برترین سگ‌های ارتش جهان

در حاشیه برگزاری بازی‌های بین المللی ارتش 2016 (2016 Army Games) در روسیه سگ‌های برتر نیروهای مسلح کشورهای مختلف نیز با یکدیگر به رقابت پرداختند. بازی‌های ...


کدام شهر بیشتر رای را به حسن روحانی داد؟

ایلنا نوشت: بین ۹۶ تا ۹۹ و هشت دهم درصد از مردم در شهرهای مختلف به یکی از دو نامزد اصلی انتخابات رای دادند.<br /><br />


برترین سگ‌های ارتش جهان

در حاشیه برگزاری بازی‌های بین المللی ارتش 2016 (2016 Army Games) در روسیه سگ‌های برتر نیروهای مسلح کشورهای مختلف نیز با یکدیگر به رقابت پرداختند. بازی‌های ...


در جلسه ترامپ با مدیران غول‌های آی تی چه گذشت؟

ترامپ در دومین ملاقات با غول‌های آی تی گفت: بازسازی زیرساخت‌های آی تی آمریکا در 10 سال باعث صرفه‌جویی 1 تریلیون دلاری در نهادهای دولتی می شود ...


برداشت نیلوفر آبی در عکس روز نشنال جئوگرافیک + عکس

عکس روز نشنال جئوگرافیک به برداشت نیلوفر آبی توسط یک زن ویتنامی در دلتا مکونگ (Mekong Delta) این کشور اختصاص یافته است.


با این کارها مغزتان را از فابریکی دربیاورید!

| پنجشنبه ۰۹ مهر ۹۴ ساعت ۱۲:۲۴ | نسخه چاپي

اگرمغز خود را به طور منظم نرمش دهید، می‌توانید خطر افول ملایم شناختی را در خود تا 40 درصد کاهش دهید؛ پدیده‌ای که زمینه‌ای برای ابتلا به زوال عقل است. همچنین تحقیقی که به تازگی در آمریکا صورت گرفته است نشان می‌دهد، افرادی که برای خود از زمان میانسالی یک سرگرمی، همچون کارهای هنری و کاردستی، یا فعالیتهای اجتماعی و استفاده از کامپیوتر دارند، پیدا کنند، احتمالاً کمتر تحت تاثیر زوال عقل قرار خواهند گرفت.
به گزارش فرارو، در زیر با راههایی که می‌توانیدمغز خود را تقویت و با زوال عقل مبارزه کنید، آشنا می‌شوید:
عضو کلوپ کتاب یا فیلم شوید
یک سرگرمی که از آن لذت می‌برید را پیدا کنید. اگر از کاری لذت ببرید، احتمال اینکه به آن ادامه دهید، بیشتر است. اکثر ما می‌توانیم از یک کتاب یا فیلم خوب لذت ببریم، اما به اشتراک گذاشتن این تجربه با دیگران باعث تقویت بیشتر مغز می‌شود.
یک تحقیق تازه نشان داده است که خواندن رمانعملکرد مغز را در نواحی مرتبط با درک زبانی و همچنین ناحیه‌ای از مغز که با حواس و حرکت مرتبط است، تقویت می‌کند.
جایگزین‌ها: رفتن به گالری هنری، موزه، تئاتر یا کنسرت می‌تواند مغزتان را تحریک کند.
تقویت‌کننده: تمرکز داشته باشید. سعی کنید که جزییات تنظیم فیلم یا موسیقی را درک کنید. سعی کنید که دیالوگها را تحلیل کنید و عمیقاً به داستان فکر کنید.
قدم زدن در طبیعت
فعالیت جسمی می‌تواند هیپوکامپوس را تقویت کند. هیپوکامپوس مرکزهماهنگی حافظه در مغز است و اولین جایی است که تحت تاثیر زوال عقل قرار می‌گیرد. سعی کنید در روز حداقل سی دقیقه ورزش کنید و اگر بتوانید این کار را به صورت اجتماعی انجام دهید، بهتر هم خواهد بود.
محققان دانشگاه استنفور، دریافته‌اند که پیاده‌روی به خصوص برای تقویت خلاقیت خوب است. به خصوص قدم زدن در میان طبیعت بسیار برای مغز مفید است.
جایگزین‌ها: یوگا، تای چی و سایر اشکال نرمش ملایم.
تقویت‌کننده: در حین قدم زدن سعی کنید که جزییات کوچک مناظر را به خاطر بسپارید. وقتی که به خانه رسیدید، سعی کنید که پیاده رویتان را با حداکثر جزییات به خاطر بیاورید.
بازی ویدیویی
آیا بازی‌های کامپیوتری واقعاً باعث بهبود عملکرد مغز می‌شوند، یا اینکه فقط به افزایش مهارت شما در بازی‌های کامپیوتری منجر می‌شوند؟ حالا شواهدی به دست آمده که نشان می‌دهد، بازی‌های کامپیوتری واقعاً به مغز شما کمک می‌کنند.
وقتی که یک بازی کامپیوتری انجام می‌دهید، مجبورید که به سرعت فکر کنید و چند موضوع را همزمان در ذهنتان داشته باشید. پژوهشهای اخیر نشان می‌دهند که بازی‌های کامپیوتری فواید درازمدتی برای فرآیندهای ذهنی اساسی، نظیر ادراک، توجه، حافظه و تصمیم‌گیری در پی دارند.
یک تحقیق نشان داده است که نه تنهاعملکرد مغز بازی‌کنندگان بزرگسال، بلکه اعتماد به نفس و کیفیت زندگی ایشان هم بهبود می‌یابد.
تقویت کننده: سعی کنید بازیهایی که انتخاب می‌کنید، متنوع باشند.
تمرینِ اوریگامی ساختن کنید
هنر باستانی تا کردن کاغذ، هماهنگی دست و چشم را تقویت کرده و به تقویت مهارتهای حرکتی و تمرکز ذهنی می‌انجامد. وقتی که دستورالعملها را دنبال می‌کنید، مغز شما به چالش کشیده می‌شود و وقتی که روی ساختن کاردستیتان متمرکز می‌شوید نواحی لامسه، حرکتی و بینایی مغزتان تحریک می‌شود.
کارهای دستی همچنین باعث آرامش شما می‌شوند و افول شناختی را کندتر می‌کنند.
جایگزین‌ها: گلدوزی، بافتنی، خوش نویسی، نقاشی، مدلسازی، طراحی و مجسمه‌سازی.
تقویت‌کننده: سراغ پروژه‌ها و طرحهای چالش برانگیز بروید.
عضو کلاس رقص شوید
تحقیقی که در کالج پزشکی آلبرت انیشتین در نیویورک انجام شده، نشان می‌دهد که رقصیدن به صورت منظم 76 درصد خطر ابتلا به زوال عقل را کاهش می‌دهد. تاثیر مثبت رقص در جلوگیری از این بیماری، بیش از همۀ سرگرمی‌های دیگر است.
هر نوع فعالیت اجتماعی که نیازمند هماهنگی، یادگیری، تمرکز و فعالیت فیزیکی باشد، برای مغز مفید است.
جایگزین‌ها: بازیگری، ایروبیک یا یادگیری یک ساز موسیقی.
تقویت‌کننده‌: با تبدیل رقص به موقعیتی برای ایجاد ارتباطات اجتماعی، برای خود انگیزه ایجاد کنید.
مسافرت بروید
تجربیات و محیط‌های جدید مغز را به چالش وامی‌دارد و باعث تقویت استقامت مغز و حفاظ شناختی می‌شود. مسافرت فرصتهای جدیدی را برای ایجاد روابط اجتماعی، لذت بردن از زندگی و بهبود کیفیت زندگی فراهم می‌آورد. ضمن اینکه در حین سفر، احتمال اینکه فعالیت فیزیکی هم داشته باشید، بالاتر است.
جایگزین‌ها: در دوره‌ها کار با چوب یا آشپزی شرکت کنید یا عضور یک باشگاه شوید. می‌توانید که برای امور خیریه هم داوطلب شوید.
تقویت‌کننده: در جایی ناآشنا بنشینید و بر روی هر چیزی که بدون حرکت دادن چشمهایتان می‌توانید ببینید متمرکز شوید، سپس هر چه را که به یاد می‌آورید را بنویسید.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟