شده تأمین کرد٬ اما حرف و حدیثهای زیادی در رابطه با چگونگی تأثیر آنها بر بدن وجود دارد. در کل هیچ مدرک روشنی وجود ندارد که بگوید شیرینکننده های صنعتی با خطر سرطان در انسان مرتبط است٬ اما هنوز نکات زیادی درباره آنها وجود دارد که باید دانست.

vspace=5px

از سویی دیگر کافئین یکی از معروف ترین ترکیبات در هر نوشیدنی انرژی زایی محسوب می شود و اگر هر جور احساس انرژی مضاعف در شما ایجاد شود به خاطر کافئین خواهد بود. در واقع کافئین باعث افزایش انگیزه و تمرکز از طریق افزایش سیگنال دهی کاتکولامین می شود٬ اما این تأثیر به مرور زمان کمتر شده چرا که بدنتان نسبت به کافئین مقاومت پیدا می کند. محققان می گویند وقتی میزان مقاومتتان به اندازه کافی تقویت شد٬ تنها تأثیر بیداری در شما وجود خواهد داشت. بنابراین باید گفت که اساسا شما نمی توانید به خواب بروید٬ اما در عین حال نمی توانید این احساس را هم داشته باشید که انرژی مضاعفی دارید.

نوشیدنی های انرژی زا چگونه در طولانی مدت روی بدنتان تأثیر می گذارد؟

به گزارش پچ پچ، خوردنِ کم نوشیدنی های انرژی زا مشکل ساز نخواهد بود اما مصرف مرتب آن (مثلا به طور روزانه) می تواند تأثیرات بدی روی سلامتتان به همراه داشته باشد:

اکثر تحقیقات درباره این موضوع با هم مرتبط بوده بنابراین پیدا کردن علت و معلول در آن دشوار خواهد بود٬ اما عوامل محرک در کمیت های گسترده یکی از علل نگرانی در این زمینه محسوب می شود٬ خصوصا در ارتباط با سلامت روانی (عوامل محرک منظور عواملی هستند که برای پیشگیری از خوابیدن استفاده می شوند) و بیماری های قلبی عروقی است. میزان شکر در برخی از این محصولات تنها به خاطر میزان کلی کالری آن می تواند یکی از عوامل نگرانی برای سلامت باشد٬ اما اگر به تنهایی هم مصرف شود از دیدگاه معده - روده ای عوامل مشکل سازی وجود خواهد داشت؛ دلیلش آن است که نوشیدنی های انرژی زا دارای ترکیبات مختلف زیادی هستند٬ پس اینکه در طولانی مدت چطور بر سلامت شما تأثیر خواهند گذاشت هنوز مبهم است.

vspace=5px

اساسا تشخیص و دانستن این مسئله که کدام قسمت از بدن این وسط دچار مشکل می شود کمی سخت است٬ اما نگرانی های زیادی در ارتباط با این موضوع وجود دارد. در حقیقت٬ همین امسال بود که جوان ۲۶ ساله ای دچار حمله قلبی شد و پزشکان به او گفتند به خاطر مصرف زیاد نوشیدنی های انرژی زا بوده است. البته او خودش گفت که مصرف خود را از روزی ده بطری به هشت بطری رسانده است٬ نکته اینجاست که حمله قلبی در آن سن اصلا چیز بعیدی نیست. به طور کلی تحقیقات زیادی با هدف مصرف نوشیدنی های انرژی زا و تأثیر آنها در طولانی مدت انجام نگرفته اما همانطور که قبلا هم گفته شد تنها ترکیب شاخصی که محققان از تأثیر طولانی مدت آن آگاه هستند «کافئین» است.

همانطور که بسیاری از مصرف کنندگان نوشیدنی های حاوی کافئین می دانند مصرف مداوم کافئین می تواند در برخی افراد منجر به اعتیاد شود. علائم ترک مصرف آن مانند سردرد و خستگی تا حدودی بعد از مصرف کوتاه مدت یعنی چیزی حدود۶۰۰ میلی گرم یا بیشتر در روز کاملا بارز خواهد بود.

بنابراین در شرایطی که نمی دانیم ترکیبات نوشیدنی های انرژی زا چگونه در طولانی مدت روی شما تأثیر می گذارد٬ تنها باید بگوییم که در مورد شایع ترین ترکیبات آن اطلاعاتی داریم. سازمان دارو و غذای آمریکا٬ کافئین را ماده مطمئن و سالمی می داند اما هنوز دلیلی وجود دارد که باید مراقب مصرفش باشیم. در حقیقت٬ هنوز نگرانی های زیادی نسبت به «بطری»های حاوی انرژی وجود دارد و این به خاطر محتوای مخفی کافئین آنهاست. بر اساس یافته های آزمایشگاهی٬ این بطری های کوچک می توانند از ۱۵۰ میلی گرم تا ۲۱۰ میلی گرم کافئین در داخل خود داشته باشند. برند فایو انرژی تقریبا ۲۵۰ میلی گرم کافئین داشته که تقریبا بیشتر از سایر نوشیدنی های تست شده است. این مسئله می تواند مشکل ساز باشد چرا که این مکمّل های انرژی نسبت به سایر انواع نوشیدنی های انرژی زا در قالب گزینه های امن تر و سالم تر روانه بازار می شوند٬ آن هم زمانی که هیچ تفاوت کلی ای بین آنها وجود ندارد.

در کل٬ سازمان دارو و غذای آمریکا درباره نوشیدنی های انرژی زا و بطری های آنها به مصرف کنندگان هشدار داده و گفته است که مصرف آنها برای استراحت یا خواب٬ اصلا گزینه خوبی نیست. علاوه بر این٬ سازمان FDA موارد زیادی از افراد و تأثیرات مضر و مخرب این نوشیدنی ها را بعد از مصرف روی آنها بررسی کرده است٬ از جمله تعدادی مرگ که احتمالا به خاطر مصرف همین نوشیدنی ها بوده است. بنابراین سعی کنید نسبت به مصرف نوشیدنی های انرژی زا تعادل داشته باشید و مصرف کافئین را کنترل کرده تا حالتان خوب باشد.

در اینجا به نکاتی درباره انتخاب یک نوشیدنی انرژی زا می پردازیم:

-سعی کنید نوشیدنی هایی انتخاب کنید که برچسب تغذیه و استاندارد داشته باشد٬ بنابراین خیالتان راحت خواهد بود که چه چیزهایی می خورید.

-سعی کنید دنبال نوشیدنی ای باشید که میزان کافئین آن متعادل باشد؛ چیزی حدود ۱۰۰ میلی گرم که تقریبا معادل یک فنجان قهوه است.vspace=5px

-سعی کنید درباره محتوای هر نوشیدنی انرژی زا فکر کنید. مثلا «ردبول» یک نوشیدنی مشهور است٬ اما اگر به دنبال یک نوشیدنی بدون شکر هستید باید بدانید که میزان شکر «ردبول» بسیار بالاست.

-حتما حواستان باشد که وعده های واقعی لیست شده بر روی بطری نوشیدنی را چک کنید. یک وعده استاندارد برای بیشتر نوشیدنی های انرژی زا حدود ۲۵۰ گرم است٬ اما بسیاری از نوشیدنی های انرژی زا مانند مانستر و راک استار هر قوطی آنها حدود ۵۰۰ تا ۷۰۰ گرم است پس حواستان باشد که چه چیزی را انتخاب می کنید.

با این حال٬ با به خاطر داشتن تمام اینها٬ کارشناسان همچنان توصیه می کنند که نوشیدنی های انرژی زا را با احتیاط انتخاب کنید:

در پایان باید گفت: بزرگ ترین نگرانی نباید خطر مربوط به هر کدام از ترکیبات آن باشد٬ بلکه بیشتر این مسئله است که فکر کنیم نوشیدنی های انرژی زا می تواند مانع از بروز برخی بیماری ها شود. شاید این مسئله کلیشه به نظر بیاید٬ اما باید گفت که در واقع هیچ کس به نوشیدنی انرژی زا نیاز ندارد. راه های متعددی برای بیدار ماندن و انرژی فراوان داشتن وجود دارد و اولین راه هم این است که شب به موقع و با آرامش بخوابید. حتی یک فنجان قهوه هم می تواند گزینه بهتری باشد چرا که شما مکمّل های دیگری به قهوه خود اضافه نمی کنید.

منبع : lifehacker.com

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟