جمعیت واقعی مراسم تشییع آیت الله هاشمی چقدر بود؟

برخی رسانه ها جمعیت شرکت کننده در مراسم تشییع آیت الله هاشمی رفسنجانی را سه تا 4 میلیون نفر اعلام کرده اند. جالب آنکه حسینعلی امیری معاون پارلمانی ...
به بهانه شماره پیراهن نامألوف اشنایدرلین در اورتون

شماره‌ پیراهن‌های عجیب؛ از داویدز تا رونالدو و رونالدینیو + تصاویر

بازیکنان زیادی در دنیای فوتبال بوده و هستند که شماره پیراهن‌های‌شان با شماره‌های مألوفی که می‌شناسیم، متفاوت بوده است.


بهترین گوشی‌های بازار با قیمت 1 تا 1.5 میلیون تومان

اگر به دنبال خرید یک گوشی هوشمند هستید این روزها نیازی به خرج بیش از یک و نیم میلیون تومان ندارید و معمولاً می‌توان در این بازه قیمتی محصولاتی ...


جلسه وزیر کشور با آیت‌الله جنتی درباره رد صلا

جلسه وزیر کشور با آیت‌الله جنتی درباره رد صلا

سیاست | سه شنبه ۳۱ شهريور ۹۴ ساعت ۱۲:۱۲ | نسخه چاپي

جلسه می‌گذارد، رایزنی می‌کند و تغییر می‌دهد. دیروز رحمانی‌فضلی میزبان استانداران کشور بود، میزبانی که آخرین اتمام‌حجت‌هایش را با مهمان‌هایش انجام داد.

به گزارش اعتماد، درست یک شب قبل از گردهمایی استانداران در وزارت کشور بود که خبر برکناری استاندار کرمانشاه منتشر شد و همزمان با آن شایعات برکناری استاندار قزوین نیز به گوش رسید.

هرچند سخنرانی وزیر برای استاندارانش پشت درهای بسته و بدون حضور خبرنگاران انجام شد اما با توجه به تغییراتی که در وزارت کشور انجام شده، به نظر می‌رسد وزیر با نمایندگان دولت در استان‌ها صحبت‌های جدی داشته و آخرین اخطارها را به آنها در مورد انتخابات داده باشد.

با نزدیک شدن به انتخابات اسفند ماه، وزارت کشور وارد فاز جدیدی از فعالیت‌های خود شده است که در این فاز بی‌شک یکی از مهم‌ترین مسائل مد‌نظرش؛ امنیت و سلامت انتخابات خواهد بود که تنها با همراهی مردان دولت در استانداری‌ها و فرمانداری‌های سراسر کشور میسر خواهد بود.

٣١ استاندار کشور دیروز به وزارت کشور آمدند تا در جلسه‌ای شرکت کنند که بی‌شک مهم‌ترین محورهایش برگزاری انتخاباتی سالم و تعامل با شورای نگهبان برای تاییدصلاحیت‌ها بوده است. حساسیت شخص وزیر کشور روی این دو مساله در چند ماه گذشته در حرف‌هایش بسیار روشن و واضح و بارها بر آن تاکید کرده است.

دیروز هم در پاسخ به «اعتماد» به این موضوع اشاره کرد که وزارت کشور در زمینه تایید صلاحیت‌ها تعامل خوبی را با شورای نگهبان آغاز کرده است و با کمترین اختلاف‌نظر نه‌تنها مساله تاییدصلاحیت‌ها که همه موضوعات را پیش می‌برند.

پرواضح است که استانداران دیروز به خوبی این موضوع را درک کردند که اگر در پیشبرد سیاست‌های دولت کوچک‌ترین اهمالی به خرج دهند در کنار رفتن‌شان هیچ شکی وجود نخواهد داشت حتی در شب انتخابات، این موضوع را وزیری به اثبات رسانده که در شب جلسه مهمش با استاندارانش یکی از استاندارانش را عزل کرده است.

از تغییر استانداران تا رایزنی با شورای نگهبان

دیروز اما شاید مهم‌ترین سوال خبرنگاران از وزیر کشور و قائم مقامش در مورد تغییری بود که در ساعت‌های پایانی روز یکشنبه منتشر شده بود و آن برکناری استاندار کرمانشاه بود. از آنجایی که حسینعلی امیری پیش‌تر اعلام کرده بود که وزارت کشور یک ارزیابی سراسری از استانداران و فرمانداران را آغاز کرده است، ظن این موضوع می‌رفت که این برکناری بی‌ربط به این ارزیابی‌ها نباشد، ارزیابی‌هایی که مهم‌ترین معیارش همراه و همگام بودن با سیاست‌های دولت است.

حسینعلی‌امیری اما در میان خبرنگاران این تغییر در استانداری کرمانشاه را بدون دلیل خاصی بیان کرد و گفت: در جمع‌بندی‌های صورت گرفته با توجه به اینکه خانواده استاندار کرمانشاه در تهران حضور داشتند مجموعا به این نتیجه رسیدند که آقای رضایی تغییر یابد و آقای رازانی که سابقه کار در بخش‌های مختلف وزارت کشور، بنیاد شهید و استانداری کردستان را دارد به عنوان استاندار کرمانشاه منصوب شود.

قائم‌مقام وزیرکشور ادامه داد: استاندار سابق کرمانشاه نیز فرد بسیار خوبی است که از زحمات وی تشکر می‌کنیم و این جابه‌جایی‌ها یک اقدام معمول و متعارف است. وزیر کشور اما روشن‌تر از قائم مقام خود در این مورد صحبت کرد و در پاسخ به این سوال «اعتماد» که آیا این برکناری درراستای همان ارزیابی‌هایی است که پیش‌تر در موردش صحبت شده بود ضمن تایید این موضوع که این تغییر درراستای ارزیابی‌ها صورت گرفته گفت: در مورد استانداران ما ارزیابی‌های مختلفی را انجام می‌دهیم و اگر به این نتیجه برسیم که جابه‌جایی استانداران و فرمانداران می‌تواند موثر باشد این اقدام را انجام می‌دهیم؛ شرایط استانداران در تصمیم‌گیری ما موثر است.

وی ضمن تشکر از استاندار سابق کرمانشاه تصریح کرد: اسدالله رازانی، استاندار جدید کرمانشاه فردی باتجربه و دارای برنامه برای استان کرمانشاه است که می‌تواند موثرتر عمل کند. نکته‌ای که در این میان مبهم است، این است که این تغییر بر مبنای کدام معیار ارزیابی‌ها انجام شده است.

اینکه آیا استاندار کرمانشاه نتوانسته بود آن‌طور که مطلوب دولت است با سیاست‌های دولت همراه شود یا اینکه مسائل مدیریتی باعث این برکناری شده است. نکته قابل توجه دیگر این است که استاندار کرمانشاه جزو کسانی بود که در دولت جدید منصوب شده بود و برخلاف اینکه بسیاری در این روزها انتظار تغییر مدیرانی را دارند که از دولت قبل باقی مانده‌اند اما با تغییر مدیری روبه‌رو می‌شویم که اتفاقا منصوب دولت خود حسن روحانی است و این نکته ممکن است برخی را با این سوال رو‌به‌رو کند آیا مدیرانی که از دولت قبل باقی مانده‌اند و با وجود اینکه چند ماه از ارزیابی که وزارت کشور گفته است گذشته و هنوز بر سر کار هستند آیا می‌توان گفت که آنها با سیاست‌های دولت همراه شده‌اند یا خیر؟ و اینکه این ارزیابی‌ها تا کی قرار است ادامه پیدا کند؟

حسینعلی امیری به «اعتماد» گفت: زمان پایان این ارزیابی‌ها به هیچ‌وجه مشخص نیست و همچنان ادامه دارد و وزارت کشور هر زمان احساس کند باید در جایی تغییری را انجام دهد این کار را خواهد کرد حتی اگر در شب انتخابات باشد.

در هر صورت نکته‌ای که مهم است این است که کلیدی‌ترین وزیر حسن روحانی در سیاست داخلی با توجه به اینکه وظیفه برگزاری دو انتخابات مهم را در اسفندماه بر دوش دارد بسیار جدی است تا بتواند از نیروهایی استفاده کند که نه تنها همراه سیاست‌های دولت باشند بلکه توان این را داشته باشند که در عرصه مدیریتی هم سیاست‌های دولت را به نحوی که مطلوب‌شان است پیاده‌سازی کند.

با این حساب شاید بتوان گفت در روزها و هفته‌های آینده هم منتظر تغییراتی در وزارت کشور باشیم. اما نباید از نظر دور نگه داشت که در میان همه کارهای ریز و درشتی که در روزهای منتهی به انتخابات بر دوش وزارت کشور است موضوع دیگری هم است که مورد توجه افکار عمومی است و آن مساله تعامل با شورای نگهبان بر سر تایید صلاحیت کاندیداهای انتخابات اسفندماه است.

وزیر کشور پیش از این گفته بود که همه تلاش خود را به کار خواهد بست تا در این مورد طی جلساتی که خواهند داشت با شورای نگهبان تعامل داشته باشند و حتی گفته بود ممکن است شخص رییس‌جمهور هم در این مورد پای به میدان بگذارد؛ صحبتی که برای بسیاری از فعالان سیاسی دلگرم‌کننده بود.

دیروز وزیر کشور اما در پاسخ به سوال «اعتماد» در این مورد ضمن تایید اینکه این جلسات آغاز شده است، گفت: شخصا جلسات متعددی با آیت‌الله احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان داشته‌ام. وی یادآور شد: بیشتر ارتباط وزارت کشور با شورای نگهبان در سطح کارشناسان است که

کارشناسان این وزارتخانه تعامل خوبی با کارشناسان شورای نگهبان دارند. وزیر کشور ادامه داد: حسینعلی امیری، قائم مقام وزیر کشور در امور مجلس رابط این وزارتخانه با شورای نگهبان است که این موضوع منجر شده با کمترین اختلاف‌نظر موضوعات را پیش ببریم.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها: حشمتیان ،

دیدگاه شما چیست؟