رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


رکوردشکنی انگلیسی مغرور در جهنم سبز!+ شکست سوپراسپرت الکتریکی توسط مک‌لارن

حدود دو هفته پیش خودرو الکتریکی Nio EP9، رکورد پیست نوربرگ‌رینگ را شکست و خیلی‌ها را شگفت زده کرد. اما این رکوردشکنی مدت زیادی دوام نداشت و حالا مک‌لارن P1LM در پیستی که به جهنم سبز مشهور است رکورد جدیدی را ثبت کرده است.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


فرمانده کل ارتش: رژیم صهیونیستی روزهای باقیمانده عمرش را حساب کند/ دست از پا خطا کند حیفا و تل آویو با خاک یکسان خواهد شد

فرمانده کل ارتش گفت: اینکه ما می گوییم رژیم صهیونیستی ۲۵ سال آینده را نخواهد دید، معنی‌اش این نیست که حتما ۲۵ سال کامل عمر می کند.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


هادی خامنه ای تشریح کرد:

چگونگی عبور اصلاح طلبان از سد شورای نگهبان

سیاست | يكشنبه ۲۲ شهريور ۹۴ ساعت ۱۳:۲۷ | نسخه چاپي

سید هادی خامنه ای دبیرکل مجمع نیروهای خط امام ( ره) گفت رویکرد اصلاح طلبان حضور حداکثری در انتخابات آتی است و برای افزایش وفاق ملی، نشست هایی با اعضای جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و شورای نگهبان داشته اند. مدیرپژوهشکده تاریخ اسلام در دیدارمدیران رسانه و دانشجویان به پرسش هایی در خصوص برنامه اصلاح طلبان برای انتخابات مجلس و خبرگان، موضوع رد صلاحیت ها، تفسیر اصلاح طلبان از حق الناس، آسیب شناسی جریان اصلاحات و نقش زنان و جایگاه آنها در لیستهای انتخاباتی پاسخ داد.
اصلاح طلبان در شهرستانها اختلاف ندارند
به گزارش ایرنا، خامنه ای در پاسخ به پرسشی درباره اختلاف اصلاح طلبان در شهرستان ها برای ارائه یک فهرست واحد گفت: اصلاح طلبان در شهرستان ها اختلاف نظر ندارند. من با شهرستان ها ارتباط دارم نه تنها در اغلب شهرستان ها اصلاح طلبان دچار اختلاف و چند دستگی نیستند حتی می توانم ادعا کنم که در برخی مناطق به یک لیست مشترک رسیده اند.
احزاب جدید و عضویت در شورای هماهنگی جبهه اصلاحات
دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره) در خصوص فعالیت های شورای هماهنگی جبهه اصلاحات برای شرکت در انتخابات گفت: جلسات شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در همه استان ها برگزار می شود. البته برگزاری جلسات شورای هماهنگی فقط مخصوص سال انتخابات نیست.
وی خاطرنشان کرد: مجموعه ای که ما اکنون با نام شورای هماهنگی جبهه اصلاحات می شناسیم نزدیک به 30 سال و یا حتی بیشتر است که مرتب جلسات اش با نام ها و عناوین مختلف تشکیل شده است. اوایل انقلاب تا قبل از دوم خرداد این مجموعه با نام شورای هماهنگی خط امام (ره) فعالیت می کرد. بعد از دوم خرداد 76 این مجموعه با نام شورای هماهنگی دوم خرداد فعالیت خود را ادامه داد. بعد از مدتی اعضای شورا تصمیم گرفتند به جای استفاده از دوم خرداد که یک روز در تقویم و تاریخ است از نام شورای هماهنگی اصلاحات استفاده کنند. از آن سال اعضا و گروه های حاضر در جریان اصلاحات تحت این نام دور همدیگر جمع می شوند.
دبیرکل مجمع نیروهای خط امام (ره) در خصوص عضویت گروه های سیاسی اصلاح طلب در شورای هماهنگی گفت: صرف آنکه یک حزب اصلاح طلب تشکیل شود و اعلام کند که اصلاح طلب است برای حضور در شورای هماهنگی کافی نیست، لازم است که احزاب و گروه های جدید درخواست عضویت خود را به شورا ارائه دهند . طبعا شورای هماهنگی در خصوص عضویت آن گروه به رای گذاشته می شود به این ترتیب در تهران 20 گروه و حزب اصلاح طلب در بعضی استان ها کمتر و در بعضی استان ها بیشتر به عضویت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درآمده اند و جلسات در حال تشکیل است. وی وی افزود: ریاست شورای هماهنگی جبهه اصلاحات هر سه ماه یک بار تغییر خواهد کرد و هر بار یکی از اعضای گروه های 20 گانه ریاست شورای هماهنگی اصلاحات را بر عهده خواهد گرفت.
دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره)اضافه کرد: حضور اصلاح طلبان در تمام انتخابات های پس از انقلاب را هم همین شورا مدیریت کرده است. اکنون هم مشغول برنامه ریزی و سیاست گذاری برای انتخابات مجلس دهم هستیم. قرار بر این است که شورای مشورتی هم نظراتش را به ما ارائه دهد.
خامنه ای گفت: شورای هماهنگی کمیته انتخاباتی دارد که این کمیته علاوه بر گروه های سیاسی فرصت را برای حضور و اعلام نظر شخصیت های اصلاح طلب و نخبگان جریان ساز هر استان فراهم آورده است. شخصیت های حقیقی اصلاح طلب هر استان در کنار دبیران احزاب در جلسات کمیته انتخابات شورای هماهنگی حضور پیدا می کنند و در خصوص مسائل انتخاباتی و سیاست گذاری ها نظر می دهند. امیدواری ما این است که در آینده حرکت ما به سمت وحدت در جریان اصلاحات بیشتر و بیشتر شود.
وی اظهار داشت: در شورای هماهنگی تصمیم گرفته شده است، لیست اصلاح طلبان هر استان را شورای هماهنگی اصلاحات آن استان تهیه کند و اصلاح طلبان با این سازوکار در انتخابات شرکت می کنند. در خصوص سیاست های انتخاباتی اصلاح طلبان هم لازم به یادآوری است که سیاست گذاری های کلی در تهران با مشارکت و مشورت استان ها صورت می پذیرد.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در خصوص عضویت احزاب جدید مانند ندای ایرانیان، فعالیت های بنیاد امید ایرانیان و دیگر احزاب جدید اصلاح طلب در شورای هماهنگی و حضور آنها در انتخابات گفت:
احزاب تازه تشکیل شده به دلیل آئین نامه ای که در شورای هماهنگی به تصویب رسیده است تا بعد از انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی نمی توانند به عضویت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات درآیند.
خامنه ای افزود: احزاب جدید ولو آن که درخواست عضویت شان را هم قبلا داده باشند لزوما به دلیل تصویب آئین نامه جدید در شورای هماهنگی، بررسی عضویت شان به بعد از انتخابات مجلس موکول می شود. اما فعالیت این گروه ها و تلاش برای ایجاد وحدت در میان نیروهای فعال در جریان اصلاحات، عضویت احزاب جدید در کمیته انتخابات شورای هماهنگی اصلاحات بلامانع است.
وی اضافه کرد: بنابراین احزاب جدید می توانند به لحاظ آئین نامه ای در کمیته انتخابات حضور داشته باشند؛ البته باید یادآور شد که حضور در کمیته انتخابات منوط به تصویب شورای هماهنگی است. بدین ترتیب با ایجاد این سازوکار تلاش می شود تا مانع از بروز اختلاف در میان جریان های اصلاح طلب فعال در انتخابات آتی شویم.
کاندیدا نیستم
دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره) در پاسخ به پرسشی در خصوص سرلیستی خود در انتخابات مجلس دهم و حضور در انتخابات خبرگان گفت: بنده اصلا کاندیدای انتخابات مجلس شورای اسلامی و خبرگان نیستم و تاکنون تصمیمی برای حضور در هر دو انتخابات نگرفته ام. البته من این موضوع را در هر مصاحبه و گفت و گویی یادآور شده ام.
خامنه ای گفت: کارهای علمی در حال حاضر بطور کامل وقت مرا می گیرد. دلیل عدم حضور من در انتخابات هم علاقه ای است که به کار در پژوهشکده تاریخ اسلام دارم. این کار پژوهشی واقعا دغدغه ذهنی من است و ترجیح می دهم وقت خودم را صرف این کار کنم. البته همچنان کار سیاسی می کنم و از سیاست کناره نگرفته ام، در شورای هماهنگی حضور دارم به همراه اعضای این شورا در خصوص مسائل روز سیاسی بحث و تحلیل ارائه می دهیم و مانند گذشته مشورت و تصمیم گیری خود را در خصوص مسائل مهمی چون انتخابات داریم اما کاندیدای انتخاباتی هیچ کدام از دو مجلس نیستم.
حضور حداکثری در انتخابات
نماینده اصلاح طلب ادوار مجلس در پاسخ به پرسشی در خصوص اینکه برنامه اصلاح طلبان در صورت کسب اکثریت کرسی های مجلس چیست و چرا در ایران جناح های پیروز در انتخابات مجلس برنامه ای مدون و تنظیم شده ای برای حضور در مجلس و تنقیح قوانین ندارند ، گفت: برخی از کشورهای دنیا که نظام سیاسی حاکم بر کشورشان نظام پارلمانی است به همان شکل مصطلحی که در برخی کشورهای اروپایی جریان دارد دو یا سه حزب عمده و فراگیر اکثریت کرسی های مجلس را کسب خواهند کرد.
وی اضافه کرد: در انتخاباتی که در این کشورها صورت می گیرد کرسی های مجلس بر اساس سهمیه و میزان رای که احزاب کسب می کنند به آنها تعلق می گیرد و بر همان اساس قادر می شوند دولت را هم در اختیار بگیرند؛ بدین ترتیب احزاب می توانند برنامه ارائه دهند و به سبب قدرتی که رای مردم به آنها واگذار کرده، برنامه شان را اجرا کنند. بنابراین به همان میزان قدرتی که از طریق رای مردم بدست آورده اند جواب گو خواهند بود.
دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره)گفت: اما در ایران یک چنین ساختار سیاسی پیش بینی نشده است و از سوی دیگر ما یا چنین احزاب قدرتمندی نداشته ایم که بتوانند اکثریت کرسی های مجلس را کسب کند و یا به سبب نبودن یک نظام پارلمانی و حزبی مشخص در پایان دوره پاسخگوی اقدامات شان نبوده و نیستند. بنابراین انتقادی که در خصوص عملکرد احزاب درباره نداشتن برنامه مطرح می شود وارد است اما بی تردید ما برای پاسخگو بودن احزاب نیازمند یک نظام حزبی به مانند دیگر کشورهای توسعه یافته هستیم.
خامنه ای اظهار داشت: البته این خطر هم وجود دارد که اگر نظام پارلمانی، بر ایران حاکم شود کسانی که می خواهند قدرت را در اختیار داشته باشند از همان ابتدا سعی می کنند با استفاده از ابزارهای خود و رانت قدرت مجلس را به تسلط خود درآورند که در این صورت هیچ کس نمی تواند کاری انجام دهد. اگر هم صدای مخالفی در مجلس وجود داشته باشد شنیده نخواهد شد چون در مجلس به صورت جمعی تصمیم گیری می شود و هر جریانی که در اکثریت باشد قاعدتا نظر خود را به کرسی می نشاند و قانون را تدوین می کند.
وی در ادامه یادآور شد: اینکه چرا در اروپا چنین نظامی پیاده می شود و مسئله چندانی به وجود نیامده است باید بگوییم، این موضوع به دلیل فرهنگ و ساختار اجتماعی و سیاسی است که سال ها بر این کشورها حاکم بوده است ما اگر می خواهیم چنین نقشی برای احزاب قائل شویم لازم است در طول سال های متمادی شرایط و بستر را برای ایجاد چنین فرهنگی در جامعه فراهم کنیم.
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: اکنون ضد آن زیر ساخت ها برای فعالیت حزبی در جامعه ما وجود دارد بدین معنا که نهادهایی هم هستنند که بدون مسئولیت اختیارات بالا دارند و این موضوع خودش مانع تشکیل احزاب قدرتمند و نظام حزبی است.
خامنه ای گفت: البته ارائه برنامه و پیشنهاد از سوی احزاب به مجلس شورای اسلامی ایده بسیار خوبی است. هم اکنون هم احزاب و گروه های سیاسی می توانند با تشکیل کمیسیون های تخصصی مانند مجلس با ارائه طرح ها و پیشنهادها به مجلس کمک کنند. این کار قبلا توسط اشخاص و موسسات مختلف انجام می شد و ما سابقه چنین تلاشی را از سوی فعالان سیاسی و دانشگاهی داشته ایم. من هم این ایراد را به کار مجلس وارد می دانم.
دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره) افزود: کار تحقیق و بررسی لوایح در مجلس نظام یافته نبوده است به همین دلیل در دوره سوم مجلس شورای اسلامی پیشنهاد تشکیل مرکز پژوهش های مجلس ارائه شد که بحمد ا... امروز فعال است.
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: از سوی دیگر احزاب می توانند در آستانه انتخابات مجلس هم این طرح ها و ایده ها را به عنوان شعار انتخاباتی خود به جامعه ارائه دهند؛ هرچند باید دانست که ضمانتی برای اجرای این برنامه ها در صورت حضور نمایندگان احزاب در مجلس ما وجود ندارد. به طور ناقص در احزاب، برای کشور راجع به برنامه های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تصمیم گرفته شده است. خود ما هم در مجمع نیروهای خط امام (ره) چنین کاری را انجام داده ایم، اگر نماینده ای داشته ایم به آنها ارائه داده ایم و اگر نماینده ای نداشته ایم به جریان های همفکر یا نماینده های همفکر خود پیشنهاد داده ایم. خانه کارگر به دلیل مسائل صنفی در بحث قانون کار بحث ها و طرح هایی را دارد یا اینکه بعضی احزاب با توجه به اهداف و اهمیت مباحث برای آنها طرح ها و برنامه هایی را دنبال می کند اما این کار در ایران سازمان یافته نیست.
پارلمان اصلاحات
سیدهادی خامنه ای در ادامه در پاسخ به سوالی در خصوص تشکیل پارلمان اصلاحات گفت: تشکیل پارلمان اصلاحات تاکنون از سوی افرادی که در جریان اصلاحات تاثیرگذار هستند مطرح نشده است و من درباره جزییات این طرح اطلاع چندانی ندارم. به هر حال در ایران به دلیل شکل نگرفتن ساختار پارلمانی و حزبی بعید می دانم چنین پارلمانی شکل بگیرد. مکانیسم این طرح برای من روشن نیست. البته هر کسی این طرح را ارائه داده است قاعدتا باید در مورد جزییات آن توضیح دهد.
روایت اصلاح طلبان از حق الناس
دبیرکل مجمع نیرهای خط امام (ره) در پاسخ به پرسشی در خصوص تفسیر اصلاح طلبان در مورد حق الناس گفت: تفسیری که ما از حق الناس می کنیم این است که مردم حق دارند در تمام مراحلی که به سرنوشت انتخاب ارتباط پیدا می کند حضور و حق داشته باشند. از همان ابتدایی که یک فرد برای حضور در انتخابات نام نویسی می کند و تعداد قابل توجهی از مردم می خواهند که آن کاندیدا وارد مجلس شود به شرط آنکه صلاحیت های عمومی و شرایط عامه را داشته باشد بنابر تفسیر ما حق الناس است.
وی افزود: باید در نظر داشت که منظور ما از شرایط عامه و صلاحیت های عمومی جدا از آن مسائلی است که دیگران در مورد اعتقاد و التزام کاندیدا ها به قانون اساسی، ولایت فقیه و..... تعبیر و تفسیر می کنند. به بیانی بهتر ما قضاوت در مورد کاندیدا ها را بر اساس تعبیر و تفسیر تنها چند فرد خاص نمی پذیریم، باید در نظر داشت که برخی از ممیزی ها خارج از چارچوب قانون اساسی است و توسط افراد اجرا می شوند.
خامنه ای گفت: در مجلس اول هم صلاحیت های عمومی افراد که در قانون اساسی بدان اشاره شده، مورد توجه قرار گرفت و نمایندگان حاضر در آن دوره بر اساس آن صلاحیت ها گزینش شدند. فلذا حق الناس از اولین مرحله تا آخرین مرحله انتخابات وجود دارد و چنانچه ممیزی هایی خارج از چارچوب قانون اساسی و بر اساس تشخیص تعدادی از افراد بر کاندیداهای انتخابات مجلس اعمال شود به معنای تضییع حق الناس است که بالطبع ما در مورد این نوع برداشت از قانون بحث داریم. به عقیده من انتخاب نمایندگان مجلس را باید به آرای مردم و نظر آنها منوط کرد بی تردید کسانی که از سوی مردم انتخاب نمی شوند کنار گذاشته خواهند شد.
اصلاح طلبان و رد صلاحیت ها
حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه ای در ادامه در پاسخ به سوالی پیرامون امکان ورود اصلاح طلبان به انتخابات مجلس و حضور چهره های شاخص اصلاح طلب با توجه به رد صلاحیت ها گفت: در میان اصلاح طلبان و بالطبع شورای هماهنگی به عنوان مرجع تصمیم گیر در مورد حضور اصلاح طلبان در انتخابات بحث های زیادی مطرح شده است. در میان بحث های انجام شده اصلاح طلبان به این امر واقف هستند که ممکن است رده اول کاندیداهای اصلاح طلب که شامل اصلاح طلبان شناخته شده می باشند رد صلاحیت شوند.
دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره) اضافه کرد: پیش بینی حضور کاندیداهای رده دوم و سوم را برای حضور در لیست اصلاح طلبان انجام داده ایم و هم اکنون هم مشغول فراهم آوردن مقدمات کار هستیم. البته قضیه رد صلاحیت ها در مجلس ششم هم وجود داشت و تا حدودی این رد صلاحیت ها صورت گرفت. اما امروز بر اساس اخبار، شواهد و تهدیدها پیش بینی می شود ممیزی شدیدتری برای تایید صلاحیت کاندیداهای اصلاح طلب وجود داشته باشد. به هر حال اصلاح طلبان بر اساس وظیفه شرعی و ملی خود در انتخابات اسفندماه به صورت گسترده شرکت خواهند کرد.
نماینده سابق مجلس در پاسخ به این سوال که شما چگونه در مجلس چهارم رد صلاحیت و در مجلس ششم تایید صلاحیت شدید گفت: این قضیه را بهتر است از آنهایی بپرسید که ما را رد صلاحیت کردند. البته در انتخابات چهارم، در شهرستان مشهد ابتدا من را رد صلاحیت کردند اما در نهایت تایید شدم اما فرصتی برای تبلیغ نبود.
عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاحات در پاسخ به این سوال که آیا جنبش ثبت نام حداکثری همه فعالان سیاسی اصلاح طلب بر تایید صلاحیت ها تاثیرگذار خواهد بود گفت: ممکن است تلاش برای ثبت نام حداکثری فعالان سیاسی اصلاح طلب هم به عنوان یک راهکار مطرح باشد. اما دوستان ما در جریان اصلاحات تلاش می کنند تا با گفت و گو با چهره های شاخص و تاثیرگذار از میزان و حجم رد صلاحیت چهره های فعال و توانمند بکاهند.
خامنه ای گفت: دوستان ما تلاش می کنند با روشنگری، اتمام حجت و توضیحات دلسوزانه به افراد تاثیرگذار سعی کنند جوی آرام در آستانه انتخابات مهم اسفندماه ایجاد کنند. به عقیده من فعالیت دوستان حاضر در کمیته انتخابات شورای هماهنگی خالی از فایده نیست. بالطبع ایجاد فضای تند، افراطی و دامن زدن به اختلافات در جهت منافع ملی و نظام نخواهد بود.
وی تاکید کرد: ما رادیکال شدن فضا را به نفع کسانی می دانیم که می خواهند تندروی و احیانا به ضرر انقلاب اقدام کنند. ما می خواهیم انتخابات اسفندماه با حضور حداکثری مردم و جریان های سیاسی در آرامش کامل برگزار شود و حق کسی ضایع نشود.
دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره) اظهار داشت: لازمه برقرار شدن آرامش و حضور حداکثری جریان های سیاسی این است که مسئولین ، قانون را سلیقه ای تفسیر و اجرا نکنند و اجازه دهند افراد دلسوز انقلاب و اسلام در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند. ما در واقع مصلحت انقلاب را در حضور حداکثری تمام اقشار جامعه می دانیم.
این فعال سیاسی در ادامه خاطر نشان کرد: امام (ره) در نامه ای خطاب به شورای نگهبان توصیه ای بدین مضمون داشتند که شما بهتر است دقت خود را در تشخیص مصلحت اصلی انقلاب داشته باشید. توصیه ما هم به بزرگواران حاضر در شورای نگهبان این است که مصلحت عالیه انقلاب را در نظر بگیرید و بر اساس تفسیر شخصی خود افراد را رد صلاحیت نکنید.
این فعال سیاسی اصلاح طلب افزود: به خصوص آنکه به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای اگر با رضایت تمام اقشار جامعه در انتخابات اسفندماه همراه شود بسیار به نفع کشور و مصالح نظام خواهد بود. دوستان ما در جریان اصلاحات هم این قضیه را از طریق گفت و گو دنبال می کنند. به طور مثال اخیرا با تعدادی از اعضای جامعه مدرسین در قم و اعضای شورای نگهبان جلسات و دیدارهایی برقرار شده است با هدف اینکه بر میزان وفاق و وحدت ملی افزوده شود.
سیدهادی خامنه ای گفت:علاوه بر گفت و گو با چهره های شاخص و تاثیرگذار در قم تلاش ما این است که همه اصلاح طلبان در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند و کسی با انتخابات قهر نکند. چنانکه توصیه بزرگان هم به حضور حداکثری در انتخابات است و همیشه هم خواست بزرگان این بوده است که حضور حداکثری در انتخابات داشته باشیم. حتی کسانی که در گذشته بر روی شرکت نکردن در انتخابات تاکید می ورزیدند امروز در مصاحبه ها و سخنرانی هایشان به حضور حداکثری در انتخابات اسفندماه اشاره دارند.
نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: تشکیل یک مجلس قوی و کارشناس به نفع نظام و کشور خواهد بود. بنابراین وظیفه دوستان ما این است که شرایط را برای حضور افراد کارشناس و خبره فراهم آورند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص رویکرد اصلاح طلبان نسبت به رد صلاحیت ها و عقب نشینی آنها گفت: اولا عقب نشینی و یا تلاش برای تعامل و گفت و گو اسم اش عدول از آرمان های اصلاح طلبی نیست. مرز عدول از اصول با عقب نشینی بسیار ظریف است. لازمه برقرار شدن آرامش و حضور حداکثری جریان های سیاسی این است که مسئولین حاضر در شورای نگهبان اجرای سلیقه ای و تفسیری از قانون نداشته باشند و اجازه دهند افراد دلسوز انقلاب و اسلام در انتخابات حضور حداکثری داشته باشند.
وی تاکید کرد: ما در واقع مصلحت انقلاب را در حضور حداکثری تمام اقشار جامعه می دانیم. در جناح مقابل کسانی هستند که دوست دارند مقاومت های ما را به گونه ای پیش ببرند و معرفی کنند که مقابله با نظام نشان داده شود در حالی که آرمان اصلاح طلبی این گونه نبوده و نیست.
انتخابات خبرگان رهبری
حجت الاسلام والمسلمین سیدهادی خامنه ای در خصوص برنامه اصلاح طلبان برای حضور در انتخابات خبرگان و در پاسخ به پرسشی در خصوص دعوت از حضور سیدحسن خمینی برای انتخابات خبرگان گفت: اینکه افراد سالم و صالح در انتخابات شرکت کنند و مثمرثمر باشند بر همگان واضح و مبرهن است ولی اینکه حضور ایشان می تواند چقدر بر نتایج انتخابات تاثیر داشته باشد من هنوز ارزیابی نکردم.
وی افزود: اما به طور کل مسئله مجلس خبرگان مسئله حساسی محسوب می شود. بالطبع کسانی که در جایگاه ممیز نشسته اند از این مجلس در سخنرانی ها و اشارات خود به عنوان یک خط قرمز یاد می کنند. از زمانی که مطرح شد اصلاح طلبان و همفکرانشان در رده های گوناگون می خواهند در این انتخابات حضور داشته باشند طرف مقابل هم شروع به تهدید و خط و نشان کشیدن کرد.
دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره) اظهار داشت: در گذشته شاید به طور نادرست مطرح می شد که اصلاح طلبان با ولایت فقیه زاویه دارند امروز اما عنوان جدیدتر و چماق جدیدتری برای کنار گذاشتن اصلاح طلبان با نام فتنه گر و ساکت فتنه مطرح شده است که پوشش بیشتری می دهد.
خامنه ای گفت: کافی است که آقایان با کسی خوب نباشند مسلما از این بهانه جدید استفاده می کنند که هیچ گاه قابل اثبات هم نیست و بر اساس سلیقه خود به افراد تهمت می زنند. برخی آقایان سعی می کنند با اشارات خود اینگونه نشان دهند که برخی جریان ها حق ندارد از چند فرسخی مجلس خبرگان هم عبور کنند تا چه رسد به اینکه در این انتخابات حضور داشته باشند.
عضو شورای هماهنگی جبهه اصلاح طلبان اضافه کرد: اما اینکه اصلاح طلبان باید چه کاری انجام دهند بالطبع به کار فکری و فرهنگی نیاز دارد. ما می توانیم و باید در همه رده های اجتماعی روی این مسائل که مهم هم هست کار کنیم و اهمیت و جایگاه خبرگان را برای تمام اقشار مردم روشن کنیم. حتی لازم است با گفت و گو به برخی شخصیت های تاثیرگذار توضیح داده شود که مجلس خبرگان به مانند مجلس شورای اسلامی جایی است مهم.
وی گفت: دلیلی ندارد حضور این مجلس محدود به یکسری انسان های خاص با عقاید خاص شود. همه افراد با داشتن یک سری صلاحیت های عام و علم اجتهاد باید حق داشته باشند در مجلس خبرگان حضور پیدا کنند. مجلس خبرگان و حضور در آن نباید به مسائل سیاسی و جناحی خاص پیوند بخورد. همگان به خوبی می دانند که مجتهدین شناخته شده ای در جریان اصلاحات وجود دارند که می توانند در انتخابات و گزینش های مدنظر آقایان شرکت کنند. طبعا اگر مجتهد باشند و صلاحیت های عمومی را داشته باشند منعی برای حضور آنها نیست.
خامنه ای تاکید کرد: تشکیل مجلسی با نام خبرگان باید متکی به آرای عمومی باشد. یک عده به طور مصنوعی مسائلی را طرح کرده اند که در آن مجلس انحصار ایجاد کنند و این انحصار را ما می توانیم با روشن کردن ذهن افراد تاثیرگذار از میان برداریم. به هر حال باید در این زمینه کار فکری و فرهنگی انجام دهیم.
وی یادآور شد: به هر حال نسبت به حضور اصلاح طلبان در مجلس خبرگان حساسیت به وجود آورده اند. شورای هماهنگی هم ترجیح می دهد نسبت به انتخابات مجلس ورود کند و لیست مشترک ارائه دهد. مسئله خبرگان و ارائه لیست برای انتخابات آن در چارچوب برنامه های شورای هماهنگی فعلا به دلیل همان حساسیت ها در آینده روشن می شود.
حضور زنان در انتخابات
مدیر پژوهشکده تاریخ اسلام در پاسخ به این سوال که چرا در لیست های انتخاباتی اصلاح طلبان جایگاه مشخصی برای زنان در نظر گرفته نمی شود، گفت: در میان اصلاح طلبان سراغ ندارم جریان، گروه و اشخاصی که بخواهند نقش زنان را کوچک بشمارند و مانع از فعالیت آنها در جامعه شوند. در جریان اصلاحات همیشه شعار ایجاد فرصت برای خودباوری زنان از آغاز مطرح بوده است.
وی افزود: وضعیت لیست های اصلاح طلب و فعالیت گروهای اصلاح طلب هم گویای پایبندی اصلاح طلبان به شعارها و وعده هایشان بوده است. من معتقدم تفاوتی میان زن و مرد برای حضور در انتخابات و کاندیدا شدن وجود ندارد. هر کس توانایی داشت می تواند در انتخابات حضور پیدا کند.
خامنه ای در عین حال گفت: البته مخالف این هستم که برای زنان سهمیه مجزا و مشخصی در لیست های انتخاباتی در نظر گرفته شود چرا که به جد معتقدم میان زن و مرد در فعالیت سیاسی تفاوتی نباید قائل بود. اگر زنان بپذیرند که به عنوان یک قشر جدا با یک سهمیه در انتخابات شرکت کنند اولا حضور خود را محدود کرده اند و ثانیاً پذیرفته اند که دارای کمبود و ضعف هستند. من معتقدم میدان را باید برای حضور زنان در مجلس باز گذاشت. ممکن است اکثریت مجلس را زنان تشکیل دهند و این امر هیچ عیبی ندارد.
دبیر کل مجمع نیروهای خط امام (ره) تاکید کرد: منتهی بحثی به نام فمنیسم وجود دارد که من با آن مخالفم و معتقدم نباید با رویکرد فمنیستی به حضور زنان در سیاست و کار اجرایی نگاه کرد. هر کسی در حد توانایی خودش می تواند فعالیت داشته باشد. من همان موقع هم تذکر دادم که با تشکیل معاونتی با نام زنان در ادارات و وزارتخانه ها مخالفم؛ تشکیل یک چنین معاونتی یعنی اینکه ما پذیرفته ایم زنان با مردان تفاوت دارند و باید جای جدایی برای آنها در نظر گرفته شود. به جای این کار باید زنان جامعه ما این باور را از ذهن خود خارج کنند که تابع محدودیت باشند و خود را ضعیف و حضورشان را غیرموثر قلمداد کنند. باید با این دیدگاه مبارزه کرد وگرنه قرار دادن سهمیه، کمکی به حل مسائل زنان نخواهد کرد. اگر من در جایگاه زنان بودم با قرار دادن سهمیه مخالفت می کردم. زن ها باید خودشان را اثبات کنند و توانایی های خود را به نمایش بگذارند. من معتقد به صلاحیت در زمینه انتخابات و حضور بر اساس آن هستم.
این فعال سیاسی اصلاح طلب در پاسخ به سوالی در خصوص حضور زنان در مجلس خبرگان گفت: هیچ مانع قانونی برای حضور زنان در صورتی که شرایط عمومی و اجتهاد را برای خبرگان داشته باشند وجود ندارد. به هر حال این بحث واضح است و نیازی به توضیح ندارد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟