سرگردانی ۲ گردشگر ایرانی در تایلند بعد از حمله یک فیل!

دو گردشگر ایرانی در سفر به تایلند، پس از حمله‌ی یک فیل، به حال خود رها شدند و نه تنها عوامل تور و آژانس مسؤولتی در قبال‌شان نپذیرفتند که سفارت ...


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که همجوار با اطاق های عمل بوده اقدام به ساخت بخش های آنژیوگرافی ،icu oh ...


ماجرای عکس گرفتن بازیکنان استقلال با زن نیمه برهنه + عکس

بازیکن خطاکار استقلال که با گرفتن عکس یادگاری کنار یک بانوی نیمه برهنه مرتکب خطای بزرگی شده به جای عذرخواهی بابت بی احتیاطی خود، مدعی شد طرف ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


شمخانی: بدترین راه مقابله با نفوذ، جناحی کردن آن است

شمخانی: بدترین راه مقابله با نفوذ، جناحی کردن آن است

سیاست | يكشنبه ۱۷ آبان ۹۴ ساعت ۱۷:۱۹ | نسخه چاپي

دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: پاسخ ایران به نقض توافقات هسته ای غربیها بسیار صریح خواهد بود زیرا ایران می تواند به سرعت به سمت نقطه مورد نظر خود برگردد.

به گزارش ایرنا، علی شمخانی که شنبه شب در برنامه نگاه تلویزیونی شبکه یک سیما سخن می گفت ، افزود: البته طرف اروپایی هم توافق نکرده که آنرا نقض کند و در اینجا تنها باید از آمریکاییها انتظار نقض توافق را داشت.
وی افزود: در ایران دیدبانی وجود دارد که نگاهش به هارتوپورت غربیها نیست بلکه به آسمان و نگاه خداست که ببیند خدا راضی است یا ناراضی.
دبیر شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه سانتریفیوژهای در حال چرخش جمع نشده اند گفت: اجرای برجام از زمان بندی مشخصی تبعیت می کند و در حال حاضر تمهیدات لازم برای پاکسازی ضایعات نطنز و فردو مهیا شده است اما هنوز هیچ سانتریفیوژی جمع نشده است.
شمخانی افزود: برای اجرای برجام منتظر اعلام نظر رسمی شورای حکام مبنی بر بسته شدن پرونده هسته ای ایران هستیم و اعلام این حکم اجرای برجام را روانتر می کند.
وی با تأکید بر اینکه باید گذشته را کنار گذاشت و به چگونگی اجرای برجام پرداخت به گونه ای که به انسجام ملی بینجامد افزود: ایران به سمت داشتن توان هسته ای قابل قبول و صلح آمیز حرکت خواهد کرد و نباید بعد از توافق و اجرای برجام نگاهی سهل انگارانه و یا مبتنی بر عدم اجرای برجام داشت بلکه باید راهکاریی برای اجرای هوشمندانه برجام در نظر گرفت.
شمخانی گفت: ایران همیشه به دنبال توافق متعادل بوده و نمی خواسته زیاده خواهیها یا برداشت غلط طرف مقابل راهی به پیش ببرد به این خاطر بوده که رهبر معظم انقلاب هم در پیامی به غربیها فرمودند که این شما بودید که به بن بست رسیدید نه ما و باید بدانید که توقف فعالیت هسته ای توقف توانایی هسته ای ایران نیست.
وی از تشکیل نشدن هیئت نظارت بر اجرای برجام در کشور خبر داد و گفت: از آنجا که نظارت و اجرا بر قیود احکام شورای عالی امنیت ملی بسیار سخت و مستلزم ذکاوت بالایی است هنوز مشغول گزینش و انتخاب افراد هوشمندی برای این هیئت هستیم.
شمخانی با بیان اینکه جمهوری اسلامی عین انقلاب اسلامی است و به این خاطر حضرت امام خمینی (ره) فرمودند دین می تواند اداره کننده جامعه باشد افزود: این رسالتی است که هیچکس نمی تواند آنرا کنار بگذارد و رابطه تاریخی و دینی ما دلالت بر آن دارد که ما همواره به اصول خود راسخ بوده و هستیم و اینگونه است که ایران قدرت منطقه بوده و هست و به پشتوانه این قدرت توانسته با شش کشور قدرتمند و بزرگ دنیا وارد مذاکره شود و در نهایت به پیروزی برسد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی تغییر رویه آمریکا و فاصله گرفتن از گرگ صفتی اش را غیرممکن اعلام کردوافزود: آنچه بعد از برجام تغییر خواهد کرد چهره کاذبی است که غربیها از ایران ساخته اند.
وی ادامه داد: تصویر ایران در حال دفاع از فلسطین و مظلومان یمن و سوریه تغییر نخواهد کرد، اتکاء به ملت و مقابله هوشمندانه با استعمارگیریهای آمریکا تغییر نخواهد کرد.
** بدترین راه مقابله با نفوذ ، جناحی کردن آن است
از شمخانی درباره هشدار رهبر معظم انقلاب نسبت به نفوذ در ابعاد مختلف سوال شد وی با طرح این سوال که آیا نفوذ موضوع جدیدی است؟ گفت: وظیفه ای که امروز در مقابل ما قرار دارد وظیفه ای تاریخی است. انقلاب اسلامی به عنوان عرصه مقابله با سیاست های ظالمانه استکباری به شکل دائم به این مقابله ادامه می دهد. در طول تاریخ جمهوری اسلامی ایران، براندازی این نظام به مفهوم حمله نظامی، استحاله و نقد و استفاده از تجربیات در سایر کشورها همیشه در دستور کار دشمنان بوده است اما آیا هر تماسی با بیرون به مفهوم نفوذ است؟ ما باید هوشیار باشیم. بدترین راه مقابله با نفوذ، تنزل موضوع نفوذ به یک مساله جناحی برای حذف رقیب است، چیزی که در این ایام برخی اوقات رخ داده است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره دستگیری چند نفر از فعالان رسانه ای به اتهام نفوذ و جریان سازی یا ادارک سازی افکارعمومی و این نظر که عنوان می شود پس از برجام این دستگیری ها با قصد تسویه حساب سیاسی بوده است و بزرگ نمایی صورت گرفته است، در کلام مجری وارد شد و گفت: من با این نظر موافقم.
وی ادامه داد: بحث نفوذ مهم است. اگر از شبیخون فرهنگی با وسعت فکری که ایجاد می کند فقط مبارزه با بدحجابی را بیرون بیاوریم، این تنزل دادن نظر رهبری است. نفوذ و اختلاف دو بحثی است که رهبری بعد از برجام به اشکال مختلف بیان کردند و درست هم هست. شرایط تاریخی در وضعیتی است که ایجاد اختلاف و نفوذ مبتنی بر تضعیف را دنبال می کنند. اینکه از رسانه نفوذ صورت می گیرد وجود دارد و یک اصل است ، اما نباید آنها را در خدمت و اختیار مقابله جناحی قرار دهیم. نباید کسی را فراتر از آنچه انجام داده متهم کنیم.
شمخانی گفت: می گویند خوش و بش پسرخاله فلانی با عروس فلانی یا نقشه صبحانه فلانی، اینها نفوذ نیست، اینها در حقیقت دق و دلی شخصی خالی کردن است و درست نیست. من اینها را می گویم که اشتباه است.
وی تاکید کرد: سدهای نفوذ در حوزه های سیاسی ، اجتماعی و فرهنگی وجود دارد و دشمن با استفاده از یک نارضایتی کوچک، استفاده از خشکسالی و سیل حتی به دنبال نفوذ است و باید مراقبت را بیشتر کنیم. رهبری در ۱۳ آبان در دیدار با جوانان گفتند که نباید انتقاد، ما را از توجه به دشمن اصلی باز دارد.
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: انتقاد و منتقد محترم است، به شرطی که از نیکویی های یک پدیده هم بگوید، اما خیلی جاها این نیست.
شمخانی ادامه داد: همانطور که رهبری گفتند ما در درون خودمان مشکلات ساختاری سیاستی و ناشی از تحریم داریم که باید کمک کنیم این مشکلات را حل کنیم. اینکه انرژی مان را برای زدن همدیگر استفاده کنیم، دینی و انقلابی و در خط رهبری نیست.
**با همبرگر و مرغ سوخاری مخالف نیستیم
شمخانی در ادامه با بیان اینکه با همبرگر و مرغ سوخاری مخالف نیستیم اما با تابوشکنی مخالفیم افزود: ورود کی اف سی و مک دونالد می تواند منجر به شکل گیری دیپلماسی سیاه باشد.
وی با بیان اینکه ملت ایران ملت عاشورایی و ممکن است در ایران جوانان جین بپوشند و با دولت مخالف باشند اما در هیئتها حاضر می شوند و در ماه رمضان روزه می گیرند ادامه داد: در ایران گسست نسلی مصداقی ندارد.
**در سوریه در نقش مشاور هستیم
شمخانی در بخش دیگری از سخنان خود دلیل حضور ایران در دمشق را مشاوره عنوان کردو گفت : حضور جمهوری اسلامی ایارن در سوریه مشاوره ای و با هدف شرکت در جنگ نیست.
وی افزود: اگر عراق و یمن و دیگر کشورهای همسایه از هم بپاشند بر سر مرزهای ایران چه خواهد آمد اینجاست که حضور ایران به منظور مشاوره در کشورهایی همچون سوریه و عراق لازم و ضروری است.
دبیر شورای عالی امنیت ملی گفت: بطور قطع داعش ابزار غرب برای پیشبرد سیاستهای منطقه ای اش است.
وی افزود: چگونه است که ایران با کمک نیروهای بومی و مردمی داعش را از بغداد ، اربیل و دمشق دور کرد اما امریکاییها مدتها پس از ائتلاف ضربات چندانی به داعش وارد نکردند بنا بر این داعش با پول و تجهیزات غرب حمایت می شود.
وی اضافه کرد: آمریکا با امکانات پهپادی و ماهواره ای می تواند به داعش ضربه وارد کند اما از ۱۳۰ سورتی پرواز در روز تنها ۱۲ هدف را می زنند و در هدف قرار دادن نیز از ستاد فرماندهی دستور می گیرند که کجا را بزنند و کجا را نزنند بنا بر این می توان به راحتی پی برد که تشکیل ائتلاف ضد داعش نیز نوعی وابسته سازی دولتها به غرب است.
شمخانی افزود: آمریکا تانکر سوخت حمل و فروش نفت را که گاهی اوقات به ۱۰۰ تانکر نیز می رسد می بیند که چگونه به فروش می رسد چرا که می داند منابع مالی داعش باید از این طریق تأمین شود بنا بر این آنرا هدف قرار نمی دهد.
وی تصریح کرد: ما اقدامات عملیاتی آمریکا و نحوه رفتار آنها با داعش را می بینیم و می شنویم که آنها کار چندانی با داعش ندارند و اتفاقاً به قول خودشان به معارضان معتدل سلاح می دهند که این سلاح به دست گروههای تکفیری نیز می رسد اما زمانی که روسها با حملات هوایی از ارتش سوریه حمایت کردند آمریکاییها به تکاپو افتادند که از قافله عقب نمانند.
**سیاست ایران و آمریکا در مبارزه با تروریسم یکسان نیست
وی با تأکید بر اینکه سیاست جمهوری اسلامی ایران با آمریکا به ویژه در مبارزه با تروریسم یکسان نیست، گفت: ما رفتار آمریکا همچون اشغال و باقی ماندن در کشوری و مستعمره سازی آنرا هرگز دنبال نمی کنیم و در مواجهه با حاکمیت سوریه نیز آنها با داعش نمی جنگند اما از طرف دیگر خواهان تغییر حکومت بشار اسد هستند و این نشان از سیاستهای یک بام و دو هواست.
وی افزود: در زمینه حقوق بشر نیز شاهد سیاستهای یک بام و دو هوای آمریکا هستیم چرا که متحدترین کشورهای حامی آمریکا در منطقه ظالمترین آنها نسبت به موضوع حقوق بشر هستند.
دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه اشاره ای به حملات چند ماهه و مستمر دولت سعودی علیه مردم یمن کرد و گفت: عربستان رکورد تاریخی تلخی برای خودش ثبت کرد و این جنایتهایش در ذهن جهان اسلام به عنوان رکورد مفتضح باقی می ماند.
وی افزود: سعودیها ماهانه با ده تا دوازده میلیارد دلار از هر طرف به یمن حمله می کنند و این کشور را در ظالمانه ترین محاصره اقتصادی قرار می دهند اما به چه نتایجی دست یافته اند.
دریابان شمخانی با اشاره به فاجعه تلخ منا و مسئول دانستن دولت سعودی در این زمینه گفت: فاجعه منا می شد رخ ندهد و اگر رخ داد از تلفات بیشتر جلوگیری می کردند بنا بر این آنها باید تضمین دهند که دیگر چنین حادثه ای تکرار نمی شود و درباره علت های حادثه نیز کمیته حقیقت یابی باید تشکیل شود.
وی درباره آخرین وضعیت رکن آبادی نیز افزود: وزارت خارجه در مورد رکن آبادی بیشتر انگیزه پیگیری دارد و البته موضوع آقای رکن آبادی موضوعی مبهم است و خبر جدیدی در دست نیست.
اقای شمخانی همچنین همکاری و تعامل بیشتر با همسایگان و دوستان منطقه ای را از اولویتهای سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: انتظار داریم این همکاریها در فضای دوره برجام به آن سرعت داده شود.
آقای شمخانی درباره انتخابات مجلس خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی در اسفند امسال نیز افزود: ان شاء الله این دو انتخابات آشکارسازی اقتدار جمهوری اسلامی ایران و مأیوس سازی دشمنان آن در فضایی رقابتی، سالم و مشارکتی همراه با امنیت خواهد بود.
وی با یادآوری دشمنی آمریکا در برابر ایران گفت: دشمنی دشمن هرگز کم نمی شود و برای مقابله با دشمن نیز وحدت و انسجام حول محور مقام معظم رهبری، تحمل همدیگر ، سعه صدر ، رعایت قوانین بر اساس دین یک اصل ضروری است تا با بسترسازی دشمنی دشمنان نیز مقابله شود.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟