خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


تاریخچه تکامل فرمان خودرو فرمول یک+تصاویر

فرمول یک همیشه با استفاده از مهندسانی که در طول سال‌های متمادی، راه‌حل‌های فنی و تخصصی ارائه کرده‌اند، پیشرفته‌ترین شکل موتوراسپرت بوده ...


ضرغامی: پشت پرده وقایع را می‌دانم

سیاست | چهارشنبه ۰۸ مهر ۹۴ ساعت ۱۴:۳۱ | نسخه چاپي

رییس سابق صداوسیما در دیدار جمعی از مدیران و اصحاب رسانه گفت: معتقد است چون دست بالا را در جزییات و پشت پرده وقایع دارد نمی‌خواهد به جزییات و مصداق‌ها اشاره کند.
به گزارش ایلنا، رییس سابق صداوسیما با جمعی از مدیران و اصحاب رسانه دیدار کرد.
معتقد است چون دست بالا را در جزییات و پشت پرده وقایع دارد نمی‌خواهد به جزییات و مصداق‌ها اشاره کند. می‌گوید نمی‌خواهم همه جزییات را به دلیل آنکه شما در جریان همه واقعیت‌ها و رخدادهای تاریخ معاصر نیستید در اختیار شما بگذارم چرا که وقتی شما رسانه‌ای‌ها از جزییات آگاه شوید ممکن است نقد شما رنگ دیگری به خود گیرد و در قضاوت شما تاثیر بگذارد.
تقریبا به اکثر سوالات مدیران رسانه پاسخ نداد و صحبت‌ها را با گفت‌و‌گو‌های کلی و مثال تمام کرد. از اینستاگرامش بیشتر از صداوسیمایی تعریف کرد که ده سال سکان دار‌اش بود. شاید پیش‌بینی می‌کرد که عملکرد ده ساله‌اش مورد نقد بخشی از اصلاح‌طلبان باشد اما پیش بینی این نقد گسترده را در یک جلسه با مدیران رسانه اعم از اصلاح‌طلب و اصولگرا نداشت.
عدم پاسخگویی‌اش، پرداختن به حاشیه‌ها و نصحیت کردن‌ها اما مانع نشد تا بحث‌ها ادامه پیدا نکند زیرا بعد از پایان جلسه در حیاط و پس از عکس‌های یادگاری هم بحث پیرامون عملکردش بر مدیریت رسانه ادامه داشت. بحث‌هایی با طعم نقدهایی تند و باز پاسخ‌های کلی این عضو شورای عالی فضای مجازی همراه بود. در حیاط هم مرتب اشاره می‌کرد کسی حرف‌هایش را رکورد نکند! کما اینکه در جلسه نیز مرتب می‌گفت این صحبت‌ها جایی نقل نشود، اما بازهم به مطلب خاصی اشاره نمی‌کرد. در جلسه‌ای از دوستی قدیمی‌اش با اصلاح‌طلبان از حجاریان و عبدا... نوری تا دوستی با اکبرگنجی که بار‌ها مورد نقد رسانه تحت مدیریتش بود خاطره نقل می‌کرد. اما هدیه ضرغامی برای خبرنگاران گزارش عملکردی بود که در کتاب «راوی صادق» چاپ و در مقابل صندلی هر نفر گذاشته شده بود. کتابی که نه نویسنده داشت و نه منتشر کننده معلوم بود و حتی نه مجوز! به ما می‌گفت درون سازمانی است، هر چند بیرون سازمان این کتاب را به اصحاب رسانه داد.
سال‌ها رفتار مدیران رسانه ملی به رسانه‌ها آموخته است که مدیران رسانه ملی چندان رسانه‌ای نیستند از لاریجانی تا سرافراز کمتر در رسانه‌ها حضور پیدا می‌کنند و خود را مقابل پرسش خبرنگاران قرار می‌دهند. اینکه آنها خود یک رسانه در اختیار دارند شاید یکی از دلایل بی‌نیازی آنها به رسانه‌ها و بهره‌گیری از فضای مجازی باشد. حال پس از مدت‌ها این فرصت برای یکی از مدیران پیشین سازمان صداو سیما فراهم شد تا با اصحاب رسانه و مدیران سایت‌های خبری بر سر یک میز بنشیند. هر چند به سوال‌ها پاسخ نداد و برای انتشار بسیاری از صحبت‌های خود را حذف کرد؛ اما برای کسی که ده سال مقابل هیچ رسانه‌ای غیر از رسانه خودش قرار نگرفته بود٬ می‌توانست شروع خوبی باشد.
در این دیدار، آقای ضرغامی از تشکیل این جمع استقبال کرد و آن را مایه برکت دانست. ایشان با اشاره به آیه‌ای از سورهٔ مبارکه زمر گفت: کسانی که در دنیا با هم کار جمعی می‌کنند، در قیامت هم به صورت جمعی محشور می‌شوند. ارزش کار جمعی خیلی بالاست. قانون سینرژی در مدیریت هم همین را می‌گوید که دو بعلاوه دو لزوماً چهار نمی‌شود بلکه می‌تواند خیلی بیشتر از آن باشد. به همین دلیل هم دعای دسته‌جمعی نتیجه و اثرش بالاست. شهید مطهری می‌گوید: هر کس که در این فضا قرار گیرد خود به خود به واسطه برقراری اتصال معنوی توسط جمع، خودش را بالا می‌کشد.
بنابراین جمع شما می‌تواند در سالهای آینده مایه نزدیکی و همکاری خوبی شود. نگاه فراجناحی؛ دوستانه و دلسوزانه نسبت به مسائل اجتماع و انقلاب در این جمع‌ها زیاد است.
عضو شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به این سؤال که چرا ایران در عرصه فضای مجازی کار چندانی انجام نداده است گفت: متأسفانه در طول ۴-۳ سال گذشته علیرغم تأکیدات رهبری معظم انقلاب و شرح وظایف مفصل ضمیمه احکام آقایان؛ اقدام قابل توجهی در حوزه صورت نگرفته است. شاید علت اصلی آن، عدم تشکیل جلسات اصلی خود شورا باشد که هر ۲ رئیس جمهور در این خصوص مقصرند و کم‌کاری کرده‌اند.
دولت موظف بود شبکه ملی اطلاعات را راه‌اندازی کند. در این صورت مردم می‌توانستند از پهنای باند و سرعت بالا استفاده کنند و خدمات موردنیاز خود را دریافت نمایند.
الان متأسفانه وقت مردم خیلی تلف می‌‌شود. ساعت‌ها برای اینترنت کم سرعت معطل می‌شوند؛ چرا؟!
وزارت ارتباطات هیچ منعی برای فروش پهنای باند قرار نداده است ولی مردم پس از خرید آن باز هم مشکل سرعت و دسترسی مناسب دارند!
علت هم این است که واسطه‌ها به جای share کردن محدود؛ متأسفانه کاربرهای بیشتری را خارج از استاندارد، شرکت می‌دهند و همین امر مجدداً باعث کندی استفاده از اینترنت می‌شود.
ضرغامی در ادامه در مورد اختلاف بین مرکز عالی فضای مجازی و وزارت ارتباطات اشاره کرد و گفت: متأسفانه اختلاف بر سر محل و ساختمان مرکزی فضای مجازی نیز از مشکلات سالهای قبل بود. این مسأله را باید دولت حل کند. من معتقدم که مرکز باید با قدرت تمام کار ستادی انجام دهد. کار قرارگاهی کند. همه دستگاه‌ها باید به او پاسخگو باشند. شاید در یک اتاق هم بتواند این کار را انجام دهد.
به هر حال خیلی وقت تلف شده است. به نظر من نباید شورا وارد این مسائل شود. حالا که خوشبختانه هماهنگی بین دولت و این مرکز با انتخاب رئیس جدید انجام شده است، باید منتظر نتیجه‌یاقدامات و عملکرد بود.
ضرغامی در مورد رابطه خود با رسانه‌ها گفت: من در طول ده سال و نیم مسئولیتم؛ هیچگاه از هیچ رسانه‌ای شکایت نکردم. به نظرم در حد خودش یک رکورد است. حتی از شکایت‌های فراوانی که قبل از مسئولیت من صورت گرفته بود صرف‌نظر کردم و همه آن‌ها را از محاکم قضایی پس گرفتم. متقابلاً هم باید رسانه‌ها رفتار عادلانه‌ای با رسانه ملی داشته باشند. به هر حال رعایت همه سلیقه‌‌ها با حفظ چارچوب‌های قانونی و به ویژه امنیتی مهم است. ممکن است من نسبت به انعکاس یک خبر خاص، نظرم کاملاً مثبتباشد ولی دستگاههای نظارتی و نهادهای رسمی جمع‌بندی دیگری را ارائه کنند. باید به آن توجه کرد. ضمناً نباید دائماً هم این اختلاف نظر را به رخ مردم بکشیم! همه ما در مقابل تصمیمات نظام و نهادهای رسمی مسئولیت داریم و باید مجری آن باشیم.
رئیس سابق سازمان صداوسیما در پاسخ به این سؤال که رابطه صداوسیما با دولت اصلاحات چندان خوب نبود اما با دولت احمدی‌نژاد بهتر برخورد کرد به گونه‌ای که در پایان دولت احمدی‌نژاد برای ایشان جشن تقدیر و تشکر برگزار کرد گفت: برای دولت اصلاحات و رئیس آن در پایان دولتشان، صداوسیما جشن تقدیر و تشکر برگزار کرد، اتفاقاً در کتاب «راوی صادق» که روایتگر تلاش‌های ما در ده سال گذشته بوده است همانطور که ما از رئیس دولت اصلاحات تقدیر و تشکری مفصل برگزاری کردیم با دولت آقای احمدی‌نژاد هم‌‌ همان برخورد را داشتیم. رابطه سازمان با رؤسای جمهور روشن و در چارچوب مشخصی است. اتفاقاً همین سؤال را آقای روحانی در جلسه هیأت دولت از من پرسید و گفت از کی، وقتی رئیس جمهوری می‌رود اینگونه از ایشان تجلیل می‌شود؟ من به آقای روحانی گفتم از رئیس دولت اصلاحات هم تجلیل شد. ایشان فرمودند نه؛ که وزرا تأیید کردند که چنین تقدیر و تشکری برای ایشان هم برگزار شد. اگر در سازمان باقی می‌ماندم برای آقای روحانی هم چنین مراسمی برگزار می‌کردم. ما در آغاز فعالیت دولت آقای روحانی به پیشواز ایشان رفتیم و اولین سخنرانی ایشان بعد از تحویل گرفتن دولت، در صداوسیما بود.
وی در ادامه درخصوص صداوسیما با دولت‌ها گفت: رابطه سازمان با دولت‌ها در چارچوب مشخصی است. رویکرد صداوسیما به عنوان رسانه ملی حمایت از همه دولت‌ها و در عین حال باز گذاشتن فضای نقد منصفانه بود. در مورد اینکه برخی می‌گویند ما از دولت احمدی‌نژاد به طور ویژه حمایت کردیم باید بگویم ما در دو سال اول دولت احمدی‌نژاد با ایشان مشکلات زیادی داشتیم. آنقدری که سایت‌های اصول‌گرا از ما انتقاد می‌کردند. اصلاح‌طلب‌ها چنین انتقادهایی را نمی‌کردند. یک زمانی همکاران ما در صداوسیما گزارش تهیه می‌‌کردند به عنوان مثال در مورد قیمت گوشت. آقای احمدی‌نژاد در هیأت دولت با ما برخورد می‌کرد که شما چرا گفتید گوشت شش هزار تومان است. گوشت الان کیلویی چهار هزار تومان است. من یک بار با ایشان بحث کردماکثر روزنامه‌های اصلاحطلب عکس من و احمدی‌نژاد را تمام قد مقابل هم در صفحه یک کار کردند. آنجایی که همه به نفعشان باشد همه حرف‌های ما را استفاده می‌کنند اما آنجایی که به ضررشان باشد یا یک بحث فکری داشته باشیم منتشر نمی‌کنند. یک زمانی آقای گنجی مقاله‌ای را در روزنامه جامعه منتشر کرده بود که در آن مقاله اندیشه آقای مطهری را با اندیشه خودش مقایسه و در ‌‌نهایت اینگونه نتیجه گرفته بود که مطهری هم صحبت‌های ایشان را تأیید می‌کند. من چون با آثار مطهری آشنا بودم ‌می‌دانستم که شهید مطهری حرف‌هایی که آقای گنجی بدان شکل در روزنامه جامعه نتیجه‌گیری کرده بود نگفته است، مقاله‌ای در جواب ایشان نوشتم اما نه روزنامه جامعه و نه دیگر روزنامه‌های اصلاح‌طلب حاضر به انتشار آن نشدند؛ در ‌‌نهایت آقای مسیح مهاجری بعد از مدتی در روزنامه جمهوری اسلامی مقاله من را منتشر کرد. بین ادعا و عمل همیشه فاصله است.
وی درخصوص آینده رسانه ملی گفت: در ماه‌های پایانی مسئولیتم؛ یک جمع کار‌شناسی در مورد آینده فنی رادیو و تلویزیون مطالعات فراوانی کرد. جمع‌بندی این بود که علیرغم اینکه سیستم ارتباطی به سرعت به سمت پهن‌باند حرکت می‌کند و در آینده TV هم یکی از سرویس‌های ارائه شده بر روی این باند خواهد بود، با این حال ارسال سیگنال از فرستنده‌های زمینی به صورت Broadcast کماکان حداقل در ۵ سال آینده با جدیت برقرار خواهد بود.
خوشبختانه سیستم پیشرفته MPEG۴ دیجیتال این امکان را به مردم می‌دهد که تصاویر را با کیفیت بسیار بالا مشاهده کنند که در برخی مواقع فرق چندانی با HD نمی‌کند. امروز هم فرستنده‌های دیجیتال در داخل کشور تولید می‌شود و از این نظر به خودکفایی کامل رسیده‌ایم. پروژه بزرگ و ملی گذار از آنالوگ به دیجیتال، علیرغم مشکلات فراوان اعتباری و مالی؛ با برنامه‌ریزی دقیق و زمان‌بندی مناسب پیش رفت و امروز مردم عزیزمان از ثمرات ارزشمند آن استفاده می‌کنند.
ضرغامی در مورد اهمیت محتوی در فضای مجازی گفت: محتوی اگر با بسته‌بندی علمی و دقیق تولید و ارائه شود؛ حرف اول را در جذب مخاطب خواهد زد. خوشبختانه از نظر تولید محتوا بسیار غنی هستیم. هم خود صداوسیما می‌تواند از آرشیو غنی خود استفاده کند و هم نهادهای مختلف دیگر و هم آحاد مردم با هدایت لازم. برخی آدم‌های بزرگ مثل شهید حسن طهرانی مقدم بهترین الگوی ما در «مدیریت داشته‌ها» هستند. او توانست با حداقل بضاعت ولی با بهره‌گیری از امکانات دستگاه‌ها و نهاد‌ها؛ پیچیده‌ترین پروژه‌های علمی را جلو ببرد و به نتیجه برساند. امروز کشور ما با برخورداری از موشک بالستیک دور برد امنیت کشور و منطقه را تضمین کرده است و این به برکت تلاش‌های این شهید بزرگوار است که تقریباً دست خالی ولی با هماهنگی دستگاههای برخوردار توانست کار را جلو ببرد. الان هم باید گروه‌های تولیدکننده محتوی؛ متناسب با اقتضائات فضای مجازی؛ از تولیدات گذشته استفاده کرده و نیاز کاربران را تأمین کنند.
رئیس سابق رسانه ملی در مورد اجتهاد رسانه‌ای گفت: معتقدم مدیر و تصمیم‌گیر رسانه‌ای باید بتواند به موقع و در زمان لازم؛ از اطلاعات و اخبار رسیده و تحلیلی که از شرایط جامعه و نیاز آنان دارد؛ به درستی استفاده کرده و جمع بندی مسئولانه خود را با شجاعت، رسانه‌ای کند. این یک مسأله کاملاً علمی؛ حرفه‌ای و عقلی است.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟