مهر تایید وزارت بهداشت بر بیمارستان بانک ملی (+عکس)

با مجوز وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی و معاونت درمان شهید بهشتی، بیمارستان بانک ملی ایران در فضایی بالغ بر ۱۰۰۰ متر مربع درطبقه دوم که ...


انتقاد شدید فرانسه از آزمایش موشکی ایران

فرانسه نگرانی عمیق خود را درباره آزمایش موشک بالستیک ایران بیان کرده و از دبیر کل سازمان ملل خواست تا گزارش کاملی را در این خصوص ارائه دهد.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


جراحی موفق نوزادی که معده و کبد او خارج از شکمش بود+ تصاویر

نوزادی در ابوظبی پایتخت امارات که معده و کبد وی خارج از شکم بود توسط پزشکان نجات یافت.<br /><br />


رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


زیباکلام: مراقب پوست خربزه مخالفان باشیم

زیباکلام: مراقب پوست خربزه مخالفان باشیم

سیاست | چهارشنبه ۱۱ شهريور ۹۴ ساعت ۱۰:۶ | نسخه چاپي

استاد دانشگاه تهران تاکید دارد که مشکلات اقتصادی کشور محدود در مسائل هسته‌ای نبوده و چنین تصوری به هیچ عنوان مورد تائید نیست.
به گزارش مهر، صادق زیباکلام شامگاه سه شنبه در جلسه گفتگوی بایدها و نبایدهای سیاست جمهوری اسلامی ایران پس از توافق هسته ای با طرح این سوال که چه کسی و کسانی اظهار کرده اند که قرار است بعد از تحریم تمام مشکلات ایران حل شود، متذکر شد: برخی اظهارات از جمله اینکه بعد از توافق وضع اقتصادی اقشار کم درآمد بهبود یافته و یا تورم کاهش می یابد و قیمت مسکن با افزایش مواجه می شود، مشخص نیست از سوی چه کسانی طرح می شود.
وی با اذعان به شناسایی شش میلیون نفر بیکار در کشور، ادامه داد: از جمله این تصور که بعد از رفع تحریم ها و در پی توافقات تمامی این شش میلیون نفر صاحب شغل می شوند صحیح نیست و برخی بایدهایی که بعد از توافقات طرح می شود در واقع امیدها و آرزوهایی است که در جامعه وجود دارد.
زیبا کلام با یادآوری دیدگاه برخی از طیف ها و اینکه مخالف توافقات هسته ای بودند، تصریح کرد: ما باید مراقبت باشیم روی پوست خربزه ای که اینها انداخته اند پا نگذاریم و یکی از نقدهایی که بر ما داشتند این بود که می گفتند شما ساده لوح اید که انتظار دارید ایران بعد از توافقات به بهشت تبدیل شود.
تحلیلگر مسائل سیاسی کشور این پیش فرض که همه مشکلات و بدبختی ها از تحریم ها بوده و بعد از لغو آن همه مشکلات حل خواهد شد را نادرست دانست و تاکید کرد: اینکه ریشه مشکلات اقتصادی در هسته ای خلاصه شود مورد تائید نیست و باید تاکید داشت که ما مشکل جدی تری در کشور داریم.
به گفته استاد علوم سیاسی اقتصاد کشور اقتصاد ناکارآمد دولتی است و تا زمانی که اقتصاد کشور دولتی بماند چه تحریم باشد و چه نباشد به حال ما فرقی نخواهد داشت و اگر می خواهیم با مردم صادقانه برخورد کنیم نباید این تصور وجود داشته باشد که بعد از لغو تحریم ها همه مشکلات حل خواهد شد.
ضرورت درس گیری از  سایرین
زیبا کلام معتقد است سیاست خارجی هر کشور به سیاست داخلی آن گره خورده و مدیریت سیاسی می تواند موضوعات مختلفی از جمله سیاست و اقتصاد را متاثر سازد.
وی با طرح مثالی به مقایسه دو کشور ایران و ترکیه اشاره کرد و متذکر شد: در ۳۶ سال گذشته ترکیه بدون اینکه حتی یک کپسول گاز و با بشکه نفت داشته باشد توانسته به جایی برسد که سال گذشته ۱۵۰ میلیارد دلار صادرات داشته است.
استاد علوم سیاسی با تاکید به ضرورت توجه به این نکته که چرا ایران در بهترین حالت فقط ۴۰ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی دارد، تصریح کرد: همین موفقیت ترکیه از دلایل ایجاد ممانعت در عضویت وی در اتحادیه اروپا است؛ چرا که این عضویت موجب می شود صادرات ترکیه در اروپا غوغا کند.
زیبا کلام معتقد است در مقابل این موفقیت ها در طی سال های گذشته ما در کشور فقط شعار دادیم .
پاسخگو نبودن معضل جدی در کشور
زیبا کلام با بیان اینکه اقتصاد کشور خراب است و ما باید شعارها را کنار بگذاریم فقدان پاسخگویی را عنصر بزرگی دانست و تاکید کرد: هشت سال تمام هیچ شخصی از برخی افرادی که در مسند قدرت بودند سوال نپرسید.
تحلیل گر مسائل سیاسی کشور  با طرح این سوال که کشور بابت تحریم ها چقدر هزینه داده است، اضافه کرد: به عنوان مثال مجلس یکبار نمی پرسد چقدر برای تولید اورانیوم در هر کیلو هزینه می شود و یا برقی که بوشهر تولید می کند چقدر هزینه روی دست ما می گذارد.
توافق هسته ای خوشحالی دموکرات های آمریکایی
استاد دانشگاه های تهران در خصوص تاثیرات توافق هسته ای بر انتخابات آمریکا با طرح این موضوع که توافق دستاورد اوباما و دموکرات ها است، متذکر شد: متاسفانه دموکرات ها در عراق، سوریه، یمن و حتی افغانستان موفق عمل نکرده اند و تنها نقطه ای که آمریکا می تواند ادعایی داشته باشد مذاکره با ایران است.
وی با بیان اینکه توافقات وین امیداور کننده است و بنده به این اتفاق خوش بین هستم، ادامه داد: برای آمریکایی ها و اوباما این توافق یک برگ برنده است و اینها برای پیروزی خودشان در انتخابات هم که شده تلاش خواهند کرد توافقات را حفظ کنند.
وی با تاکید به اینکه در مقابل ما در خصوص اسرائیل، حمایت از داعش و یا حقوق بشر با آمریکا بر سر اختلاف نظر هستیم، اضافه کرد: در دوران پسا تحریم باید از شرایط به وجود آمده به شکل بهینه استفاده کنیم.
اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟