آغاز اعلام شماره حساب برای دریافت سود سهام عدالت

رئیس سازمان خصوصی سازی از آغاز دریافت شماره حساب شبا از سوی مشمولان سهام عدالت خبر داد و گفت: این شماره از نیمه شب سه شنبه هفته جاری(نخستین دقایق ...


تاثیر مصرف روغن زیتون خام در حفاظت از سلامت کبد

طبق نتایج یک مطالعه، ترکیب موجود در روغن زیتون فوق خام به شکل قابل توجهی موجب کاهش علائم مقاومت انسولین و بیماری کبد چرب غیرالکلی می شود.


توزیع میوه‌های​ تنظیم بازاری تا اطلاع ثانوی

قائم مقام وزیر کشاورزی در امور بازرگانی اعلام کرد که میوه های تنظیم بازاری شب عید تا اطلاع ثانوی و برای کنترل قیمت‌ها به نفع مصرف کنندگان و ...


آغاز اعلام شماره حساب برای دریافت سود سهام عدالت

رئیس سازمان خصوصی سازی از آغاز دریافت شماره حساب شبا از سوی مشمولان سهام عدالت خبر داد و گفت: این شماره از نیمه شب سه شنبه هفته جاری(نخستین دقایق ...


نتایج تازه ترین نظرسنجی؛ روحانی 28.8 درصد، قالیباف 21.8

جدیدترین نظرسنجی صداوسیما نشان می دهد روحانی با 28.8 درصد و قالیباف با 21.8 درصد در صدر قرار دارند. محمد رضا عارف با 12.2 درصد و سعید جلیلی با 7.3 درصد ...


ادعاهای تازه جلیلی علیه برجام

ادعاهای تازه جلیلی علیه برجام

سیاست | يكشنبه ۲۲ شهريور ۹۴ ساعت ۱۷:۱۸ | نسخه چاپي

 به گفته سخنگوی کمیسیون برجام، رئیس تیم مذاکره کننده پیشین هسته‌ای در ادامه انتقادهای قبلی خود از توافق هسته‌ای (برجام) گفت که برجام نمی‌تواند هدف اصلی مذاکرات را که لغو تحریم‌ها بوده تضمین کند.
به گزارش ایسنا،سیدحسین نقوی حسینی در نشست خبری خود که بعدازظهر امروز (یکشنبه) در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: نهمین جلسه کمیسیون ویژه بررسی برجام با حضور نمایندگان و به ریاست آقای زاکانی برگزار شد و مهمانانی از کمیسیون‌های دیگر هم در این جلسه حضور داشتند. کمیسیون نیز از حضور همه نمایندگان در این جلسات استقبال می‌کند طبق آیین‌نامه نمایندگان غیرعضو حق اظهارنظر هم دارند. لذا از همه همکاران دعوت می‌کنیم با حساسیت در جلسات کمیسیون حضور یابند.
وی افزود: بعضی رسانه‌ها تلاش می‌کنند کمیسیون برجام را مورد اتهام قرار بدهند و این احساس را در مردم ایجاد کنند که برجام گرایش خاصی دارد، اما به هیچ عنوان اینچنین نیست، هم به لحاظ ترکیب اعضا که از همه گرایش‌های مجلس در کمیسیون حضور دارند و همین که اعضا متعهد شده‌اند از دیدگاه خود طرف‌نظر کنند و در مقام داور قرار بگیرند تا قضاوت درستی داشته باشند. ما معتقدیم وارد کردن این اتهامات ظلم به مجلس و کمیسیون برجام است و راه را برای رسیدن به نتیجه درست خدشه‌دار می‌کنند.
نقوی حسینی با اشاره به حضور جلیلی، باقری و عباسی در جلسه امروز کمیسیون برجام برای ارائه نقطه نظرات و دیدگاه‌های تیم پیشیم مذاکره کننده هسته‌ای، خاطرنشان کرد: محور بحث امروز تحریم‌ها بود و مهمانان کمیسیون باید پاسخ می‌دادند با توجه به اینکه هدف جمهوری اسلامی از مذاکرات لغو تحریم‌ها بوده برجام چقدر توانسته این امر را تضمین کند. جمع‌بندی آقای جلیلی و همکارانش بعد از 5 ساعت گفت‌وگوی مفصل این بود که برجام هدف اصلی که لغو تحریم ها بوده را تضمین نمی‌کند. زیرا ساختار تحریم‌ها در هر سه حوزه تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت حفظ شده است. در مورد تحریم‌های آمریکا اشاره کردند که تحریم‌های اولیه لغو نمی‌شود و تحریم‌های ثانویه هم توقف موقت خواهد داشت و در مورد تحریم‌های اتحادیه اروپا نیز تحریم دولت‌ها سر جای خود باقی است و تحریم‌های کل اتحادیه نیز در بخش عمده‌ای تا 8 سال دیگر تعلیق هم نمی‌شود و به این شکل حفظ می‌شود.
سخنگوی ویژه برجام اضافه کرد: آقای جلیلی همچنین معتقد است تحریم‌های شورای امنیت در حوزه‌های موشکی، تسلیحاتی و اشاعه‌ای سر جای خود باقی می‌ماند و آن دسته از تحریم‌هایی که مطابق 6 قطعنامه قبلی اعمال شد غیر از تحریم‌های موشکی، تسلیحاتی و اشاعه‌ای آنها هم برگشت پذیر هستند. از نگاه آقای جلیلی وقتی می‌گوییم تحریم‌ها برگشت پذیر است نمی‌توان گفت که لغو شده زیرا لغو مشروط است.
وی ادامه داد: در مقابل مباحثی که آقای جلیلی مطرح کردند بحث‌های جدی در کمیسیون مطرح شد و کسانی که نقدی به این دیدگاه‌ها داشتند نظرات و استدلال‌های خود را عنوان کردند و آقای جلیلی با آوردن شواهد و مدارکی از دیدگاه خود دفاع کرد.
نقوی حسینی با اشاره به حضور ظریف،‌ عراقچی و همکاران آنها در جلسه عصر امروز (یکشنبه) کمیسیون برجام اضافه کرد: فردا کمیسیون از تأسیسات هسته‌ای اراک بازدید خواهد کرد و در جلسه صبح سه‌شنبه کمیسیون برجام تیم اقتصادی دولت و در جلسه بعدازظهر مسئولین امنیتی و دفاعی از جمله وزیر اطلاعات و وزیر دفاع در کمیسیون حضور می‌یابند. در جلسه روز چهارشنبه هم آقای ولایتی مهمان نوبت صبح و جمعی از حقوقدانان حقوق بین‌الملل مهمان نوبت بعدازظهر خواهند بود.
سخنگوی کمیسیون برجام در پاسخ به سوالی در مورد تداخل احتمالی فعالیت کمیسیون برجام با کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، اظهار کرد: کمیسیون امنیت در چارچوب قانون بررسی خود را انجام می‌دهد ولی مجلس به جهت اهمیت برجام کمیسیون ویژه‌ای برای آن تشکیل داد و در حال حاضر کمیسیون بررسی برجام کمیسیون اصلی در این زمینه به شمار می‌رود. البته طبق آیین‌نامه هیأت رئیسه مجلس ممکن است طرح یا لایحه یا مأموریتی را به یک کمیسیون اصلی واگذار کند و همان را به بقیه کمیسیون‌ها به عنوان کمیسیون فرعی ارجاع کند که در این صورت کمیسیون‌های فرعی جمع‌بندی خود را تقدیم کمیسیون اصلی می‌کنند. پس در چنین موضوعی موازی‌کاری وجود نخواهد داشت.
نقوی حسینی در پاسخ به سوالی درباره زمان دیدار کمیسیون برجام با علی لاریجانی نیز خاطرنشان کرد: زمان ملاقات با ایشان تعیین نشده البته خود ایشان گفته با کمیسیون جلسه‌ای خواهد داشت و نظرات خود را ارائه خواهد کرد.
وی در پایان با بیان اینکه کمیسیون برجام از هر شخصیت صاحب‌نظری که لازم باشد برای حضور در کمیسیون دعوت خواهد کرد، گفت: برنامه کمیسیون این است که در جلسات هفته جاری نظرات کارشناسان، متخصصان و مسئولین تیم‌های مذاکره کننده را استماع کند و هفته آینده با نشست‌های متراکم گزارش نهایی خود را در مورد برجام تهیه کند.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟