زمان‌بندی برگزاری انتخابات شوراها مشخص شد (+جدول)

زمان بندی برگزاری انتخابات شوراها از زمان آغاز ثبت‌نام و تا پایان زمان رأی گیری و شمارش آرا مشخص و به هیأت‌های اجرایی ابلاغ شد.


افشای برنامه محرمانه انتخاباتی احمدی نژاد

یک منبع نزدیک به محمود احمدی نژاد، از برنامه محرمانه انتخاباتی رئیس جمهور سابق پرده برداشت.


به چه شرطی صنعت خودرو از رکود خارج می شود؟

چنانچه خوروسازی های داخلی همکاری خود را با شرکتهای مطرح غربی شروع کرده و تولیدات خود را با قیمت های نجومی عرضه نکنند و شرایط ویژه فروش به نفع ...


تعطیلات نوروزی بارانی خواهد بود/

رئیس سازمان هواشناسی گفت: تا نیمه فروردین بارندگی از حد نرمال بیشتر است اما در ادامه سال زراعی شاهد کم بارشی و خشکسالی خواهیم بود.


خروسک؛ آزاردهنده اما موقت

مجرای تنفسی در کودکان باریک است، به‌همین سبب هنگام التهاب مخاطی و تنگی در این ناحیه، فرد دچار علائم تنفسی می‌شود. کروپ یا خروسک در اثر عفونت تنفسی ناشی از ویروس‌ها بویژه ویروس پارا آنفلوآنزا رخ می‌دهد ...


هدف ما نباید گرفتن جایزه نوبل باشد
رضا منصوری: نگرانم که نتوانیم شأن پیامبر را در جایزه مصطفی رعایت کنیم

هدف ما نباید گرفتن جایزه نوبل باشد

دانش | دوشنبه ۱۳ مهر ۹۴ ساعت ۰:۳۹ | نسخه چاپي


دکتر رضا منصوری، کیهان‌شناس دانشگاه صنعتی شریف و مدیر پژوهشگاه و پروژه رصدخانه ملی ایران، یکشنبه‌شب میهمان برنامه چرخ در شبکه 4 سیما بود تا درباره جوایز نوبل و تأثیر آن در جامعه علمی صحبت کند.
او در این گفتگو در پاسخ به پرسش مجری برنامه که از او پرسید آیا باید جایزه نوبل و برنده شدن در آن برای ما مهم باشد گفت:
«نه، به این معنی که وقتی از اهمیت صحبت می‌کنیم فراموش می‌کنیم که مهم‌تر از برنده شدن جایزه علمی، انجام کار علمی است. کسی در جامعه علمی دنبال گرفتن نوبل نیست هدف انجام درست پژوهش‌های علمی است.»
او در ادامه و در پاسخ به پرسشی درباره اینکه آیا ما دچار خسارتی شده‌ایم که تاکنون این جایزه – در بخش علمی – را نگرفته‌ایم پاسخ داد: «اصلاً و به‌هیچ‌وجه، کشوری مانند ما نباید هدفش گرفتن نوبل باشد بلکه باید هدفش ایفای نقشی عمده در اجتماع علمی دنیا باشد. این جوایز به دنبال این اتفاق رخ خواهد داد»

نادیده گرفته نشدیم. هنوز بازیگر عرصه علمی جهانی نیستیم

سیاوش صفاریان پور، مجری این برنامه در سوال بعدی خود نکته‌ای را یادآور شد که گاهی در بحث‌های غیر کارشناسی علمی مطرح می‌شود و اینکه دلیل عدم دریافت نوبل علمی از سوی دانشمندان ایرانی نادیده گرفتن نقش ما توسط اهداکنندگان است. پاسخ رضا منصوری به این سوال چنین بود:«به‌هیچ‌وجه این‌طور نیست [که ما نادیده گرفته شده باشیم] به این معنی است که ما وارد اجتماع علمی دنیا نشده‌ایم، هنوز سری در میان سرهای علمی پیدا نکرده‌ایم جایزه زمانی پیدا می‌کند که ما در ایران بتوانیم، خودمان سوال طرح کنیم، هزینه کنیم، فکر کنیم و اجتماع ما از روند حل سوال استقبال کند.ما تازه در حال ورود به دنیای علم مدرن هستیم.»
معاون اسبق پژوهشی وزارت علوم، در ادامه با اشاره به پیشرفت‌های اخیر علمی در ایران اشاره کرد:«ما قطعاً پیشرفت کرده‌ایم. وضع کنونی ما به‌هیچ‌وجه قابل‌مقایسه با 30 یا 35 سال پیش نیست ولی هنوز نقش عمده‌ای در جغرافیای علمی جهان بر عهده نگرفته‌ایم. ما هنوز سیاست‌گذاری علمی را یاد نگرفته‌ایم زمانی که [این موضوع را] یاد بگیریم می‌شود امیدوار بود که به سراغ طرح سوال و حل آن برویم و این قدمی است که شاید [برداشتن آن] 30 سال دیگر زمان لازم داشته باشد.»

width=850

نیاز روزآمد شدن نگاه به وقف علمی

جایزه نوبل بر اساس وصیت و موقوفه آلفرد نوبل بنا شده است و همین موضوع بهانه‌ای بود تا بحث برنامه چرخ به داستان موقوفات علم در ایران به‌خصوص با توجه به پیشینه آن برسد. سیاوش صفاریان پور با اشاره به سابقه‌ای از موقوفات در زمینه‌های مختلف از میهمان خود پرسید چرا این موقوفات در زمینه‌های پژوهشی صورت نمی‌گیرد؟ رضا منصوری در پاسخ به دور ماندن ذهنیت ما از تحولات دنیای امروز اشاره کرد:
«بگذارید مثالی بزنم. جامعه‌ای را در نظر بگیرید که برای 800 سال خواب است. قبل از این 800 سال در جهت علم و وقف علمی فعال بوده و در آن زمان علم به معنی مدرسه بوده است. [آن جامعه] از خواب بیدار می‌شود و دوباره برای مدرسه وقف می‌کند. حالا یا دبستان یا راهنمایی. اما متوجه نیست که در این 800 سال معنی مدرسه عوض و تبدیل به مراکز تحقیقاتی شده است. افراد خیر در این زمینه مانند بقیه ما، متوجه تحولات 800 ساله در دنیا نیستند و متوجه نیستند که علم معنی دیگری پیداکرده است. تحقیقات معنی‌اش عوض‌شده است. اینکه در دنیا یک نفر کسی وقف می‌کند که اگر یک مرکز تحقیقاتی بتواند کسی [که در حوزه کاری‌اش برجسته است] را بیاورید اینجا من 5 برابر حقوقی [که جای دیگری به او می‌دهند] را به او پرداخت می‌کنم.
ما در ایران هنوز نمی‌توانیم این موضوع را بفهمیم. هنوز برای ما زود است و خیرین ما هنوز به این درک مدنی نرسیده‌اند که چه چیزی درد کجا مهم است... این ‌یک پیش‌زمینه فرهنگی می‌خواهد و ما هنوز در آن خواب 800 ساله‌ایم و متوجه تحولات نشده‌ایم. انتظاری از دولت نمی‌توان داشت خیرین باید جلو بیایند و ان شاالله در 30 سال آینده این اتفاق می‌افتد»

به گزارش شبکه خبری پچ‌پچ، رضا منصوری با تأکید بر اینکه اهمیت نوبل تنها به عدد جایزه نقدی آن نیست تأکید کرد که آنچه این جایزه را مهم می‌کند اعتبار آن است که از سوی جامعه علمی و بر اساس ضوابط علمی به برندگان اهدا می‌شود. او با اشاره به جوایز جدیدی که برخی از آن‌ها عددهای بالاتری از جوایز نقدی را به همراه دارند اشاره کرد معلوم نیست این جوایز گران بتوانند جایگزین نوبل شوند. درحالی‌که برخی از جوایزی که عدد هدیه نقدی آن بسیار پایین است گاهی اعتبارهای بالایی دارند به دلیل اینکه برنده آن از دل ضوابط علمی و جامعه علمی و نه بر اساس تصمیم‌های سیاسی بیرون می‌آید.

نگران رعایت شان پیامبر اسلام در جایزه مصطفی هستم

در ادامه مجری برنامه چرخ، به جایزه مصطفی اشاره کرد جایزه نیم میلیون دلاری که با ابتکار ایران تأسیس شده است و قرار است امسال برای نخستین بار اهدای آن صورت پذیرد. قرار است جایزه مصطفی در چهار رشته «علوم و فناوری نانو»، «علوم و فناوری زیستی و پزشکی»، «علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات» و «طرح برتر دانشمند مسلمان» اعطا شود.
دکتر منصوری در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا این جایزه می‌تواند باعث تکریم دانشمندان در جامعه شود پاسخ داد:
«علی‌الاصول بله. اما من نگرانم که شان پیامبر را در این جایزه نتوانیم حفظ کنیم.»
او در توضیح نگرانی‌اش افزود: «من تجربه برای اهدای چنین جایزه‌ای را نمی‌بینم و احتمال اینکه این جایزه به هدفش نرسد که در شان پیامبر باشد را متأسفانه بالا می‌بینم. من همیشه می‌گویم وقتی نمی‌توانیم 100 تومان را خرج کنیم نباید به سراغ خرج کردن 1000 تومان برویم. ما که هنوز تجربه جایزه 100 دلاری و هزار دلاری نداریم نباید به سراغ جایزه 500 هزار دلاری برویم. خیلی کار پرمخاطره‌ای است. من از ابتدای انقلاب در جریان علم مشارکت داشتم و قبل از انقلاب را هم دیده‌ام. می‌دانم که افراد دانشگاهی و اهل علم ایرانی وجود دارند که علاقه‌مند هم هستند به ایران بیایند ولی ما توان جذب این افراد را نداریم . حالا چطور می‌خواهیم جایزه‌ای این‌چنینی را برگزار کنیم؟»

برنامه چرخ که پخش از آن روز شنبه این هفته آغاز شده است هر روز در حدود ساعت 7 عصر از شبکه 4 پخش می‌شود. این برنامه با تهیه‌کنندگی برادران صفاریان پور جُنگی علمی است که قصد دارد به رویدادهای مهم دنیای علم و حاشیه آن بپردازد. تقارن شروع پخش این برنامه با هفته اهدای جوایز نوبل علمی باعث شده است تا تم کلی هفته اول این برنامه به نوبل اختصاص داشته باشد.
برنامه کامل روز یکشنبه و صحبت‌های کامل دکتر منصوری را می‌توانید در این نشانی در تلوبیون مشاهده کنید.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: رصدخانه ،

دیدگاه شما چیست؟