قصور پزشکی در فوت «الینا فروتن» تایید شد

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: هیئت تجدید نظر انتظامی نظام پزشکی گلستان قصور پزشکی در فوت الینا فروتن را تایید کرد.


لوکس‌ترین پیکان ایران!

در تصویر زیر لوکس‌ترین پیکان ایران را می‌بینید.


یک درخواست صنفی از دولت؛ سینما قانونا صنعت شناخته شود

شورای راهبردی تحقیق و توسعه سینمای ایران ضمن درخواست برای فاصله گرفتن اداره سینما به صورت هیاتی، خواستار پاینده بودن دولت سینما شد.


خرید اتوبوسی رای در انتخابات شوراها در تهران مظنه ؛ ١٠ میلیون تومان برای ٥٠ هزار رای

رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراهای شهر و روستا در استان تهران با اشاره به برخی موارد تخلفات انتخاباتی تاکید کرد که اولویت نخست این هیات ابطال حوزه انتخابیه نیست و صرفاً به‌دنبال سالم‌سازی هستند.<br />


حزب «ماکرون» در انتخابات پارلمانی پیروز خواهد شد

نتایج نظرسنجی ها در فرانسه نشان می دهد که حزب رئیس جمهوری این کشور پیروزی را در انتخابات پارلمانی به دست خواهد آورد.


حمله شدید رامبد جوان به فردوسی‌پور و نود
پیامک های نگران کننده برای عادل

حمله شدید رامبد جوان به فردوسی‌پور و نود

ورزش | شنبه ۲۱ شهريور ۹۴ ساعت ۰:۲۹ | نسخه چاپي

 
میزان مشارکت در مسابقه پیامکی و نظرسنجی یک برنامه، راه مناسبی برای تخمین میزان محبوبیت آن برنامه است.
به گزارش هفته نامه تماشاگران، به بررسی میزان محبوبیت دو برنامه پرطرفدار این روزهای تلویزیون پرداخته ایم؛ نود با سابقه ای 17ساله و خندوانه ای که به تازگی جای خود را در دل مردم باز کرده است. سال های مدیدی است که «نود» صدرنشین پیامک های دریافتی سیماست و کسی نتوانسته حتی به دامنه های این قله نزدیک شود. در این چند سال هر گاه صحبت از پربیننده ترین برنامه تلویزیون شده، همه ذهن ها به سمت برنامه دوشنبه شب های عادل فردوسی پور رفته است. اما چند ماهی است که یک مدعی جدی دارد سایه به سایه نود حرکت می کند و گاه از این رقیب قدر پیشی می گیرد. مقایسه تعداد پیامک های نود و رای دهندگان خندوانه بسیاری از حقایق را روشن می کند.
 
در برنامه دو هفته پیش نود (9 شهریور) یک میلیون و 865 هزار نفر در مسابقه پیامکی شرکت کردند و به مهدی طارمی به عنوان «برترین بازیکن ماه لیگ برتر» رای دادند. در برنامه قبلی تعداد شرکت کنندگان دو میلیون و 2 هزار نفر بود. تعداد پیامک های نود در شب های معمولی اش در همین حوالی است. نود رکورد 6 میلیون و 400 هزار پیامک را هم در کارنامه دارد که به مراسم قرعه کشی جام جهانی مربوط می شود. موضوع برکناری علی دایی از سرمربی گری تیم ملی هم حدود سه میلیون پیامک را به سبد نود سرازیر کرد.
 
نود رکوردهای اینچنینی زیاد داشته است اما آمار مشارکت کنندگانش در حدود همان دو میلیون نفر است. اما برای خندوانه در شبکه نسیم تا لحظه نگارش این گزارش در مسابقه خنداننده برتر، شقایق دهقان حدود یک میلیون و 15هزار رای آورده و شفیعی جم صاحب 519هزار رای شده است با اصل این که در این شیوه رای گیری (بر خط  USSD)، تنها شماره های منحصر بفرد قادر به رای دادن هستند و آرای تکراری (مثل برنامه نود) وجود ندارد، یعنی یک میلیون و 535 هزار نفر برای یکی از قسمت های برنامه اظهار نظر کرده اند این در حالی است که هنوز دو روز تا پایان رای گیری فرصت باقی است. در شب کم ستاره تر ولی پر رای تر امیرمهدی ژوله و هومن حاجی عبداللهی در مقابل هم صف آرایی کرده اند که ژوله یک میلیون و 88 هزار رای کسب کرده و هومن به مرز 698 هزار رای رسیده است. یعنی یک میلیون و 768 هزار رای. رقمی که فاصله اش با تعداد طرفداران «نود» چندان زیاد نیست. البته خندوانه به عکس نود، برای هر برنامه اش یک هفته زمان دارد تا مخاطبان رای بدهند و 90فقط 5 ساعت زمان دارد.
محدودیت های «خندوانه» ای و فرصت های «نود» ی
اگر معیار پرمخاطب بودن را میزان تعامل مخاطبان با برنامه هم در نظر بگیریم، متوجه خواهیم شد که خندوانه دارد آرام آرام جای نود را اشغال می کند. آمار و ارقام حکایت از این دارد که فردوسی پور باید تکانی به برنامه اش بدهد تا از قافله عقب نماند. برنامه خندوانه در حالی به آمار نود نزدیک شده که بسیاری از فرصت های فردوسی پور را در اختیار نداشته است. فرصت هایی مثل 17سال سابقه ای که نود دارد در حالی که خندوانه به تازگی یک سالگیش را جشن گرفته است. از طرفی هم نود وارد حوزه های پرطرفدارتر و چالش برانگیزتری می شود. دو تیم استقلال و پرسپولیس هر کدام میلیون طرفدار در سراسر کشور دارند که حاضرند به گل برتر ماه یا بازیکن شان حتی در بدترین شرایط رای بدهند و کمپین راه بیاندازند. فرصت سوم نود نسبت به خندوانه این است که شبکه نسیم را فقط و فقط افرادی می توانند دریافت کنند که تلویزیون شان مجهز به گیرنده دیجیتال باشد، در حالی که نود از شبکه سه که یک شبکه سراسری است پخش می شود. فرصت آخر هم این است که کسانی که به نود پیامک می زنند الزاما عاشق و شیفته این برنامه نیستند. تعدادی از آنها انگیزه مالی هم دارند و امیدوارند یکی از برندگان خوش شانس این برنامه باشند. نود هر هفته به تعدادی از شرکت کنندگانش جوایز نقدی اهدا می کند و عادل فردوسی پور با پخش مراسم قرعه کشی و خواندن نام برندگان شور اشتیاق افراد را برای شرکت در مسابقه پیامکی این برنامه بیشتر می کند.
اگر این آیتم ها را کنار هم بگذاریم، به این نتیجه مهم می رسیم که پایه های حکومت ده ها ساله نود به عنوان پربیننده ترین و پرمشارکت ترین برنامه تلویزیون ما، در حال لرزش است و چیزی نمانده که برنامه خوشحال رامبد جوان، این عنوان را به دست آورد.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟