مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه آنچه را که لازم باشد انجام خواهد داد تا توافق هسته‌ای ایران ادامه یابد.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...
دلایل ایجاد و افزایش کمردرد
توصیه‌هایی برای سلامت کمر و ستون فقرات

دلایل ایجاد و افزایش کمردرد

| سه شنبه ۱۴ مهر ۹۴ ساعت ۱۰:۵۸ | نسخه چاپي

شبکه خبری پچ پچ : بسیاری از ما ممکن است در طول روز وسایل سنگینی جابجا کنیم، در وضعیت نامناسبی بنشینیم، یا حتی زیاد در یک جا و یک وضعیت قرار بگیریم؛ این عادت‌ها از جمله عواملی به شمار می‌رود که سلامت کمر را تهدید می‌کند. در این مطلب برخی عادتهای منتهی به کمردرد و راه‌های پیشگیری از آن بیان شده است.
در قرن کنونی هر روز بر تعداد افراد دارای مشکل کمردرد افزوده می‌شود اما اکثر موارد علت بروز این مشکل، عادت‌های نادرست روزانهٔ ما است.

برداشتن وسایل از روی زمین در حالت خم‌شده
همیشه به همین شکل است. ما برای برداشتن چیزی که روی زمین افتاده است، ناخودآگاه و با عجله از ناحیه کمر خم می‌شویم تا آن را برداریم. این کار اشتباه و آسیب رسان است. این امکان وجود دارد که مهره‌ای از ستون فقرات قفل شود یا کمردرد قبلی ما را افزایش دهد.
 

از این رو هیچ وقت نباید به سمت زمین خم شد. یادتان باشد برای بلند کردن چیزی از روی زمین، زانو‌ها را خم کرده و به صورت نیمه نشسته آن را بردارید، طوری که فشار به پا‌ها وارد شود نه به کمر. این کار را زمانی که می‌خواهید کفشتان را بپوشید نیز مد نظر داشته باشید. هیچ وقت به سمت جلو خم نشوید، بلکه روی زانو‌ها بنشینید و کفش‌ها را به پا کنید. اگر صندلی یا پله در اختیار دارید، پایتان را روی آن قرار داده و کفش بپوشید. اگر چنین امکانی برایتان مهیا نیست یکی از زانو‌ها را روی زمین بگذارید و کفش را بپوشید. در این صورت فشار کمتری به ستون فقرات و کمرتان وارد می‌شود. زمانی که نشسته‌اید، نباید لم بدهید. درست است که در این صورت احساس راحتی می‌کنید. اما واقعیت این است قرار گرفتن در این وضعیت، یک شکنجهٔ واقعی برای کمرتان محسوب می‌شود.
 

بلند کردن و حمل اشیاء سنگین
اگر کمرتان درد می‌کند قصد برداشتن یا حمل بار سنگین را از ذهنتان خارج کنید؛ چون این کار باعث ایجاد یا تشدید کمردرد خواهد شد. برای جابجا کردن وسایل سنگین حتما از اطرافیانتان کمک بگیرید. اگر مجبورید بتنهایی این کار را انجام دهید این نکات را در نظر داشته باشید: برای بلند کردن هر شیء سنگینی قبل از هر چیز یادتان باشد که نباید به سمت آن خم شوید. مقابل آن شی روی زانو‌ها بنشینید، با دو دست شی را گرفته و با کمک ران‌ها بلند شوید. نباید فشاری به کمرتان وارد شود و باید از پا‌ها و ران‌ها برای بلند کردن اشیا سنگین استفاده کنید.
 

لم دادن روی صندل و ولو شدن روی مبل
فرقی نمی‌کند در محل کار، منزل یا جای دیگری باشید. زمانی که نشسته‌اید، نباید لم بدهید. درست است که در این صورت احساس راحتی می‌کنید اما واقعیت این است که قرار گرفتن در این وضعیت (در عین راحتی شما) یک شکنجهٔ واقعی برای کمرتان محسوب می‌شود. متخصصان توصیه می‌کنند باید به گونه‌ای بنشینید که نشیمنگاه به انتهای صندلی بچسبد و بالاتنه به طور جزئی به سمت جلو باشد، چون حفظ زاویهٔ ۹۰ درجه بین ران‌ها و کمر برای مدت طولانی کمی دشوار است. همچنین حواستان باشد که کف پا‌هایتان به طور کامل روی زمین قرار بگیرند. ساعد دست‌ها نیز باید روی میز قرار گرفته و چشم‌ها هم‌راستا با بلندی صفحهٔ رایانه باشد. زمانی که در حالت ایستاده قرار دارید، پا‌ها را به طور جزئی با فاصله قرار دهید تا کمرتان در حالت راحتی قرار بگیرد. هیچ‌گاه دمر (روی شکم) نخوابید.
 

فرار از ورزش به بهانهٔ کمر درد
برخی افراد به خاطر اینکه از کمردرد رنج می‌برند ترجیح می‌دهند ورزش را تعطیل کنند. این کار اشتباه است. تقویت عضلات کمر برای حفظ سلامت ستون فقرات لازم است. البته حواستان باشد که هر نوع ورزشی هم مناسب شما نیست، اما انجام برخی حرکات و ورزش‌ها بویژه برای آنها که کمردرد دارند، لازم است. به عنوان نمونه، شنا برای بهبود کمردرد ورزشی فوق‌العاده است. یوگا نیز برای شما مفید است، چون باعث کشش مناسب در ستون فقرات شده و تحرک آن را حفظ می‌کند. علاوه بر اینها، پیاده‌روی همیشه ساده‌ترین و راحت‌ترین ورزش برای سلامت شماست، البته به شرطی که کفش مناسبی به پا داشته باشید.
 

پوشیدن کفش پاشنه بلند
یکی از اشتباهاتی که بخصوص خانم‌ها مرتکب می‌شوند، پوشیدن مداوم کفش‌های پاشنه بلند است، اما کفش‌های پاشنه بلند پا‌ها و ران‌ها را به سمت بالا هدایت می‌کنند و حالت بدن را تغییر می‌دهند. در این صورت نیز وزن بدن به سمت جلو می‌افتد و انحنای کمر را بیشتر کرده و کمردرد ایجاد می‌کند. از طرف دیگر، کفش‌های کاملا تخت نیز مناسب نیستند، چون در این صورت مرکز ثقل بدن به سمت عقب حرکت می‌کند و عضلات کمر فشار زیادی تحمل می‌کنند. چه باید کرد؟ بهترین کار این است که پاشنهٔ کفشتان بین ۴ تا حداکثر ۵ سانتی‌متر بلندی داشته باشد. کفش‌های پاشنه بلند را برای میهمانی‌ها و مواقع خاص نگه دارید و هیچ‌گاه یک روز کامل را با کفش پاشنه بلند راه نروید.
 

منبع: برترین‌ها

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟