قسمت اول

معرفی خودروهای تشریفات در کشور های جهان

امپراطور ژاپن از تویوتا سنتری، نخست‌وزیر ایتالیا از مازراتی، نخست‌وزیر مالزی از پروتون پردانا، رئیس جمهور چک از اشکودا ساپرپ و پادشاهی بریتانیا ...


گیر کردن آچار فرانسه در جمجمه کارگر سپرسازی

میزان نوشت: سخنگوی اورژانس تهران گفت: تیم امداد هوایی به کمک کارگری رفت که آچار فرانسه در جمجمه اش گیر کرده است.<br />


سؤال بزرگی که مهران مدیری مسکوت می‌گذارد

مهران مدیری جمعه شب نیز بخش قابل توجهی از برنامه «دورهمی» را به توجیه و توضیح درباره مواضع سیاسی‌اش در زمان انتخابات اختصاص داد.


گیر کردن آچار فرانسه در جمجمه کارگر سپرسازی

میزان نوشت: سخنگوی اورژانس تهران گفت: تیم امداد هوایی به کمک کارگری رفت که آچار فرانسه در جمجمه اش گیر کرده است.<br />


بهترین تا بدترین لپ‌تاپ‌های گیم در بازار جهانی را بشناسید

9 سازنده لپ‌تاپ گیم از بهترین تا بدترین رده بندی شدند.


چرا مدارس فنلاند تا این اندازه مشهورند؟

چرا مدارس فنلاند تا این اندازه مشهورند؟

جامعه | شنبه ۲۸ شهريور ۹۴ ساعت ۰:۵۵ | نسخه چاپي

شبکه خبری پچ پچ  : کشور فنلاند اخیرا اعلام کرده در صدد احیای سیستم آموزشی قدیمی خود بر آمده است : سیستم آموزشی غیر متعارف جهت آموزش رشته های مختلف.

فنلاند یک کشور پیشرفته و خلاق در امر آموزش است که البته اقدامات نوآورانه آن همیشه نتیجه بخش بوده است. فنلاند یکی از پیشرفته ترین کشورها با عملکرد بهینه ، در مورد ارزیابی دانش آموزان بین المللی است که به عنوان یکی از مهمترین مقیاس های ارزیابی آموزشی در سرتاسر جهان شناخته می شود. فنلاند در میان 12 کشور برتر جهان قرار گرفته است، در حالی که کشور آمریکا رتبه 36 را به خود اختصاص داده است.

با توجه به آغاز سال تحصیلی جدید در کشورمان، در ادامه این مقاله از شبکه خبری پچ پچ به برخی وجوه تمایز فنلاند با سایر کشورها در امر تحصیل اشاره خواهیم کرد:

 vspace=5px

1- آزمون های استاندارد بهتر

دانش آموزان فنلاندی در خلال سالهای اول و دوم مدرسه، تنها در یک آزمون استاندارد شرکت می کنند.

در مقابل، در آمریکا بر اساس گستردگی امر آموزش، کلیه دانش آموزان در مقاطع سوم تا هشتم سالانه در یک سری آزمون های استاندارد شرکت می کنند تا عملکرد آنها مورد سنجش قرار بگیرد. منتقدان این روند معتقدند آزمون های مداوم هیچ تاثیری در تیزهوشی دانش آموزان ندارد، اما در عوض ایجاد یک محیط آموزشی برتر در مدارس می شود.

کارن ماگن، معاون اتحادیه معلمان در نیویورک، به دنبال دعوت والدین جهت تحریم آموزن های استاندارد فعلی است.

به گزارش پچ پچ، آزمون های فنلاند، که تحت عنوان آزمون ورودی ملی شناخته می شود، در انتهای سال تحصیلی برگزار شده و رتبه افراد توسط معلمان تعیین می شود که این روند بدون دخالت کامپیوتر انجام می شود. این آزمون پر از مسائل پیچیده و چالش برانگیز است. در اینجا به دو نمونه از سوالات آزمون ملی فنلاند اشاره می شود تا از سطح بالای آنها مطلع شوید :

  • معنی سعادت، خوشبختی، زندگی خوب و رفاه را توضیح دهید.
  • کارل ماکس و فردریچ انگلز پیش بینی کرده بودند که انقلاب جامعه شناختی برای اولین بار در کشورهایی همچون بریتانیای کبیر رخ داده است. استدلال آنها چه بوده و چرا انقلاب جامعه شناختی در روسیه اتفاق افتاد ؟

در این فرآیند به طور منظم از دانش آموزان خواسته می شود مهارت های خود جهت غلبه بر مشکلاتی نظیر از دست دادن شغل، پرهیز غذایی، مسائل سیاسی، خشونت، جنگ، اخلاق ورزشی، غذاهای نامرغوب، روابط جنسی، مصرف مواد و موسیقی های پر طرفدار را نشان دهند. این مسائل از جمله موضوعات چند محوری بوده و نیازمند برخورداری از دانش و مهارت های چند حوزه ای می باشد.

 vspace=5px

2- در نظر گرفتن زمان بیشتر برای بازی

دانش آموزان فنلاندی اغلب زمان اندکی را برای تکالیف خانگی اختصاص می دهند. در یک بررسی که در سال 2014 بر روی کودکان 15 ساله سرتاسر جهان انجام شد، معلوم شد به صورت میانگین، دانش آموزان فنلانی حدود 2.8 ساعت در هفته برای تکالیف خانگی اختصاص می دهند. این میزان کاملا در تضاد با 6.1 ساعتی است که دانش آموزان آمریکایی برای انجام تکالیف خود در نظر می گیرند. در این کشور زمان آزاد، بازی و تفریح از اهمیت بالایی برخوردار هستند. طبق قانون مدنی این کشور، معلمان باید به ازای هر 45 دقیقه آموزش، حدود 15 دقیقه به دانش آموزان استراحت دهند اما در آمریکا وضعیت متفاوتی حاکم است؛ چرا که دانش آموزان در طول یک روز تحصیلی حدود نیم ساعت وقت استراحت دارند.

به گفته روانشناسان، عدم وجود فرصت برای بازی و تفریح، دانش آموزان آمریکایی را به سمت اضطراب و سایر مشکلات روانی سوق می دهد.

 vspace=5px

3- تحصیل در دانشگاه برای همه دانش آموزان رایگان است

در فنلاند، نه تنها فارغ التحصیلان مقطع لیسانس از پرداخت شهریه آموزشی معاف هستند بلکه دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا نیز نیازی به پرداخت شهریه ندارند. دانشجویان بدون کوچکترین نگرانی بابت شهریه و وام های دانشجویی، دوران تحصیل خود را به پایان می رسانند. هر دانشجویی که در آزمون ورودی دانشگاه ها پذیرفته شده و یا در برنامه های فارغ التحصیلی فنلاند شرکت می کند، معاف از پرداخت شهریه است.

این روند کاملا متفاوت با رویه دانشگاههای آمریکا است که در آن بر اساس گزارش راهیابی به دانشگاهها و موفقیت در سال 2014،  به طور میانگین دانشجویان حدود 30 هزار دلار شهریه پرداخت می کنند.

 vspace=5px

4- حرفه معلمی، حرفه ای مقدس و با ارزش

در کشور فنلاند؛ حرفه معلمی یکی از مهمترین و با ارزش ترین مشاغل است که ورود به این حرفه چندان آسان نیست و به قول ما باید از هفت خوان رستم گذشت.

به گزارش  پچ پچ، از هر 10 دانشجویی که متقاضی این حرفه هستند، تنها یک نفر پذیرفته می شود. در این کشور معلمان دارای جایگاهی برابر با اساتید دانشگاه هستند و نسبت به معلمان آمریکایی، در طول روز ساعت های کمی را به تدریس اختصاص می دهند. در مقابل خود را وقف برنامه ریزی درسی می نمایند. همچنین درآمد معلمان آمریکایی کمتر از معلمان فنلاندی است. به طور میانگین درآمد سالانه یک معلم آمریکایی برابر با 41.000 دلار است، در حالیکه میانگین درآمد سالانه یک معلم فنلاندی برابر با 43.000 دلار گزارش شده است و از آنجایی که در معلمان آمریکایی در مقایسه با کشورهای دیگر، درآمد بسیار پایینی دارند، مجبورند ساعت های بیشتری کار کنند.

با توجه به این موضوع می توان فهمید که چرا معلمان آمریکایی، با درآمد پایین و ساعت های کاری بالا، در مقایسه با معلمان فنلاندی از کارآمدگی و سودمندی پایینی برخوردار هستند.

 vspace=5px

5- امکان شرکت تمامی کودکان در پیش دبستانی

در کشور فنلاند، تمامی دانش آموزان صرف نظر از میزان درآمد، می توانند در تمامی برنامه های پیش از مدرسه که به صورت ملی برگزار می شوند، شرکت کنند. به گفته اکثر متخصصان، دوران پیش دبستانی برای رشد بهینه تمامی کودکان از اهمیت بالایی برخوردار است. مطالعات نشان می دهد دوران پیش از مدرسه کودک را برای موفقیت در مدرسه، فازغ التحصیلی از دوران دبیرستان و عدم مردودی آماده می کند. کودکان فنلاندی نسبت به کودکان آمریکایی یک سال دیرتر وارد مدرسه می شوند- به جای هفت سالگی، در سن هشت سالگی وارد مدرسه می شوند- در نتیجه یک سال بیشتر برای بازی و تفریح وقت دارند.

منبع : businessinsider.com

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟