سفیر ایران با کالسکه سلطنتی به کاخ ملکه رفت و استوارنامه اش تقدیم ملکه الیزابت دوم کرد+تصاویر

سفیر ایران در انگلستان امروز استوارنامه اش را طی تشریفاتی به ملکه انگلیس تقدیم کرد.


وقتی مرداب «گل»، دختران جوان را می‌بلعد؛ مخدری صنعتی در پوشش گیاهی سنتی

در بین مواد تخدیری و محرکی که مصرف آن در میان برخی جوانان شایع است،مخدر «گل» از مواد اعتیاد آور نسبتاً نوظهوری است که اثرات و عوارض تخریبی جسمانی ...


مجله پیپل جذاب ترین مرد سال 2016 را معرفی کرد+تصاویر

مجله People در جدیدترین شماره اش دواین جانسون Dwayne Johnson ملقب به راک The Rock را به عنوان جذاب ترین مرد سال 2016 معرفی کرد. به همین بهانه عکس های این هنرمند که برای مجله people گرفته شده است را گردآوری کرده ایم.


سهم پرسپولیس در حرفه‌ای شدن مهدی طارمی چقدر بوده است؟

در اتفاقاتی که برای مهاجم سرخپوشان رخ داده است باشگاه پرسپولیس نیز مقصر است چرا که وظیفه تربیتی خود را به خوبی انجام نداده است.


این مرد وحشتناک ترین اشتباه زندگیش را انجام داد + تصاویر

همیشه و در همه حال مراقب باشید تا در استفاده از داروهای خود دچار اشتباه نشوید.


فرشاد مومنی: اگر علم را به نیروی اجتماعی تبدیل کنیم می توانیم از گرفتاری رهایی یابیم

فرشاد مومنی: اگر علم را به نیروی اجتماعی تبدیل کنیم می توانیم از گرفتاری رهایی یابیم

اقتصاد | جمعه ۰۶ آذر ۹۴ ساعت ۲۲:۳۰ | نسخه چاپي

دکتر فرشاد مومنی عصر دیروز در موسسه دین و اقتصاد در سخنرانی ای با عنوان «عدالت اجتماعی نیاز نسل امروز» به تحلیل مهمترین نقصان های متدولوژیک حاکم بر برنامه ریزی توسعه، راه حل های آن و چرایی گریز از به کار بستن راه حل ها و امتناع توسعه نایافتگی در ایران از این منظر پرداخت و پس از بر شمردن مجموعه ای مسائل و راه حل های به این نکته اساسی اشاره کرد که ذخیره دانایی در ایران به اندازه ای است که بتوانیم از مشکلات رها شویم. اما او راه حل را این گونه توضیح داد: مساله حیاتی در ایران این است که علم در ایران نیروی مؤثری نیست. باید علم را به نیروی اجتماعی تبدیل کنیم و اگر این اتفاق رخ دهد، به یقین می توانیم از گرفتاری رهایی یابیم.

به گزارش جماران به نقل از پرتال امام خمینی، وی که بررسی مسأله برنامه ریزی توسعه از پیش از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت به مجموعه ای از مهمترین فرصت ها و دستاوردهای برنامه ای در دهه نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی پرداخت و در ادامه توضیح داد که چگونه کاستی ها و انحرافات روش شناختی در برنامه ریزی توسعه حتی دستاوردهای دهه نخست را با چالش های عمده ای مواجه کرد.

مومنی درباره اینکه کارشناسان این نهاد از کدام طبقه باید باشند، توضیح داد: تجربه های ملی و تجربه های بسیار درخشان ملی در این زمینه داشته ایم. در آنجا علم باید فصل الخطاب شود. اینکه از اطراف فرمایش هایی داده شود و بخواهد بر فراز علم قرار گیرد، توسعه یافتگی شدنی نیست.

در ادامه این نشست خبرنگار پرتال امام خمینی از مدیر موسسه دین و اقتصاد پرسید: «در گفته شما مشکل مشخص است و راه حل نیز مشخص است، اما اجرا نمی شود و زمینه دانایی کافی وجود دارد اما هویت اجتماعی پیدا نکرده است. بنابراین مساله این است که متدلوژی توضیح داده شده چگونه هویت اجتماعی پیدا می کند؟ در جلسه ای دیگر این موضوع را از شما سوال کرده بودم که چگونه شهید بهشتی ساختار همه جانبه ای را پیش می برد که در پازل های آن انواع داده های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی وجود داشت و در حال حاضر از افرادی مانند شما که شاگرد شهید بهشتی بوده اید، انتظار می رود آن ساختار همه جانبه را که همانا اجتماعی کردن راه حل های اقتصادی و سیاسی توسعه کشور است؛ تحقق نمی یابد؟»

دکتر مومنی در پاسخ به خبرنگار پرتال امام خمینی اظهار کرد: مقایسه فردی مانند شهید بهشتی با امثال بنده، قیاس دقیقی نیست. اگر زندگی ایشان را بررسی کنید، در می یابید که ایشان در راه اندازی، تاسیس و حمایت حداقل 42 تشکل نقش تعیین کننده ای داشته اند. من این توان، نظم فکری و نفوذ اجتماعی را ندارم. در این استاندارد، فکر می کنم چهارچوب مساله را به آن شکلی که راه نجات کشور است، صورت بندی کنم اما اگر فکر کردید که من مرد هم باید سازمان اجرایی مناسب ایجاد کنم، این موضوع در توان من نیست. اگر این اقدام را انجام دهم نیز مشکلی رفع نمی شود. نیاز به اراده اجتماعی داریم.

وی ادامه داد: واقعیت این است که شهید بهشتی با سیستمی پشتیبانی می شد که ایشان در بخش بزرگی از آن سیستم مستقیما نقش نداشتند. در توسعه هنگامی که همگان در مقابل آن احساس مسئولیت کنند و برای خود برنامه اجرایی مشخص کنند، نیروی بزرگی ایجاد می شود. تصور اینکه یک فرد بتواند مشکلات مملکت را سامان داد، نادرست است. مساله توسعه نیازمند اراده همگانی است. من به تنهایی می توانم تنها در صورت بندی نظری خطوط کلی نجات کشور نقش ایفا کنم. در این زمینه نیز کوتاهی نمی کنیم. اما این کافی نیست. در دوره آقای احمدی نژاد، 50 نفر از اقتصاد دادن ها بر مسائلی توافق کردند و آن نامه ها فرآیند تخریب را بین دو تا پنج سال کند کرد اما کافی نبود. اگر 10 گروه 50 نفری اقتصاددان و متناسب با آن جامعه شناس و علوم سیاسی برخورد فعال می کردند، یقینا سرنوشت کشور به شکل دیگری رقم می خورد.

وی در ادامه جریان سازی و اجتماعی کردن راه حل های همه جانبه توسعه را در توان شخصیت های اجتماعی پرنفوذی همچون امام خمینی و شهید بهشتی ارزیابی کرد.

متن کامل سخنان دکتر فرشاد مومنی که مجموعه ای از نقصان های برنامه ریزی توسعه و راه حل های آن را در اختیار کارشناسان حوزه برنامه ریزی توسعه قرار می دهد با کلیک در اینجا مطالعه فرمایید.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: