روحانی: کینه را کنار بگذاریم، به‌فکر مسائل جناحی نباشیم

رئیس جمهور با اعلام اینکه سال 95 سال بسیاری از گشایش‌ها بود، اظهار امیدواری کرد که در سال 96 این گشایش‌ها ادامه پیدا کند.


به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع مشتری درنظر بگیرند می توان امیدوار بود چرخ های این صنعت در سال آینده بچرخد.


رونمایی از بازی شتاب در شهر 2؛

تجربه ماشین سواری در خیابان های تهران

علاقه مندان به سری مسابقات بازی های ماشین سواری می توانند با بازی "شتاب در شهر2" ماشین سواری در خیابان های تهران را تجربه کنند.


افزایش کشت، تولید و قاچاق مواد مخدر در دنیا

در شرایط حاضر عوامل اصلی بروز این مسئله یعنی کشت و تولید و قاچاق مواد نیز در حال افزایش و گسترش NPSنیز نگران کننده است.


مصرف سالانه ۳ ميليارد ليتر نوشابه در ايران

سلامت | سه شنبه ۱۲ آبان ۹۴ ساعت ۱۲:۳۷ | نسخه چاپي

سبک زندگی ایرانیان مشکل دارد. نداشتن تغذیه مناسب که بتواند همه ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن راتامین کند در کنار کم تحرکی و عدم رعایت بهداشت فردی سبب شده است پزشکان و مسئولان امر بهداشت هرچند وقت یک بار آمارهای نگران‌کننده ای از درصد ابتلای ایرانیان به بیماری هایی که ناشی ازاین سبک غلط زندگی است، ارائه دهند.
به گزارش آرمان، کم تحرکی و مصرف مواد غذایی زیان‌آور همچون نوشابه و انواع فست فودها در کشور سبب شده است زنگ خطرابتلا به بیماری هایی نظیر سرطان و دیابت در کشور به صدا درآید. روز گذشته قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور مشارکت‌های اجتماعی گفت: سالانه ۹۰ هزار نفر به بیماران سرطانی کشور افزوده می‌شود. سیدمحمد هادی ایازی اظهار داشت: حدود سه هزار و ۴۰۰ نفر از این تعداد کودک هستند. او با تاکید بر نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در این امور افزود: فرهنگ‌سازی در حوزه امور خیریه سلامت بسیار مهم است و این فرهنگ‌سازی باید در کودکان و نوجوانان نهادینه شود. به گزارش ایرنا، به گفته او، ۶۰ هزار خیر حوزه سلامت کشور طی دوره گذشته ۳۰ هزار میلیارد ریال به این بخش اهدا کرده‌اند.
۴۰ درصد ایرانی‌ها کم‌تحرک هستند
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ۴۰ درصد ایرانیان ۱۵ تا ۶۴ سال تحرک کافی ندارند. همچنین مردم استان فارس کم‌تحرک‌ترین و کهگیلویه و بویر احمد پر تحرک ترین هستند. احمد کوشا درباره اهمیت تحرک فیزیکی و ورزش در سلامت گفت: مطالعات موجود در وزارت بهداشت نشان می‌دهد که میزان تحرک و ورزش در بین ایرانیان سیر نزولی دارد و هر سال کم می‌شود. او گفت: در سال ۸۷ حدود ۳۸ درصد ایرانیان کم‌تحرک بودند، این میزان در سال ۸۸ به ۳۹ درصد و در سال ۹۰ به ۴۰ درصد رسید و بعد از آن نیز مطالعه جدیدی درباره میزان تحرک ایرانیان انجام نشده است.
رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: بر اساس این مطالعات مردم استان فارس با ۴/ ۵۳ درصد کم تحرکی، از همه استان‌های کشور کم تحرک تر هستند و بعد از آن استان سیستان و بلوچستان با ۵/ ۵۲ درصد و بوشهر با ۴/ ۵۰درصد کم تحرکی در رده‌های بعدی قرار دارند. او گفت: بیشترین میزان تحرک در بین ساکنان استان کهگیلویه و بویراحمد گزارش شده که میزان کم تحرکی در آن ۴ /۲۰درصد است یعنی ۷۹/۶درصد افراد در این استان تحرک کافی دارند. بعد از آن نیز استان مازندران با ۴ /۲۲ درصد و لرستان با ۹/ ۲۷ درصد کم تحرکی در رتبه های دوم و سوم از نظر فعالیت فیزیکی مناسب در کشور قرار دارند.
کوشا ادامه داد: به‌طور کلی ورزش و تحرک می‌تواند پیری را به تعویق بیندازند و سن بیولو‍‍ژیک انسان را پایین بیاورد اما اینکه ورزش چقدر و تا چه اندازه می‌تواند سن بیولوژیک انسان را کم کند هنوز مطالعه دقیقی در وزارت بهداشت نداریم. به گزارش ایرنا، او ادامه داد: آنچه بر اساس مطالعات وزارت بهداشت می‌توانیم به آن استناد کنیم این است که ورزش و تحرک کافی می‌تواند از بیماری‌های مهمی‌مثل بیماری‌های مزمن قلبی- عروقی، تنفسی، سرطان، دیابت جلوگیری کند.
مصرف نوشابه در ایران و لزوم جایگزینی آبمیوه به جای آن
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز درباره عادات غذایی نادرست ایرانیان گفت: به‌طور متوسط هر نفر در ایران ۴۲ لیتر نوشابه مصرف مى‌کند؛ یعنى ایرانیان سالانه بیش از ۲میلیارد و ۹۰۰میلیون لیتر نوشابه استفاده مى‌کنند. حسین رضایی‌زاده اظهار داشت: در حال حاضر، در ایران به‌دلایلی مصرف آب میوه در حال رشد است.
رئیس دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: استفاده از آب میوه به‌جای میوه خام، رشد فرهنگ بهداشت عمومی‌و افزایش آگاهی عمومی‌درباره فواید مصرف نوشیدنی‌های طبیعی به‌ویژه آب میوه بسته‌بندی شده خود از دلایل دیگر مصرف آب میوه‌هاست. رضایی‌زاده گفت: از طرفی افزایش تعداد دانش‌آموزان در مراکز آموزشی که سبب خرید، مصرف نوشابه‌ها و آب میوه بسته‌بندی می‌شود، همچنین گرم شدن هوا، به‌دلیل تغییرات جوی سال‌های اخیر که می‌تواند موجب مصرف بیشتر نوشیدنی و آب میوه شود. براین اساس تبلیغ منفی علیه نوشابه‌های گازدار و مطرح شدن آب میوه به عنوان کالای جایگزین میان محصولات کارخانه‌ای شده است. به گزارش تسنیم، رضایی‌زاده افزود: به‌طور متوسط هر نفر در ایران ۴۲ لیتر نوشابه مصرف مى‌کند؛ یعنى ایرانیان سالانه بیش از ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون لیتر نوشابه استفاده مى‌کنند، همچنین در سال ۲۰۰۲ میلادی در فرانسه نوشابه مکه یا مکاکولا ویژه مسلمانان تولید شد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟