آغاز فصل ماهیگیری

ماهیگیران با تورهایشان به کنار دریای خزر آمده‌اند. فصل‌ ماهیگیری آغاز شده و ماهیگیران برای صید به دریا میزنند. فصلی که از بیستم مهرماه آغاز ...


شهاب حسینی در قیصرِ 1395

سال 1348 فیلم «قیصر» روی پرده آمد، کسی اما در روزهای اول تحویلش نگرفت. مسعود کیمیایی خودش را برای پذیرش دومین شکست در سینما آماده می کرد که خیلی ...


شهاب حسینی در قیصرِ 1395

سال 1348 فیلم «قیصر» روی پرده آمد، کسی اما در روزهای اول تحویلش نگرفت. مسعود کیمیایی خودش را برای پذیرش دومین شکست در سینما آماده می کرد که خیلی زود ورق برگشت و مخاطبان برای دیدن فیلم صف کشیدند.


یک پیشمرگ زن، 3 داعشی را اسیر کرد!+عکس

در این تصویر پیشمرگ زن، سه عنصر تروریست داعشی را به اسارت گرفته و علاوه بر این خودرویشان را نیز مصادره کرده است.


روحانی وزرای پیشنهادی ۳ وزارتخانه را به مجلس معرفی کرد

رییس جمهور، سید رضا صالحی امیری، مسعود سلطانی‌فر و فخرالدین احمدی دانش ‏‏‏آشتیانی را برای تصدی وزارتخانه های فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش ...


چهره شگفت‌انگیز شارِن

چهره شگفت‌انگیز شارِن

تصاویری خیره کننده از مرزهای منظومه شمسی

دانش | شنبه ۱۱ مهر ۹۴ ساعت ۲۳:۳۳ | نسخه چاپي


در چند ماه اخیر بیش از هر زمانی در تاریخ نام پلوتو، این سیاره سابق که امروز مقامش به سیاره کوتوله تغییر یافته است، به گوش می‌رسد.
به لطف مأموریت تاریخی و شگفت‌انگیز افق‌های نو، مردم و دانشمندان برای اولین بار می‌توانند، تصاویری دقیق، خیره‌کننده و از نزدیک را از این دنیای دور دست منظومه شمسی مشاهده کنند.
حجم داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط این فضاپیما و از سوی دیگر کم بودن پهنای باند مخابراتی و توان ارسال این داده‌ها توسط افق‌های نو باعث شده است تا این داده‌ها به‌تدریج به زمین برسند و بدین ترتیب هرروز می‌تواند منتظر تصویری خیره‌کننده یا داده‌ای شگفت‌انگیز بود.
اکنون نمایی که افق‌های نو از شارِن، بزرگ‌ترین قمر پلوتو به زمین ارسال کرده یک‌بار دیگر مردم و دانشمندان را در برابر منظره‌ای میخکوب کننده قرار داده است. شارِن که تا پیش‌ازاین لکه‌ای خاکستری‌رنگ به شمار می‌رفت، حالا جزییات بی‌نظیری از سطح خود را مقابل چشمان ما آشکار می‌سازد.
 به گزارش شبکه خبری پچ پچ، این قمر اگرچه در خانواده 5 قمری پلوتو بزرگ‌ترین عضو به شمار می‌رود اما در میان اقمار منظومه شمسی، باید آن را در رده اقمار کوچک به شمار آورد قطر این قمر تنها در حدود 1200 کیلومتر است و برای مدت‌های طولانی حدس‌ها بر این بود که این دنیا باید جرمی کسل‌کننده و تنها سطحی مملو از دهانه‌های برخوردی و بدون هیچ جذابیت زمین‌شناختی باشد.
یک‌بار دیگر یک‌شبه دیدگاه ما از این قمر تغییر کرده است.
تصاویر دریافت شده از افق‌های نو نشان از آن دارد که این دنیای کوچک به‌طور شگفت‌انگیزی ازنظر عوارض سطحی متنوع است. سامانه‌ای غول‌آسا از دره‌های عظیمی که به طول 1600 کیلومتر از شرق تا غرب کشیده شده و چهار برابر طولانی‌تر از دره‌های گرند کنیون در ایالات‌متحده است.
یکی از دانشمندان زمین‌شناس ناسا درباره این نمای خیره‌کننده می‌گوید: «مانند این است که تمامی پوسته شارِن شکاف برداشته و باز شده باشد.» و البته این ایده خیلی دور از ذهنی هم نیست.
این سیستم دره‌های طویل احتمالاً به‌واسطه فعالیت‌های عظیم زمین‌شناختی یا تغییرات تکتونیکی باشند که درگذشته‌ای دور در شارِن رخ داده است.
بررسی همین تصاویر باعث شد تا دانشمندان به این نتیجه برسند که منطقه نسبتا همواری که در زیر این مجموعه دره‌ها وجود دارد و به نام ولکان پلانیوم یا فلات ولکان شناخته می‌شود، سطحی تازه شکل‌گرفته است که به دلیل عمر کوتاه‌ترش، کمتر در معرض برخوردهای شهاب‌سنگی بوده و درنتیجه آثار دهانه‌های برخوردی کمتری روی آن به چشم می‌خورد.
حدسیات بر اساس داده‌های جدید ادامه دارد یکی از مهیج‌ترین آن‌ها این است که شاید زمانی بر زیر سطح شارِن آب مایع روان بوده که بعداً یخ‌زده و منجمد شده و در اثر شکاف برداشتن آن جریان مواد مذاب به سطح راه‌یافته و این دشت جوان را تشکیل داده‌اند.
اما اگر فکر می‌کنید این بهترین تصویری است که ما از شارِن خواهیم دید، اندکی صبر کنید. تصاویر بیشتر و دقیق‌تری از شارِن در حال رسیدن به زمین است و در ماه‌های آینده به‌تدریج منتشر می‌شوند.
خبرهای بیشتری از مرزهای سیاره‌ای منظومه شمسی در حال انتقال به زمین هستند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: میخکوب ،