پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه ...


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


جایگاه دانشگاه فنی و حرفه‌ای در اقتصاد مقاومتی

آموزش‌ها و مهارت های فنی و حرفه ای، از پایه‌های شکوفایی اقتصاد مقاومتی است

| جمعه ۲۲ آبان ۹۴ ساعت ۱۳:۵۵ | نسخه چاپي

آنگاه که سخن از توسعه همه جانبه به میان می آید باید ابعاد مختلف علمی و فناوری، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و ... را برای ان درنظر داشت؛ در این میان یکی از ابعاد مهم توسعه، بعد اقتصادی آن است که خود نیازمند طیف گسترده ای از امکانات، ظرفیتها، توانمندی ها و برنامه ها است تا بتواند در مسیر درست حرکت نماید. در همین راستا یکی از پیش نیازهای اساسی و به عبارتی یکی از مؤلفه های اصلی، نیروی انسانی است که موتور محرکه چرخه توسعه اقتصادی به شمار می رود؛ نیروی انسانی برای تأثیرگذاری بر فرآیند توسعه، نیازمند آموزش در سطوح و ابعاد مختلف است.

 آموزش های مهارتی به دلیل توانمندسازی نیروی انسانی و ارتقای توانمندی های فناورانه به عنوان یکی از ارکان اساسی در برنامه های توسعه و به ویژه توسعه در بعد اقتصادی به شمار می رود که می تواند نقش مهمی را در دستیابی به اهداف توسعه ایفا نماید.

 نقش آموزش های مهارتی در تولید و انتقال فناوری، فعالیتهای دانش بنیان و نوآورانه، ایجاد و ارتقای توان کارآفرینی و ارتقای توان عوامل تولید،از جمله ابعاد تأثیرگذاری این آموزش ها بر فرآیند توسعه اقتصادی است؛ از همین روی توجه به این آموزش ها امری ضروری به نظر می رسد که باید بر مبنای برنامه های توسعه اقتصادی، توسعه آموزش های مهارتی نیز در بسته برنامه های اجرایی دولت ها مورد توجه قرار گیرد.

 اکنون که جمهوری اسلامی ایران با افق چشم انداز 1404در مسیر توسعه قرار گرفته است، مقام معظم رهبری با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون زا، پیشرو و برون گرا سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند.

 سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور، به عنوان یکی از متولیان اصلی آموزش های مهارتی در کشور همراستا با برنامه های وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، به منظور تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، اقدام به تدوین راهبردها، سیاست ها و برنامه های عملیاتی اقتصاد مقاومتی نموده است تا بتواند همراستا با سایر دستگاههای اجرایی کشور سهم خود را در تحقق این امر ایفا نماید.

/

 در این مجموعه راهبردها، سیاست ها و برنامه های عملیاتی اقتصاد مقاومتی در سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشورآورده شده است.

 سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی

 با هدف تأمین رشد پویا و بهبود شاخص های مقاومت اقتصادی و دستیابی به اهداف سند چشم انداز بیست ساله، سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی با رویکردی جهادی، انعطاف پذیر، فرصت ساز، مولد، درون زا، پیشرو و برون گرا ابلاغ می گردد:

 1- تأمین شرایط و فعال سازی کلیه امکانات و منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور به منظور توسعه کارآفرینی و تأمین شرایط و به حداکثر رساندن مشارکت آحاد جامعه در فعالیت های اقتصادی با تسهیل و تشویق همکاری های جمعی و تأکید بر ارتقاء درآمد و نقش طبقات کم درآمد و متوسط.

 2- پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، پیاده سازی و اجرای نقشه جامع علمی کشور و ساماندهی نظام ملی نوآوری به منظور ارتقاء جایگاه جهانی کشور و افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان و دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه.

 3-محور قراردادن رشد بهره وری در اقتصاد با تقویت عوامل تولید، توانمندسازی نیروی کار، تقویت رقابت پذیری اقتصاد، ایجاد بستر رقابت بین مناطق و استانها و به کارگیری ظرفیت و قابلیت های متنوع در جغرافیای مزیت های مناطق کشور.

 4- استفاده از ظرفیت اجرای هدفمند سازی یارانه ها در جهت افزایش تولید، اشتغال و بهره وری، کاهش شدت انرژی و ارتقاء شاخص های عدالت اجتماعی.

 5- سهم بری عادلانه عوامل در زنجیره تولید تا مصرف متناسب با نقش آنها در ایجاد ارزش، بویژه با افزایش سهم سرمایه انسانی از طریق ارتقاء آموزش، مهارت، خلاقیت، کارآفرینی و تجربه.

 6-افزایش تولید داخلی نهاده ها و کالاهای اساسی(بویژه در اقلام وارداتی)، و اولویت دادن به تولید محصولات و خدمات راهبردی و ایجاد تنوع در مبادی تأمین کالاهای وارداتی با هدف کاهش وابستگی به کشورهای محدود و خاص.

 7- تأمین امنیت غذا و درمان و ایجاد ذخایر راهبردی با تأکید بر افزایش کمی و کیفی تولید(مواد اولیه و کالا)

 8- مدیریت مصرف با تأکید بر اجرای سیاست های کلی اصلاح الگوی مصرف و ترویج مصرف کالاهای داخلی همراه با برنامه ریزی برای ارتقاء کیفیت و رقابت پذیری در تولید.

 9- اصلاح و تقویت همه جانبه نظام مالی کشور با هدف پاسخگویی به نیازهای اقتصاد ملی، ایجاد ثبات در اقتصاد ملی و پیشگامی در تقویت بخش واقعی.

/

 10- حمایت همه جانبه هدفمند از صادرات کالاها و خدمات به تناسب ارزش افزوده و با خالص ارزآوری مثبت از طریق:

 -تسهیل مقررات و گسترش مشوق های لازم.

 -گسترش خدمات تجارت خارجی و ترانزیت و زیرساخت های مورد نیاز.

 -تشویق سرمایه گذاری خارجی برای صادرات.

 -برنامه ریزی تولید ملی متناسب با نیازهای صادراتی، شکل دهی بازارهای جدید، و تنوع بخشی پیوند های اقتصادی با کشورها به ویژه با کشورهای منطقه.

 -استفاده از ساز و کار مبادلات تهاتری برای تسهیل مبادلات در صورت نیاز.

 -ایجاد ثبات رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازارهای هدف.

 11- توسعه حوزه عمل مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور به منظور انتقال فناوری های پیشرفته، گسترش و تسهیل تولید، صادرات کالا و خدمات و تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج.

 12- افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری اقتصاد کشور از طریق:

 -توسعه پیوندهای راهبردی و گسترش همکاری و مشارکت با کشورهای منطقه و جهان بویژه همسایگان.

 -استفاده از دیپلماسی در جهت حمایت از هدف های اقتصادی.

 -استفاده از ظرفیت های سازمان های بین المللی و منطقه ای.

 13-مقابله با ضربه پذیری درآمد حاصل از صادرات نفت و گاز از طریق:

 -انتخاب مشتریان راهبردی.

 -ایجاد تنوع در روش های فروش.

 -مشارکت دادن بخش خصوصی در فروش.

 -افزایش صادرات گاز.

 -افزایش صادرات برق.

 -افزایش صادرات پتروشیمی.

 -افزایش صادرات فرآورده های نفتی.

 14- افزایش ذخایر راهبردی نفت وگاز کشور به منظور اثرگذاری در بازار جهانی نفت و گاز و تأکید بر حفظ و توسعه ظرفیت های تولید نفت و گاز، بویژه در میادین مشترک.

 15- افزایش ارزش افزوده از طریق تکمیل زنجیره ارزش صنعت نفت و گاز، توسعه تولید کالاهای دارای بازدهی بهینه(براساس شاخص شدت مصرف انرژی) و بالا بردن صادرات برق، محصولات پتروشیمی و فرآورده های نفتی با تأکید بر برداشت صیانتی از منابع.

 16- صرفه جویی در هزینه های عمومی کشور با تأکید بر تحول اساسی در ساختارها، منطقی سازی اندازه دولت و حذف دستگاه های موازی و غیرضرور و هزینه های زاید.

 17- اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی

 18- افزایش سالانه سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت و گاز تا قطع وابستگی بودجه به نفت

 19- شفاف سازیا قتصاد و سالم سازی آن و جلوگیریا زا قدامات، فعالیت ها و زمینه های فسادزا در حوزه های پولی، تجاری،ا رزی و…

 20- تقویت فرهنگ جهادی در ایجاد ارزش افزوده، تولید ثروت، بهره وری، کارآفرینی، سرمایه گذاری و اشتغال مولد و اعطای نشان اقتصاد مقاومتی به اشخاص دارای خدمات برجسته در این زمینه.

 21 - تبیین ابعاد اقتصاد مقاومتی و گفتمان سازی آن بویژه در محیط های علمی، آموزشی و رسانه ای و تبدیل آن به گفتمان فراگیر و رایج ملی.

 22- دولت مکلف است برای تحقق سیاستهای کلی اقتصاد مقاومتی با هماهنگ سازی و بسیج پویای همه امکانات کشور، اقدامات زیررا معمول دارد:

 -شناسایی و بکارگیری ظرفیت های علمی، فنی و اقتصادی برای دسترسی به توان آفندی و اقدامات مناسب.

 -رصد برنامه های تحریم و افزایش هزینه برای دشمن.

 -مدیریت مخاطرات اقتصادی از طریق تهیه طرح های واکنش هوشمند، فعال، سریع و به هنگام در برابر مخاطرات و اختلال های داخلی و خارجی. .

 23- شفاف و روان سازی نظام توزیع و قیمت گذاری و روزآمدسازی شیوه های نظارت بر بازار.

 24- افزایش پوشش استاندارد برای کلیه محصولات داخلی و ترویج آن.

به

 راهبرد اول دانشگاه آموزش فنی و حرفه ای کشور:

 حضور مؤثر در عرصه های بین المللی افزایش قابلیت حضور در عرصه های بین المللی

 ارتقاء جایگاه کشور در مسابقات بین المللی مهارت

 اعتبار بخشی به آموزش های سازمان در سطح بین المللی

 راهبرد دوم دانشگاه آموزش فنی و حرفه ای کشور:

 طراحی و استقرار نظام جامع مهارت و فناوری

 یکپارچه سازی آموزش های مهارتی از طریق استقرار نظام جامع مهارت و فناوری در سطح ملی

 ارتقاء فرهنگ مهارت آموزی و افزایش منزلت اجتماعی مهارت آموختگان

 راهبرد سوم دانشگاه آموزش فنی و حرفه ای کشور:

 توسعه و ارتقاء آموزش های مهارتی

 ساماندهی استانداردها و منابع آموزشی سازمان

 طراحی واستقرار الگوهای آموزش مهارتی با رویکرد تقاضا محوری و مبتنی بر محیط کار

 توسعه مشاوره آموزشی و شغلی در کلیه مراکز آموزش فنی و حرفه ای

 طراحی واستقرار الگوی توسعه آموزش های مهارتی

 فراهم نمودن سازوکارهای لازم برای بهره برداری متقابل ازاعتبارگواهینامه ها و مدارج علمی نظام آموزش غیر رسمی ورسمی کشور

 توسعه/ بهبود فضاهای آموزشی و ارتقاء / تکمیل تجهیزات مراکز آموزشی سازمان بر اساس استاندارد های آموزشی

 و راهبردهای دیگر ...

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟