جلیلی می‌خواهد احمدی‌نژاد «زمانه» شود؟

این روزها دیگر در قالب هسته‌ای اظهارنظر نمی‌کند، مسکن را هدف قرار می‌دهد، دستمزد و حقوق‌ها را و ...او دیگر سعید جلیلی فقط دیپلمات نیست، گویی ...


برف روبی زمین در لیگ برتر

در حاشیه دیدار تیمهای ماشین سازی و ذوب آهن در تبریز که با برتری 2-1 اصفهانی ها پایان یافت.


چرا «فردا» تعطیل نیست؟

در این گزارش به بررسی چرایی تعطیل‌نشدن هشتم ربیع‌الاول امسال، سالروز شهادت امام حسن عسکری(ع) و آغاز ولایت امام عصر(عج) پرداخته شده است.


جلیلی می‌خواهد احمدی‌نژاد «زمانه» شود؟

این روزها دیگر در قالب هسته‌ای اظهارنظر نمی‌کند، مسکن را هدف قرار می‌دهد، دستمزد و حقوق‌ها را و ...او دیگر سعید جلیلی فقط دیپلمات نیست، گویی ...


اتحاد نیروی هوایی آمریکا با موجودات فرازمینی؟!

استیو بارون شکارچی معروف یوفوها(UFO) ویدئویی منتشر کرده که در آن ادعا می‌شود یوفوها در محدوده پایگاه نیروی هوایی نلیز مشاهده شده‌اند.


چهره شگفت‌انگیز شارِن

چهره شگفت‌انگیز شارِن

تصاویری خیره کننده از مرزهای منظومه شمسی

دانش | شنبه ۱۱ مهر ۹۴ ساعت ۲۳:۳۳ | نسخه چاپي


در چند ماه اخیر بیش از هر زمانی در تاریخ نام پلوتو، این سیاره سابق که امروز مقامش به سیاره کوتوله تغییر یافته است، به گوش می‌رسد.
به لطف مأموریت تاریخی و شگفت‌انگیز افق‌های نو، مردم و دانشمندان برای اولین بار می‌توانند، تصاویری دقیق، خیره‌کننده و از نزدیک را از این دنیای دور دست منظومه شمسی مشاهده کنند.
حجم داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط این فضاپیما و از سوی دیگر کم بودن پهنای باند مخابراتی و توان ارسال این داده‌ها توسط افق‌های نو باعث شده است تا این داده‌ها به‌تدریج به زمین برسند و بدین ترتیب هرروز می‌تواند منتظر تصویری خیره‌کننده یا داده‌ای شگفت‌انگیز بود.
اکنون نمایی که افق‌های نو از شارِن، بزرگ‌ترین قمر پلوتو به زمین ارسال کرده یک‌بار دیگر مردم و دانشمندان را در برابر منظره‌ای میخکوب کننده قرار داده است. شارِن که تا پیش‌ازاین لکه‌ای خاکستری‌رنگ به شمار می‌رفت، حالا جزییات بی‌نظیری از سطح خود را مقابل چشمان ما آشکار می‌سازد.
 به گزارش شبکه خبری پچ پچ، این قمر اگرچه در خانواده 5 قمری پلوتو بزرگ‌ترین عضو به شمار می‌رود اما در میان اقمار منظومه شمسی، باید آن را در رده اقمار کوچک به شمار آورد قطر این قمر تنها در حدود 1200 کیلومتر است و برای مدت‌های طولانی حدس‌ها بر این بود که این دنیا باید جرمی کسل‌کننده و تنها سطحی مملو از دهانه‌های برخوردی و بدون هیچ جذابیت زمین‌شناختی باشد.
یک‌بار دیگر یک‌شبه دیدگاه ما از این قمر تغییر کرده است.
تصاویر دریافت شده از افق‌های نو نشان از آن دارد که این دنیای کوچک به‌طور شگفت‌انگیزی ازنظر عوارض سطحی متنوع است. سامانه‌ای غول‌آسا از دره‌های عظیمی که به طول 1600 کیلومتر از شرق تا غرب کشیده شده و چهار برابر طولانی‌تر از دره‌های گرند کنیون در ایالات‌متحده است.
یکی از دانشمندان زمین‌شناس ناسا درباره این نمای خیره‌کننده می‌گوید: «مانند این است که تمامی پوسته شارِن شکاف برداشته و باز شده باشد.» و البته این ایده خیلی دور از ذهنی هم نیست.
این سیستم دره‌های طویل احتمالاً به‌واسطه فعالیت‌های عظیم زمین‌شناختی یا تغییرات تکتونیکی باشند که درگذشته‌ای دور در شارِن رخ داده است.
بررسی همین تصاویر باعث شد تا دانشمندان به این نتیجه برسند که منطقه نسبتا همواری که در زیر این مجموعه دره‌ها وجود دارد و به نام ولکان پلانیوم یا فلات ولکان شناخته می‌شود، سطحی تازه شکل‌گرفته است که به دلیل عمر کوتاه‌ترش، کمتر در معرض برخوردهای شهاب‌سنگی بوده و درنتیجه آثار دهانه‌های برخوردی کمتری روی آن به چشم می‌خورد.
حدسیات بر اساس داده‌های جدید ادامه دارد یکی از مهیج‌ترین آن‌ها این است که شاید زمانی بر زیر سطح شارِن آب مایع روان بوده که بعداً یخ‌زده و منجمد شده و در اثر شکاف برداشتن آن جریان مواد مذاب به سطح راه‌یافته و این دشت جوان را تشکیل داده‌اند.
اما اگر فکر می‌کنید این بهترین تصویری است که ما از شارِن خواهیم دید، اندکی صبر کنید. تصاویر بیشتر و دقیق‌تری از شارِن در حال رسیدن به زمین است و در ماه‌های آینده به‌تدریج منتشر می‌شوند.
خبرهای بیشتری از مرزهای سیاره‌ای منظومه شمسی در حال انتقال به زمین هستند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: میخکوب ،