واکنش شیخ قطری به جذب مدافع ایرانی

طیبی سرانجام به باشگاه القطر ملحق شد.


خداحافظی تهران با پل گیشا در نیمه دوم سال

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در مورد آخرین وضعیت پنج پل فلزی پایتخت توضیحاتی را ارائه کرد.<br /><br />


گیر کردن آچار فرانسه در جمجمه کارگر سپرسازی

میزان نوشت: سخنگوی اورژانس تهران گفت: تیم امداد هوایی به کمک کارگری رفت که آچار فرانسه در جمجمه اش گیر کرده است.<br />


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


آدم مخفی «بابک زنجانی» در مالزی

سیاست | يكشنبه ۱۹ مهر ۹۴ ساعت ۱۲:۲۵ | نسخه چاپي

نام او چیست؟ چرا تا امروز اشاره‌ای به او نشده است؟ آیا قرار است «ب. ز» هیچگاه اشاره‌ای به نقش او نکند؟
به نوشته روزنامه آرمان، این سوالات زمانی مطرح شد که سیدحمید حسینی در جایگاه عضو هیات‌مدیره اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در روزنوشت‌های خود به این فرد اشاره کرد و نوشت: «نکته جالب، عدم توجه به یکی از افراد پشت پرده مستقر در مالزی است که بسیاری از معاملات توسط وی صورت گرفته‌ است و یکی از سرنخ‌های این ماجراست و فعلا در این پرونده اثری از ایشان دیده نمی‌شود.» اگر این ادعای سیدحمید حسینی صحت داشته باشد سرنخی برای نهادهای دنبال‌کننده پرونده «ب. ز» است. البته مشخص نیست آیا آنها خود به این موضوع واقف بودند یا اینکه بابک زنجانی آن را در قلب خود به عنوان یک راز نگه داشته است.
مالزی در متن کیفرخواست زنجانی
در متن کیفرخواست قرائت شده «ب. ز» چند بار به فعالیت‌های او در مالزی اشاره شده است اما نامی از شخص خاصی به میان نیامده است. در دادگاه بابک زنجانی نماینده دادستان در بخشی از کیفرخواست به تقلب در اعتبارات اسنادی توسط «ب. ز» اشاره کرد و گفت: اقدام متقلبانه به خرید شرکت «ایزو» جز شرکت‌های متهم در مالزی و دادن اعتبار اسنادی صوری به شرکت «HK» توسط متهم از جمله اقدامات متقلبانه است.
نماینده مدعی‌العموم در بخش دیگری از کیفرخواست هم اظهار داشته بود: بخشی از درآمد نفتی شامل 5 /14درصد طبق مقررات جزو درآمدهای خود شرکت ملی نفت محسوب می‌شود و طبق مصوبه‌ای که وزرای سابق صنعت، معدن و تجارت، نفت و اقتصاد و همچنین رئیس پیشین بانک مرکزی آن را تایید کردند. مصوب می‌شود این مبلغ به حساب fiib واریز شود. نجفی ادامه داد: وقتی از مدیران شرکت ملی نفت سوال کردیم که چرا این مبلغ را به حساب fiib واریز کردند گفته‌اند که این بانک توسط سه وزیر مربوط و رئیس بانک مرکزی پیشین تایید و تصدیق شده است.
همچنین، نماینده دادستانی تهران در ادامه جلسه دوم محاکمه متهمان پرونده نفتی و در ادامه قرائت کیفرخواست خاطرنشان کرد: بابک زنجانی با هدایت سایر متهمان پرونده یک بانک در مالزی و یک بانک در تاجیکستان می‌خرد و با حمایت مستقیم متهمان به بانک‌ها و سازمان‌های داخلی معرفی می‌شود.
مالزی پررنگ در سال 92
نهم شهریور92 بود که ایسنا نوشت؛ یک مقام ارشد دولت آمریکا نیز گفت: «زنجانی و شبکه بین‌المللی شرکت‌ها و بانک‌هایش مسئول اختفای معاملاتی به ارزش میلیاردها دلار هستند که از جانب ایران انجام داده‌اند. او از شرکت‌هایی مانند‌ای‌اس‌او در مالزی استفاده کرده تا میلیون‌ها بشکه نفت ایران را خریداری کند و به بازار عرضه کند. او همچنین از جانب ایران با اتکا به نهادهای مالی خود میلیاردها دلار مبادله ارزی انجام داده است.»
اگر ادعای این مقام آمریکایی را در کنار ادعای سیدحمید حسینی قرار دهیم که فردی مسئول انجام معاملات در مالزی بوده است، پس باید به همان دوران بازگشت و معاملات آن زمان را ورق زد تا شاید به نام این فرد مورد اشاره رسید. البته بعید است مسئولان پیگیری پرونده بابک زنجانی به این موضوع توجه نکرده باشند اما این گمانه را هم می‌توان مطرح کرد که شخصیت مورد اشاره شاید نقش رسمی در معاملات نداشته باشد و در پشت پرده به ایفای نقش می‌پرداخته است.
در همان شهریور بود که بابک زنجانی گفت‌: «من عضو هیات‌مدیره یک بانک در مالزی (فرست اسلامیک بانک) هستم. این بانک با سرمایه 104 میلیون دلار فعالیت می‌کرد و فعالیتش هم نرمال و خوب بوده است. این بانک صاحبش اصلا من نیستم. سهام هم در آن ندارم. بلکه صاحبش یک بانک دیگری در اندونزی بود که به بانک دیگری سهامش را واگذار کرده بود که آن بانک هم سهامدارانش کسانی دیگری هستند.
من تنها یکی از اعضای هیات‌مدیره این بانک بودم تا اینکه تحریم‌ها علیه ایران روز به روز بیشتر شد و با توجه به اینکه انتقال منابع مالی برای شرکت‌های بیرونی و مردم سخت شده بود، تصمیم گرفتم به عنوان عضو هیات‌مدیره در یکی از بانک‌های خارجی در مالزی ورود پیدا کنم و موسسات مالی خود در امارات را که منابع پنج میلیارد یورویی بود در آن به شکلی متصل و خدمات مالی ایجاد کنم که این امر هر روز مشتریان زیادی را جذب می‌کرد.» نقش فرد مورد اشاره در این بانک چه بوده است و آیا می‌توان او را به این بانک و فعالیت‌هایش مرتبط دانست؟
به هر حال اکنون باید منتظر دادگاه‌های بعدی بابک زنجانی بود که آیا نام این فرد که سیدحمید حسینی مدعی حضور او در پشت پرده معاملات مالزی است مشخص خواهد شد یا خیر! از سوی دیگر باید توجه داشت که بابک زنجانی در دولت قبل اقداماتی را انجام داد که امروز باید در دادگاه بدان پاسخ دهد و جالب آنجاست که برخی دولتی‌های قبل هنوز حاضر به پذیرش اتهامات زنجانی نیستند و از او دفاع می‌کنند چنانکه دیروز علی‌اکبر جوانفکر از بابک زنجانی شخصیتی را ترسیم کرد که هیچ تخلفی نداشته است. متن اظهارات جوانفکر را در پاسخ به ایسنا در ادامه می‌خوانید:
در دولت قبل شخصیت‌هایی ظهور و بروز یافته‌اند که متهم به همین فسادهایی هستند که جنابعالی به آنها اشاره کردید، نظرتان درباره ظهور این شخصیت‌ها چیست؟
کی؟
شخصیت‌هایی مثل بابک زنجانی.
مگر بابک زنجانی محاکمه شده است؟ یک نفر را گرفتند، نزدیک 5/1- 2 سال است که در زندان است. هنوز حرف‌هایش را نزده است، در این شرایط قضاوت می‌کنند که او مفسد است؛ باید او به صورت علنی محاکمه و از خود دفاع کند و معلوم شود که چه خبر است و چه کار کرده است؟ من از او دفاعی نمی‌کنم ولی شما حق ندارید او را متهم کنید در حالی که هیچ اتفاقی نیفتاده است.
اتهام با مجرم شناختن تفاوت دارد، الان بابک زنجانی متهم به فساد است.
بسیار خب؛ او متهم است؛ من چه کار می‌توانم انجام دهم؟ هر کسی می‌تواند متهم باشد؛ دولت قبل چه کاری باید بکند؟
این اتهام به دولت قبل نیز وارد است.
وارد نیست!
شما در معرض اتهام هستید، آیا دفاعی از خود ندارید؟
شما اجازه دهید بابک زنجانی را محاکمه کنند، پس از مشخص شدن نتیجه محاکمه شما به قضاوت بنشینید.
آیا بابک زنجانی در دولت قبل پیدا نشد؟
او را قضاوت نکنید؛ بابک زنجانی در حال حاضر متهم است، محکوم نیست!
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟