رونمایی هیوندای از نسل جدید پیشرانه هایش (+عکس)

این موتور با آخرین نسخه گیربکس های اتوماتیک دبل کلاچ هیوندای ترکیب شده که تعویض دنده های نرم و سریع تر را نسب به گذشته به همراه دارد


پرسپولیس 0 - 1 پیکان/ نخستین شکست سرخ‌ها در لیگ (+جدول)

دیدار تیم‌های پرسپولیس و پیکان با برتری شاگردان جلالی به پایان رسید.


خواندنی هایی درباره جلیقه های ضد گلوله!

جالب است بدانید که این جلیقه ها به راستی ضد گلوله نبوده و عبارت مقاوم در برابر گلوله به منظور تعریف آن ها مناسب تر خواهد بود.


جشن یلدای ما ایرانیان نشانگر چیست؟

شب یلدا، آخرین شب آذر ماه و شبی است که آن را چله نیز نامیده‌اند زیرا از فردای آن، چله بزرگ که چهل روز به درازا می‌کشد آغاز می‌شود.


سبک رانندگی‌تان درمورد شخصیت شما چه می‌گوید

تام واندربیت، نویسنده کتاب «ترافیک: آنچه رانندگی درمورد شخصیت ما می‌گوید» در کتاب خود می‌نویسد، «باتوجه به اینکه خیلی از ما زمان بسیار زیادی ...


سفر خبرساز اوباما به آلاسکا

دانش | سه شنبه ۱۰ شهريور ۹۴ ساعت ۱۸:۳۷ | نسخه چاپي

width=669
باراک اوباما که در سفری سه‌روزه عازم آلاسکا و ناحیه قطبی شده است، نخستین رییس‌جمهور ایالات‌متحده است که در دوره زمامداری خود به این منطقه سفر می‌کند.
ایالت آلاسکا که در شمال غرب قاره آمریکای شمالی و در شمال کانادا قرار دارد ایالتی از ایالات‌متحده به شمار می‌رود که پیوستگی ارضی با بقیه این کشور ندارد. این ناحیه در اصل متعلق به امپراتوری روسیه بود و آمریکا در سال 1867 به قیمت 7.2 میلیون دلار آن را از روسیه خرید و در سال 1959 به‌عنوان ایالت چهل و نهم ایالات‌متحده شناخته شد.
این ناحیه که در دایره قطبی قرار دارد دسترسی و مالکیت آمریکا بر بخشی از ناحیه قطبی را ممکن و قانونی می‌سازد.
نواحی قطبی بخش‌هایی از زمین هستند که تغییرات اقلیمی تأثیرات شدید خود را در آنچه به‌طور مشهودتری بروز می‌دهد. آب شدن یخچال‌ها و صفحه‌های یخی شمالگان و جنوبگان نشانه‌هایی هستند از وقوع سریع تغییرات اقلیم.
به گفته یکی از رهبران بومیان آمریکای شمالی که در آلاسکا زندگی می‌کند در این منطقه بکر، مساله تغییرات اقلیم بحثی نظری و بر مبنای آماد نیست و مردم می‌توانند به‌طور روزانه شاهد اتفاق افتادن آن باشند.
اوباما که در دومین دوره ریاست‌جمهوری‌اش بیش از قبل به مساله محیط‌زیست و تغییرات اقلیم تأکید کرده است، قصد دارد در آخرین حضور خود در اجلاس تغییرات اقلیم سازمان ملل متحد که امسال در پاریس برگزار می‌شود، نقشی مؤثر داشته باشد و مساله مقابله با گرمایش زمین را به‌عنوان بخشی از میراث خود مطرح کند.
او به همین منظور و به همراه جمعی از مقام‌های آمریکایی راهی آلاسکا شده است تا ضمن دیدار از این منطقه و مناطق زیستگاه گونه‌های بومی آن، صحبت با بومیان شمال آمریکا و همچنین بازدید از مناطقی که در اثر تغییرات اقلیم درخطر هستند بحث درباره ضرورت مبارزه با تغییرات اقلیم را پیش ببرد.
به گزارش شبکه خبری پچ پچ او در سخنرانی روز گذشته خود در توصیف شرایطی که عدم توجه به تغییرات اقلیم برای منطقه‌ای مانند آلاسکا به بار می‌آورد به توصیف سناریوی‌ای پرداخت که بسیاری از ناظران آن را سناریوی‌ای آخرالزمانی می‌نامند:
«تمامی این ناحیه به زیرآب خواهد رفت، شهرهای دورتر از ساحل تخلیه و متروک خواهد شد و موجی از مهاجرات ایجاد می‌شود و که در همه جهان توسعه می‌یابد و چالش‌ها و رودررویی‌های جدید و فراوانی را به وجود می‌آورد.»
به گفته اوباما این تصویری خوف آورد اما اجتناب‌ناپذیر است که اگر امروز کاری برای گرمایش زمین نکنیم فردا به واقعیت می‌رسد. او پیش‌تر در سخنرانی معروف خود گفته بود «ما اولین نسلی هستیم که شاهد عینی اثرات تغییرات اقلیم هستیم و آخرین نسلی هستیم که می‌توانیم برای حل این مشکل کاری بکنیم»
اوباما روز سه‌شنبه روی یک یخچال طبیعی شمالگان که در حال ذوب شدن و نابودی است قدم زد و از نزدیک شاهد روند این رویداد بود.

شواهد تغییرات اقلیم در همه جای جهان نمایان شده است از آب شدن یخچال‌های آفریقا و هیمالیا تا جنوبگان و دایره قطبی شمالی و تغییرات الگوهای آب و هوایی. سال‌های طولانی است که دانشمندان نسبت به این پدیده هشدار می‌دهند و عمده مخالفت‌ها با آن‌ها را سیاستمداران و بنگاه‌های اقتصادی وابسته به انرژی شکل می‌دهند.
اگرچه اقدام اوباما در سفر به آلاسکا اقدامی نمادین است اما زمانی برای بسیاری از اقدامات در حال از دست رفتن است.
از سویی در ایالات‌متحده که نقش مهمی در تولید و کنترل گازهای گلخانه‌ای دارد نه‌تنها تمامی نامزدهای جمهوری‌خواه رسماً اعلام کرده‌اند که اعتقادی به گرمایش زمین ندارند و حتی تأکید پاپ فرانسیس در این زمینه که زمین با خطری واقعی روبرو است نتوانسته است آن‌ها را در این مساله به توافق برساند که حتی حزب دموکرات نیز به‌خصوص در فصل انتخابات سعی می‌کند از وارد شدن به این موضوع خودداری کند. باراک اوباما در دوره اول ریاست جمهوری‌اش به‌ندرت سخنی از گرمایش زمین به زبان آورد که یک دلیل آن به فشار لابی‌های انرژی بازمی‌گردد.
از سوی دیگر رفتار اوباما از سوی برخی از حامیان محیط‌زیست اگرچه با استقبال مواجه شده است اما مانعی از انتقادهای آن‌ها نیست. درحالی‌که رییس‌جمهور آمریکا بر فراز یکی از یخچال‌های در حال از بین رفتن آلاسکا درباره زمین فاجعه‌زده پس از گرمایش سخن می‌گفت دولت او به شرکت‌ها نفتی بزرگ اجازه حفاری در منطقه قطبی را داده است و این آمریکا تنها نیست که دست به چنین کاری زده است.
کشورهای حاشیه ناحیه قطبی و به‌طور خاص کانادا، روسیه و آمریکا اکنون در رقابتی شدید برای استخراج منابع نفت و گاز دایره قطبی شمالی هستند. طعنه‌آمیز این است که بخشی از این منابع به دلیل رویداد گرمایش زمین و کاهش ضخامت یخ‌های قطبی در دسترس قرارگرفته‌اند.
اما حفاری در ناحیه قطبی غیر از نگرانی‌هایی که درباره آلودگی مناطق زیستی دارد برای دانشمندان تغییرات اقلیم نگرانی‌های جدی‌تری نیز به همراه دارد. در بررسی سناریوهای مختلف روند گرمایش زمین، یکی از فاجعه‌بارترین رویدادها این است که یک‌باره حجم انبوهی از گازهای گلخانه‌ای وارد جو زمین شود. چنین اتفاقی می‌تواند تحولات ناشی از تغییرات اقلیم و تغییر دما را سرعتی شدید بدهد.
یکی از راه‌هایی که ممکن است چنین اتفاقی بیفتد حفاری در ناحیه قطبی است. این یخ‌ها در دل خود و در زیر بستر خود مخازن عظیمی از گازهای گلخانه‌ای و به‌خصوص دی‌اکسید کربن را محصور کرده‌اند که در صورت آزاد شدن آن‌ها یک‌باره انبوهی از این گازها وارد جو می‌شود.
گازهایی مانند دی‌اکسید کربن که گازهای گلخانه‌ای نامیده می‌شوند نقشی مهم در تثبیت دمای سطح زمین ‌دارند، اما با افزایش آن‌ها روزبه‌روز دمای میانگین زمین تغییر می‌کند و این گرمایش جهانی می‌تواند باعث ایجاد تغییراتی بنیادی در جهان و از بین رفتن زیست‌بوم‌ها و تعادل زیستی و بر هم خوردن چرخه‌های غذایی شود.
مساله تغییرات اقلیم در سال‌های اخیر از یک مساله علمی به مساله ای اقتصادی و حتی امنیتی بدل شده است. چند سال قبل گزارش‌هایی از سوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، درباره بررسی‌های اتفاق‌های مخل امنیت بین‌المللی در اثر گرمایش زمین منتشر شد که در آن مهاجرت‌های وسیع، وقوع جنگ‌های گسترده، رشد سریع بیماری‌های همه‌گیر و فروپاشی اتحادهای سیاسی نظیر اتحادیه اروپا را از عوارض اجتناب‌ناپذیر تغییرات اقلیم برشمرده بود. حتی در سال‌های اخیر تحقیقات مفصلی بر تأثیر گرمایش زمین بر رویدادهای اجتماعی منتشرشده است که به‌عنوان نمونه نقش این پدیده در بروز آنچه به بهار عربی معروف شد را بررسی می‌کند.
همه این رویدادها در حالی است که کشورهای جهان نتوانسته‌اند پس از توافق کیوتو که با خروج برخی از اصلی‌ترین آلوده‌کننده‌های جهان از آن هیچ‌وقت به‌تمامی اجرا نشد، به هیچ توافق جامعی دراین‌باره دست نیافته‌اند و اکنون همه امیدها به کنفرانسی است که دسامبر امسال در شهر پاریس برگزار خواهد شد. اگرچه فشار لابی‌های صنایع انرژی و به‌خصوص نفت و گاز و از سوی دیگر اهمیت رشد اقتصادی کوتاه‌مدت برای کشورهای درحال‌توسعه و اهمیت حفظ رشد اقتصادی برای کشورهای توسعه‌یافته که وابسته به انرژی فسیلی هستند، مانع از این می‌شود که امید زیادی به وقوع یک اجماع در پاریس وجود داشته باشد.

اگر اين مطلب را پسنديده ايد، آن را به اشتراك بگذارد:

دیدگاه شما چیست؟