خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


مصاحبه علی مطهری با یک نشریه فرانسوی

جدیدترین اخبار از رفع حصر، برجام و حضور زنان در ورزشگاهها

نائب رئیس مجلس شورای اسلامی ایران که برای ملاقات با رئیس مجلس ملی فرانسه در پاریس به سر می‌برد، اطمینان می‌دهد که جمهوری اسلامی ایران همه ...


انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


عکس تاریخی رهبر انقلاب در حرم امام رضا(ع)

در تصویر زیر عکس تاریخی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در حرم مطهر امام رضا علیه‌السلام را می‌بینید.


در پارکینگ خودروسازان، چند دستگاه خودرو انبار شده است؟ +عکس

در پارکینگ خودروسازان، چند دستگاه خودرو انبار شده است؟ +عکس

اقتصاد | يكشنبه ۱۵ شهريور ۹۴ ساعت ۹:۱۰ | نسخه چاپي

سه شرکت خودرو ساز داخلی تازه‌ترین آمـــار تولیــد و فــــروش‌شان را در قالب اطلاعیه‌های رسمی به بورس تهران اعلام کردند.

 نزدیک به 10روز است که موج شایعات در مورد کاهش مقدار فروش شرکت‌های خودرو ساز داخلی به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاده است.خودروسازان همگام با همه شرکت‌های حاضر در بورس تهران موظفند در پایان هر فصل گزارش عملکرد خود را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار دهند. علاوه بر این شرکت‌های خودروساز از آغاز امسال به‌طور داوطلبانه آمار ماهانه تولید و فروش خود را برای اطلاع سهامداران و سرمایه‌گذاران در بورس منتشر می‌کنند.
اما شایعات منتشر شده در روزهای اخیر موجب شده بود بسیاری از حرفه‌ای‌های بورس تهران هم در انتظار آمار تولید و فروش 5ماهه خودروسازان داخلی باشند تا ارزیابی دقیق تری از اوضاع داشته باشند. خودروسازان بورس در ماه‌های اخیر موتور محرک بازارسهام بوده‌اند و عموما بازده مناسبی را برای سرمایه‌گذاران به ارمغان آورده‌اند.
به نوشته روزنامه همشهری، دیروز 2شرکت عمده تولید خودروهای سواری یعنی ایران خودرو و سایپا و همچنین یکی از اصلی‌ترین شرکت‌های تولید‌کننده خودروهای کار در ایران یعنی زامیاد، آخرین اطلاعات مربوط به تولیدوفروش خود را در قالب اطلاعیه‌های رسمی، که به امضای معاون مالی و اقتصادی هریک از این شرکت‌ها رسیده، روی سامانه اطلاعات ناشران بورس، موسوم به کدال، قراردادند تا از بار شایعات مطرح شده در موردکاهش مقدار فروش خودروهای داخلی بکاهند.
اطلاعات آماری
براساس آخرین اطلاعات منتشر شده روی سامانه کدال، شرکت ایران خودرو، در مرداد‌ماه امسال 42هزارو445دستگاه خودرو تولید کرده است اما مقدارفروش این شرکت خودرو ساز در مرداد‌ماه 44هزارو16دستگاه بوده است این به‌معنای این است که است که شرکت ایران خودرو در مرداد‌ماه امسال 1500دستگاه خودرو نیز بیشتر از میزان تولید و از طریق موجودی انبارش فروخته است.
ایران خودرو در این اطلاعیه رسمی اعلام کرده است:از ابتدای امسال تاکنون 233هزار دستگاه خودرو تولید کرده است که از این تعداد 187هزار دستگاه را به مشتریان تحویل داده است. شرکت سایپا نیز در اطلاعیه‌ای رسمی که روی سایت کدال قرار گرفته، اعلام کرده است مقدار تولیداتش در مرداد‌ماه امسال 25هزارو859دستگاه بوده که از این مقدار 23هزارو791دستگاه فروخته شده است.
مقدار تولید سایپا از ابتدای سال تاکنون 132هزارو 952دستگاه بوده که از این مقدار 102هزارو117دستگاه تحویل خریداران شده است.معاون مالی و اقتصادی شرکت زامیاد نیز در اطلاعیه‌ای رسمی، مقدار تولید مرداد‌ماه این شرکت را 2هزارو135دستگاه اعلام کرده است که از این تعداد 1671دستگاه فروخته شده است.همچنین حجم کل تولید این شرکت از ابتدای سال تاکنون 10هزارو307دستگاه بوده که از این مقدار 7هزارو931دستگاه فروخته شده است.
ایران خودرو همیشه 37هزار دستگاه در انبار دارد
برای تحلیل این آمار به سراغ هاشم یکه‌زارع، مدیرعامل گروه خودروسازی ایران خودرو رفتیم. از او پرسیدیم که آیا این آمار شایعات مربوط به کاهش مقدار فروش ایران خودرو را تأیید می‌کند؟ او ضمن رد این گزاره، توضیح داد: در گذشته مدت زمان تحویل خودرو به مشتری 3‌ماه بود، اما در حال حاضر این زمان به 16روز کاهش یافته است.
در این 16روز مراحل کنترل کیفی خودرو، تست جاده و همچنین شماره‌گذاری، بیمه، پرداخت پول مشتری، حمل شهرستان و نظایر آن انجام می‌پذیرد. او ادامه داد: درنظر داشته باشید که ایران خودرو روزانه 2هزارو300دستگاه خودرو تولید می‌کند، حال اگر مقدار تولید روزانه را در مدت زمان تحویل خودرو به مشتری، یعنی 16روز یادشده، ضرب کنیم عدد 37هزار دستگاه به‌دست می‌آید؛ یعنی اینکه همیشه 37هزار دستگاه خودرو در انبارهای ایران خودرو موجود است.
از یکه‌زارع پرسیدیم که مقدار تولیدات ایران خودرو از ابتدای سال تاکنون 233هزار دستگاه بوده درحالی‌که طبق آمار ارائه شده به بورس مقدار فروش این شرکت 187هزار دستگاه است، آیا این رقم یعنی اینکه ایران خودرو امسال 46هزار دستگاه کمتر فروخته است؟ او توضیح داد: همه‌ساله در آخر تابستان و روزهای پایان تعطیلات تابستانی به‌صورت سنتی مقدار فروش خودرو در بازار داخلی کاهش پیدا می‌کند. بنابراین اگر رقم 37هزار دستگاه خودرو محاسبه شده در صحبت‌های قبلی‌ام را از رقم 46هزار دستگاهی که در گزارش رسمی ما منتشر شده کم کنید، در مجموع فقط 9هزار دستگاه خودرو بر اثر رکود فصلی بازار در آخر تابستان فروش نرفته است. این رقم در مقایسه با آمار سال‌های قبل در همین فصل، عدد عجیب و غریبی نیست.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:
برچسبها:

دیدگاه شما چیست؟