سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


گزارشی از جنجال‌آفرینی یک استارتاپ موفق

داستان "اسنپ" چیست؟

شهرام شاهکار خالق اسنپ با بیان این‌که در تابستان ۹۳ با نام تاکسی‌یاب کارمان را شروع کردیم،‌ در رابطه با نحوه شروع به کار اسنپ می‌گوید: خرداد ...


انحراف زن خانه دار در دوستی با زن مورد دار همسایه؛ پسر تلگرامی زن شوهردار را درمنجلاب برد

زن جوان که پس ازدوستی با زن همسایه به شوهرش خیانت کرده بود با دنیایی پشیمانی می گوید زندگی رویایی اش را بخاطر یک وسوسه از دست داده است.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


لاریجانی: آفت های اقتصادی گذشته در دولت یازدهم ظهور پیدا کرد

سیاست | پنجشنبه ۲۸ آبان ۹۴ ساعت ۵:۵۰ | نسخه چاپي

قم- ایرنا- رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: فضای کشور از نظر سیاسی و رسانه ای باید پشتیبان تولید باشد و فعالان سیاسی و رسانه ها لازم است حضور فعال در بحث اقتصاد به خصوص پشتیبانی از بخش های تولیدی به عنوان یکی از مسائل مهم کشور داشته باشند.
به گزارش ایرنا، علی لاریجانی روز پنجشنبه در همایش تجلیل از صادرکنندگان برگزیده استان قم در سالن همایش اتاق بازرگانی قم بیان داشت: گرایش کشور به موضوع صادرات و محور قرار دادن صادرات روشن است و در سیاست های کلی که رهبر معظم انقلاب ابلاغ کرده اند به بلوغی از نظر ادبیات سیاسی و اقتصادی رسیده ایم که شرایط کشور تغییر کند و صادرات به عنوان محور مهم در اقتصاد جای خود را نشان دهد.
وی عنوان کرد: دراسناد بالادستی اقتصاد، نقص مهمی نداریم و اگر نقصی وجود داشته باشد جزء موردهای استثنایی است و در سیاست های اقتصادی در برنامه ششم توسعه کشور صادرات اهمیت پیدا کرده، این در حالی است که در چند سال اخیر تلاش زیادی شد که رفع مانع های کسب و کار در قانون ها محور قرار گیرد و در همین راستا ماده هایی از سوی مجلس به لایجه رفع مانع های خروج از رکود دولت اضافه شد.
لاریجانی بیان داشت: در دولت و مجلس فکر مسلط مطرح آن است که اگر کشور بخواهد راه نجاتی در اقتصاد و باروری در اقتصاد ملی پیدا کند باید به صادرات توجه جدی داشته باشیم و باید وحدت فکری در کشور باشد.

وی افزود: زمانی که قانون ها و سیاست ها نوشته می شود شاهد چالش در همگرایی فکری در کشور هستیم که ما را دچار مشکل می کند و در همین راستا برخی گرایش ها مانع از مردمی کردن اقتصاد در کشور می شد اما اکنون در دولت و مجلس بین رجال ملی کشور و صاحب نظران اقتصادی کشور همگرایی لازم وجود دارد.
رئیس مجلس شورای اسلامی برخی مشکلات اقتصادی را میراث شرایط اقتصادی گذشته ذکر کرد و افزود: برخی آفت های اقتصادی که درگذشته وجود داشت در دولت یازدهم ظهور پیدا کرده است و از این بین می توان به بدهی های دولت به بخش خصوصی و برخی مشکل هایی که در سیستم بانکی بوجود آمد اشاره کرد.
وی ادامه داد: در گذشته بار زیادی از بانک ها کشیدند که اگر اکنون آن ها بخواهند به بخش خصوصی کمک نمایند دست به عصا حرکت می کنند.
وی عنوان کرد: دولت نیز بسیار فربه شده است و مقدار زیادی از منابع کشور صرف سیستم دیوانی و حجم زیاد دولت می شود همچنین بخشنامه ها و دستورالعمل های جدید مانعی برای تولید می شود این در حالی است که اگر دولت کوچک شود به سیاست گذاری ها و هدایت ها می پردازد و به بخش تولید گیر داده نمی شود.
لاریجانی ابراز داشت: رتبه ما از نظر کسب و کار در جهان بالای 100 است و این یک هشدار است در حالی که دستورالعمل ها زیاد است و اگر دیگران بخواهند سرمایه گذاری در کشور ما انجام دهند به رتبه کسب و کار ایران نگاه می کنند.
رئیس مجلس بیان دشت: وفاقی که بین نخبگان اقتصادی و سیاسی کشور وجود دارد باید به حل مشکلات کمک کند و بخش خصوصی می تواند کمک کننده باشد و اتاق بازرگانی و بخش دولتی باید کنار هم نشسته و مشکلات را حل کنند.
وی افزود: سیر کار برجام در مجلس و شورای عالی امنیت ملی تمام شد و به اجرا رسید و در حالی که امید است در شرایط اجرا درست پیش رود شاهد هستیم که کارهای خوبی در اجرا برداشته می شود و باید برای برداشته شدن گام های مناسب در این جهت، حمایت های لازم را انجام دهیم تا در زمان خاص خود، تحریم ها به صورت واقعی از کشور برداشته شود.
لاریجانی با اشاره به این که فضای کشور از نظر سیاسی و رسانه ای باید پشتیبان تولید باشد اظهار داشت: از نظر مناقشه ها در کشور باید درک کنیم در چه شرایطی هستیم و بسیار روشن است مهم ترین مساله کشور گرفتگی اقتصادی است و اگر شکوفایی اقتصادی ایجاد شود شرایط کشور از نظر اجتماعی و سیاسی بهبود می یابد.
وی ابراز داشت: برخی رسانه ها در کشور بیان می کنند که امروز غربی ها بدنبال براندازی در ایران هستند، این در حالی است که سیاستگذاران غربی بیان می کنند ایران موقعیتی از نظر ژئوپلتیک پیدا کرده که نمی توانیم حرف های گذشته را بزنیم.
وی ادامه داد: فکر براندازی در چند دهه در ذهن غربی ها بوده است اما آن ها امروز تصریح دارند که بسیاری از مشکلات منطقه بدون حضور ایران حل نمی شود، ایران نقش آفرینی سازنده برای منطقه داشته است و غربی ها به این نتیجه رسیده اند بدون تعامل منظقی با جمهوری اسلامی نمی توانند مشکلات منطقه را حل کنند.
لاریجانی افزود: شرایط تغییر کرده است و بسیاری از رجال سیاسی و صاحب نظر در آفریقا و اروپا کتاب و مقاله در مقابل ایران نوشته اند اما امروز تفکر آن ها به دلیل پایداری و ثبات ایران تغییر کرده است.
وی بیان داشت: سیاست های جمهوری اسلامی در مسائل منطقه ای از یک پختگی برخوردار است و امروز همان غربی ها گرفتار مسائل سوریه شدند و در مسائل اقتصادی شرایط ما از پختگی برخوردار نبوده است و با کارکرد دولت های مختلف در ایران رشد اقتصادی کشور حدود سه درصد بوده است.
وی ادامه داد: برای کشوری که می خواهد آرمان های خود را به دیگران توصیه کند رشد اقتصادی سه درصد به هیچ عنوان مطلوب نیست.
رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: رسانه ها نگاه بیشتر خود را بر روی مسائل سیاسی داخلی و جنگ های فرقه ای گذاشته اند و این مساله مناسب وضعیت ما که می خواهیم اقتصاد را محور قرار دهیم خوب نیست و فعالان سیاسی و رسانه ای باید به نقطه اقتصاد به عنوان اولویت کشور و حمایت از بخش خصوصی توجه داشته باشند.
وی بیان داشت: اگر شرایط کشور تغییر یابد اجازه حرکت مجدد به سمت صادرات نفتی داده نمی شود اما اگر شرایط کشور ما همین رفتارهای پوپولیستی باشد شاید باز هم به سمت صادرات صرف نفتی برویم.
وی گفت: اگر متکی به شرایط نفتی باشیم مسائل نفتی آسیب پذیر است و مسئولان کشور توجه دارند که اگر اقتصاد ما کاملا درون زا نباشد می تواند مورد سوء استفاده دیگران قرار گیرد.
در همایش تجلیل از صادرکنندگان نمونه استان قم از 16 صادرکننده برتر تجلیل به عمل آمد.ک/3

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟