قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شدمصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه ...


قیمت محصولات سایپا در سال 96 اعلام شد (+جدول)

قیمت تمام محصولات سایپا برای سال جاری به شرح ذیل اعلام شد


جشن یلدای ما ایرانیان نشانگر چیست؟

شب یلدا، آخرین شب آذر ماه و شبی است که آن را چله نیز نامیده‌اند زیرا از فردای آن، چله بزرگ که چهل روز به درازا می‌کشد آغاز می‌شود.


روایتی از اهمیت دادن شهید بهشتی به فراگیری زبان خارجی

| پنجشنبه ۲۱ آبان ۹۴ ساعت ۱۵:۱۵ | نسخه چاپي

رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی گفت: شهید آیت الله بهشتی برای آشنایی با دیدگاه های شخصیت های خارجی درباره اسلام، توجه زیادی به فراگیری زبان خارجی داشتند.
به گزارش ایرنا، مهدی محقق در آیین گرامی داشت شهید بهشتی افزود: در سفری که به مشهد برای دیدار با ادیب نیشابوری داشتم با شهید بهشتی دیدار کردم ، نخستین چیزی که به نظر من آمد از برجستگی های شخصیتی مرحوم شهید بهشتی ، دیدم که یک کتاب قطور زیر بغل داشتند ، گفتم این چه کتابی است ، ایشان گفتند که دائره المعارف اسلامی است که فرنگی ها نوشته اند ، من تا آن وقت اسم این کتاب را نشنیده بودم و ایشان گفتند که ماباید بدانیم که دیگران در باره اسلام چه فکر می کنند . بنابر این ما باید این کتاب ها را بخوانیم .
وی گفت: من بعدا متوجه شدم که ایشان زبان انگلیسی را به خوبی می دانند و این برای من خیلی شگفت آور بود چون که طلاب توجهی به زبان خارجی نداشتند.
محقق ادامه داد: در صدر اسلام پیغمبر اکرم (ص) به زید ابن ثابت امر فرمودند: برو زبان سریانی و عبری را یاد بگیر ، به علت اینکه باید زبان سریانی بدانی تا با مسیحیان بتوانی صحبت کنی و زبان عبری بدانی که بتوانی با یهودیان گفت و گو کنی.
وی گفت : مرحوم آیت الله شهید بهشتی خوب این نکته را دریافته بود که باید زبان را یاد می گرفت . بعدها هم وقتی که ایشان به آلمان رفتند و مسجد هامبورگ را اداره می کردند ، زبان آلمانی که زبان بسیار مشکلی است را هم فرا گرفتند.
وی افزود: در سال ۱۳۴۷ من در یک کنگره بین المللی در شهر مونت پولیه فرانسه بودم که بیشتر اسلام شناسان و خاورشناسان در آن کنگره بودند ، یکی از آن خاورشناسان پروفسور اشپولر نویسنده کتاب تاریخ مغول بود که در هامبورگ استاد اسلام شناسی بود و کتاب هایشان به فارسی ترجمه شده و نخستین دپوره اسلامی که مرحوم فلاطوری ترجمه کرده از آثار این استاد است.
محقق گفت: وی که از مشترقین سرشناس است . به من که رسید گفت: ملا بهشتی را می شناسی ، گفتم: خوب می شناسم و با ایشان دوست و هم دوره بوده ام ، گفت ایشان وقتی به آلمان آمده یک کلمه آلمانی بلد نبوده ولی الان به زبان المانی در باره مسائل فلسفی و کلامی سخنرانی می کند.
وی ادامه داد: همان طور که در گذشته هم اشاره کرده ام ، ما چهار نفر بودیم که طلبه بودیم و از حوزه بیرون آمدیم که وارد دانشگاه بشویم ، من و شهید بهشتی وارد دانشکده معقول و منقول شدیم و امام موسی صدر و مرحوم سید محمدرضا علوی تهرانی که همدرس و هم مباحثه من بودند وارد دانشکده حقوق شدند.
وی با بیان اینکه فضای حوزه برای ما بسیار تنگ بود و با توجه به فضای وسیع تری را لازم داشتیم و رسالت خود را بزرگتر می دیدیم ، هر چهار نفر حوزه را ترک کردیم و هر چهار نفر هم به هدف خود رسیدیم.
رییس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی در بخشی از سخنان خود گفت: مرحوم شهید بهشتی با دانستن زبان انگلیسی و زبان آلمانی هدفشان این بود که در خارج از ایران بتواند در میان عامه مردم اروپا اثر بگذارد ، بنابر این به امر مرحوم آیت الله بروجردی به مسجد هامبورگ رفتند و واقعا اثر شگفت آوری بر اروپا گذاشتند.
محقق افزود: شهید بهشتی زمانی که رساله دکترای شان را می نوشتند چهار کتاب از من امانت گرفتند که سه تایش در تهران اصلا پیدا نمی شد و این نشان می داد که شهید بهشتی چقدر بینش قوی داشت که فکر و اندیشه اش را متصل به همان کتاب های موجود در حوزه نکند و کار خودش را فراتر ازآن می دانست.
دکتر محقق در پایان گفت: شهید بهشتی بعدا اثر شگرفی در انقلاب اسلامی داشت.
آیت الله شهید سید محمد حسینی بهشتی در چهار سالگی به مکتب رفت ، سپس به دبستان دولتی ثروت که بعدها ۱۵ بهمن نام گرفت راه یافت. دوره متوسطه را در دبیرستان سعدی اصفهان پشت سر گذاشت و طی تحصیل در دبیرستان به طلبگی علاقه مند شد . در سال ۱۳۲۱ در سن ۱۴ سالگی دبیرستان را رها کرد و به مدرسه صدر در بازار اصفهان رفت ، در آنجا عربی ، کلام ، فقه و اصول را آموخت و در سال ۱۳۲۵ راهی قم شد و در مدرسه حجتیه تاریخ فقه و اصول را نزد سید محمد محقق داماد و آیت الله خمینی(ره) ، فرا گرفت.
در سال ۱۳۲۷ موفق شد تا دیپلم ادبی بگیرد و در ادامه برای تحصلات دانشگاهی به دانشکده الهیات و علوم اسلامی دانشگاه تهران راه یافت. در سال ۱۳۳۰ توانست لیسانس خود را در رشته معقول یعنی فلسفه و حکمت اسلامی دریافت کند ، پس از آن دوره دکتراتی فلسفه را در دانشگاه تهران پی گرفت ، اما به دلیل مبارزات در قم و عزیمت به آلمان تحصیلات را نیمه تمام گذاشت . سرانجام در سال ۱۳۵۳ از پایان نامه دکترای خود با عنوان مسائل مابعدالطبیعه در قرآن مجید دفاع کرد.
در بهار سال ۱۳۵۷ سفری به اروپا و آمریکا داشت و با دانشجویان مسلمان به گفت وگو نشست. چون مجدد به ایران بازگشت در مسیر انقلاب شکوهمند اسلامی قرار گرفت و با پیروزی انقلاب اسلامی به عنوان یکی از نظریه پردازان بصیر فعالیت های انقلابی خود را شروع کرد و سرانجام در تاریخ هفتم تیرماه سال ۱۳۶۰ و در انفجار تروریستی حزب جمهوری اسلامی به همراه جمع زیادی از مسوولان و فرزندان انقلاب اسلامی به شهادت رسید.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟