میکرفون عارف برای اولین‌بار در مجلس باز شد/حصر در شان نظام نیست/تاکید برعدم دخالت نظامیان درانتخابات

رییس فراکسیون امید مجلس گفت: برجام موفقیت بزرگ برای تمام ارکان نظام است و از تخریب و همچنین معرفی آن به عنوان تنها نسخه شفا بخش باید پرهیز شود.


پرونده قتل وکیل جوان پیچیده ترشد/مادرمقتول:پسرم مبتلا به سرطان بود

مادر وکیل جوان که در توطئه‌ای شوم به قتل رسیده است، منکر آشنایی پسرش با عامل جنایت شد. این درحالی است که متهم به قتل در بازجویی‌ها اعتراف کرده وکیل جوان را به اتهام حضور در پرونده طلاق‌اش کشته است.


اردوغان از رفراندومی دیگر در ترکیه خبر داد

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری ترکیه پس از پیروزی رای "آری" در انتخابات که قدرت‌هایش را توسعه می‌دهد، تاکید کرد، زمان آن رسیده که ترکیه احیای ...


رنج‌روور اسپورت انگلیسی یا لکسوس GX 460 ژاپنی؟

لکسوس با وزنی حدود 2 هزار 357 کیلوگرم برای شتاب صفر تا صد کیلومتر به 7.8 ثانیه زمان نیاز دارد و با بیشینه سرعت 200 کیلومتر بر ساعت به حرکت خود ادامه ...


قیمت نهایی آیفون ۸ مشخص شد

در حالی که تصور می شد به علت سیاست های اقتصادی خاص دولت ترامپ و برخی به روزرسانی ها ممکن است قیمت نهایی آیفون ۸ از هزار دلار فراتر رود، این فرضیه ...


آبستراکسیون یکشنبه مجلس؛ شایعه یا واقعیت؟

سیاست | شنبه ۱۸ مهر ۹۴ ساعت ۱۵:۴۵ | نسخه چاپي

بررسی طرح اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام این روزها با شایعه آبستراکسیون برخی نمایندگان مخالف برجام روبرو شده است.

به گزارش ایرنا، شایعه آبستراکسیون در جلسه علنی فردا (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی از سوی برخی افراد و رسانه ها در روزهای اخیر مطرح شده است چراکه عده ای تلاش دارند تا برجام در مجلس به سرانجام نرسد.
کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس اواخر مردادماه برای بررسی سند برنامه جامع اقدام مشترک هسته ای ایران و1+5 با عضویت 15 نفر از نمایندگان تشکیل شد که این کمیسیون دارای پنج کمیته سیاسی، دفاعی و امنیتی، حقوقی، فنی و اقتصادی بود.
پس از بررسی های انجام شده در این کمیسیون، برخی از اعضا نسبت به یک سویه بودن گزارش این کمیسیون به نفع منتقدان برجام تاکید داشتند که در نهایت گزارش کمیسیون ویژه بررسی برجام در جلسه علنی یکشنبه - 12 مهر ماه- مجلس قرائت شد. این گزارش با انتقاد و مخالفت پنج عضو کمیسیون ویژه روبرو شد. این پنج عضو مخالف گزارش نهایی در بیانیه ای متن گزارش برجام را یک سونگر خواندند و تاکید کردند: بیانیه قرائت شده منطبق بر منافع ملت نبوده وآثار بسیار مثبت برجام که می تواند راهگشای بسیاری از مشکلات جاری کشور باشد را نادیده گرفته است.
این بیانیه به امضای علاء الدین بروجردی نماینده مردم بروجرد، غلامرضا تاجگردون نماینده مردم گچساران، مسعود پزشکیان نماینده مردم تبریز، عباسعلی منصوری آرانی نماینده مردم کاشان و منصور حقیقت پور نماینده مردم اردبیل رسیده است.
در همان جلسه (یکشنبه 12 مهرماه)، دو فوریت طرح اقدام متناسب و متقابل دولت ایران در اجرای برجام که توسط جمعی از نمایندگان تهیه شده بود، بررسی شد اما دو فوریت این طرح تنها 159 رای موافق، 62 رای مخالف و 10 رای ممتنع از مجموع 247 رای را کسب کرد و به تصویب نرسید.
نمایندگان مجلس یک فوریت این طرح را با 168 رای موافق، 57 رای مخالف و 9 رای ممتنع از مجموع 247 نماینده حاضر تصویب کردند.
پس از اعلام تصویب یک فوریت این طرح، حدود 50 نماینده به رای گیری تشکیک کردند و با تجمع در هیات رییسه به علی لاریجانی گفتند به دلیل این که دستگاه رای گیری آنها خراب بوده رای آنها ثبت نشده است.
لاریجانی در پاسخ به آنها گفت من هر روز نظر شما را درباره طرح و ها لوایح با همین دستگاه ها می گیرم، پس نمی توانم دوباره رای گیری را تجدید کنم، زیرا در آیین نامه درباره چنین موضوعی حرفی زده نشده است.
نمایندگان درجلسه با اعتراض به قرائت نشدن رای آنها توسط دستگاه های رای گیری خواهان تجدید رای گیری شدند که رییس مجلس تاکید کرد: باید درباره دو فوریت طرح ارایه شده دو سوم نمایندگان رای مثبت می دادند اما حال چه رای شما توسط دستگاه خوانده شود و چه خوانده نشود، آیین نامه دست ما را برای تجدید رای گیری بسته است اما اگر تشکیکی در رای گیری وجود دارد ساز و کار را آیین نامه مشخص کرده است.
در نهایت رییس مجلس با تجدید رای گیری مخالفت کرد و رای گیری برای دو فوریت را صحیح اعلام کرد
در جلسه عصر همان روز اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نهایتا با این طرح موافقت کردند و بنا شد این طرح در جلسه علنی فردا (یکشنبه 19 مهرماه) مجلس بررسی شود.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی قرار بود در هفته جاری به حوزه های انتخابیه خود بروند و خانه ملت جلسه علنی نداشته باشند اما به دلیل ضرورت بررسی طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، خانه ملت در این هفته جلسه علنی دارد.
طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام که یکشنبه در مجلس بررسی می شود در صورت تصویب نهایی به دولت اجازه می دهد در چارچوب مصوبات شورای عالی امنیت ملی به شکل داوطلبانه برجام را اجرا کند.
شایعه آبستراکسیون مجلسی ها این روزها جان گرفت، آبستراکسیون در واقع حضور نیافتن عمدی گروهی از نمایندگان مجلس در هنگام رأی گیری، به قصدِ از اکثریت افتادن جلسه علنی خانه ملت است.
برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی تاخیر در اجرای برجام را به ضرر کشور می دانند و تاکید دارند: هر زمان اجرای برجام به تاخیر بیافتد به ضرر کشور است.
این نمایندگان مجلس در مورد برخی شایعات آبستراکسیون جلسه فردا مجلس بیان کردند که از حد نصاب انداختن جلسه فردا خانه ملت، کام ملت را تلخ خواهد کرد.
این در حالی است که حسین نجابت عضو کمیسیون ویژه برجام و نماینده اصولگرای مجلس معتقد است که این سخنان شایعه است و آنان قصد ترک کردن جلسه را ندارند.
نجابت: قصد ترک کردن جلسه مجلس را نداریم
حسین نجابت عضو فراکسیون اصولگرایان و عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس در مورد برخی شایعات در زمینه انجام آبستراکسیون در جلسه فردای یکشنبه مجلس گفت: این سخنان درست نیست و ما قصد چنین کاری را نداریم.
وی ادامه داد: این سوال را باید کسانی پاسخ دهند که به دنبال ایجاد شایعه در مجلس هستند و خودشان هم باید پاسخگو باشند.
نماینده مردم تهران در مجلس درباره چگونگی رسیدگی به این طرح یک فوریتی نیز اظهار داشت: این طرح مانند دیگر طرح ها در جلسه علنی مجلس ارایه خواهد شد و مخالفان و موافقان، پیشنهادهای خود را برای پربارشدن آن مطرح خواهند کرد.
نجابت ادامه داد: پس از ارایه این پیشنهادها در صحن علنی، نمایندگان نظرات خود را خواهند گفت و رأی گیری صورت خواهد گرفت.
پیرموذن: نگاه باندی و گروهی به برجام ظلم به ملت است
کمال الدین پیرموذن نماینده اردبیل در مجلس نیز در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا اظهار داشت: با توجه به این که 26 مهرماه آغاز اجرایی شدن برجام و پایان تحریم های ظالمانه است، هر گروه تندرویی که بخواهد مانع این موضوع شود یا با آبستراکسیون و از حد نصاب انداختن جلسه فردا کام ملت را تلخ کند، با بی مهری ملت مواجه خواهد شد.
وی افزود: هر گونه موضوعی که باعث تاخیر در اجرای برجام شود، جفا در حق منافع ملت و نظام است.
وی به نقشه راهی که رهبر معظم انقلاب مبنی بر دیپلماسی نرمش قهرمانانه برای دولت ترسیم کرده اند، اشاره کرد و اظهار داشت: خواست واقعی ملت ایران اجرای برجام در تحقق حماسه اقتصادی است.
پیرموذن به منتقدان برجام توصیه کرد که از بیانات رهبری عبور نکنند و دل در گرو منافع ملی مصلحت نظام داشته باشند، هر گونه نگاه غیر ملی و با انگیزه سیاسی، نگاه جناحی، باندی و گروهی به برجام ظلم به ملت است.
وی اضافه کرد: افکار عمومی این افکار را بر نمی تابد، آقایان قهر نکنند، اگر دیدگاه و نظری دارند به آن اشاره کنند.
عضو فراکسیون رهروان ولایت مجلس نهم تاکید کرد: ملت ایران تردید نداشته باشند که طرح اجرای برجام در مجلس تصویب می شود.
پیرموذن همچنین اظهار داشت: برخی بزرگان مجلس از من خواسته اند که با نمایندگانی که فردا در مرخصی یا ماموریت هستند، صحبت کنم که در جلسه فردا حضور داشته باشند تا اگر زمانی اقلیتی که تعداد آن ها به 30 نفر می رسد خواهان ترک مجلس بودند حضور نیافتن آنان باعث آبستراکسیون نشود، البته بین این اقلیت نیز اختلاف سلیقه هایی وجود دارد.
حقیقت پور: تاخیر در اجرای برجام به نفع ما نخواهد بود
همچنین منصور حقیقت پور نایب رییس کمیسیون ویژه برجام مجلس در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی ایرنا افزود: آخرین وقت برای دولت درباره اجرای برجام 26 مهر ماه اعلام شده است، امروز 1+5 کارهای خود را انجام داده و منتظر این است که جمهوری اسلامی ایران نظر خود را اعلام کند و این به نفع ما نخواهد بود که تاخیر شود.
وی در مورد این که برخی ها مخالف برجام هستند، ادامه داد: دوستانی که می گویند طرح رد برجام را به مجلس ارایه می کنند در کمیسیون ویژه برجام شاهد بودیم که تنها یک نفر موافق رد برجام بود.
نایب رییس کمیسیون ویژه برجام مجلس با یادآوری این که دوستان ما در کمیسیون برجام نظر داشتند که باید هماهنگ با نظام جلو بروند، اظهار داشت: اگر نظام نظرش این است که با الزاماتی از این مرحله عبور کنیم ما باید با الزاماتی این را نهایی و اعلام کنیم.
حقیقت پور با تاکید بر این که باید تکلیف برجام در مجلس هر چه سریع تر مشخص شود، گفت: دوستان اگر در تدوین و بررسی طرح نظری دارند، می توانند ارایه کنند، همان گونه که ما شاهدیم این آقایان 100 پیشنهاد را تا دیروز ارایه کردند، این در حالی است که ما تا حال برای طرحی این مقدار پیشنهاد نداشتیم، آن ها بدانند که این پیشنهادها در مجلس بررسی می شود.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که شنیده ها حاکی از آن است که برخی ها به دنبال آبستراکسیون (عدم حضور عمدیِ گروهی از نمایندگان مجلس در هنگام رأی گیری) در جلسه فردا مجلس هنگام بررسی طرح اجرای برجام هستند، اظهار داشت: من هم این موضوع را شنیدم، البته دوستان مخالف برجام دوستان خوبی هستند،انتقاداتی به برجام وجود دارد، هم نقاط مثبت و منفی برجام بررسی شده و برای نقاط منفی برجام، طرح اجرای برجام به مجلس ارائه شده که این طرح فردا یکشنبه در مجلس بررسی می شود.
این نماینده مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بر اساس طرح اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام، دولت می تواند برجام را در راستای الزاماتی که در این طرح آمده اجرایی کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟