سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...
سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


جلالی: لاریجانی و روحانی برای ائتلاف صحبتی نکرده اند

جلالی: لاریجانی و روحانی برای ائتلاف صحبتی نکرده اند

سیاست | سه شنبه ۲۶ آبان ۹۴ ساعت ۱۰:۳۵ | نسخه چاپي

روزنامه اعتماد گفت و گویی را با کاظم جلالی ترتیب داده که گزیده ای از آن را در متن پیش رو آورده ایم:
«دست راست» علی لاریجانی در مجلس دیگر ابایی ندارد که نه از خط‌کشی‌های روشن «اصولگرایان معتدل» با گروه‌هایی نظیر جبهه پایداری، بلکه از تفاوت‌های جدی با «اصولگرایان سنتی» نظیر جبهه پیروان هم سخن بگوید؛ کاظم جلالی، رییس مرکز پژوهش‌های مجلس و رییس فراکسیون رهروان در چهار سال مجلس نهم از یک نماینده تعیین‌کننده در مجلس هشتم، تبدیل به یک «لابی‌من» جدید در بهارستان شد. اتفاقی که بیش از هر چیز حاصل شکاف میان دو طیف معتدل و سنتی فراکسیون رهروان بود؛ شکافی بین حامیان علی لاریجانی و نیروهای محمدرضا باهنر.
*در قضیه برجام چند تا اتفاق افتاد. برجام به نظر من خط بطلان نهایی بود بر افراط‌گرایی راست و اصولگرایانه. به همین دلیل فکر می‌کنم در ماجرای برجام، جریان اعتدال‌گرای اصولگرا خودش را به خوبی نشان داد و تثبیت کرد و نشان داد که یک جریان عاقل و منطقی در اردوگاه اصولگرایی وجود دارد که به نظر من به نفع اصولگرایی هم شد.. افراط‌گرایی یعنی فریاد و آن هم فریاد بدون برنامه. ما امروز در موضع حکومت هستیم و خودمان داریم کشور را اداره می‌کنیم. برای اداره کشور نیاز به فریاد نداریم، بلکه نیاز به برنامه و راهکار داریم.
*من فکر می‌کنم الان دیگر سکه تندروی و افراطی‌گری در بین مردم خریدار چندانی ندارد. این هم البته تنها تاثیر برجام نبود. از قبل یک مجموعه اتفاقاتی در کشور رخ داد و مجموعه شرایطی به وجود آمد که اندک اندک فضا را از دست این گروه‌ها خارج کرد و به نظر من برجام نقطه اوج و پایان این روند در فاز فعلی آن بود. به عبارتی نسبت به کج کارکردی این نوع رفتارها و کنش سیاسی در قاطبه کشور یک اطمینان محکم به وجود آورد که با این روش ادامه کار اصلا میسر نخواهد بود.
*بالاخره رهاورد دولت آقای هاشمی، دولت آقای خاتمی بود. آقای هاشمی روی مسائل اقتصادی تمرکز کرد و انصافا هم در آن مسائل خیلی جلو آمدند، ولی بعد از آن در حوزه سیاسی و توسعه سیاسی یک خلأ حس کردند و دقیقا همین خلأ باعث شکل‌گیری دولت آقای خاتمی شد. بعد در زمان دولت آقای خاتمی یک‌سری تندروی‌هایی انجام شد و برخی مقولات مورد کم‌توجهی قرار گرفت و پشت سر آن، عکس‌العمل جامعه انتخاب دولت آقای احمدی‌نژاد بود.
* این نیست که ما از قبل با آقای لاریجانی بنشینیم و هماهنگ کنیم که چه بگوییم. ولی چون ما یک جریان سیاسی هستیم که یک نوع هماهنگی طبیعی با هم داریم و قرابت فکری نزدیکی هم داریم، این تلقی ایجاد می‌شود که حرف‌های ما خیلی منطبق با هم است.
*ما معتقد به حرکت بی‌هیاهو و کم سرو صدا هستیم. برای انتخابات هم ترجیح داده‌ایم با سروصدای کم کار کنیم. بسیاری از اقدامات متاسفانه با هیاهوی زیاد شکل می‌گیرد که البته می‌بینیم هیاهوی بیشتر از محتوای حرکت‌ها هم می‌شود. ما تصمیم‌ گرفته‌ایم و البته تمایل داشتیم و داریم که بدون هیاهوهای رایج کار کنیم. .
*ببینید یک درصد بالایی از نمایندگان مجلس مربوط به حوزه‌های انتخابیه شهرستانی و البته تک نفره هستند. این جمع بسیار مهم است و البته در انتخاب این نمایندگان هم خیلی جریانات سیاسی بالادست کشور تاثیر غالب ندارد. چون به هر حال من خودم یکی از همان نمایندگان هستم و خود شما هم که بچه شهرستان هستید، می‌دانید از چه وضعیتی سخن می‌گویم. در آن حوزه‌ها عمدتا خود فرد و عملکرد او و در مواقعی حتی روابط خُرد اجتماعی اهمیت دارد. البته همراهی با دولت، جریانات سیاسی و شناسنامه سیاسی افراد هم بی‌تاثیر نیست. ولی تاثیر عمده ندارد. لذا ما مشغول رایزنی در این گستره هستیم و با برخی هم ملاقات کرده‌ایم و برخی موضوعات را در شهرستان‌ها محاسبه کرده‌ایم و مسائل را بالا و پایین می‌کنیم.
*ما فکر می‌کنیم که برخی سخنان خیلی صحیح نیست. بالاخره جریانات سیاسی در داخل کشور هر کدام دارای ریشه‌هایی هستند و هر کدام هم از عقبه اجتماعی سود می‌برند. بنابراین نمی‌توانیم هیچ جریان سیاسی را حذف کنیم یا احتمالا در مقاطعی مرده بنامیم.
*قایل به این هستیم که به هیچ عنوان با جریان تندروی اصولگرا امکان همکاری نخواهیم داشت و هیچ‌وقت ما زیر یک سقف جمع نخواهیم شد. کمااینکه زمینه فعالیت مشترک ما با آنها حتی نسبت به انتخابات مجلس نهم هم با کاهش بیشتری مواجه شده و اختلاف‌نظرها نسبت به چهار سال پیش افزایش چشمگیری داشته است.
*اگر خطری برای کشور وجود داشته باشد خطر اصلاح‌طلبی و اصولگرایی نیست. خطر تندروی است. اگر این جریان به سمت تندروها گرایش پیدا کرد قطعا دیگر با ما نیست و امکانی برای ائتلاف و قرار گرفتن در یک لیست بین ما وجود ندارد.
*جریان آقای باهنر در یک مقطعی جلساتی گذاشتند با دوستان ما در جبهه پایداری و این دست گروه‌ها. خب تصور ما این بود که یک ائتلافی در حال شکل گرفتن بین این گروه‌ها هست که ما هم در آن جایی برای ایفای نقش نداریم و تمایل هم نداریم برای این کار. اساسا هم آن گفت‌وگوها بدون حضور ما بود و خودشان هم می‌دانستند که ما به هیچ عنوان وارد نمی‌شویم.
* ما فکر می‌کنیم با جریان‌های معتدلی که صفات آنها را برشمردم باید باب گفت‌وگو را بگشاییم. ما در جریان خودمان فکر می‌کنیم این یک نیاز اساسی است که ائتلاف‌های انتخاباتی نمی‌تواند ما را از آن بی‌نیاز کند. ما فکر می‌کنیم نه تنها جریان ما بلکه کشور به این گفت‌وگو و همکاری نیاز دارد
* اینجا تجربه شخصی من نشان می‌دهد که برخی خودخواهی‌های سیاسی افراد که می‌خواهند در داخل لیست‌ها قرار بگیرند، تعداد لیست‌ها را زیاد خواهد کرد. من یک مثال می‌زنم. برای همین برجام در فراکسیون رهروان بحث این بود که برای تشکیل فراکسیون ویژه یک لیست واحد با فراکسیون اصولگرایان بدهیم یا اینکه خودمان لیست واحد داشته باشیم. جالب است دوستانی که گرایش بیشتری به فراکسیون اصولگرایان داشتند و در جریان بررسی برجام هم با طیف منتقدان هم‌نظر بودند، به‌شدت اصرار می‌کردند که باید فراکسیون رهروان لیست واحد بدهد و نباید به سمت لیست مشترک برویم. چرا این را می‌گفتند؟ چون می‌خواستند حتما در لیست این انتخابات داخلی باشند.
*ببینید بین آقای روحانی و لاریجانی هیچ صحبتی نشده است. بین اطرافیان دو طرف از قبیل بنده با دیگر دوستان هم صحبتی نشده است. ولی به لحاظ عملی این تصورات در جامعه به وجود آمده است و حتی در حوزه‌هایی هم بالاتر از تصور است. یعنی حتی مطالباتی هم در این حوزه ایجاد شده است که از همین مدل گفت‌وگوها و همکاری‌ها برای اداره کشور استفاده کنیم. یعنی همکاری در برجام برای عبور کشور از این مقطع حساس تبدیل به یک مطالبه در بین نخبگان جهت ایجاد مدلی برای همکاری روی منافع ملی ایجاد شده است.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟