انحراف زن خانه دار در دوستی با زن مورد دار همسایه؛ پسر تلگرامی زن شوهردار را درمنجلاب برد

زن جوان که پس ازدوستی با زن همسایه به شوهرش خیانت کرده بود با دنیایی پشیمانی می گوید زندگی رویایی اش را بخاطر یک وسوسه از دست داده است.


۲۱ سیاستمدار ایرانی در کدام منطقه تهران زندگی می‌کنند + تصاویر

مقام های ارشد ایرانی در کدام منطقه پایتخت زندگی می کنند؟ در میانه موج فیش حقوقی نگاهی داریم به منازل مسکونی آن‌ها در این شهر. اینکه هر یک کجا ...


۲۱ سیاستمدار ایرانی در کدام منطقه تهران زندگی می‌کنند + تصاویر

مقام های ارشد ایرانی در کدام منطقه پایتخت زندگی می کنند؟ در میانه موج فیش حقوقی نگاهی داریم به منازل مسکونی آن‌ها در این شهر. اینکه هر یک کجا ...


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا مک‌لارن P1LM در پیستی که به جهنم سبز مشهور است رکورد جدیدی را ثبت کرده است.


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


شکافی که "برجام" میان اصولگرایان "برجا" می‌گذارد!

سیاست | سه شنبه ۲۱ مهر ۹۴ ساعت ۱۷:۳۰ | نسخه چاپي

شکافی
یک فعال سیاسی اصولگرا با اشاره به اختلافات دو طیف اصولگرای مجلس درباره تصویب طرح برجام گفت: «اصولگرایان در آینده سعی خواهند کرد ائتلافی را شکل دهند که در موضوع سیاست خارجی موضع گیری های ملایم تری داشته باشد که طبیعتا این موضوع دو جریان کنونی اصولگرا در مجلس را از هم دور می کند.»
بعد از تصویب کلیات طرح برجام، امروز جزئیات این طرح نیز توسط نمایندگان مجلس به تصویب رسید تا برجام به روز اجرا برسد. اما آنچه در جریان تصویب برجام در مجلس نمایان شد اختلافات شدید میان دو طیف اصولگرا در مجلس بود. اختلافات آنقدر شدید بود که حتی تا مرز درگیری فیزیکی هم پیش رفت. این موضوع برخی کارشناسان را درباره امکان ائتلاف میان اصولگرایان در مجلس آینده با تردید روبرو کرده است. پیش از این ناصر ایمانی در گفتگو با فرارو به این موضوع اشاره کرده و گفته بود با وقایعی که در مجلس روی داد امکان وحدت میان اصولگرایان مشکل تر شد. آیا تصویب برجام موجب دوری بیشتر اصولگرایان از همدیگر شده است؟
برجام اختلاف تندروها با دیگر اصولگرایان را بیشتر کرد
دکتر حشمت الله فلاحت پیشه استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبائی و کارشناس مسائل سیاسیدر گفتگو با فراروگفت: «من معتقدم فارغ از اختلافات اصولگرایان درباره برجام در مجلس، موضوع هسته ای به یکی از مباحث انتخاباتی در ایران تبدیل شده است. لذا حتی قبل از این هم در جلسات و نشست های پیشاانتخاباتی موضوع هسته ای و تاثیر برجام بر آینده توسعه کشور مطرح شده است و برجام تبدیل به بحثی انتخاباتی شده است.»
وی ادامه داد: «اما قضایا و اتفاقاتی که دیروز و امروز در مجلس روی داد و طیفی به شدت مخالف با برجام در مجلس شکل گرفت موضوع را جدی تر کرد و کمک کرد که موضوع برجام به مباحث انتخاباتی تبدیل شود.»
این فعال سیاسی اصولگرا درباره تبدیل این اختلافات به چالشی بین جریان اصولگرا گفت: «با این وقایع بخشی از اصولگرایان که در مباحث مختلف، سیاست افراطی در پیش می گیرند و افراطی گری و رادیکالیسم بخشی از سیاست آنها است در آینده کمتر می توانند در درون ائتلاف فراگیر اصولگرایی قرار بگیرند.»
وی ادامه داد: «در گذشته حتی موضوعات سیاسی کمتر حاد و با شدت کمتر باعث جدایی این طیف از ائتلاف اصولگریان شده و اکنون که موضوع هسته ای پیش آمده باعث خواهد شد اختلاف آنها با دیگر گروههای اصولگرا بیشتر شود.»
وی افزود: «اصولگرایان در آینده سعی خواهند کرد ائتلافی را شکل دهند که در موضوع سیاست خارجی موضع گیری های ملایم تری داشته باشد که طبیعتا این موضوع دو جریان کنونی اصولگرا در مجلس را از هم دور می کند.»
فلاحت پیشه در پاسخ به این سوال که آیا برنده اصلی در موضوع برجام طیف دولت است یا طیف اصولگرای موافق برجام در مجلس نیز از این موضوع سهم می برد؟، گفت: «من معتقدم هنوز برنده و بازنده برجام مشخص نیست.»
وی ادامه داد: «من معمولا موافق برجام صحبت کرده ام و معتقدم برجام از این نظر که تهدیدزدایی و فرصت سازی می کند مهم است اما به نظر من هنوز فضای عملی لازم برای تفسیر و تعیین برنده و بازنده برجام شکل نگرفته است؛ چون بخشی از برجام مربوط به طرف مقابل و به خصوص آمریکا است که معمولا نقض تعهدات به ویژه در قبال ایران جزئی از سیاست های آن بوده است.»
این استاد دانشگاه تصریح کرد: «برجام زمانی تبدیل به یک رفتار برنده در کشور می شود که بتواند منافع ملی کشور را تامین کند و تهدیدزدایی و فرصت سازی کند. لذا زود است که قضاوت کنیم نتیجه برجام در انتخابات مجلس نمایان خواهد شد.»
وی ادامه داد: «به نظر من نتایج مثبت و منفی احتمالی برجام در انتخابات ریاست جمهوری آینده دیده خواهد شد و اگر دولت بتواند از برجام در راستای پیشبرد سیاست های کشور استفاده کند برگ برنده ای برای آقای روحانی در انتخابات آینده ریاست جمهوری خواهد بود؛ اما اگر ثمرات اجرای برجام در امور داخلی کشور به خصوص حوزه اقتصاد دیده نشود آن موقع برجامی که اکنون دولت حامی آن است ممکن است به پاشنه آشیل دولت تبدیل شود.»
وی افزود: «در هر صورت من معتقدم برجام چه تبدیل به فرصت شود و چه پاشنه آشیل، نباید به آن شان انتخاباتی داد؛ یعنی برجام می تواند تبدیل به بحث انتخاباتی شود اما نباید عمل انتخاباتی را به عملی ملی اولویت داد.»
فلاحت پیشه تاکید کرد: «لذا حتی اگر برجام با عدم موفقیت همراه شود و باعث شکست آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری شود اما اصولگرایان نباید از آن استقبال کنند چرا که مهم این است که ثمرات برجام به کشور برسد.»
شکافی
برجام شکاف عمیقی میان اصولگرایان ایجاد کرد
اما دکتر صادق زیباکلام استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با فرارو گفت: «برجام شکاف عمیقی میان اصولگرایان ایجاد کرد و در حالی که عده ای از اصولگرایان موافق برجام بودند عده ای دیگر از جمله جبهه پایداری مخالف آن بودند.»
وی ادامه داد: «این موضوع نشان می دهد یک دستی و همگنی میان اصولگرایان وجود ندارد و تنها موضوعی که اصولگرایان بر روی آن متفق هستند مخالفت با جبهه اصلاحات است، وگرنه در میان اصولگرایان درباره برجام و یا نحوه همکاری با دولت آقای روحانی اختلاف وجود دارد و هیچ بعید نیست این اختلافات همچنان ادامه پیدا کند و وارد جریان انتخابات مجلس دهم شود.»
این استاد دانشگاه تصریح کرد: «لذا بعید نیست در برخی حوزه های انتخاباتی میان طرفداران دولت و اصولگرایان معتدل و میانه رو وحدت بوجود بیاید و روی چند کاندیدا توافق کنند اما اصولگرایان تندرو و جبهه پایداری نتوانند با دیگر اصولگرایان وحدت کنند.»
وی خاطرنشان کرد: «البته این امر در ایران خیلی بی سابقه و ناشناخته نیست و معمولا زمینه وحدت میان جریان های معتدل و میانه رو بیشتر وجود دارد؛ در حالی که جریان های تندرو و افراطی اساسا نمی توانند حتی با هم جنس خود به وحدت برسند.»
وی افزود: «لذا من معتقدم در انتخابات آینده مجلس حداقل در برخی حوزه های انتخاباتی شاهد شکاف در میان اصولگرایان خواهیم بود و حتی ممکن است در تهران لیست اصولگرایان تندور صرفا چند کاندیدای مشترک با لیست اصولگرایان معتدل داشته باشد.»
زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا نحوه حضور اصلاح طلبان در انتخابات (حضور چهره های شاخص و لیست واحد) می تواند اصولگرایان را به وحدت برساند؟، گفت: «به نظر من حتی در چنین شرایطی هم خیلی از اصولگرایان تندور حاضر نخواهند شد با سایر اصولگرایان میانه رو ائتلاف کنند حتی اگر مطمئن شوند آن حوزه انتخاباتی را به کاندیداهای اصلاح طلب و طرفدار دولت واگذار خواهند کرد.»
زیباکلام در پاسخ به این سوال که آیا می توان گفت به غیر از دولت، جریان معتدل اصولگرا در مجلس نیز از موضوع برجام در انتخابات آینده مجلس بهره مند خواهند شد؟، گفت: «به هر حال آنچه مسلم است محبوبیت افرادی همچون آقای لاریجانی و کاظم جلالی میان مردم و به خصوص دانشجویان و جوانان به دلیل نوع موضع گیری آنها در موضوع برجام خیلی افزایش یافته است و این موضوع قطعا به آنها در انتخابات آینده مجلس کمک خواهد کرد.»
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟