مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که همجوار با اطاق های عمل بوده اقدام به ساخت بخش های آنژیوگرافی ،icu oh ...


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا ...


مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که همجوار با اطاق های عمل بوده اقدام به ساخت بخش های آنژیوگرافی ،icu oh ...


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


لوکس‌ترین پیکان ایران!

در تصویر زیر لوکس‌ترین پیکان ایران را می‌بینید.


۱۰ علت تنفر از عربستان از نگاه یک آمریکایی

۱۰ علت تنفر از عربستان از نگاه یک آمریکایی

جهان | شنبه ۱۶ آبان ۹۴ ساعت ۱۰:۲۴ | نسخه چاپي

سایت خبری پایش: دوماه قبل در سپتامبر ۲۰۱۵ وقتی اعلام شد عربستان سعودی به ریاست پنل اصلی حقوق بشر در سازمان ملل انتخاب شده، بسیاری از ناظران بین المللی شگفت زده شدند. به معنای دقیق تر٬ این کار به مانند سپردن ریاست یک دادگاه به یک آدمکش واقعی است. عربستان سعودی به خاطر آنکه به زنان اجازه رانندگی نمی دهد انگشت نما بوده و بسیار وقیحانه قوانین مربوط به آزادی بیان را نادیده گرفته و مخالفان خود را به بدترین شکل ممکن سرکوب می کند. در تازه ترین این سرکوب ها، رژیم سعودی، شیخ باقر النمر، از رهبران مخالف شیعه را به اتهاماتی واهی به اعدام محکوم کرده و راه هرگونه اعتراض به این سیستم خودکامه را بسته است. زیر پا گذاشتن حقوق بشر در عربستان اما هیچ انتقادی را در غرب بر نمی انگیزد.

به گزارش سایت خبری پایش، با آنکه رسانه های غربی هر از گاهی گزارش های تکان دهنده ای از سیستم سرکوب رژیم سعودی منتشر می کنند ولی مقامات این کشورها به حمایت خود از ریاض ادامه داده و در مضحک ترین این حمایت ها، عربستان را به ریاست پنل اصلی حقوق بشر در سازمان ملل انتخاب کرده اند. این اتفاق حتی در آمریکا و اروپا نیز با حیرت و تمسخر رسانه ها مواجه شده و گزارش های مختلفی در نقد آن منتشر شده است. آنچه در پی می آید ترجمه مقاله ای است که 10 دلیل تنفر از رژیم سعودی در جهان را از نگاه یک نویسنده آمریکایی برشمرده است.

vspace=5px

1.اعدامهای ناعادلانه
عربستان سعودی در سال 2015 بیش از ۱۰۰ نفر را اعدام کرد. روش عربستان اغلب روشی بسیار ددمنشانه است. آنها این احکام را در میادین عمومی شهر و اغلب با شمشیر مخصوصِ این کار برای گردن زدن اجرا می کنند. در اغلب موارد٬ جنازه فرد برای عبرت سایرین زیر آفتاب می ماند تا بپوسد. بر طبق گزارشهای خبرگزاری Daily Beast ٬ در مقایسه با میزان احکام اجراشده بین عربستان و داعش در سوریه (ISIS) در هشت ماه اول سال ۲۰۱۵, عربستان افراد بیشتری را گردن زده است.
مجرمان در اغلب موارد حق تماس با وکیل نداشته و مخفیانه به جرم شان رسیدگی می شود. از طرفی باید تحت «شکنجه» اعتراف کنند. برخی مواقع٬ به آنها گفته نمی شود که جرمی مرتکب شده اند. بچه ها هم به مانند افراد بزرگسال و گاهی با روش های بسیار وحشتناک محاکمه می شوند.

width=618

2.مصلوب کردن مخالفان
در سال ۲۰۱۲ ٬ علی النیمر ۱۷ ساله خانه را ترک کرد و در اعتراضات طرفداران دموکراسی به گروهی متأثر از جبهه بهار عربی در منطقه شیعه نشین خود یعنی قطیف پیوست. معلوم نیست بعد از آن چه اتفاقی رخ داد. شواهد نشان می دهد که علی به راحتی به دسته راهپیمایان پیوست. دولت سعودی می گوید که او در اعتراض، یک کوکتل مولوتف پرتاب کرد. هر آنچه که رخ داد نتایج مشابهی به همراه داشت. او به اعدام محکوم شد و از اواخر سپتامبر ۲۰۱۵ ٬ علی در آستانه آن است تا به خاطر فعالیتهایش مصلوب شود.
در اکثر موارد٬ جرائمی مانند این شکل نمادین پیدا می کند. در مورد جرم علی باید گفت که به طرز رعب آوری حقیقت دارد و قرار است این اتفاق بیفتد. برای اینکه عاقبت فعالیت او آیینه عبرت دیگران شود٬ دولت سعودی حکمی صادر کرد که طی آن جنازه بی سر او باید بر صلیبی آویخته و در معرض عموم قرار گیرد. اگر نمونه های قبلی مصلوب کردن در پادشاهی سعودی در گذر زمان محقق شده اما حالا اعضای مجمع عمومی سعودی بیشتر مایلند تا شاهد قطع عضو او باشند.
از آنجایی که علی٬ برادرزاده شیخ النمر، رهبر شیعیان عربستان است٬ گمانه زنی ها مبنی بر اجرای این حکم درباره او بسیار زیاد شده است. این مسئله باعث شده تا بسیاری بر این عقیده باشند که سرنوشت وحشت بار او کم و بیش باید در قالب مجازات یک مجرم و ارسال پیامی به عمویش صورت گیرد.

../../files/photos/original/alalam_635787445151815651_25f_4x3-446.jpg

نظریه انتقام از خانواده النمر در حالی قوت می گیرد که رژیم سعودی این نوجوان را به دلیل شرکت در اعتراضات صلح آمیز به اعدام محکوم کرده در حالی که یک جوان دیگر را که به گروه تروریستی داعش پیوسته بود، به بهانه اینکه وی اغفال شده تبرئه کرده است.

پدر علی محمد النمر که فرزندش را بعد از گذشت سه ماه از دستگیری ملاقات کرده بود از شکنجه علی در زندان سخن گفت و افزود ، علی را در حالی ملاقات کردم که صورتش کبود بود و چند دندان و بینی او شکسته بود و مشکلات جسمی بسیاری داشت و با وجود شکایت از رنج جسمی اجازه ندادند هیچ پزشکی او را معاینه کند.

مقامات سعودی حتی اجازه ندادند در جلسات دادگاه علی خانواده و وکیل وی حضور داشته باشند.

vspace=5px

3. نداشتن حق آزادی بیان
فکر می کنید آخرین باری که درباره اعتقاد شخصی خودتان صحبت کردید چه زمانی بود؟ شاید نظری در این باره در اینترنت داده یا چیزی به دوستی گفته اید. بسیار خوب٬ آیا می توانید این صحنه را مجسم کنید که در عربستان سعودی٬ شما به خاطر مخالفت با اعتقادات پادشاه, تروریست محسوب می شوید؟
به گزارش پایش، از سال ۲۰۱۴ ٬ پادشاهی عربستان صحبت درباره اعتقادات شخصی را به هر طریقی غیرقانونی اعلام کرده است. اگر این کار بسیار علنی انجام شود شما به عنوان تروریست دستگیر و شکنجه خواهید شد. این تنها یک نمونه از جنگ سنگدلانه و وحشیانه عربستان سعودی با آزادی بیان است.
برخی مواقع مقیاس این جنگ از مرزهای پوچی هم فراتر می رود. در آوریل ۲۰۱۵ ٬ یک روزنامه نگار طرفدار اصلاحات در سایت الوطن آنلاین به خاطر تخلف اینترنتی جریمه و هفت روز را در زندان گذراند. جرم او٬ نوشتن مقاله ای درباره تقلیل قدرت در زندان های سعودی بود.
از آن بدتر٬ وبلاگ نویس طرفدار اصلاح طلبی به نام رائف بدوی بود که به خاطر «بیان اعتقادات شخصی» به ۱۰ سال زندان و ۱۰۰۰ ضربه شلاق و پرداخت ۱ میلیون ریال سعودی جریمه محکوم شد.
پادشاهی عربستان یکی از حادترین سیستم های فشار بر آزادی مطبوعات در جهان است. با توجه به گزارش ها حتی افغانستان و مکزیک (جایی که پیوسته روزنامه نگاران به قتل می رسند) آزادی مطبوعات بیشتری از عربستان دارند.

vspace=5px

4.عربستان یکی از مخوف ترین حکومت های نظامی را در دنیا دارند
در نوامبر سال ۲۰۱۴ ٬ مخلف بن داهام الشماری از سوی دولت عربستان دستگیر شد. جرم او برگزاری نشست های غیررسمی خصوصی و توئیت کردن آنها در توئیتر بود و دولت جرم او را «همکاری با شیعیان» عنوان کرد. به خاطر همین او به دو سال زندان و ۲۰۰ ضربه شلاق محکوم شد.
در سال ۲۰۱۳ یکی از فعالان حقوق بشر به خاطر «افترا به پادشاهی» به هشت سال زندان محکوم شد. دیگران هم به خاطر کمک به زنان برای فرار از دست شوهرانی که آنها را مورد سوءاستفاده قرار می دادند یا به خاطر لایک کردن پست هایی در فیسبوک که باعث ترویج دموکراسی می شد به زندان افتادند.
در نواحی شرقی٬ اقلیت شیعه اغلب به خاطر بی اساس ترین بهانه ها مورد سوءاستفاده و شکنجه قرار می گیرند. مثلا یک بار زنی فقط به خاطر فرستادن متنی حاوی اطلاعاتی درباره خدمات مذهب شیعه در ملاء عام شلاق خورد.
این رژیم پادشاهی یکی از مخوفترین حکومت های نظامی در جهان محسوب می شود. در رتبه بندی جهانی سال ۲۰۱۵، عربستان سعودی به خاطر رفتارهایش امتیاز ۷/۷ بدست آورد که بالاترین رقم ممکن است. این امتیاز عربستان را هم ردیف ازبکستان٬ ترکمنستان و کره شمالی در حوزه آزادی شهروندی قرار داد.

vspace=5px

5.سوء استفاده از کارگران مهاجر
به مانند بسیاری از کشورهای حاشیه خلیج فارس٬ محور نیروی کار در عربستان٬‌ مهاجران هستند. حداقل ۹ میلیون کارگر خارجی در این کشور زندگی می کنند که در بخش های مختلف اعم از بخش ساختمانی تا فرآورده های نفتی (پتروشیمی) و خدمات فعالیت می کنند. آنها تقریبا نیمی از نیروی کار این کشور را تشکیل داده و این باعث شده که سیستم پادشاهی این کشور به قدرت اقتصادی بزرگی در دنیا تبدیل شود. در عوض٬ دولت با حالت انزجار و تحقیر با آنها برخورد می کند.
با استفاده از سیستم کفالت برای ضمانت٬ ورود کارگران منوط به اجازه کارفرمایان آنها در عربستان می شود. هر غیرعربی که بخواهد شغل عوض کرده یا این کشور را ترک کند نیاز به رضایت مکتوب کارفرمایش دارد. این یعنی به راحتی می توان در این سیستم سوءاستفاده انجام داد. کارفرمایان اغلب پاسپورت کارگران را از آنها گرفته و دستمزدشان را نمی پردازند و مهاجران را مجبور می کنند که بر خلاف خواستشان تن به کار دهند. از آنجایی که کارگر نمی تواند کارفرمای خود را عوض کرده یا کشور را ترک کند٬ معمولا در وضعیت برده وار کارگری گیر می کند و آن دسته از کارگرانی که به مأموران شکایت می کنند به جرم «جادوگری» دستگیر می شوند.
برای کارگران زن در صنایع داخلی٬ شرایط به مراتب بدتر است. سازمان دیده بان حقوق بشر موارد متعددی را درباره سوء استفاده جنسی و فیزیکی٬ گرسنگی و یا حبس های اجباری گزارش داده است. از آنجایی که مهاجران حق و حقوق کمی داشته یا اصلا حقی ندارند٬ پلیس به ندرت علیه افراد متجاوز یا سایر افرادی که از کارگران زن خود سوءاستفاده می کنند اقدامی انجام می دهد. کمیته های حراست از شهروندان بی آنکه مهاجران را بگردند به آنها حمله می کنند. در یک مورد، سه اتوپیایی توسط دسته ای از اوباش کشته شدند و پلیس هم همانجا ایستاده بود و صحنه را نظاره می کرد.

vspace=5px

6.دیپلمات های مجرم
دیپلماتهای عربستان از مصونیت سیاسی خود برای فرار از مجازات هرگونه جرمِ فجیعی استفاده می کنند. طی سالها٬ تعداد زیادی از دیپلمات های عربستان در کشور میزبان مرتکب جرائم وحشیانه ای شدند و بعد با استفاده از قانون مصونیت سعی کردند تا از مجازات فرار کنند.
در سپتامبر ۲۰۱۵ ٬ دیپلماتی که در دهلی کار می کرد دو دختر نپالی را ربوده٬ آنها را کتک زده و گرسنه نگه شان داشت. این دیپلمات و هفت مرد دیگر هم به طور دسته جمعی به این دختران تجاوز کردند. این عذاب جسمی آنها حدود ۱۵ روز طول کشید. وقتی مقامات دهلی از این مسئله باخبر شدند٬ دیپلمات ها سریعا به سفارت خانه عربستان گریختند و خواستار مصونیت سیاسی شدند. در موارد این چنینی٬ این افراد هرگز به خاطر جرم شان محکوم نمی شوند.
شاید باورپذیر نباشد اما باید گفت که این کثیف ترین جرمی نبوده که دیپلماتهای عربستان مرتکب شده اند. در سال ۲۰۰۴ ٬ یک دیپلمات ۴۱ ساله که برای ماموریت به لندن اعزام شد به جرم تجاوز به یک دختر ۱۱ ساله دستگیر شد. یک بار دیگر٬ قانون مصونیت او را از افتادن در زندان نجات داد. در دهه ۸۰ میلادی٬ یک شاهزاده سعودی که در میامی زندگی می کرد گروهی از کارگران را به عنوان «برده های واقعی» نگه داشت و تنها زمانی که پلیس می خواست دستگیرش کند فرار کرد. یک بار دیگر٬ سیستم پادشاهی حافظ جان او شد.
با حمایت از دیپلمات های متجاوز، عربستان سعودی عملا به تمام دنیا زبان درازی می کند.

vspace=5px

7.جنایت های جنگی رعب انگیز
در ماه مارس ۲۰۱۵ ٬ دولت سعودی ائتلافی از نیروهایش را برای حمله هوایی به کشور همسایه و مظلومِ یمن اعزام کرد.
دولت سعودی اعلام کرد که هدف آنها٬ اشغال کل منطقه تحت محاصره شورشیان «سعدا» است. حملات هوایی همه چیز را از بین برد؛ از مساجد باستانی و تأسیسات پتروشیمی گرفته تا رستورانها٬ خانه ها و مراکز خرید. به نظر می رسد که برای تشدید این حملات، عربستان از بمب های خوشه ای هم استفاده کرده باشد.
موشک هایی که از راه دور پرتاب شده و بمب های کوچکی را بر فراز یک منطقه وسیع ریخته تا منفجر شوند. معروف است که این بمب ها ممکن است روزها و گاهی سالها بعد هم منفجر شوند. متأسفانه زمانی که این بمب ها عمل کرده و منفجر می شود افرادی که در اطراف این بمب ها جان می دهند اغلب غیرنظامی هستند. سازمان عفو بین الملل در این باره واکنش نشان داده و می گوید استفاده از بمب های خوشه ای جنایت جنگی محسوب می شود.
در همان زمان٬ محاصره یمن توسط عربستان این کشور را در آستانه گرسنگی و قحطی قرار داد. کشتی هایی که حامل غذا و کمک بودند بدون حساب و قانون خاصی متوقف شدند و این باعث شد تا ۱۰ میلیون نفر در جولای سال ۲۰۱۵ دچار عدم مصونیت غذایی شوند.
در اواسط سپتامبر ۲۰۱۵ ٬ تعداد افرادی که در آستانه گرسنگی قرار داشتند به ۱۲ میلیون نفر رسید. آب و دارو هم دیگر کم شد. سخنگوی کمپین «نجات کودکان یمنی» در گفتگو با ایندیپندنت گفت این محاصره باعث بوجود آمدن بزرگترین بحران انسانی در جهان شده است.

vspace=5px

8.آپارتاید جنسیتی
همه ما می دانیم که عربستان سعودی به زنان اجازه رانندگی نمی دهد. همچنین داستان های زیادی درباره زنانی که نتوانستند جایی کار کنند شنیده ایم اما تبعیض جنسیتی در جامعه عربستان چیزی فراتر از مشتی محدودیت های مخفی است. شاهزاده سحر دختر پادشاه سابق عربستان که سالهاست در خانه زندانی است آن را «آپارتاید جنسیتی» نامیده است.
به گزارش پایش، زنانی که در برابر قوانین شدیدا جنسیتی این کشور به دنبال حقوق خود باشند٬ تحت آزار قرار گرفته٬ بازداشت یا زندانی شده و یا ممکن است اتفاقات بدتری برایشان بیفتد. در دسامبر سال ۲۰۱۴ ٬ دو زن حین رانندگی به جرم تروریست بودن دستگیر و به زندان افتادند. در موردی دیگر٬ سوآد الشماری به خاطر فرستادن یک توئیت معمولی درباره انتقاد از سیستم مردسالارانه دستگیر شد.
با این حال پادشاهان عربستان تحت این سیستم مرارت های زیادی را پشت سر گذاشته اند. شاهزاده سحر همراه با سه خواهرش چند سال است که در حبس خانگی به سر می برد. هر چهار نفر آنها به مواد معتاد شده٬ محروم از غذا و آب بوده و از سوی پدر خود امیرعبدالله مورد مجازات قرار گرفته اند. ظاهرا جرم آنها٬ پیش کشیدن موضوع حقوق زن بوده است. پدر آنها بعدها در بستر مرگش گفت که «یکی از حامیان حقوق زنان» است!

vspace=5px

9.خاستگاه تروریسم
مذهب رسمی عربستان سعودی٬ وهابیسم است. وقتی افراد درباره افراطی گرایی بحث می کنند٬ معمولا منظورشان همین شاخه بوده که در واقع جنسیت ها را تفکیک می کند و سایر مذاهب (در واقع سایر گرایشهای اسلام) را نامشروع می شمرد. در سال ۲۰۱۳ ٬ پارلمان اروپا وهابیون را خاستگاه اصلی تروریسم جهانی نامید.
در حالی که دولت عربستان از دلار آمریکا حمایت و تغذیه می شود٬ برای اشاعه وهابیسم در سرتاسر دنیا هزینه های هنگفتی می پردازد. در ۳۰ سال اخیر٬ پادشاهی عربستان ۱۰۰ میلیارد دلار برای ارتقاء این سیستم افراطی خرج کرده٬ چیزی حدود ۱۴ برابر هزینه ای که شوروی برای گسترش کمونیسم طی ۷۰ سال پرداخت. در غرب٬ این قضیه مثل دادن تفویض قدرت به کلیسای «باپتیست وستبورو» برای تضعیف کلیسای کاتولیک و متحد کردن اعضای کلیسای انجیلی بود که به خاطر آن وبسترو توانست تفاسیر جامعه ستیزانه اش را از مسیحیت بر روی هرکسی اعمال کند.
به علاوه٬ بسیاری از مقامات جهان نسبت به این نظام پادشاهی که به طور جدی سلاح و بودجه در اختیار گروه هایی قرار می دهد که با هم یکی می شوند و گروهی مثل داعش را شکل می دهند مظنون هستند. در سال ۲۰۰۹ هیلاری کلینتون عربستان سعودی را «شاخص ترین منشأ تأمین بودجه گروه های تروریست در سرتاسر جهان» نامید. همچنین سعودی ها را «خاستگاه تروریسم» لقب داد. مقاماتِ رسمی که در تاریخِ ۱۱/۹ طرح پرسش کنگره را برگزار کردند مدعی هستند که این طرح که در ۲۸ صفحه تنظیم شده نشان می دهد که پادشاهی سعودی در تأمین بودجه این حمله تروریستی شریک جرم آمریکا بوده است.

vspace=5px

10.شریک جرمی به نام غرب
وقتی اخیرا اعلام شد که عربستان سعودی به ریاست پنل بین المللی حقوق بشر در سازمان ملل منصوب شد٬ رهبران غربی برای تبریک گفتن به عربستان پیشدستی می کردند. ایالات متحده به طور رسمی از این خبر استقبال کرد و خلاصه اینکه٬ عربستان همچنان می تواند با حمایت غرب تروریسم را اشاعه دهد و مرتکب جنایتهای جنگی شود.
در اوائل سپتامبر ۲۰۱۵ ٬ پنتاگون با فروش یک میلیارد دلار تسلیحات به عربستان سعودی موافقت کرد٬ این در حالی بود که شواهد محکم و قانونی نشان می داد سلاح های ایالات متحده برای کشتار غیرنظامیان و جنایت های جنگی در یمن استفاده می شود. ضمنا بریتانیا با دولت سعودی٬ یک قرارداد تجاری ۱۵ میلیاردی یک ساله می بندد. برای مفتخر ساختن شاه عبدالله٬ آنها بعد از مرگ او در ژانویه ۲۰۱۵ ٬ پرچم دولت را به حالت نیم افراشته به اهتزاز درآوردند. کشور فرانسه هم میلیاردها دلار سلاح نظامی به عربستان فروخت و از نظام پادشاهی آن به عنوان «متحدی ارزشمند» نام برد.
نتیجه هزینه تمام این پولها٬ جهانی است که دولتمردان غرب در آن هرگز از سیاست های عربستان انتقاد نمی کنند٬ حتی اگر بخواهد تروریسم٬ کشتار غیرنظامیان و ظلم و جور بر مردمانش را افزایش کند. در حالی که دولت سعودی سعی در بی ثبات کردن منطقه دارد٬ رهبران غربی برای تمجید و ستایش از آن صف می کشند و سران خودکامه این دولت را اصلاح گران کبیر می نامند. مادامی که دولت های غربی چنین راهی را پیش بگیرند٬ تنها می توان انتظار داشت که اوضاع در خاورمیانه بدتر شود.
منبع:  listverse.com

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟