5 شیطنت خانه‌ تکانی که نمی‌دانید!

آهسته می‌آید. درست مثل نسیم‌هایش که آرام‌آرام تن خشک درخت‌ها را نوازش می‌کنند تا دوباره زنده شوند. بهار آهسته می‌آید، درست مثل غنچه‌هایی که با ناز، چشم باز می‌کنند تا به زندگی لبخند بزنند و بهار آهسته می‌آید....به خانه ما. برای آمدنش باید مهیا شویم.


اولین خودروی جاده ای فراری (+عکس)

در آن زمان این خودروی اسپورت 125S به یک موتور V12 با خروجی 118 اسب‌بخار مجهز شد. می‌توانید این قدرت و موتور را با آخرین تولیدی کارخانه فراری یعنی ...


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


با پرجمعیت‌ترین جزیره جهان آشنا شوید

جزیره «میگینگو» در کنیا را از نظر تراکم، پرجمعیت‌ترین جزیره جهان می‌شناسند که با ۱۳۱ خانه جمعیتی ۱۰۰۰ نفری دارد.


زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


۱۴۴‌هزار ‌میلیارد تومان وعده خارج از توان در دولت گذشته

اقتصاد | شنبه ۲۵ مهر ۹۴ ساعت ۰:۴۰ | نسخه چاپي

روزنامه شهروند: یکی از ایراداتی که به دولت‌های نهم و دهم گرفته می‌شد این بود که بدون توجه به اعتبارات موجود و همچنین توجیه فنی و اقتصادی طرح عمرانی به تصویب می‌رساندند. این روند به‌خصوص در سفرهای استانی اتفاق می‌افتاد و بدین‌ترتیب در هر سفر طرح‌های متعددی در بخش‌های مختلف به تصویب دولت می‌رسید که البته بار مالی سنگینی هم بر دوش دولت می‌گذاشت. درواقع دولت باید براساس داشته‌های خود اقدام به تصویب و کلنگ‌زنی طرح‌های عمرانی چه کوچک و چه بزرگ کند. رویکردی که بدون درنظر گرفتن آن معضل طرح‌های نیمه‌تمام عمرانی را خلق کرده است که حدود 3‌هزار طرح را روی دست دولت گذاشته است و اعتبارات پیش‌بینی شده در بودجه‌های سنواتی تکافوی این تعداد طرح و پروژه را ندارد. حال مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور جزییات بیشتری از این طرح‌های استانی و اعتبار موردنیاز آن را اعلام کرده است.
به گفته علی‌اکبر حاجی‌محمدی، 211‌هزار‌ میلیارد تومان تعهد سفرهای استانی دو دولت گذشته است که تنها 67‌هزار ‌میلیارد تومان معادل 31‌درصد آن پرداخت شده و 144‌هزار‌ میلیارد تومان آن هنوز باقی مانده است. این درحالی است که کل اعتباری که در بودجه‌های سالیانه برای طرح‌های عمرانی اختصاص داده می‌شود رقمی درحدود 30 تا 40‌هزار ‌میلیارد تومان است که باید صرف تکمیل یا اتمام طرح‌های اولویت‌دار عمرانی در سطح کشور شامل طرح‌های عمرانی ملی و استانی شود. بدین‌ترتیب تأمین 144‌هزار‌ میلیارد تومانی که برای اجرای طرح‌های عمرانی در سفرهای استانی دولت‌های نهم و دهم تصویب شده، به این سادگی ممکن نیست و باید طی چندین‌ سال عملیاتی شود.
وعده خارج از توان نمی‌دهیم
سفر هیأت وزیران به استان‌های مختلف و تصمیم‌گیری درباره طرح‌های آن استان رویه‌ای است که در اکثر دولت‌ها و با شدت و ضعف مختلف دنبال شده است. اکنون در دولت یازدهم نیز سفرهای استانی انجام می‌شود و به دنبال آن برخی از طرح‌های اولویت دار به تصویب می‌رسد. اما این باعث نشده است تا در این سفرها خارج از توان دولت به مردم وعده
 داده شود. دولت یازدهم به دلیل وجود هزاران طرح نیمه تمام عمرانی ضمن جلوگیری از شروع طرح‌های بدون توجیه، طرح‌های باقی مانده را به سه دسته بالای 80‌درصد پیشرفت فیزیکی، 50 تا 80‌درصد و زیر20‌درصد پیشرفت تقسیم کرده است که هم‌اکنون طرح‌های بالای 80‌درصد پیشرفت در اولویت نخست قرار گرفته تا هرچه زودتر به مرحله بهره‌برداری برسند. در همین ارتباط مشاور سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور تأکید کرد که تعهدات دولت یازدهم در این حد نیست و وعده‌های خارج از توان دولت نیز به مردم داده نخواهد شد.
به‌صورت ویژه مصوبات و طرح‌های تعهد شده رئیس‌جمهوری در سفرهای استانی پیگیری شده و با توجه به شرایط اقتصادی کشور تلاش می‌شود 100‌درصد اعتبارهای در نظر گرفته شده برای این مصوبات پرداخت شود. براساس اطلاعاتی که مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور ارایه
 داده است، اعتبار در نظر گرفته شده برای اجرای 461 پروژه و طرح مصوب سفرهای استانی رئیس دولت یازدهم تا پایان ‌سال به صورت کامل پرداخت می‌شود.
حاجی‌محمدی در گفت‌وگو با ایرنا با بیان این‌که این تعداد پروژه از مجموع تعهدات 22 سفر استانی رئیس‌جمهوری باقی مانده است، اظهار کرد:
صد درصد تعهدات سفرهای استانی در‌ سال 94 تا پایان ‌سال‌جاری پرداخت خواهد شد.‌ سال گذشته از محل پیوست قانون بودجه 15‌هزار و 400‌میلیارد ریال اعتبار به طرح‌ها و پروژه‌های سفرهای استانی رئیس‌جمهوری اختصاص یافت که 94‌درصد معادل 14‌هزار و 800‌میلیارد ریال آن پرداخت و شش‌درصد باقی مانده آن نیز امسال از سایر منابع پرداخت می‌شود.
مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور افزود: یکسری دیگر از تعهدات رئیس‌جمهوری در سفرهای استانی مربوط به ‌سال گذشته از منابع دیگر مانند مواد 10 و 12 و ماده 180 قانون بودجه و در اختیار ایشان است که گزارش نهایی آن درحال جمع‌بندی است اما به اجمال و با توجه به مشاهدات انجام شده می‌توان گفت حدود 70‌درصد این تعهدات نیز پرداخت شده است.
حاجی‌محمدی تأکید کرد: امسال نیز تا به امروز 50‌درصد تخصیص پیوست قانون و در مجموع 44‌درصد تعهدات سفرهای استانی رئیس‌جمهوری به صورت نقدی پرداخت شده است.
افتتاح 120 پروژه استانی در دهه فجر
مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در بخش دیگری گفت: 120 پروژه سفرهای استانی رئیس‌جمهوری دهه فجر امسال در مناطق مختلف کشور به بهره‌برداری می‌رسد. برهمین اساس از تمامی استان‌ها درخواست شده فهرست پروژه‌های سفرهای استانی رئیس‌جمهوری را که با تخصیص 100‌درصدی تا دهه فجر امسال تکمیل می‌شوند، اعلام کنند.
وی ادامه داد: 103‌هزار و 500‌میلیارد ریال برای این پروژه‌ها دراختیار خزانه قرار گرفته است که در روزهای آینده پرداخت می‌شود.
پرداخت 30‌هزار ‌میلیارد تومان اعتبار عمرانی
مشاور رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور گفت: امسال در هر شرایطی باید 30‌هزار ‌میلیارد تومان اعتبار به اجرای پروژه‌های عمرانی کشور پرداخت شود.
حاجی‌محمدی افزود: ‌سال 91 به‌عنوان آخرین ‌سال مالی دولت دهم، 13‌هزار‌ میلیارد تومان به اجرای پروژه‌های عمرانی کشور اختصاص یافت که این میزان اعتبار در ‌سال 92 به 23‌هزار‌ میلیارد تومان و‌ سال 93 به 32‌هزار ‌میلیارد تومان افزایش یافت. وی با اشاره به این‌که با توجه به شرایط اقتصادی کشور، اعتبارهای عمرانی رشد 5/2 برابری داشته است، ادامه داد: محور محرکه اقتصاد کشور اجرای پروژه‌های عمرانی است.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟