پرونده قتل وکیل جوان پیچیده ترشد/مادرمقتول:پسرم مبتلا به سرطان بود

مادر وکیل جوان که در توطئه‌ای شوم به قتل رسیده است، منکر آشنایی پسرش با عامل جنایت شد. این درحالی است که متهم به قتل در بازجویی‌ها اعتراف کرده ...


اردوغان از رفراندومی دیگر در ترکیه خبر داد

ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری ترکیه پس از پیروزی رای "آری" در انتخابات که قدرت‌هایش را توسعه می‌دهد، تاکید کرد، زمان آن رسیده که ترکیه احیای ...


آغاز اعلام شماره حساب برای دریافت سود سهام عدالت

رئیس سازمان خصوصی سازی از آغاز دریافت شماره حساب شبا از سوی مشمولان سهام عدالت خبر داد و گفت: این شماره از نیمه شب سه شنبه هفته جاری(نخستین دقایق ...


مدیریت پایتخت در دست ثروتمندان نوکیسه؛ تهران یک سیاه‌چاله است

رئیس کمیسیون محیط‌زیست شورای شهر تهران می‌گوید: تهران یک سیاه چاله است. به دنبال خارج شدن شورا از مسیر تخصصی، شهرداری دچار انحراف و خطا شده ...


میکرفون عارف برای اولین‌بار در مجلس باز شد/حصر در شان نظام نیست/تاکید برعدم دخالت نظامیان درانتخابات

رییس فراکسیون امید مجلس گفت: برجام موفقیت بزرگ برای تمام ارکان نظام است و از تخریب و همچنین معرفی آن به عنوان تنها نسخه شفا بخش باید پرهیز شود.


دادگاه بابک زنجانی، علنی یا غیرعلنی؟

دادگاه بابک زنجانی، علنی یا غیرعلنی؟

اقتصاد | سه شنبه ۲۴ شهريور ۹۴ ساعت ۱۷:۲ | نسخه چاپي

١١ مهر نزدیک می‌شود؛ روزی که به عنوان موعد محاکمه متهم بزرگ نفتی اعلام شده است. در همین رابطه رئیس کل دادگستری استان تهران گفته است: «دادگاه بابک زنجانی در موعد مقرر (۱۱ مهر‌ماه) برگزار می‌شود و رئیس دادگاه تاکنون نظر جدیدی درباره تغییر زمان برگزاری نخستین جلسه دادگاه اعلام نکرده است».
به نوشته روزنامه شرق، غلامحسین اسماعیلی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا با درخواست وکیل بابک زنجانی مبنی بر استمهال برای برگزاری جلسه دادگاه موافقت شده است؟ گفت: «کیفرخواست این متهم طولانی و ممکن است در ضمن یکی، دو، سه روزی که قرائت می‌شود، وکلای متهم هم بتوانند پرونده را دقیق مطالعه کنند و زمینه ادامه رسیدگی فراهم شود». او افزوده است: «تغییر در زمان برگزاری نخستین جلسه دادگاه به نظر شخص رئیس دادگاه بستگی دارد که تاکنون نظر جدیدی ابراز نشده است».
نکته‌ای که در هفته‌های اخیر بسیاری بر آن تأکید کرده‎اند، برگزاری علنی دادگاه زنجانی بود. پیش‌از‌این نعمت احمدی، وکیل دادگستری، به «شرق» گفته بود: «دادگاه زنجانی براساس مبانی حقوقی بی‌شک علنی برگزار خواهد شد و غیرعلنی‌بودن دادگاه شرایط ویژه‌ای می‌طلبد؛ اینکه علاوه بر قاضی، دادستان نیز باید تشخیص دهد دادگاه غیرعلنی باشد؛ اما بررسی حقوقی من در این پرونده تخلف تاریخی زنجانی نشان می‌دهد هیچ تبصره‌ای برای غیرعلنی‌بودن دادگاه وجود ندارد».
رسول کوهپایه، وکیل بابک زنجانی، نیز خواهان برگزاری جلسه علنی دادگاه شده و گفته بود: «تشخیص با قاضی دادگاه است و هنوز در این زمینه پیش‌بینی خاصی صورت نگرفته است؛ اما به عنوان وکیل زنجانی، امیدوارم جلسه دادگاه علنی برگزار شود تا بعد از دو سال که موکلم در معرض اتهام بوده است، بتواند در فضایی علنی از خود دفاع کند. به‌طور کلی اگر جلسه علنی برگزار شود، هم خوشحال خواهم شد و هم استقبال می‌کنم».
حسین دهدشتی، نماینده مجلس، نیز به «شرق» گفته بود بی‌شک در جلسه دادگاه حاضر خواهد شد و مسیر را دنبال خواهد کرد. نه فقط حسین دهدشتی که امیرعباس سلطانی نیز گفته است می‌خواهد در جلسه دادگاه بابک زنجانی حاضر شود. برگزاری علنی دادگاه زنجانی از این نظر اهمیت دارد که او متهم ردیف اول یکی از تاریخی‌ترین و بزرگ‌ترین پرونده‌های فساد اقتصادی در ایران است. از سویی دیگر روز گذشته اکبر ترکان به «شرق» گفته بود: «مسئول پیگیری پرونده‌های فساد، آقای جهانگیری است و به نظر من بابک زنجانی به یک مافیای فساد وصل است. باید مراقب باشیم برای او اتفاقی نیفتد، چون زنجانی آدمی یک‌لاقبا نیست که دو میلیارد دلار پول نفت در اختیار او قرار بگیرد. او صد‌درصد پشتیبان مالی و از جنس از‌ما‌بهتران دارد. باید مواظب باشیم اتفاقی برای او نیفتد و اموال دولتی را پس بگیریم».
همچنین مشاور رئیس‌جمهور در گفت‌و‌گوی چند روز پیش خود با جماران گفته است: «بابک زنجانی یک آدم نیست، یک جریان است. مگر به قول آقای زنگنه ممکن است میلیاردها دلار نفت خام را تحویل یک آدم یک‌لاقبا بدهند؟! این زنجیره‌ای است که از داخل کشور ما شروع می‌شود و تا خارج امتداد می‌یابد. این زنجیره کشف نشده است؛ یعنی فردی به نام بابک زنجانی همه‌چیز نیست؛ شاید دستگاه‌های اطلاعاتی‌‌-‌امنیتی ما بیشترین کوشش خود را می‌کنند تا مبادا آن زنجیره‌ای که بابک زنجانی به آن وصل است، او را در زندان بزند! زیرا ما یک نقطه از این زنجیره را داریم و اگر آنها این یک نقطه را بزنند، همه زنجیره گم‌و‌گور و باعث می‌شود دیگر به جایی دسترسی نداشته باشیم و پول‌مان گم‌و‌گور شود. حلقه‌های این زنجیره به هم متصل است؛ مگر می‌شود ٢,٦ میلیارد دلار به یک فرد یک‌لاقبا داده شود؟» وزیر نفت، بابک زنجانی را رکورددار فساد در دنیا معرفی کرد.
حال کم‌کم محاکمه علنی او به مطالبه‌ای عمومی تبدیل شده است. از نماینده مجلس تا حقوق‌دانان و وکیل پرونده زنجانی خواهان برگزاری جلسه علنی دادگاه هستند. ١١ مهر مشخص می‌شود که این خواسته اجابت خواهد شد یا خیر. روزهای آینده این سؤال پاسخ خواهد یافت؛ علنی یا غیرعلنی؟
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟